Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dorobienie do emerytury
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

focus napisał/a:
Max kwota zmniejszenia emerytury 795 zł x 12 miesięcy = 9540 zł

To jakim cudem potrącono mi 11 tysięcy złotych?
Napiszę może niezbyt kulturalnie - ale idzie się wkur...
Człowiek uczciwie zapierdala w robocie a tu taka niespodzianka.

Nikt mi nie zwrócił za paliwo, za amortyzację samochodu.
Wyszło na to, że robiłem "za frajer".
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 931
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

Tyle potrącono bo nie obowiązywał Cię limit kwoty max zmniejszenia tyło limit 25% Twojej emerytury, gdyż w stosunku rocznym musiałeś zarobić więcej niż magiczne 130%. Kolego Wismar, WBE generalnie stostuje roczne rozliczenie zarobków więc jak w jakimś miesiącu zarobiłeś nawet 15000 a w innych nic to na Twoim miejscu (mając wiedzę że moje dochody nie będą stałe) nie składałbym oświadczenia tylko obowiązkowe zaświadczenie o dochodzie i spałbym spokojnie. Sam nie wiem co w sytuacji gdy zarobiłem mniej niż oświadczyłem i kwalifikowalem się do nie potrącenia niczego a z uwagi na oświadczenie było mi potrącane. Na zdrowy rozum wtedy WBE powinno zwrócić emerytowi to co potrąciło.
:gent:
 
 
wismar69 
2
Emeryt


Wiek: 56
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 79
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

*333* Dzięki, też tak myślałem i moim zdaniem, jeżeli zabrali więcej niż zadeklarowano to rozliczenie jest w obie strony i WBE powinno dokonać zwrotu.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

*333* napisał/a:
Focusie, przy przekroczeniu limitu o 1000 nie zmniejszą emki o 1000 tylko o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która od 1 marca br do 28 lutego 2024 wynosi 795 zł.
:gent:


:gent: Był to tylko przykład "dla zobrazowania" jak działa system.

Wiem ile wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury, przy przychodzie nie przekraczającym 70%., wg. wskaźnika.

Cytat:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 r. wyniesie 4713,50 zł;
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 r. będzie wynosiła 8753,60 zł.


Z drugiej strony, rzeczywiście, źle przedstawiłem swoją sentencję. Zabrakło mojej precyzji dla sprawy: maksymalna kwota zmniejszenia emerytury wynosi - 795 zł

Obecnie odnoszę się do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Pozdrawiam. :gent:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

*333* napisał/a:
Focusie, przy przekroczeniu limitu o 1000 nie zmniejszą emki o 1000 tylko o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która od 1 marca br do 28 lutego 2024 wynosi 795 zł.
:gent:


:gent: Był to tylko przykład "dla zobrazowania" jak działa system.

Wiem ile wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury, przy przychodzie nie przekraczającym 70%., wg. wskaźnika.

Cytat:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 r. wyniesie 4713,50 zł;
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 r. będzie wynosiła 8753,60 zł.


Z drugiej strony, rzeczywiście, źle przedstawiłem swoją sentencję. Zabrakło mojej precyzji dla sprawy: maksymalna kwota zmniejszenia emerytury wynosi - 795 zł

Obecnie odnoszę się do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

i napisał/a:
To jakim cudem potrącono mi 11 tysięcy złotych?


Drugi próg zmniejszenia emerytury - 25%. Nie złożyłeś informacji (oświadczenia) ;)

Pozdrawiam. :gent:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 931
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

Drogi Focusie
Cytat:
Wiem ile wynosi kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury, przy przychodzie nie przekraczającym 70%., wg. wskaźnika
.
Przy przychodzie nie przekraczającym 70% nie ma żadnego zmniejszenia.
:gent:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

Przyznam, że nie bardzo wiem jaką informację / oświadczenie masz na myśli.

Czy masz na myśli wzmiankowane tu oświadczenie o zamiarze uzyskania przychodu?
Nigdy czegoś takiego nie składałem.

Moje kontakty z WBE ograniczają się do tego, że do końca pierwszego kwartału przesyłam im tabelkę o uzyskanych przychodach za rok poprzedni w rozbiciu miesięcznym.
Plus wniosek o stosowne rozliczenie.

Nie mniej jednak - jakiś tam żal pozostaje.
Bo to ja się narobiłem. I to ja zarobiłem.
Wyszło na to - że "za frajer".
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023   

i, bo to jest złodziejstwo w najczystszej postaci.
Co to znaczy jakieś ograniczenia w zarobkowaniu, gdy się ma emeryturę ?
Mam emeryturę i dorabiam ile chce. Koniec, kropka.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 04 Mar, 2023   

Otóż prawo u nas jest dziwne.
Masz pełną emeryturę? To wolno ci dorabiać do woli.
Masz niepełną? To ci nie wolno.

A powinno być dokładnie odwrotnie.

Choć z drugiej strony uważam, iż nie powinno być żadnych ograniczeń.
Wiem, iż niektórzy stoją na stanowisku, że emeryt zajmuje komuś miejsce pracy.
Czy ja mam winić mojego, obecnego pracodawcę, że wolał kogoś doświadczonego a nie świeżaka?
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 931
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

Dzień dobry,
jeżeli zakończyłem służbę wojskową z końcem stycznia to czy obowiązuje mnie łącznie roczny limit dorabiania do emerytury czy proporcjonalny czyli za 11 miesięcy danego roku?
:gent:
 
 
Jefrjeitor 
5



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 19 Mar 2014
Posty: 782
Skąd: jedzie ta kontrola?!
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

*333*, pobierasz już emeryturę, czy "roczna pensję"? Jeśli odszedłeś w tym roku i emeryturę zaczniesz pobierać dopiero od przyszłego roku to limit Ciebie nie obowiązuje. Zacznie obowiązywać dopiero od przyszłego roku.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2023   

*333* napisał/a:
Dzień dobry,
jeżeli zakończyłem służbę wojskową z końcem stycznia to czy obowiązuje mnie łącznie roczny limit dorabiania do emerytury czy proporcjonalny czyli za 11 miesięcy danego roku?
:gent:


"Wejdziesz w emeryturę" wówczas będzie obowiązywał limit dorabiania. Do czasu jak pobierasz (0trzymałeś 12), możesz spać spokojnie.
Do stycznia przyszłego roku możesz zarabiać ile "boźia da"
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 931
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2023   

To dotyczyło mnie 7 lat temu. Teraz odszedłem drugi raz i od lutego zacząłem otrzymywać emeryturę.
:gent:

[ Dodano: Pią 06 Paź, 2023 ]
może komuś się ta wiedza przyda, dostałem odp z ZUS, że jeżeli zostało się dorabiającym niepełnym emerytem nie od początku roku, czyli np. od dnia 1 marca, to limit roczny, do którego nie potrącają emerytury jest obliczany z miesięcy w których pobierało się emeryturę a nie z całego roku, czyli licząc od marca roczna kwota to iloczyn sumy tych 70% z danego miesiąca razy 10.
:gent:

[ Dodano: Sro 22 Lis, 2023 ]
Dzień dobry, mam pytania.
1. W jakim akcie prawnym napisane jest, że żołnierz mający prawo do pełnej emerytury może dorabiać (pracować) bez ograniczenia finansowego?
2. Czy nie jest tak (a jeżeli tak to jw. poproszę podstawę prawną), że żołnierz, który ma doliczone 15 % z tytułu inwalidztwa i wtedy dopiero osiąga te magiczne 75%, to jego jednak limit dorabiania obowiązuje?
:gent:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 22 Lis, 2023   

*333* napisał/a:
1. W jakim akcie prawnym napisane jest, że żołnierz mający prawo do pełnej emerytury może dorabiać (pracować) bez ograniczenia finansowego?
2. Czy nie jest tak (a jeżeli tak to jw. poproszę podstawę prawną), że żołnierz, który ma doliczone 15 % z tytułu inwalidztwa i wtedy dopiero osiąga te magiczne 75%, to jego jednak limit dorabiania obowiązuje?

Na obydwa pytania odpowiada art. 40 wojskowej ustawy emerytalnej, regulujący kwestię zmniejszania emerytury w związku z osiąganiem dodatkowego przychodu. Cytuję:
Cytat:
Art. 40.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

A więc:
Ad 1.
Przepisy o zmniejszaniu emerytury nie mają zastosowania do "pełnych" emerytów.
Ad 2.
Emeryt, któremu podwyższono emeryturę z tytułu inwalidztwa, pomimo iż po tym podwyższeniu emerytura osiągnęła wartość 75% podstawy jej wymiaru, nie jest "pełnym" emerytem i jego emerytura podlega zmniejszeniu na zasadach określonych w ust. 1 i 3 ww. artykułu.
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 11 Sty, 2024   

*333* napisał/a:
To dotyczyło mnie 7 lat temu. Teraz odszedłem drugi raz i od lutego zacząłem otrzymywać emeryturę.
:gent:

[ Dodano: Pią 06 Paź, 2023 ]
może komuś się ta wiedza przyda, dostałem odp z ZUS, że jeżeli zostało się dorabiającym niepełnym emerytem nie od początku roku, czyli np. od dnia 1 marca, to limit roczny, do którego nie potrącają emerytury jest obliczany z miesięcy w których pobierało się emeryturę a nie z całego roku, czyli licząc od marca roczna kwota to iloczyn sumy tych 70% z danego miesiąca razy 10.
:gent:

Chyba razy 11.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group