Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zabepieczenia komputerów podłączonych do internetu
Opublikował Wiadomość
tola
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Mar, 2006   Zabepieczenia komputerów podłączonych do internetu

Czy słyszeliście o nowym pomyśle naszego dowództwa aby zabezpieczać komputery podłączone do internetu tak jak komputery niejawne. A po jakiego grzyba skoro z drugiej strony nie można na nich przetwarzać żadnych dokumentów służbowych. Przecież to jest tylko terminal użytkowy często jeden w jednostce i co każdemu kto chce skorzystać z internetu konto użytkownika zakładać, a najlepiej to wszystkie komputery pooblepiać jak choinki naklejkami różnego koloru poblombować wszytkie możliwe porty... i po co to wszystko. Ci co wydają rozporządzenia i ustawy chyba nie wiedzą że komputer ma ułatwiać pracę a nie ją utrudniać.
 
 
angler
[Usunięty]

Wysłany: Pią 10 Mar, 2006   

Głupota ludzka nie zna granic ... ale z drugiej strony również.
Znam przypadki gdzie gościu tworzy dokumenty zastrzeżone a następnie podłącza komputer do internetu i przegląda np NFOW.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Sob 11 Mar, 2006   

angler napisał/a:
Znam przypadki gdzie gościu tworzy dokumenty zastrzeżone a następnie podłącza komputer do internetu i przegląda np NFOW

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale to już jest łamanie przepisów :!: Sprawę zgłosić do Pełmnomocnika , a i Inpektora bezpieczeństwa teleinformatycznego - "gość jest ugotowany". To nieodpowiedzialność i takich ludzi należy odsuwać w niebyt. Rozumiem, że każdy może mieć dostęp do netu, bo to już takie samo popularne medium jak TV i radio. Ale to, o czym piszesz to już przegięcie, brak świadomości i odpowiedzialności. Czy są u Was prowadzone szkolenia z tej tematyki :?: Jeśli nie, to i Pełnomocnik nie nadaje się na to stanowisko.
Jestem za jak naszerszym dostępem do netu w pracy, ale granicach przyzwoitości i zdrowego rozsądku.
Jeżli występują takie przypadki jak opisany powyżej, to nie dziwcie się, że są wydawane takie przepisy.
Powtórzę jeszcze raz, lekarstwem jest szkolenie i uświadomienie takim ludziom zagrożeń wynikających z takiego postępowania. Także reakcja inncyh na te incydenty. Niech sobie przegląda strony, ale wykonywać dokumenty niejawne na tym komputerze to już ....

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sob 11 Mar, 2006   Re: Zabepieczenia komputerów podłączonych do internetu

tola napisał/a:
Czy słyszeliście o nowym pomyśle naszego dowództwa aby zabezpieczać komputery podłączone do internetu tak jak komputery niejawne.

Na czym ma polegać to zabezpieczenie? Zablokowanie portów? Bo cóżby jeszcze innego mógł wymyśleć Twój przełożony?
 
 
tola
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Mar, 2006   

Oj nie chodzi bynajmniej o porty ale o zabezpieczenie komputerów z dostępem do netu tak jak komputerów niejawnych, i mam tu na myśli nic innego jak DBBT 801a i zabezpieczenia komputerów wyposażonych w system WIN2000 lub WIN XP, tak aby każdy kto z nich korzysta miał swoje konto, istniał dziennik logów systemowych i mnóstwo innych zabezpieczeń. Jak tak dalej pójdzie to będziemu opracowywać SWB i PB do internetu. Wg mnie to głupota bo komputer z dostępem do netu to powinien być tylko terminal bez dokumentów służbowych. Jeśli chodzie o komputery niejawne to jeśli skonfigurujemy odpowiedznio zabezpieczenia to nikt oprócz administratora komputera nie bedzie miał możliwości podłączenia się do sieci internet. Jeśli chodzi o komputery służbowe w szczególności niejawne to warto postawić na szkolenia i świadomość ich użytkowników. Ze swoich doświadczeń wiem że większość użytkowników nie wie nawet co to jest np DEWD i jak się prawidłowo wykonuje dokumenty niejawne.
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Nie 12 Mar, 2006   

tola napisał/a:
... mam tu na myśli nic innego jak DBBT 801a i zabezpieczenia komputerów wyposażonych w system WIN2000 lub WIN XP, tak aby każdy kto z nich korzysta miał swoje konto ...

No to nie rozumiem o co tyle szumu na NFoW. Przecież to nic nowego.

Zgodnie z Instrukcją użytkowania systemu "INTER-MON", będącą załącznikiem do Instrukcji o zasadach pracy biurowej w Resorcie Obrony Narodowej – sygn. Szt. Gen. 1537/20032 „Z przyznanego konta może korzystać tylko użytkownik, któremu zostało ono przydzielone. Nie wolno udostępniać konta i hasła dostępu osobom trzecim”.

Poza tym polecam Decyzję Nr 28/DOW/P-6 Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 kwietnia 2001 r. w sprawie wprowadzenia do eksploatacji w jednostkach i komórkach organizacyjnych resortu Obrony Narodowej systemu INTER - MON.
 
 
tola
[Usunięty]

Wysłany: Pon 13 Mar, 2006   

INTER-MON a Internet to trochę różnica. INTER MON jest to wydzielona sieć wojskowa w ramach sieci internet. INTERMON bez obrazy w stosunku do internetu jest jak ziarnko piasku w stosunku do kuli ziemskiej.Więc nie mylmy proszę tych dwóch pojęć. W ramach intermonu instnieją owszem konta służące różnym celom takim jak obsługa logis, trezor , poczty czy służb operacyjnych obsługiwanych w większości drogą szyfrowanych połączeń ale internet służy przede wszytkim szukaniu inforamcji i powinien mieć do niego dostęp każdy z kadry. Trudno żeby zakładać osobne konta 500-set żołnierzom, jeśli jest tylko jeden terminal z dostępem do sieci rozległej. Nie wiem jak u was ale u nas są terminale specjalnie przeznaczone to tego celu, tzn. okno na świat dla naszych żołnierzy i droga kontaktu z kolegami na misjach.
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

tola napisał/a:
INTERMON bez obrazy w stosunku do internetu jest jak ziarnko piasku w stosunku do kuli ziemskiej.

Bardzo obrazowe porównanie, ale absolutnie się z nim nie zgadzam. Chyba, że mamy różne rodzaje INTER-MON-u. W moim RSZ sieć ta niczym nie różni się od internetu.
A już na pewno jest, jak piszesz "oknem na świat dla naszych żołnierzy i drogą kontaktu z kolegami na misjach".
 
 
Henryk Kwinto
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Może i ja się nie znam na sieciach, ale zawsze myślałem, że LAN przyłączony do Internetu staje się INTER-MON. Tylko jeden terminal przyłączony do Internetu to INTERNET. Poprawcie mnie jeżeli błądzę.
Sądzę, że Tola przyjęła (podobnie jak ja ) chyba taki tok rozumowania i pojmowania tych pojęć.

:czytanie:
 
 
tola
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Uwe napisał/a:

INTER-MON-u. W moim RSZ sieć ta niczym nie różni się od internetu.
[/i]".

INTER MON jest to pojęcie definicyjne. Owszem gdy włączymy terminal z dostępem do sieci internet nie widać żadnej różnicy bo intermon korzysta z zasobów sieci internet i można je bez problemu przeglądać , ale to absolustnie nie to samo. Chociaż internet powstał dzięki wojsku a zapoczątkował go Arpanet jako inicjatywa Departamentu Obrony (Pentagonu) rządu USA. Internet składa się z mnóstwa łącz serwerów, routerów, które są w posiadaniu prywatnych gigantów i zwykłych użytkowników absolugnie nie należą do wojska. W porówaniu do globalnych zasobów sprzętowych i infomacyjnych polskie wojsko jest takie tycie . jak ta kropeczka. Zresztą skąd macie w jednostkach internet?? Z zasobów łącz wojskowych czy dzierżawicie łącza od prywatnych dostawców, nawet jeśli macie internet podciągnięty z jednostki nadrzędnej to ona zapewne płaci TPsa za dzierżawę łącz .... ot stąd ta subtelna aczkolwiek wielka różnica.
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Jestem za zabezpieczeniami i to różnego rodzaju. Mozna to wszystko zorganizować na wysokim poziomie i stworzyć naprawdę bezpieczeństwo dla informacji niejawnych w ASK jak i w komputerach pracujących w róznego rodzaju sieciach. Przepisy, wymagania oraz uwarunkowania można stworzyć wspaniałe (papier wszystko przyjmie) tylko na Boga kto to ma wszystko robić? Nieetatowy informatyk (etatowy za te pieniądze nie przyjdzie) nieetatowy Administrator Systemu (człowiek z łapanki, który coś tam kojarzy z informatyki) Inspektor Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ( człowiek z POIN najczęściej pełnomocnik bo innej osoby w pionie nie ma) Organizator Systemu (Szef Słuzby Łączności lub Logistyk) wszystkie te osoby mają swoich zadań tyle że już nie należy ich dociążać. Stwarzając wymagania najpierw należało by sobie zadać pytanie czy w jednostkach ma kto to zrobić. W dobie armii nieetatowców i 40 godzinnym :) tygodniu pracy (żeby to wszystko połapać) trzeba się nieźle na gimnastykować. Zyczę wszystkim parajacym się tą problematyką dużo wytrwałości w swym działaniu. :gent: :viktoria:
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
tola
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Zgadzam się z moim poprzednikiem. Faktycznie aby to wszytko opanować i wprowadzać zgodnie z przepisami i logiką są potrzebne specjalne etaty. Funkcje administratorów mają zazwyczaj zupełnie przypadkowe osoby nie mające zupełnie pojęcia o komputerach, a kto ma o nich pojęcie to nie ma to czasu bo wypełnia etatowe obowiązki. Pamietajmy że ryba psuje się od głowy, wiec zanim nasi decydenci tak fantastycznie wpadli na pomysł aby stworzyć milwan i intermon to może pomyśleliby najpierw o sprzęcie i o etatach, chociaż i tak się dziwię jak to wszytko funkcjonuje chyba tylko dzięki ciężkiej pracy ludzi w to zaangażowanych niektórych z łapanki niektórych z pasji ale chwała wam za to, niestety rybę skrobie się od ogona, no cóż ci wyżej pewnie już złożyli meldunki o wykonaniu zadania, zrobili jakieś śmieszne szkolenie a dalej radźcie sobie sami ... bez sprzętu bez przeszkolenia bez czasu
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Wto 14 Mar, 2006   

Na odpowiednich szczeblach jest to wszystko poukładane. Jest wydział do planowania systemów informatycznych, następnie wydział wdrazania informatyki, który zaplanowane systemy wykonuje i wdraża do eksploatacji. Administratorów wyznacza się z wydziału informatycznego. POIN - składający się z kilku a nawet kilkunastu osób - wyznacza osoby, które wykonują tylko obowiązki IBT. Napewno w takich instytucjach jest więcej sprzetu i ludzi ale dokumentację i czynności zwiazane z nadzorem wykonuje się te same. Przypomina się tu stare porzekadło (szkoda, ze nie wszyscy go znają) stawiając zadanie zabezpiecz siły i srodki.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sro 15 Mar, 2006   

robson36 napisał/a:
POIN - składający się z kilku a nawet kilkunastu osób - wyznacza osoby, które wykonują tylko obowiązki IBT.

Co miałeś na myśli pisząc "tylko"?

Przecież obowiązki IBT są dodatkową fuchą, narzuconą na POIN zapisem ustawy z dnia 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych.

Proponuję Tobie zapoznać się z obowiązkami i zadaniami POIN wyszczególnionymi wyłącznie hasłowo w rozporządzeniu ministra Obrony Narodowej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie szczegółowych zadań pełnomocników ochrony oraz szczególnych wymagań w zakresie ochrony fizycznej informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (nie piszę już o kilkunastu aktach wykonawczych do ustawy o OIN) i wtedy pisać TYLKO.
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Sro 15 Mar, 2006   

Pisząc tylko miałem na mysli nieetatową funkcję IBT, którą obciąża się osobę z POIN i napewno pełnomocnik mając do dyspozycji kilka osób nie wyznacza siebie. W JW pełnomocnik musi wyznaczyć siebie, no bo niby kogo miałby tym obarczyć skoro jest sam. Mam wrażenie, że panowie decydenci nie chcą wiedzieć o problemach, z którymi pełnomocnik musi borykać się na codzień. Z przytoczoną prze UWE ustawą i rozporządzeniem miałem okazję zapoznać się jeszcze przed ukazaniem ale dzięki za podpowiedź.
Tola popieram w 100% i mogę cię pocieszyć, że nie tylko ty masz takie problemy.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group