Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
szkoła podoficerska, a świadczenia
Opublikował Wiadomość
olafmaster
[Usunięty]

  Wysłany: Wto 01 Sie, 2006   szkoła podoficerska, a świadczenia

Witam! Dostałem się do szkoły podoficerskiej. Wczoraj otrzymałęm decyję o przyjęciu. Jestem żonaty i posiadam dziecko na wyłącznym utrzymaniu (aktualnie jestem związany umową o pracę). Czy będąc w tej szkole przysługuję mi tak samo jak w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej, zasiłek w kwocie najniższego wynagrodzenia za pracę lub wyrównanie zarobków z cywila (członkowie mojej rodziny nie uzyskują żadnych dochodów) oraz czy ewentualnie o ten zasiłek będę musiał wystąpić z pisemnym wnioskiem do dowódcy - komendanta szkoły, w której będę pełnił służbę? :?: :?:
:???: Interesuje mnie również, jaka jest procedura rozwiązania obecnej umowy o pracę oraz to czy należy mi się odprawa (ta równoznaczna z ekwiwalentem za 2 tygodnie urlopu )??? Przypominam, że nie otrzymałem żadnej karty mobilizacyjnej biletu lub tego typu pisma. Mam tylko decyzję o przyjęciu do szkoły.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc! :!: :!:
 
 
loko 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 776
Skąd: z piernikowa
Wysłany: Sro 02 Sie, 2006   

Temat ten przerabialiśmy w szkołach już przy pierwszym naborze. Niestety ponieważ w szkole pełnić będziesz służbę jako kandydat na żołnierza zawodowego wiele świadczeń z tego tytułu nie będzie ci przysługiwało w tym również to o które zapytujesz.
Jeżeli natomiast chodzi o rozwiązanie umowy o pracę to musisz to zrobić z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a odprawa zależna jest od stażu pracy. Jeżeli chodzi o niewykorzystany urlop to pracodawcy raczej rzadko za niego płacą. Wolą wysłać pracownika na urlop w trakcie wypowiedzenia lub zapisać w świadectwie pracy jaka jego część nie została wykorzystana.
_________________
Gdy w naszym kraju stacjonowały wojska radzieckie to naród krzyczał, że to okupacja teraz na siłę chcą tworzyć tu bazy amerykańskie.
 
 
 
Łukasz Bieryło 
5
Łukasz Bieryło


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 08 Maj 2006
Posty: 309
Skąd: Białystok
Wysłany: Pon 07 Sie, 2006   Służba kandydacka, a zasiłek

Należałoby zacząć od tego, że zagadnienie odbywania służby kandydackiej w szczególności nauki w szkole podoficerskiej jest uregulowane w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych z 11 września 2003 r. (Dz. U. 2003.179.1750)

Art. 124. 1. Kandydaci na żołnierzy zawodowych pełnią czynną służbę wojskową jako służbę kandydacką.
2. Stosunek służbowy służby kandydackiej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia, po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) wydaniu rozkazu personalnego o powołaniu do służby kandydackiej;
2) podpisaniu kontraktu na pełnienie służby kandydackiej;
3) stawieniu się osoby powołanej, z którą zawarto kontrakt, do pełnienia służby kandydackiej.
3. Rozkaz personalny o powołaniu do służby kandydackiej wydaje, uwzględniając potrzeby Sił Zbrojnych, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
4. Kontrakt na pełnienie służby kandydackiej z kandydatem do tej służby podpisuje komendant szkoły wojskowej.
5. Stosunek służbowy służby kandydackiej wygasa z mocy prawa, jeżeli żołnierz pełniący służbę kandydacką nie ukończy nauki w szkole wojskowej.
6. Do służby kandydackiej może być powołana osoba niekarana sądownie, posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnastu lat i odpowiednie wykształcenie, po złożeniu pisemnego zobowiązania do pełnienia zawodowej służby wojskowej po ukończeniu szkoły wojskowej.
7. Osobę ubiegającą się o powołanie do służby kandydackiej kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do zawodowej służby wojskowej.

Art. 125. 1. Osoby powołane do służby kandydackiej stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z dniem stawienia się do tej służby, po podpisaniu kontraktu, o którym mowa w art. 124 ust. 4. Przepisy art. 15 i 18 stosuje się odpowiednio.
2. Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby kandydackiej żołnierze pełniący służbę kandydacką otrzymują bez szczególnego nadania tytuł:
1) podchorążego, jeżeli kształcą się na oficera zawodowego;
2) elewa, jeżeli kształcą się na podoficera zawodowego.

Art. 126. 1. Kandydatów na żołnierzy zawodowych kształci się w szkołach wojskowych.
2. Osoby ubiegające się o przyjęcie do szkół wojskowych składają egzaminy wstępne.
3. Osoby, o których mowa w ust. 2, wnoszą opłaty z tytułu udziału w egzaminach wstępnych.

Art. 127. Szkołami wojskowymi kształcącymi kandydatów na żołnierzy zawodowych są:
1) na potrzeby korpusu oficerów zawodowych - akademie wojskowe i wyższe szkoły oficerskie;
2) na potrzeby korpusu podoficerów zawodowych - szkoły podoficerskie.

Art. 128. Minister Obrony Narodowej, w drodze rozporządzenia:
1) tworzy i znosi szkoły podoficerskie;
2) określi szczegółowe warunki i tryb składania egzaminów końcowych w szkołach podoficerskich oraz odbywania praktyk, a także wzór świadectwa stwierdzającego jej ukończenie.
Rozporządzenie powinno w szczególności określać cele i szczegółowe zadania szkół podoficerskich oraz organizację i podstawowe założenia procesu kształcenia w szkołach podoficerskich.

Art. 129. 1. Stopniami wojskowymi żołnierzy pełniących służbę kandydacką są stopnie ustanowione w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Osoba powołana do służby kandydackiej otrzymuje bez szczególnego nadania stopień wojskowy szeregowego (marynarza) z dniem rozpoczęcia pełnienia tej służby, o ile nie posiada wyższego stopnia wojskowego. Nadanie wyższych stopni wojskowych następuje w drodze mianowania.

Art. 130. 1. Żołnierzom pełniącym służbę kandydacką przysługuje uposażenie zasadnicze,
dodatki do uposażenia zasadniczego i inne należności pieniężne.
2. W sprawach dotyczących uposażenia i innych należności pieniężnych przysługujących żołnierzom pełniącym służbę kandydacką stosuje się odpowiednio przepisy art. 2 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2 i 4, art. 3, art. 4, art. 6-10, art. 30 ust. 2, art. 33 i 36, art. 38 ust. 2, art. 39, art. 42 i 43, art. 45 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz art. 45a ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy niezawodowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693, z późn. zm.).
3. Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określi, w drodze rozporządzenia, stawki uposażenia zasadniczego dla żołnierzy pełniących służbę kandydacką. Rozporządzenie, określając stawki uposażenia, powinno ustalić je na poziomie nie niższym niż uposażenie żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową.

Art. 131. Żołnierze pełniący służbę kandydacką otrzymują umundurowanie, wyekwipowanie i uzbrojenie oraz - w określonych przypadkach - wyżywienie; przepisy art. 66 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Art. 132. Do żołnierzy pełniących służbę kandydacką stosuje się odpowiednio przepisy art. 8, art. 26 ust. 2-9, art. 48-51, art. 56, 57, 59, 70 i art. 105-110.

Art. 133. Żołnierzom pełniącym służbę kandydacką oraz członkom ich rodzin przysługują szczególne uprawnienia i ulgi przewidziane w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową i członków ich rodzin, z wyjątkiem uprawnień do zasiłków przewidzianych w art. 128 ust. 1 i art. 128a oraz należności i opłat przewidzianych w art. 131 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

W artykule tym znajduje się uregulowanie dotyczące szczególnych uprawnień żołnierzy pełniących służbę kandydacką i członków ich rodzin z których wyłączone jest niestety uprawnienie do zasiłku w kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, posiadających na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.

W odpowiedzi zaś na kolejne pytanie dotyczące rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę i przysługującej odprawy to zagadnienie te było już poruszane na forum. W kwestii przypomnienia obowiązujących regulacji zagadnienie te jest przedstawione poniżej.
Regulacje prawne związane z odbywaniem służby wojskowej mają znaczący wpływ na stosunki pracownicze, w szczególności na trwałość stosunku pracy. Regulacje ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.jedn.: Dz. U. 2004 r. Nr 241 poz. 2416; dalej jako - u.p.o.o.) przewidują szczególne uprawnienia pracownika, wśród których trzeba pamiętać o korzystnych dla pracownikach regulacjach przewidujących wypłacanie mu odprawy pieniężnej.

Zgodnie z art. 125 u.p.o.o. pracodawca wypłaca odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia (obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy) pracownikowi powołanemu do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej. Odprawa nie przysługuje już drugi raz - tj. w razie ponownego powołania do tej samej służby.

Na podstawie art. 135 u.p.o.o. powyższa zasada wypłacania odprawy pracownikowi powołanemu do zasadniczej służby wojskowej stosuje się również do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Wskazana ustawowa regulacja została w pewnym stopniu zmodyfikowana na korzyść pracownika oraz uszczegółowiona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1992 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. 1992 r. Nr 85 poz. 430; dalej jako - r.upr.żołn.). W świetle § 3 r.upr.żołn. w razie powołania do zasadniczej służby wojskowej osoby wykonującej pracę nakładczą na rzecz zakładu pracy, nabywa ona prawo do odprawy, jeżeli uzyskuje za tę pracę wynagrodzenie miesięczne w wysokości co najmniej 50% kwoty najniższego wynagrodzenia pracowników za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (obecnie kwota najniższego wynagrodzenia wynosi 760 zł, zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Dz. U. 2002 r. Nr 200 poz. 1679).

Wysokość tego miesięcznego wynagrodzenia z tytułu pracy nakładczej ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy sprzed miesiąca powołania do służby wojskowej, a jeżeli umowa o pracę nakładczą trwa krócej, to wysokość ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu trwania umowy, obliczonego według zasad dla ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy osób wykonujących pracę nakładczą. Tak obliczone przeciętne wynagrodzenie z tytułu pracy nakładczej stanowi też podstawę wymiaru odprawy.

W świetle § 21 - 22, 25 - 27 r.upr.żołn. wskazany powyżej przepis § 3 r.upr.żołn., dotyczący żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową i członków ich rodzin, stosuje się również do:
1) żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe,
2) junaków odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej,
3) poborowych odbywających służbę zastępczą,
4) żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych (służbę kandydacką),
5) poborowych pełniących służbę w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych,
6) żołnierzy pełniących okresową służbę wojskową,
7) żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Bieryło
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group