Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
fundusz nagrodowy
Opublikował Wiadomość
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2006   fundusz nagrodowy

Nurtuje mnie jedna sprawa.
Co jakiś czas w mojej instytucji są pieniądze z funduszu nagrodowego dla pracowników wojska. W większości komórek organizacyjnych jeśli jest np. po 500 zł na etat to tyle pw dostaje. W mojej komórce szef uważa, że nagroda jest za to, że ktoś "zrobił coś więcej niż ma w obowiązkach służbowych". Za to, że wykonuje swoją pracę to ma pensję. Pomijam fakt, że "obcina" nagrodę jednym o "dokłada" innym. Przeważnie tym samym. "Obcina" np. za "przebywanie na zwolnieniu lekarskim". Nie trafia do niego argument, że pw dostaje za zwolnienie 80% wynagrodzenia, musiał wykupić leki itp.. Czy są jakieś przepisy, które takie sprawy normują?
_________________
IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY NIKT PRZEZ CIEBIE NIE PŁAKAŁ
 
 
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2006   

Generalnie masz rację. Ale jest to jedyna komórka organizacyjna, w której w ten sposób podchodzi się do pw. Jeżeli we wszystkich tak by było to OK. Zasady są jasne.
Z drugiej strony wiem, że na fundusz nagrodowy pw co miesiąc potrącane jest (podobno) 1% z ich wynagrodzenia. Czyli są to ICH PIENIĄDZE.
Z trzeciej strony (?????!!!!! co ja piszę :?: :!: :lol: ) nagroda jest uznaniowa i zależy od Szefa. Nieprawdaż :?: :D
_________________
IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY NIKT PRZEZ CIEBIE NIE PŁAKAŁ
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 28 Wrz, 2006   

bravo1 napisał/a:
na fundusz nagrodowy pw co miesiąc potrącane jest (podobno) 1% z ich wynagrodzenia.


Cytuję kawałek z powyższego postu, żeby coś wyjasnić:
nic nie jest "potrącane" - dostajesz "pasek", tam masz wypisane potrącenia.

Uposażenie bazowego dzieli się na pocz. roku i przeznacza 3% na fundusz nagrodowy.
A odnośnie zasad przydzielania nagród:
1 - regulamin
2 - posiedzenie + protokół podpisywany przez przedstawiciela pracowników
3 - zasady przyjęte przez tegoż szefa są chyba logiczne?? nagroda nie jest za "bycie pracownikiem" tylko za osiągnięcia?? (czy punkt w rozkazie brzmi "za bycie pracownikiem wyróżniam", czy "za szczególny wkład pracy i osiągnięcie... wyróżniam"
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Wto 03 Paź, 2006   Re: fundusz nagrodowy

bravo1 napisał/a:
W większości komórek organizacyjnych jeśli jest np. po 500 zł na etat to tyle pw dostaje. W mojej komórce szef uważa, że nagroda jest za to, że ktoś "zrobił coś więcej niż ma w obowiązkach służbowych".


Gratuluję szefa. Robi to, co do jego obowiazków należy. Pracownik dobry, wykonujący rzetelnie swoje obowiązki a także dodatkowe zadania jest lepiej wynagradzany. Ma motywację do lepszej pracy i z radością podejmuje się nowych zadań. A w pozostałych komórkach organizacyjnych to musi być niezły bałagan i "spychologia" :D

Ten ma prawdziwą władzę, kto ma pieniądze (albo dzieli nimi).
 
 
owca 
3



Dołączył: 20 Lis 2006
Posty: 139
Skąd: stąd
Wysłany: Sro 22 Lis, 2006   

A ja mam takie pytanko do będących w temacie,czy nagrodowy fundusz jest dzielony na wszystkich PW czy na poszczególne komórki tzn WAK,ADMINISTRACJA ,OWC itp.czy regulują to jakieś przepisy czy tylko wewnętrzne ustalenia?
_________________
Forum owc: www.owc.com.pl
 
 
tola
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lis, 2006   

U nas nie ma funduszu nagrodowego. W regulaminie pracy naszej JW nagroda to: urlop, pochwała lub list gratulacyjny. Poprzedni dowódca postępując niezgodnie z regulaminem dzielił premie uznaniowe i tzw oszczędności jak nagrody na różne okazje i święta w rezultacie czego jedni dostali 500 zł inni 100zł. .Tego cwaniaka już nie ma i mam nadzieję że teraz będzie normalniej
 
 
cola
[Usunięty]

Wysłany: Sro 22 Lis, 2006   

może sie mylę... ale fundusz nagrodowy jest tworzony razem z funduszem płac.. określona kwota jest przyznawana na cały rok dla danej jednostki, instytucji... ale jak napisałam mogę się mylić... w każdym razie jeszcze do ubiegłego roku tak było i chyba na ten rok też był tworzony. Jednak może ktoś z "płac" wyjaśni dokładnie. Natomiast fundusz, który tworzy sie z tzw. oszczędności jest w pierwszej kolejności zawsze przeznaczony przez dysponenta I bądź II st. na "uzupełnienie" właśnie funduszu płac chyba, że jednoznacznie określa sie jego przeznaczenie właśnie na dodatkowe wynagrodzenie.

:gent:
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sro 22 Lis, 2006   

cola - zobacz mój post 4 pola wyżej.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
dekiel1964 
5


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 302
Skąd: z nad Iny
Wysłany: Sro 22 Lis, 2006   

Coś mi się wydaje, że ta dodatkowa kasa na koniec roku to pozostalość funduszu płac, który nie został w całości w danym roku wydany i jak najbardziej powinien być rozdzielony solidarnie, tym bardziej, że idą święta i czy ktoś jest informatykiem czy hydraulikiem chce mieć choinkę do samego nieba.
Urządzanie ''szopki'' z zabieraniem i dokładaniem jest kolejną okazją do pokazania ''ja tu rzadzę''.
 
 
owca 
3



Dołączył: 20 Lis 2006
Posty: 139
Skąd: stąd
Wysłany: Sro 22 Lis, 2006   

dekiel1964 napisał/a:
i jak najbardziej powinien być rozdzielony solidarnie, tym bardziej, że idą święta i czy ktoś jest informatykiem czy hydraulikiem chce mieć choinkę do samego nieba.


też mi się tak wydaję ,jeżeli chodzi o płacę to mniejwięcej wyglądaja podbnie u wszystkich PW róznicę maksymalnie 20% ale jeśli chodzi o nagrody to u nas wygląda to tak że czym bliżej "kor.." tym więcej a róznicę są kolosalne dochodzące do 200% a nawet więcej dlatego zapytałem czy ten fundusz jest jednakowy dla wszystkich pracowników i kto o tym decyduje?
_________________
Forum owc: www.owc.com.pl
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 23 Lis, 2006   

Jeszcze raz:
Fundusz nagrodowy nie jest naliczany dla pracownika, jest to 3% z bazy funduszu wynagrodzeń.
O rozdziale decyduje przełożony uprawniony do przydzielania nagród finansowych, z tym, że powinien uwzględniać wnioski bezpośrednich przełożonych pracowników, a podczas posiedzenia w sprawie podziału funduszu nagród głos ma również przedstawiciel pracowników.
Zasady te muszą być określone w "regulaminie pracy". który musi być napisany dla każdej instytucji (jedostki) zatrudniającej pracowników.
Regulamin pracy jest dokumentem jawnym, do wglądu dla każdego pracownika, co więcej - pracodawca (przełożony) ma obowiązek z nim zapoznawać każdego pracownika.

Moje zdanie:
Fundusz nagrodowy jest przeznaczony na wyróżnienia za szczególne osiągnięcia, staram się, żeby w firmie nagrody były przyznawane "od razu" - po ważniejszych zamierzeniach zakończonych sukcesem, po kontrolach (z sukcesem) itp., pozostawianie funduszu do podziału "z okazji" rodzi takie komentarze "każdy potrzebuje" - od zaspokajania potrzeb jest pensja i fundusz socjalny, nagrody są za wyniki przekraczające normalny zakres zadań.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
owca 
3



Dołączył: 20 Lis 2006
Posty: 139
Skąd: stąd
Wysłany: Czw 23 Lis, 2006   

lokom napisał/a:
Fundusz nagrodowy nie jest naliczany dla pracownika, jest to 3% z bazy funduszu wynagrodzeń
ale jakoś musi być rozliczany na pracownika ,podam przykład teoretyczny żeby łatwiej było mnie zrozumieć mamy 100tyś zł i 100 pracowników 25pracowników WAK, 25 administracji i 50 OWC ,teraz tak administracja dostanie 50 tyś na 25 pracowników(i nie interesuje mnie ile dostanie poszczególny pracownik o tym już decyduja przełożeni) a WAK i OWC 50 tyś na 75 pracowników czy mogą byc takie dysproporcje? ,pytam czysto teoretycznie
lokom napisał/a:
pozostawianie funduszu do podziału "z okazji" rodzi takie komentarze "każdy potrzebuje" - od zaspokajania potrzeb jest pensja i fundusz socjalny, nagrody są za wyniki przekraczające normalny zakres zadań.

ale tak to wygląda w większości a dysproporcje też są bardzo duże ( i nie dotyczą one zasług )..,no cóz należało się do tego przyzwyczaić :(
_________________
Forum owc: www.owc.com.pl
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 23 Lis, 2006   

Po raz kolejny:
Baza funduszu wynagrodzeń!!!
Jeżeli pracownicy mają wspólną bazę, to 3% z tej bazy.
Każdy dalszy podział podlega rygorom wyżej opisanym.

Załóżmy hipotetyczną sytuację:
instytucja, w której jest 300 pracowników, w tym 100 prac. służby cywilnej, 100 z etatu jednostki i 100 z etatu dodatkowego.
W tej sytuacji są 3 odrębne fundusze, każdy do podziału wyłącznie na pracownikw z danej grupy.

[ Dodano: Czw 23 Lis, 2006 ]

owca napisał/a:
administracja dostanie 50 tyś na 25 pracowników(i nie interesuje mnie ile dostanie poszczególny pracownik o tym już decyduja przełożeni) a WAK i OWC 50 tyś na 75 pracowników czy mogą byc takie dysproporcje?

Jak wynika z powyższego - teoretycznie mogą być takie dysproporcje, WAK to na pewno odrębny etat, więc fundusz liczony jako 3% ich bazy, OWC - to zależy - jeżeli mają odrębny etat (albo są zatrudnieni "spoza etatu"), to ich fundusz stanowi 3% bazy funduszu OWC.

ZAWSZE punktem wyjścia jest baza wynagrodzeń.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
owca 
3



Dołączył: 20 Lis 2006
Posty: 139
Skąd: stąd
Wysłany: Czw 23 Lis, 2006   

lokom,dzięki za szczegółowe wytłumaczenie(i cierpliwość;)) o to mi chodziło

pozdrawiam
_________________
Forum owc: www.owc.com.pl
 
 
GAD
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Lis, 2006   

Rysio napisał/a:
Nagroda jest za coś...


Ja znam tylko jedno to "coś" za co dają nagrody - KOLESIOSTWO. A dla zamydlenia oczu pojedyncze ochłapy dla plebsu.

Sam przez tyle lat w armii nie dostałem nagrody, nawet wtedy, gdy brałem udział w ćwiczeniach , za które wszyscy otrzymywali nagrody.
Ooo :oops: przepraszam raz dostałem 200zł, ale to było właśnie przyznane przez odchodzącego d-cę :D No i dawał wszystkim na odchodne to i mnie się dostało. Ja otrzymałem najmniej bo... wiadomo... " doktor se dorobi" :brawo:

Takie jest myślenie przełożonych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group