Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niejawne nośniki danych
Opublikował Wiadomość
kormoran3
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Mar, 2007   

Może teraz z troszkę innej strony. Znam treść instrukcji Łącz. 1012/2004 - lecz czy naprawdę dużym (poważnym) błędem jest zarejestrowanie pendriv-a w kancelarii jawnej jeśli wiadomo, że użytkownicy będą przetwarzali tylko informacje jawne (pendriv-y do bieżącej działalności) ?
 
 
conti3
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Mar, 2007   

Łącz. 1012/2004
Witaj!
Na początek powiem Ci tak, przepisy które bezpośrednio dotyczą pracy kancelarii (zarządz. nr 25/MON Ministra Obrony Narodowej z dn 17 listopada 2005 roku) określają że o klauzuli dokumentu lub innego niż dokument materiału decyduje osoba upoważniona do podpisania tego dokumentu. Cytuję z pamięci, więc jeśli przekręciłem wyrazy to i tak to nie ma wpływu na sens mojej wypowiedzi. Nie ma konieczności rejestrowania jakiegokolwiek nośnika nadając klauzulę. Z drugiej strony nie możesz mieć pewności, że osoba posiadająca pendrive nie będzie na nim przenosiła informacji niejawnych. Jednak idąc tym tropem trzeba byłoby wszystkie nośniki, łącznie z HDD rejestrować jako ściśle tajne. Każdy kto posiada poświadczenie bezpieczeństwa jest przeszkolony przez pełnomocnika więc to oni odpowiadają za to co posiadają na nośnikach. Sumując nie ma potrzeby nadawać klauzuli nośnikom które nie są przewidziane do "obróbki" informacji niejawnych. Jeśli zarejestrowałeś pendrive jako jawny to poprostu nie możesz na nim posiadać nic co jest niejawne. Więc nie jest to błędem. Myślę, że wyczerpałem temat łącznie z podaniem przykładów. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat obsługi kancelarii to chętnie postaram się odpowiedzieć i może pomóc. :gent:
 
 
kormoran3
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Mar, 2007   

conti3 napisał/a:
Nie ma konieczności rejestrowania jakiegokolwiek nośnika nadając klauzulę.

Tu się trochę niezgadzam lub nie wyraziłeś się dokładnie - co to znaczy jakiegokolwiek ?
Poza tym wszystko jasne (na forum iniejawna już też dostałem potwierdzenie, że nie jest błędem zarejestrowanie go w jawnej)
:gent:
 
 
conti3
[Usunięty]

Wysłany: Pią 30 Mar, 2007   

Nie ma konieczności rejestrowania jakiegokolwiek nośnika nadając klauzulę.
"jakiegokolwiek" - tutaj chodziło mi o optyczne i magnetyczne nośniki danych. Chodziło mi o to, że nie ma konieczności nadawania klauzul na nośnikach. O nadaniu klauzuli decyduje w tym momencie wykonawaca. Jednak oczywistym jest, że wszystkie używane w RON nośniki informacji muszą być koniecznie zarejestrowane. Być może źle się wyraziłem, jeśli to mogło kogoś wprowadzić w błąd to bardzo przepraszam. Nie miałem w zamarze wprowadzać nikogo w zakłopotanie czy w błąd. Pozdrawiam i dziękuję za zwrócenie uwagi. Postaram się w przyszłości wyrażać bardziej konkretnie. :!:
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Czw 02 Gru, 2010   

Odświeżam temat. Czy od ostatniego postu zmieniły się przepisy???
Czy każdy pendrive może być nośnikiem informacji niejawnych (oczywiście zarejestrowanym) ?
Czy musi mieć jakieś specjalne zabezpieczenia fizyczne, może jakiś przełącznik czy coś?
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
tomassomon 
1
st.szer.


Dołączył: 18 Mar 2011
Posty: 10
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   prywatny

Pytanie z troszeczkę innej beczki - czy prywatny pendrive (kupiony za własne pieniądze w sklepie) można zarejestrować jako "zastrzeżony" ? Oczywista oczywistość - pendrive ten nie wychodziłby poza teren jednostki (jestem świeżo upieczonym adminem ASK, a jednostka nie ma pieniędzy na pendrive..)
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Możesz zarejestrować taki nośnik. :gent:
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

kempczol napisał/a:
Możesz zarejestrować taki nośnik.


No nie bardzo, ponieważ kancelaria tajna musi mieć dokument /asygnata, Wz/ z KEIW na podstawie, którego stwierdzi, że jest to własność wojska a pobrana przez ciebie.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

miki, :???:
Zapytam w pracy w poniedziałek. :gent:
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

miki, można, kempczol, ma rację, tyle że potem niestety go stracisz, bo nie możesz sobie go zabrać do domu. Przy zmianie JW czy odejściu do cywila zostawiasz go tam gdzie został zarejestrowany. :gent:
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 806
Skąd: 100
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Niekoniecznie zawsze nośnik można przesłać do JW w której będzie się dalej pełniło służbę.
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Panowie a od kiedy w JW używa się sprzętu i materiałów nie będących na ewidencji jednostki ?
I nie myślę tu o używaniu materiałów i sprzętu własnego, które posiadamy bo tak chcemy.
Dalej pozostaję przy swoim zdaniu.
A w opisywanym przypadku najpierw należy dany sprzęt przyjąć na ewidencję nawet własny i dopiero zarejestrować. A bardziej formalnie to należy przekazać go na rzecz obronności a KEIW przyjmie go na ewidencję JW, ale i w tym przypadku należy mieć dowód zakupu lub oszacowaną wartość, bo na jakiejś podstawie trzeba go przyjąć. Ja tylko mówię o przepisach, które znam. Jutro jeszcze dokładnie się upewnię i napiszę jak to wygląda.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Tutaj miki ma całkowitą rację. Nośnik musi przejść przez Kancelarię Tajną, która musi mieć na niego dokument. Sprawdźcie w Ustawie, podobno jest opcja darowizny, ale to też przechodzi przez w/w Kancelarię . Podobno wtedy taki nośnik otrzymuje dopuszczenie do "zastrzeżonego".
p.s.
Wybaczcie laikowi język, dopytywałam się telefonicznie i może coś niezbyt precyzyjnie napisałam. :)
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
 
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

miki, i elka, jeżeli pozwolicie, to zapytam w poniedziałek u mnie COMSEQ-a. :cool:
 
 
elka 
7



Pomogła: 7 razy
Wiek: 63
Dołączyła: 09 Sie 2006
Posty: 2017
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

kempczol pytaj :)
A ten COMSEQ uczył się pewnie u wąsatego :)
_________________
więcej słuchać a mniej mówić---moja mądrość życiowa a i tak myślę,że gaduła ze mnie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group