Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niejawne nośniki danych
Opublikował Wiadomość
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

Jak pisał miki. Generalnie po co Ci zastrzeżony pendrive.
U nas już to wychodzi z użycia. Zanim dokonasz stosownych zmian to pewnie już będziesz miał w jednostce MILWANa zamiast ASK.
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Czw 23 Cze, 2011   

elka, to jest największy debeściak w MW. :gent:
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

elka napisał/a:
Tutaj miki ma całkowitą rację. Nośnik musi przejść przez Kancelarię Tajną, która musi mieć na niego dokument.
Poproszę podstawę prawną na to "musi".
Papier to też nośnik informacji. A kto kiedykolwiek od kogokolwiek zażądał kwitów na kartki papieru na którym wykonano dokument zastrzeżony? Kto kiedykolwiek przedstawiał "kwity" na zeszyt który rejestrował? Przepis na który powołuje się miki dotyczy środków trwałych, zaś pen-drive, płyta CD takim środkiem nie jest. A jak na mundurze w czasie wystąpień służbowych noszę odznakę pamiątkową, którą (z zasady nie może obciążać ona budżetu MON - rozporządzenie) kupiłem (bo dowódca to tylko prawo do noszenia mi przyznaje i wręcza odznakę po zapłaceniu) to też mi nie wolno bo nie jest na ewidencji jednostki? A jak w kancelarii na biurku mam prywatne zdjęcie córki to też mi nie wolno? Wcześniej muszę wnieść ją na ewidencję? Wszak to pomieszczenie służbowe. A kalendarz na ścianie, który dostałem od zaprzyjaźnionego dowódcy? miki a jak używam samochodu prywatnego (na podstawie umowy z dowódcą w podróży służbowej to wcześniej ten pojazd też ma być dostarczony do mnie przez JW i na czas podróży służbowej wciągnięty na ewidencję? Że o pociągu nie wspomnę. Wszak wielu z nas używa go do celów służbowych. A wagony i lokomotywę (transport kolejowy na poligon) to na czas przewozu wojska też wciągniesz na ewidencje jednostki wojskowej czy może akt darowizny spisać lub czasowego użyczenia? A co ze zdjęciem do teczki akt personalnych w aktualnym stopniu? Można tak w nieskończoność wymieniać. Tak więc nie wszystko czego żołnierz używa do celów służbowych (w granicach prawa oczywiście) jest na ewidencji JW lub wydane przez JW i wcale nie stanowi to naruszenia dyscypliny czy prawa.
Pozdrawiam
P.S.
Darowizna to na środek trwały, a nie każdą bździnę i zachciewajkę.
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Tylko że pendrive jest raczej środkiem trwałym. Nie wchodząc w wojskowe definicje spełnia on definicję ogólną środka trwałego. Przewidywany okres używalności >1 roku, jest to rzecz, jest używany w jednostce.
Pendrive to nie spirytus, nie wywietrzeje.
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

thikim napisał/a:
Nie wchodząc w wojskowe definicje spełnia on definicję ogólną środka trwałego. Przewidywany okres używalności >1 roku, jest to rzecz, jest używany w jednostce.

zapisana kartka papieru - to rzecz, używana w jednostce, jako dokument może być używana w jednostce >1 roku (dokumentacja szkoleniowa używana przez kontrolę nawet niemal dwa lata po wytworzeniu do sprawdzenia czy zajęcia się odbyły czy nie). Konspekt to środek trwały.
Zdjęcie w aktach - rzecz, używana w jednostce, przewidywany okres używalności >1 roku (zgodnie z przepisami minimum 1,5 roku w tym samym stopniu). Też środek trwały.
Spróbuj je wciągnąć na ewidencję.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pon 27 Cze, 2011   

Gecko, ja Ciebie rozumiem. Ale zrozum i mnie, dla Ciebie pen-drive to jakiś tam materiał nie przedstawiający większej wartości i w 100 % nie jest środkiem trwałym. Jednakże ten pen-drive, jeżeli nie będzie własnością wojska to żadna kancelaria tajna nie zarejestruje go na zastrzeżone. A dlaczego nie zarejestruje, tego nie wiem ale taką informację otrzymałem od pełnomocnika. Chyba mam prawo wierzyć w końcu specjalista w tej dziedzinie.

miki :cool:

Ps. Taki przerywnik odnośnie ewidencji
Cytat:
Dokumenty materiałowe

Obrót materiałami, jak każdymi zasobami majątkowymi jednostki musi być udokumentowany. Nieważne czy jest to przyjęcie zakupionej dostawy, zwrot niewykorzystanych materiałów z produkcji czy tylko przesunięcie wewnątrz-magazynowe, takie zdarzenia gospodarcze muszą zostać udokumentowane odpowiednimi dowodami księgowymi. Oto one:

dokumenty przychodowe: Pz (przyjęcie materiałów z zewnątrz), P (magazyn przyjmie);
dokumenty rozchodowe: Rw (pobranie materiałów - rozchód wewnętrzny), W (magazyn wyda), Wz (wydanie materiałów na zewnątrz - rozchód zewnętrzny);
inne: Zw (zwrot materiałów), Mm (przesunięcie międzymagazynowe), Po (przyjęcie odpadu technologicznego).

Źródło: opracowanie własne; materiały pomocnicze: Z. Messner "Podstawy Rachunkowości".
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 28 Cze, 2011   

Pendrive to nie kartka papieru, ani nie zdjęcie w aktach. Naprawdę tak cieżko zauważyć różnicę?
W takim razie dysk twardy także należałoby równać do kartki papieru a nawet i komputer? Za daleko idziecie. To że cena najgorszych pendrive = ok. 10 zł nie oznacza że inne nie kosztują >500 zł.
Nie wartość decyduje o tym czy coś jest środkiem trwałym. Chociaż wartość sprawia że niektórzy uważają że coś jest niegodne zajmowania się tym i ujmowania w ewidencji środków trwałych. Z tego powodu przedsiębiorca nie ujmie pendriva za 10 zł w ewidencji ale już 500 zł ująłby. Ujmuje się dla siebie, dla swoich korzyści. Można wtedy robić amortyzację. I można ją robić nawet dla pendriva za 10 zł. Tylko że się to nie opłaca. Robi się dla droższych rzeczy.
Wojsko jednak nie frabryka gwoździ. U nas liczą się nawet grosze. Ponadto wojsko jak kupuje to nie 2 x pendriva za 10 zł tylko raczej 300 x pendrive za 30 zł.
Definicja środków trwałych jest prosta i pendrive ją spełnia. Tu nie ma co dyskutować.
Artykuł 3 ustawy o rachunkowości.
To co przytoczył Gecko to rzeczowe aktywa obrotowe.
Jeśli ktoś używa pendriva do ostrzenia noży to owszem ma rację, nie jest to środek trwały.
 
 
RADO 
5
Prawda, że prawda to prawda.


Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 543
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 29 Cze, 2011   

Pendrive u mnie są wydawane z kancelarii, niejawne z tajnej, jawne z jawnej, tam kanceliści je mają na ewidencji środków trwałych i wydają je użytkownikom na ich RWD i przy rozliczeniu kogoś kanceliści przyjmują nośniki niejawne niszcząc je komisyjnie przy kontroli rocznej przy tym jak dobrze pamiętam sporządza się protokół wybrakowania, którym zdejmują ze stanu i po sprawie. Natomiast jawne trafiają do magazynu ale też potem idą do 5 i na odpad.
 
 
 
akus2 
4


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 186
Skąd: Dęblin
Wysłany: Sro 29 Cze, 2011   

Polecam lekturę - Załącznik do decyzji Nr 97/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2009 r. , str. 50, a tu link
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Cze, 2011   

Będę obstawał przy swoim. Rejestruje się nośnik w KT. Niestety przestaje on być prywatnym, tylko służbowym. Jeżeli zmieniamy JW, to można go przekazać do KT w nowej JW. W innym przypadku powinien zostać zniszczony. :gent:
 
 
militaro 
5


Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 455
Skąd: Wr-w
Wysłany: Sob 21 Sty, 2012   

Jest jeszcze inny aspekt tej sprawy.
Ostano, kolega pełnomocnik zaliczał kontrolę SKW (pełnomocnik, ochrona, kancelaria, teleinformatyka).

Musiał pisać wyjaśnienie dlaczego wydano z kancelarii zastrzeżonego pendrive'a osobie, która nie miała konta w zastrzeżonym ASK (MIL WANa się jeszcze nie dorobili ).
Wg nich był to błąd.
Zdziwiony byłem bardzo.

[ Dodano: Sob 21 Sty, 2012 ]
kempczol napisał/a:
Możesz zarejestrować taki nośnik. :gent:


Możesz jeśli Ci go w kancelarii zarejestrują.
Ale oni tego nie zrobią jeśli znają się na tym co robią.
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Sob 21 Sty, 2012   

militaro, tia jasne... W takim razie służymy w dwóch różnych armiach. Fajnie masz w Twojej, bo u mnie jest normalnie. Komentarz dotyczy się obydwu kwestii. :gent:
 
 
tyracze
6


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Mar 2005
Posty: 1243
Wysłany: Sob 21 Sty, 2012   

kempczol - masz rację.
Pełnomocnicy mają "jobla" i ustanawiają swoje wersje. Państwo w Państwie. To samo dotyczy stref po nowym roku.
Za wyjątkiem poprzedniego postu - przechodzi do innej JW - zdaje w starej JW w czasie rozliczania.
 
 
militaro 
5


Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 455
Skąd: Wr-w
Wysłany: Nie 22 Sty, 2012   

tyracze napisał/a:
kempczol - masz rację.
Pełnomocnicy mają "jobla" i ustanawiają swoje wersje. Państwo w Państwie. To samo dotyczy stref po nowym roku.


To nie pełnomocnicy mają jobla, tylko pełnomocnicy są obligowani nowymi przepisami - a to chyba zasadnicza różnica.
Np. co do "stref po nowym roku", wystarczy zajrzeć tu:ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 2 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowych zadań pełnomocników ochrony (Dz.U.2011.252.1519), § 15.

A co do pendrive - pozostanę jednak przy swoim zdaniu.
Pozdrawiam militaro.
 
 
Shannon 
1


Wiek: 53
Dołączył: 09 Gru 2009
Posty: 37
Skąd: Łask
Wysłany: Sro 23 Maj, 2012   

Pytanie - ciekawostka:

Czy w świetle przepisów laptop można potraktować jako (przenośny) informatyczny nośnik danych?

Uważajcie z odpowiedzią, zastanówcie się, Panowie, bo odpowiedź twierdząca może zrodzić poważne konsekwencje :D
_________________
"Nie ma byłych czekistów" - Putin :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group