Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niejawne nośniki danych
Opublikował Wiadomość
kalmar10
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Lis, 2006   Niejawne nośniki danych

Mam pytanie czy istnieje możliwość zarejestrowania pendrive lub dysku przenośnego na klazulę "Zastrzeżoną"? Czy są jakieś przepisy które to regulują? U mnie w jednostce wszystkie komputery zastrzeżone mają zaklejone gniazda USB więc z tego wynikałoby że nie można używać takich nośników. Jeżeli ktoś zna na tą okoliczność jakieś paragrafy to bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
 
 
Żeton 
5
orderly regulation



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Lip 2005
Posty: 613
Skąd: Żandarmeria
Wysłany: Wto 28 Lis, 2006   

a czy ten komputery z klauzulką zastrzeżone mają nagrywarke cd badz FDD?
 
 
kalmar10
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Lis, 2006   

mają napęd CD i FDD ale nie o to chodzi, nie chodzi mi o jakiś konkretny komputer ale o to czy pendrive lub dysk przenośny można zarejestrować jako "Zastrzeżony"? Komputer wiadomo że ma FDD bo dyskietki można normalnie używać.
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Wto 28 Lis, 2006   

Głównym aktem normatywnym w tym zakresie jest „Instrukcja organizacji prowadzenia gospodarki materiałowo-technicznej sprzętu i oprogramowania informatycznego w resorcie obrony narodowej” sygn. Łączn. 1012/2004.
Zgodnie z tą instrukcją „Wszystkie nośniki danych, bez względu na klauzulę zapisanych informacji, podlegają klasyfikacji, oznaczeniu i ewidencji w kancelarii tajnej” (§ 37).
I dalej mamy, iż „“Zewnętrznenośniki danych (dyskietki, pamięci USB, taśmy, płyty CD itp.) ewidencjonuje się zgodnie z zasadami przyjętymi dla nośników niejawnych” (§ 40).

Zasady oznaczenia nośnika klauzulą tajności reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2005 roku w sprawie sposobu oznaczania materiałów, umieszczania na nich klauzul tajności, a także zmiany nadanej klauzuli tajności (Dz.U.2005.205.1696). Nadmieniam, iż zgodnie z § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia „Na materiałach innych niż pismo, klauzule tajności i sygnaturę literowo-cyfrową umieszcza się przez ostemplowanie, nadrukowanie, wpisanie odręczne, trwałe dołączenie metek, nalepek, kalkomanii lub w inny widoczny sposób, bezpośrednio, a jeżeli to nie jest możliwe - na ich obudowie lub opakowaniu”.
 
 
antracyt 
2
antracyt



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 88
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 28 Lis, 2006   

Wszystko zależy od tego jak zostały napisane PBE i SWB. Jezeli napisano w nich, że porty będą wyłączone, lub zaklejone to trzeba zmienić PBE i SWB. Nie widze problemu z zarejestrowaniem innych nośników danych niż dyskietki, ale musisz się zastanowic czy będziesz miał gdzie ich używać.
 
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Wto 12 Gru, 2006   

W czym problem? Osobiście posiadałem pamięć USB z ładnie zafoliowaną metką na trwałe związaną z urządzeniem. Podczas rejestrowania urządzenia kierownik kancelarii pytał się jaką klauzulę życzę sobie. Wybrałem "Zastrzeżone". A dane wgrywałem z komputera włączonego do sieci MIL-WAN, gdzie dysk twardy jest też niejawny. Inna sprawa, że należałoby prowadzić na bieżąco metrykę pamięci USB, ale przy tak częstych zmianach plików i ich ilości jest to praktycznie niewykonalne.
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Wto 12 Gru, 2006   

radiola napisał/a:
Inna sprawa, że należałoby prowadzić na bieżąco metrykę pamięci USB, ale przy tak częstych zmianach plików i ich ilości jest to praktycznie niewykonalne.

I niepotrzebne.

Zgodnie z §23 ust. 3 Zarządzenia 25/MON z dnia 17 listopada 2005 roku w sprawie szczególnego sposobu organizacji kancelarii tajnych ... , "Metryki nie zakłada się dla nośników przeznaczonych do użytku bieżącego wykonawców".
 
 
pacerek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Gru, 2006   

Odpowiedź dla kalmar10 w sprawie nośników, oczywiście że można zarejestrować każdego pendrive lub dysk przenośny zgodnie z przepisami które zostały już przez kolegów zacytowane ale żeby wszystko miało ręce i nogi to muszą być wykazane w SWB i PBE. Tam muszą być wpisane numery tych nośników (ale nie pod jakimi zostały zarejestrowane) tylko ich wewnętrzne numery które możesz uzyskać wpisując komendę w wierszu poleceń >mountvol< uzyskasz dokładne mumery wszystkich zamontowanych dysków. Jak ten numer wpiszesz do SWB i PBE to masz sprawe załatwioną.
 
 
angler
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Gru, 2006   

Coś ci się chyba pomyliło. ;) Zalecam postępowanie zgodnie z wytycznymi przełożonych i nic poza tym. W SWB możesz pisać co chcesz, ale w razie kontroli będziesz się tłumaczył z każdej niezgodności z rzeczywistością.
 
 
romi651
[Usunięty]

Wysłany: Sro 20 Gru, 2006   

Inna sprawa to ta że jeżeli PEN DRIVE jest zastrzeżony to na nim mogą być tylko i wyłącznie informacje zastrzeżone, jeżeli poufny to tylko poufne. Znaczy to że nie może być ani wyższa klauzula dokumentu, ani niższa. Był to zarzut jaki usłyszałem podczas kontroli jeszcze WSI. Jeżeli administrator danego komputera lub któryś z użytkowników ma na stanie służbowy, zarejestrowany PEN DRIVE nie plombuje się gniazda USB. To również wykładnia panów o których wspomniałem wyżej. :nie2:
 
 
ardent
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 466
Wysłany: Czw 21 Gru, 2006   

Nie zgadzam się z zarzutem byłej WSI. Jest to nie logiczne. Mając nośnik oznaczony klauzulą zastrzeżone, przechowuję na nim dane o klauzuli zastrzeżonej oraz jawne, bowiem stanowią one jedną całość (np. pisma przewodnie).
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Czw 21 Gru, 2006   

romi651 napisał/a:
...nie może być ani wyższa klauzula dokumentu, ani niższa.

Totalna bzdura.
Na nośniku informacji niejawnych kategorycznie zabrania się zapisu i przetwarzania informacji o klauzuli wyższej niż zarejestrowany nośnik.
Natomiast można przetwarzać i zapisywać na nim wszelkie informacje o niższej klauzuli.

Twoje stwierdzenie jest takie, jakbym miał zabronić przechowywania dokumentów jawnych w szafie stalowej klasy "C".

Poza tym samo posiadanie słuzbowego pen-drive-ra nie upoważnia nikogo do nieplombowania portów, czy nie blokowania poszczegółnych napędów w systemie teleinformatycznym służącym do przetwarzania informacji niejawnych. Odstępstwa od tego mogą być uwzględnione jedynie po akceptacji powyższego przez szefa SKW na podstawie dokładnego opisu w SWB i PBE.
 
 
romi651
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006   

Jak wspomniałem tio nie jest moje stwierdzenie tylko zarzut w czasie kontroli panów z WSI który mieli w stosunke do mnie. Przyznam się szczerze że z tymi panami się nie kłuciłem, bo stwierdzenie że to nie logiczne nic nie pomogło, a przyjąłem to do wiadomości. Być może dlatego że wymyślali takie głupoty WSI się rozpadło a SKW nie będzie ich błędów popełniać.
Chciałbym nadmienić że dla mnie to również nie logiczne, ale jak wiadomo tam gdzie się zaczyna wojsko, kończy się logika.

Uwe napisał/a:
Odstępstwa od tego mogą być uwzględnione jedynie po akceptacji powyższego przez szefa SKW na podstawie dokładnego opisu w SWB i PBE.


Co do tego jak najbardziej również się zgadzam, no i tak jest właśnie w moim przypadku.
 
 
Al'fredo 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 401
Skąd: Zatokowiec
Wysłany: Wto 16 Sty, 2007   

Może z innej beczki

Do papieru mamy niszczarki w zależności od stopnia ale ktoś napisał że zniszczony dokument to min. DIN5 czyli około 3000 za sztukę do tego niszczarka do dyskietek i płyt tańsze bo np DIN3 do płyt i dyskietek -ale z tego juz się chyba nie da odtworzyć około 500zł za sztuke -ciekawe co wymyślą na pendrivy -jak je bedziemy niszczyć i ile to będzie kosztowało.


Choc z moich obserwacji to i tak najłatwiej je zgubić.

Oczywiście można również dokumenty palić i potraktować ługiem sodowym ale w sztabach? palić? w XXIw? lepiej bulić ciężką kasę.
_________________
W przypadku jeśli żołnierz nie nabył mienia, należy zakreślić owalem odpowiedź NIE i przekreślić przy pomocy X odpowiedź TAK a poniżej wpisać Nie nabyłem mienia
 
 
conti3
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Mar, 2007   Re: Niejawne nośniki danych

kalmar10 napisał/a:
Mam pytanie czy istnieje możliwość zarejestrowania pendrive lub dysku przenośnego na klazulę "Zastrzeżoną"? Czy są jakieś przepisy które to regulują? U mnie w jednostce wszystkie komputery zastrzeżone mają zaklejone gniazda USB więc z tego wynikałoby że nie można używać takich nośników. Jeżeli ktoś zna na tą okoliczność jakieś paragrafy to bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Oczywiście można zarejestrować jako niejawny pendrive. Wcale nie ma konieczności zaklejania gniazd USB pod warunkiem, że w procedurach bespieczeństwa umieści się zapis o tym, że na tym zestawie komputerowym może być używane to urządzenie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group