Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niejawne nośniki danych
Opublikował Wiadomość
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Sro 15 Sie, 2012   

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w Ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 roku o ochronie informacji niejawnych WSZYSTKIE systemy TI, w których przetwarzane są informacje niejawne podlegają akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Różnica w akredytacji polega na tym, że systemy TI przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli Poufne i wyżej akredytuje ABW lub SKW, natomiast te do Zastrzeżone akredytuje kierownik jednostki organizacyjnej (dowódca JW.).

Nie mniej w obu przypadkach obowiązuje opracowanie dokumentacji bezpieczeństwa TI.
Art. 48 ust. 9 ww. Ustawy mówi o tym, że „Kierownik jednostki organizacyjnej udziela akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego dla systemu teleinformatycznego przeznaczonego do przetwarzania informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” przez zatwierdzenie dokumentacji bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego”.

I dalej, w art. 48 ust. 11 Ustawy – „W ciągu 30 dni od udzielenia akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego, o której mowa w ust. 9, kierownik jednostki organizacyjnej przekazuje odpowiednio ABW lub SKW dokumentację bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego”.


A teraz kilka słów o ewidencjonowaniu dysku twardego do Laptopa.

Ewidencjonujemy nośnik a nie urządzenie. W przypadku Laptopa oczywistym jest, że nie będziemy rozbierać tego urządzenia, a zaewidencjonowanie dysku odbywa się na ogólnych zasadach.

Różnica polega jedynie na oznaczeniu. W przedmiotowym przypadku oznaczenie ewidencyjne dysku nanosi się w formie naklejki na obudowie Laptopa. Mówi o tym zapis rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie sposobu oznaczania materiałów i umieszczania na nich klauzul tajności.

§ 10.1. „Na materiałach innych niż dokumenty …. klauzulę tajności i sygnaturę literowo-cyfrową umieszcza się przez ostemplowanie, nadrukowanie, wpisanie odręczne, trwałe dołączenie metek, nalepek, kalkomanii lub w inny widoczny sposób, w szczególności na ich obudowie lub opakowaniu.
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Sro 15 Sie, 2012   

Shannon napisał/a:
Czyli pobieram laptop, rejestruję go w KT na Z i po sprawie?
Tak, dla pobierającego laptop, który został mu przydzielony do pracy, bo kwestie opracowania dokumentacji związanej z akredytacją bezpieczeństwa teleinformatycznego dla danego systemu TI opracowuje odpowiednia komórka. Resztę wyjaśnił Uwe i do tego w tak klarowny sposób, że chyba już wszyscy zrozumieli o co w tym chodzi. :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
akus2 
4


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 186
Skąd: Dęblin
Wysłany: Sro 15 Sie, 2012   

~~Ad~~ napisał/a:
bo kwestie opracowania dokumentacji związanej z akredytacją bezpieczeństwa teleinformatycznego dla danego systemu TI opracowuje odpowiednia komórka

Z tym zapisem się nie zgodzę, bo to nie "odpowiednia komórka" jest odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji bezpieczeństwa, lecz zespół ludzi w skład którego wchodzić powinni:
- osoba żywotnie zainteresowana uruchomieniem niejawnego systemu (dawniej organizator systemu) - bo wie po co i do czego system ma służyć,
- pełnomocnik KJO ds. OIN - bo będzie odpowiadał za ochronę IN w systemie,
- administrator systemu - nie powinien być z POIN,
- Inspektor Bezpieczeństwa Teleinformatycznego - wskazane jest żeby był z POIN. :gent:
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Czw 16 Sie, 2012   

Tak się składa, że jest dokument (decyzja nr 7/MON Ministra obrony Narodowej z dnia 20 stycznia 2012r. w sprawie organizacji ochrony systemów teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych w resorcie obrony narodowej), który wskazuje KTO jest odpowiedzialny za opracowanie przedmiotowej dokumentacji - jest nim niewątpliwie ADMINISTRATOR SYSTEMU:
"Załącznik nr 1:
5. Administrator systemu realizuje zadania w zakresie odpowiedzialności za funkcjonowanie systemu teleinformatycznego oraz odpowiada za przestrzeganie zasad i wymagań bezpieczeństwa przewidzianych dla systemu teleinformatycznego, w szczególności:
1) opracowuje i uaktualniania dokumentację bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego"



Co do Inspektora Bezpieczeństwa Teleinformatycznego - nie ma innego rozwiązania w myśl przepisów, by był on z innej komórki niż POIN (DOIN).
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 16 Sie, 2012   

akus2, dla mnie zespół ludzi, czy administrator systemu, to odpowiednia komórka (skrót myślowy). W mojej wypowiedzi chodziło mi, że użytkownika nie interesuje opracowanie dokumentacji i tyle. :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
akus2 
4


Pomógł: 4 razy
Wiek: 52
Dołączył: 18 Wrz 2006
Posty: 186
Skąd: Dęblin
Wysłany: Czw 16 Sie, 2012   

~~Ad~~, jeśli użytkownika nie interesuje opracowanie dokumentacji, to i administrator też nią nie jest zainteresowany, bo dla niego jest to przeważnie dodatkowa nieetatowa praca. Chyba, że administrator i użytkownik to będzie ta sama osoba. :gent:
 
 
franklin 
4



Wiek: 51
Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 213
Skąd: Poland
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   PENdrive

Witam serdecznie. Moje pytanie związane jest z brakiem możliwości wykorzystywania PENdrive w sieci Milnet-Z. Co ja, jako jego posiadacz mam zrobić z tym PENem "Z". Nikt go nie chce. Kancelaria Tajna nie przyjmie, administrator pomocniczy też nie. Więc kto? Kto i co ma w takiej sytuacji zrobić, by był porządek? Z góry dziękuję za podpowiedź.
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

franklin, a na jakiej podstawie KT twierdzi, że nie przyjmie pena :?: Przecież ma go na ewidencji, czy jej się to podoba, czy też nie, a RWP jest przecież urządzeniem ewidencyjnym kancelaryjnym.
Proponuję problem "rzucić" pełnomocnikowi ochrony jako odpowiedzialnemu za obszar niejawny...
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Kancelaria Tajna zdejmuje klauzulę tajności, a pendrive zdajesz tak skąd go pobrałeś najszybciej będzie to służba łączności.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
franklin 
4



Wiek: 51
Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 213
Skąd: Poland
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Dziękuję za podpowiedzi. Ale rozwiązanie nie jest takie proste.
Kancelaria "karze" zdjąć klauzulę, zniszczyć....
Po co kancelarii PENy, których nikt nie może użyć - troszkę w tym racji mają....
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Podałem Ci drogę jaką przeszedłem przy rozliczaniu się z JW i nie dotyczyło to tylko pena ale także kilkunastu płyt CD i dysków twardych, wszystko z klauzulą co najmniej Z i wyższe.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
franklin 
4



Wiek: 51
Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 213
Skąd: Poland
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Miki, wierzę, że w normalnej JW by tak było.
U mnie w poprzedniej JW również kancelaria przyjmowała wszystkie Zetki.
Ale w tej, w której teraz służę, to nie to samo. Starałem się znaleźć podstawę, by zmusić kancelarię do przyjęcia PENa Z. I nie znalazłem. A jak żołnierze się rozliczają, muszą zdać komuś PENy Z. I niestety idzie się w kierunku, by przyjmował to na stan administrator pomocniczy. Ale to wg mnie niewłaściwe. Jak "zmusić" kancelarię tajną do przyjęcia PENów?
 
 
grzeg_sz 
6


Pomógł: 8 razy
Wiek: 53
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 1075
Skąd: Otwock
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

franklin, a na jakiej podstawie odmawiają przyjęcia?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15969
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

franklin, a w jaki sposób stałeś się posiadaczem tego pendrive ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
franklin 
4



Wiek: 51
Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 213
Skąd: Poland
Wysłany: Wto 06 Mar, 2018   

Oczywiście, w zwykłej JW, dla zachowania porządku, Dowódca poleci kancelarii poprzyjmować PENy. Ale w jednostce centralnej, kiedy PENów Z jest setki, w dodatku zbędnych dysków twardych Z również, to jak nie ma podstawy prawnej, że Kierownik Kancelarii ma przyjąć nośniki, to .... nie przyjmie. I każdy sam się martwi. Bałagan w tej kwestii. Bałagan.

[ Dodano: Wto 06 Mar, 2018 ]
PENa przyjąłem od kolegi, który szedł do rezerwy, a kancelaria nie chciała go rozliczyć.

[ Dodano: Wto 06 Mar, 2018 ]
Oczywiście do komputera go włożyć nie mogę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group