Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kultura słowa
Opublikował Wiadomość
Baldigozz 
7



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 2041
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012   

Problem w tym, że pomijając formę REMOV najczęściej ma rację albo potrafi sprawić wrażenie, że ma rację. A to jak rozumiem boli interlokutorów :lol:
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012   

Uznajesz rację w obrażaniu interlokutorów...? Jezeli czegoś nie da się powiedzieć bez obrażania innych ludzi, to moim zdaniem (i nie tylko) nie warto się tym zajmować. :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
Art40 
5


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 485
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012   

Baldigozz napisał/a:
Problem w tym, że pomijając formę REMOV najczęściej ma rację albo potrafi sprawić wrażenie, że ma rację. A to jak rozumiem boli interlokutorów :lol:

Źle to niestety rozumiesz. Nie to boli najbardziej. Wcale nie odmawiam mu racji, jeśli ją ma. Chodzi wyłącznie o formę.
Stosowanie w dyskusji metody "cel uświęca środki", czyli w wolnym tłumaczeniu "jeśli mam rację (a mam ją zawsze z definicji), mam prawo zgnoić interlokutora wszelkimi metodami", praktycznie wyklucza możliwość dyskusji.
A sprawianie wrażenia, że się ma rację, dowodzi tylko sprawności w wypowiedzi, i niczego więcej. Zwłaszcza, jeśli to wrażenie osiąga się dyskredytując przeciwnika w niewybredny sposób. W podobny sposób wrażenie posiadania racji osiągnie pijak spod budki z piwem wprawnie i ze znawstwem obrzucając cię obelgami.
Jest to przykre tym bardziej, że osobnik, o którym mówimy, powinien z racji wykonywanego zawodu raczej krzewić kulturę słowa, niż wykorzystywać zawodową sprawność w pisaniu do wprawnego obrażania ludzi.
 
 
fiodor63 
6



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 1023
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012   

Jeśli ktoś przedstawia argumenty dla poparcia swojej tezy - mogę się z nimi zgodzić lub dyskutować (jeśli posiadam inne, z tezą niezgodne).
Jeśli zaś przedstawiając swą tezę deprecjonuje rozmówców, dorzucając do argumentów obraźliwe uwagi, ataki personalne, prezentując pospolite chamstwo - a do tego nie reagując na prośby o kulturalne zachowanie - to niestety, dyskusja nie ma sensu. Owszem, można udawać, że deszcz pada, ale nie każdy tak potrafi.
Zgodnie z rozkładem statystycznym wśród wykształconych osób też muszą się trafić osobnicy, którzy pod względem społecznym oraz odczuwania empatii lub poziomu kultury osobistej stoją na niskim poziomie.
Każdy sam sobie wystawia świadectwo - pod względem intelektualnym, wiedzy osobistej, kultury.
Niektórzy się starają poprawić swój wizerunek lub chociażby utrzymać przyjęte w społeczeństwie zasady współżycia. Innych to nie obchodzi.

W takich przypadkach wiedzy szukam w dyskusji z innymi. A niedostosowani społecznie - niech sobie krzyczą co chcą, tylko jakby mniej osób będzie ich słuchać.

Trochę szkoda, ale cóż, sami sobie gotują taki los.
_________________
Nie pytaj, komu bije dzwon - bije on tobie
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012   

Szanowny Baldigozz, myślę, że racja mniej boli od obelg.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Sob 28 Kwi, 2012   

Baldigozz napisał/a:
Problem w tym, że pomijając formę REMOV najczęściej ma rację albo potrafi sprawić wrażenie, że ma rację. A to jak rozumiem boli interlokutorów :lol:

Dawno się tak nie uśmiałem.

[ Dodano: Pon 25 Cze, 2012 ]
Wątek skarg, życzeń i zażaleń jest zamknięty - zatem napiszę tu.
Siłą rzeczy nie mogę już edytować swojego poprzedniego postu ...

Zwracam się z prośbą do Moderacji.
Prośbą o stanowczość w wymaganiu na użytkownikach używania tzw. polskich liter. Wychowałem się na książkach, w których zawsze takowe były stosowane. Zdarza się, że chcę przeczytać czyjś post, zapoznać się z czyimś punktem widzenia. Niestety, czytanie polskiego tekstu opartego o alfabet 26. literowy jest dla mnie mordęgą.

Nie widzę powodu dla tolerowania wymówki o pisaniu z zagranicy. Ja też pisałem z zagranicy. Ustawienie klawiatury "polski programisty" zajęło mi kilkanaście sekund.
Wiemy, że drugą wymówką jest brak uprawnień do dokonywania takich zmian. A tej, to już całkowicie nie rozumiem. Czy naprawdę jeden z drugim muszą pisać w pracy? Nie można wstrzymać się i napisać w domu?

Takie jak wyżej podejście określam mianem lenistwa. Lub jak kto woli - wygodnictwa.
Mam nadzieję, że osoby notorycznie nie używające polskich liter zrozumieją, że taka maniera bardzo utrudnia innym odbiór ich wypowiedzi.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 03 Sty, 2013   

Szanowny i, popieram Twój apel w pełnej rozciągłości.
Brak uprawnień do zmiany ustawień klawiatury pewnie można zastąpić przyciskiem „Pisownia i gramatyka” ulokowanego pod klawiszem F7 ;)
 
 
stachu1 
5
<O((((><


Dołączył: 27 Gru 2011
Posty: 329
Skąd: ja mogę to wiedzieć?
Wysłany: Czw 03 Sty, 2013   

Czyli taki szybki apel
_________________
Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę
J.K. Piłsudski
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

W ramach troski o kulturę słowa polecam post moda Gecko:
http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=41731
Cyt.: "Karl jak to jest patrzeć codziennie w lustro i widzieć sfrustrowanego bydlaka co dla swoich prywatnych interesów w imię przerośniętego ego wymyślił by szkalować ludzi..."
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Sro 27 Kwi, 2016   

lokom, bardzo kulturalne zwrócenie uwagi, komuś, komu należało tą uwagę dosadnie zwrócić.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Czw 28 Kwi, 2016   

Poczytałem dziś troszkę w sieci. I wyczytałem:
Może Bałtyckie.
Uwaszasz, że nie mam racji?

Ech ... aż z żalem wspomnieć te nasze panie polonistki, które tak bardzo dbały o nasz język. :hmmm:
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 02 Mar, 2017   

Mam taką serdeczną prośbę do piszących, aby zaprzestać używać nieusankcjonowanych, wymyślonych skrótów np. ŻW, PW, PBK, PAD, PBS ....

Są ludzie, którzy nie biorą bezpośredni udział w dyskusji i takie wymyślone skróty mogą być dla nich niezrozumiałe, poza tym nawet dla biorącego udział w może być to kłopotliwe.

Dziękuję. :gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Czw 02 Mar, 2017   

-=Alex=- napisał/a:
wymyślonych skrótów np. ŻW, PW, PBK, PAD, PBS ....


Wkurzał mnie akronim D. Tuska z czasów jak był premierem.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 02 Mar, 2017   

Co jest zrozumiałe. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 02 Mar, 2017   

Nie przesadzajcie. Znacznie skraca to pisanie. Jak ktoś nie zna skrótu, to sobie wygugluje.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group