Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Wto 13 Lut, 2007
Zapomogi
Opublikował Wiadomość
niuniuś
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Lut, 2007   

Wiem, że polemika powinna odbywać się na PW, ale ośmielę sie wtrącić, że w rodzajach wojsk bywało zupełnie różnie pod każdym względem i na plus, i na minus.
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Wto 13 Lut, 2007   

niuniuś - "powiem tak" - jeżeli np:masz na wyłącznym utrzymaniu rodzinę (załóżmy 4 osoby) + wszelkiego typu opłaty i "nie daj boże" będziesz musiał wydać "nieplanowo" na leki 200-300zł - to uwierz Mi,dostając te pieniądze w formie zapomogi możesz być "zbawiony".
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
niuniuś
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Lut, 2007   

Nie kestionuję nadzwyczajnosci sytuacji, ale podobne historie w mojej rodzinie mogłyby zdarzyć się tylko raz bo na drugi juz by te 3 stowki leżały głeboko schowane a ja mialbym pewność, że zdrowie moich bliskich nie zależy od kaprysów przełozonych.
Z mundurówki czy 13-stki zawsze coś na tzw. czarną godzinę odkładaliśmy i żyliśmy tak jak było nas stać. Dziś nie mam długów, tradycyjnie jakieś małe oszczędności, wykupione mieszkanie z WAM, 13-letni samochód i niepełną emeryturę.
I cóż, pewnie, że chciałbym więcej a czy te zapomogi by mi coś zmieniły?
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Sro 14 Lut, 2007   

Obecny system przyznawania zapomóg, a właściwie brak tego systemu prowadzi do patologii. Nie ma jasnych kryteriów i w zasadzie każdy dowódca JW sam je sobie ustala. Jeżeli taki stan rzeczy ma trwać dalej, to lepiej by było zlikwidować zapomogi. Wiem , że są przypadki losowe i trzeba czasami aby instytucja, dla której się pracuje pomogła w potrzebie, ale nie może to być na zasadzie czyjegoś "widzimisię ".
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Lut, 2007   

Nie zgadzam się.
To, że występują gdzieś patologie to znaczy, ze wszystkim Wodzom zabrać możliwość pomagania ludziom?
Chyba lepiej wypracować zdrowe sposoby przyznawania (to nie nagrody uznaniowe - o zapomogach mozna decydować "przez" mężów zaufania).
A tam gdzie jest OK dlaczego tak jak np. mój Wodzu ma mieć odebrane narzędzie aby komuś zgodnie z prawem pomóc?
Pozdrawiam
 
 
diablo2
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Lut, 2007   

Panowie i tak nic nie zmienimy z zapomogami-przełożeni myślą , że dają je z własnej kieszeni.Miałem kiedyś jednego d-cę JW (jeden z nielicznych a miałem ich trochę ),który podzielił zapomogi i nagrody na całą kadrę -i nie patrzył się na oceny czy inne czynniki,żeby nie dać kasy-i to jest DOWóDCA
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Sro 14 Lut, 2007   

Napisałem, że - "jeżeli taki stan rzeczy ma trwać dalej..."
Biorąc pod uwagę pewne skłonności decydentów do zmącania wody żeby łatwiej było ryby łowić, to nie przewiduję w najbliższym czasie wypracowania jasnych procedur. Przykro mi, że muszę wyrażać aż tak pesymistyczny pogląd, ale przez kilkadziesiąt już lat w armii zdążyłem się napatrzeć na porządnych i tych mniej porządnych Wodzów. Obraz jaki się z tego "oglądu" wyłania nie daje podstaw do samoistnego nawrócenia decydentów na drogę sprawiedliwego podziału nie swojej kasy :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
wojtek 
7



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 2781
Skąd: w-wa
Wysłany: Sro 14 Lut, 2007   

Tak jest czyli skazani jesteśmy na złą lub dobrą wolę dowódcy. Tak czy owak nie mogę pojąć co ma ocena z wf-u do zapomogi.No chyba że pan generał uważa, że zapomogę można wybiegać.Ale że ktoś nie ma co włożyć do garnka to raczej super kondycji mieć nie będzie.
_________________

Ostatnio zmieniony przez wojtek Sro 14 Lut, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ziółkowski 
3
woj


Wiek: 63
Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 110
Skąd: żagań
Wysłany: Sro 14 Lut, 2007   

taki jeden napisał/a:
To, że występują gdzieś patologie to znaczy, ze wszystkim Wodzom zabrać możliwość pomagania ludziom?
Chyba lepiej wypracować zdrowe sposoby przyznawania (to nie nagrody uznaniowe - o zapomogach mozna decydować "przez" mężów zaufania).

Święte słowa taki jeden :brawo: Ja mam wątpliwą przyjemność opiniowania próśb o zapomogi i tylko ja wiem ile zdrowia mnie kosztuje przekonywanie osób funkcyjnych z Pionu Głównego Księgowego wzmocnionego radcą prawnym żeby nieco hojniej sypnęli kasą.Każdy się asekuruje z powodu mało precyzyjnych zasad przyznawania zapomóg.
Za to mam niewątpliwą przyjemność jeżeli uda mi się ich przekonać - i o dziwo dowódca jest moim sojusznikiem.Ponadto nigdzie nie jest napisane że zapomoga należy się tylko jeden raz.Jeżeli nie ustaje przyczyna przyznawania zapomogi można ją przydzielać ,,do oporu,,. Zapomoga napewno nie jest formą nagrody, aczkolwiek trudno uniknąć pytań czy osoba ubiegająca się o pomoc ze strony przełożonych na tę pomoc zasługuje.Pozdrawiam :gent:
_________________
woj
 
 
 
dyplom
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

Przedstawione kryterium przyznania zapomogi czyli pomocy żołnierzowi (wf -5) jest dla mnie szokiem.
Nie jest wielkim odkryciem przecież że sytuacja socjalno bytowa jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na nastroje kadry.Wielu z podoficerów zwłaszcza w małych garnizonach korzysta z dodatków mieszkaniowych i innej pomocy MOPS-ów tutaj kryteria i zasady są jasne i przejrzyste choć zapewne i tam dochodzi do nadużyć lub złej interpretacji.
Natomiast przyznawanie zapomóg zawsze wzbudzało wiele kontrowersji, poczucia niesprawiedliwości i pomówień.
Co może to zmienić ? Po pierwsze decydenci powinni zrozumieć fakt że uczciwość popłaca, że należyte dysponowanie środkami według rzeczywistych potrzeb i faktycznego stanu rzeczy jest czynnikiem mającym istotny wpływ na budowanie zaufania, lojalności i poczucia dbałości o swoich podwładnych.To zapewne będzie procentować w ich stosunku do powierzonych obowiązków a w konsekwencji do oceny pracy dowódcy. WIEM że brzmi to zbyt górnolotnie ale czy podwładny który wie że zawsze może liczyć na przełozonego na jego zrozumienie nie będzie inaczej podchodził do swoich obowiązków i zrobi wszystko aby nie zawieść jego zaufania ?
Po drugie to każdy dowódca powinien sprawę zapomóg przekazać komisji składającej się z mężów zaufania obu korpusów i pomocnika dowódcy ds podoficerów to oni powinni rozpatrywać i proponować.
Jest już tak w wielu JW ale prawda też jest taka że nadal są i tacy którzy traktują ten fundusz jako "prywatny " fundusz poza kontrolą.
 
 
jozek59 
3


Wiek: 64
Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 111
Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

panwie a co mają powiedzieć ci co żyją w internatach poza domem i chorują im dzieci
o zapomodze mogą zapomieć mimo , że chorują im dzieci - zapomogi dostają na kupno opon zimowych to dopiero jest ciekawe . Tak motywują wnioski i tylko wybrańcy
 
 
banita 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 413
Skąd: Z daleka
Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

W mojej instytucji odbyło sie to trochę inaczej a mianowicie ze wzgledu że owa instytucja dostała mniej pieniędzy niż zawsze na zapomogi , rozpatrywano wszystkie wnioski które wpłyneły i ze względu na mały fundusz zapomogowy wytypowano tylko kilka z nich które były udokumentowne typowymi wypadkami losowymi ktróre nagle dotkneły rodziny żołnierzy zawodowych. Udokumentowany wniosek jako wypadek losowy pozwolił również na nie potrącanie podatku od przyznanej zapomogi.
 
 
wojtek 
7



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 13 Lut 2005
Posty: 2781
Skąd: w-wa
Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

Rysio po co te nerwy .Przecież właśnie dlatego Skalator umieścił ten post na tym forum. Może dzięki temu pan generał już zdążył zrozumieć swój błąd w kryteriach przyznawania zapomogi.
_________________

 
 
 
jozek59 
3


Wiek: 64
Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 111
Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

pepraszam Rysio podałem fakty bez podania JW . Zgadzam się gdzie mamy swoich przedstawicieli to o czymś świadczy podany tylko 1 przykład . Uważam ,że Twoje pytanie powino dotyczyć mężów zaufania po co wogóle oni w takim układzie istnieją , chyba odpowiedż jest prosta PILNUJĄ WŁASNYCH TYŁKÓW może się mylę to proszę mnie poprawić
 
 
ziółkowski 
3
woj


Wiek: 63
Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 110
Skąd: żagań
Wysłany: Czw 15 Lut, 2007   

Rysio jak byś pisał pode mnie :viktoria: Nic dodać nic ująć .Tak myślę.
_________________
woj
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group