Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bierzemy bezpilotowce
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

michqq napisał/a:
Może wiesz: Jaka jest doskonałość ( w sensie aerodynamicznym, szybowania ) tych pocisków szybujących od Turka?

Wiem czym jest "doskonałość".
Ale na Twoje pytanie nie odpowiem - nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. A nie chciałbym wyjść na znawcę wujka Googla tudzież cioci Wikipedii. Za bardzo się szanuję.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Lumen napisał/a:

- dlaczego zakładacie że te systemy maja "zwalczać" systemy opl? A może ich przeznaczenie będzie inne? Nikt nie przypomniał sobie o artylerii która jak dotąd mogła liczyć tylko na Flyeye - a teraz dojdzie kolejny BŚR o zasięgu "sensownym" na szczebel dywizji...

Zamiast zakładania trzeba liczyć, że posiadając takie zdolności, wpięte w system będą mogły być użyte w różnych scenariuszach, stosownie do swoich możliwości. Że biorą te 75kg, że poruszają się nie szybciej niż te cirka 200km i że póki co będzie ich 24. A także, że może nabycie licencji do platformy lub części flaków pozwoli przyśpieszyć pracę nad własnymi rozwiązaniami. Stacjami bazowymi itp. Chyba że ten 1mld poszedł jako lenning albo na głupa lub na papier wartościowy.

Lumen napisał/a:

No i... Co z tej ludowej mądrości... Ile grantów przepalił np. ITWL co?

Grant Przepał Sp. z o.o. sp. komandytowa

Raczej brak wizji i konsekwencji wdrażania owoców.

Lumen napisał/a:

Powiedz - dlaczego w tym kraju nikt nie zrobi nic "od siebie" nawet najbardziej oczywistej oczywistości, tylko "czeka" na prikaz...

Bo gdy nie raz robił nie na prikaz, zamówienia nima a ty znikaz...

Co pokazuje historia projektów firm prywatnych, które - nawet - odniosły sukces w WP.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Bardziej obawiałbym się tego co lata "bardzo nisko" niż tego co lata "bardzo wysoko".
Pewien Mathias już udowodnił Rosjanom, że ich cały pierścień obrony plot wokół Moskwy jest o kant czegoś rozbić.
Pewnie wyciągnęli wnioski.

A u nas? Jak w powieści Remarque'a: Na zachodzie bez zmian.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3628
Wysłany: Pią 04 Cze, 2021   

Lumen, to przez to jedno zdanie jednego użytkownika taka "obrona Częstochowy"? Łatwo Cię można sprowokować...

Nadal nie czytasz uważnie. Ja nie stawiałem tez, tylko przytoczyłem pytania - właśnie dlatego, że nie mam wiedzy, by na nie samemu odpowiedzieć. Inni też nie wypowiadali się z pozycji wszechwiedzących. Przytaczali dane, może być może nieścisłe, ale miało to charakter rzeczowej dyskusji. Piszę, co wyczytałem, ale nie wmawiam, że to na 100% prawda. Natomiast Ty pojechałeś na poziomie Onetu...
To kiedyś było bardzo poważne forum. Nie róbmy z niego...
A co do faktów - faktem są zdjęcia paru wraków, utraconych w konflikcie ze średnio zaawansowanym technicznie przeciwnikiem. Znacznie słabiej, niż FR.
Gdybanie, do czego rzeczonego drona można wykorzystać, jest trochę bez sensu. Równie dobrze mogę postawić hipotezę, że przyda się do mierzenia smogu i wykrywania "kopciuchów". Tylko po co mu te uzbrojenie...?

Michqq - nie wiem, o co Ci chodziło z doskonałością szybowania. Najwyraźniej jest wystarczająca, by pocisk spadający z 5 km trafił w cel wielkości ciężarówki. Otwarte jest pytanie, na jaką odległość może szybować w poziomie. Pewnie daleko, ale po pierwsze - tu ograniczeniem jest sposób naprowadzania i zasięg z jakiego się podświetla, po drugie - to działa przy dużych prędkościach, których z małego pułapu się nie osiągnie.
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3315
Skąd: z cywila
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Lumen, to przez to jedno zdanie jednego użytkownika taka "obrona Częstochowy"?

Nie - to jedno zdanie jest na tyle czytelne ze nawet debil nie zaprzeczy...
Reszta postów w mniej lub bardziej "czytelnie" przemyca podobne treści...
A mnie po prostu w...a bezmyślność - Wasza bezmyślność, bo na polityków to juz dawno nie liczę....

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Łatwo Cię można sprowokować...
Łatwo to wami pitolić chóralnie bzdury - wiesz chociaż ile kasy przez 10 lat wydaliśmy na zupełnie bezużyteczne Su22 i Mi24?

Wiesz ile polskich dronów można było za to kupić... Gdyby były...

Co więcej idąc waszym tokiem rozumowania - to ta zaawansowana rosyjska opl także podważa sens zakupu jakiegokolwiek śmigłowca ZOP - gdyż te nie będą w stanie operować w Zatoce Gdańskiej - w zasięgu nowych / zmodernizowanych systemów rosyjskich.

No ale jakoś tego argumentów nie słyszałem w dyskusji o śmigłowcach - gdzie maszyny ZOP są jeszcze droższe...
Stefan Fuglewicz napisał/a:
Nadal nie czytasz uważnie.
Przyganiał kocioł garnkowi...
Przykład poniżej.....

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Ja nie stawiałem tez, tylko przytoczyłem pytania - właśnie dlatego, że nie mam wiedzy, by na nie samemu odpowiedzieć. [...]
Gdybanie, do czego rzeczonego drona można wykorzystać, jest trochę bez sensu. Równie dobrze mogę postawić hipotezę, że przyda się do mierzenia smogu i wykrywania "kopciuchów". Tylko po co mu te uzbrojenie...?
Właśnie jesteśmy zmuszeni gdybać. Czego dowodem są wasze posty.
Podstawowa logika wymaga by nim sprobujemy odpowiedzieć sobie na pytanie o skuteczność systemu uzbrojenia, udzielić sobie odpowiedzi (choćby prowizorycznej) na pytanie o przeznaczenie, role i zadania systemu.

Wobec braku informacji ze źródeł oficjalnych zmuszeni jesteśmy gdybać...
Więc zarzut że "bezsensu jest gdybanie o tym czy i jak można wykorzystać drona" - który prócz uzbrojenia przenosi środki rozpoznawcze, świadczy dobitnie o braku woli do faktycznej dyskusji.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

No to teraz pojechałeś po bandzie:
Lumen napisał/a:
Łatwo to wami pitolić chóralnie bzdury - wiesz chociaż ile kasy przez 10 lat wydaliśmy na zupełnie bezużyteczne Su22 i Mi24?

I już wiem z kim mam do czynienia. Z teoretykiem, fantastą. Ewentualnie - z ruskim agentem wpływu.

Co do Su-22 mógłbym się zgodzić (Choć darzę ten samolot wielkim sentymentem). Co do Mi-24 nie zgodzę się.

Każdy, normalny człowiek robi tak: Najpierw wprowadzamy nowy typ a potem wycofujemy stary.
Każdy nienormalny robi tak: Wycofajmy ten typ, a potem się zobaczy.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11608
Skąd: -)
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Michqq - nie wiem, o co Ci chodziło z doskonałością szybowania. Najwyraźniej jest wystarczająca, by pocisk spadający z 5 km trafił w cel wielkości ciężarówki. Otwarte jest pytanie, na jaką odległość może szybować w poziomie.


Znaczy... "doskonałość" w sensie parametrów płatowca, jest to własnie ta taka liczba która mówi o zasięgu szybowania w poziomie. Jak zrzucisz obiekt szybujący z wysokości kilometra i ma "doskonałość sześć" to znaczy że przeszybuje do sześć kilometrów (max) zanim dotrze do ziemi.

W konkteście doskonałości aerodynamicznej pocisków szybujących, kiedy mowa o możliwościach obrony plot i pułapie 8000m, przelicza się to na możliwość lub brak możliwości zrzucenia pocisków spoza zasięgu brygadowej opl.

Dla ilustracji Wikipedia (przepraszam "i") podaje że np Boeing 747 ma doskonałośc w okolicach 17, Airbus A380 około 20.

:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Nie musisz mi tego tłumaczyć. Ja to dobrze wiem.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Mnie nikt nie przekona, że nie mogliśmy rozwijać powoli sami bezpilotowców, także odrzutowych. Był kiedyś potencjał na Iskrę, Irydę - można było etapowo zmierzać do własnych odrzutowych. Silniki? Kupować Honeywelle itp. Byłaby elastyka. A tak - nie ma nic. Ukraińcy sobie teraz trenują na swoich rozpoznawczych maszynkach - robią za cele.

i napisał/a:

Co do Su-22 mógłbym się zgodzić (Choć darzę ten samolot wielkim sentymentem).

Mechanicy też lubią. I nie tylko Su-22.

i napisał/a:

Co do Mi-24 nie zgodzę się.

Właśnie, to w końcu zamęczyli jak Azję czy jednak kadłuby do czegoś się nadają? Pluszcz to był chyba lata temu. Wypadało etapowo ...
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Jeśli znasz język polski to odpowiem Ci tak:
Nie Twój wóz, nie będzie Cię wiózł.

Zero informacji.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

Bo Twój nie powiózł...Z ich trzech najlepszy był pies.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11608
Skąd: -)
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

i napisał/a:
Nie musisz mi tego tłumaczyć. Ja to dobrze wiem.


To nie było info dla Ciebie (no bez jaj) , tylko Stefan Fuglewicz nie wiedział.

Ja się tego dowiedziałem nie z wikipedii tylko z czasow poprzedniego tysiąclecia, jak wikipwdii nie było, kiedy w szkolne czasy robiłem samolociki z kartonu obciążone spinaczem biurowym - tyle moich doświadczeń lotniczych.
:cool:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

To nie jest wątek o tym aby przerzucać się wiedzą.
Choć zaciekawiło mnie to czy TomaC wie co to jest C5?

Wiem, wiem - znajdzie w internecie.

Ja nie potrzebuję internetu aby na ten przykład znaleźć poskręcany PUS-36DM.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3315
Skąd: z cywila
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

i napisał/a:
I już wiem z kim mam do czynienia. Z teoretykiem, fantastą. Ewentualnie - z ruskim agentem wpływu.
[...]
Każdy, normalny człowiek robi tak: Najpierw wprowadzamy nowy typ a potem wycofujemy stary.
Każdy nienormalny robi tak: Wycofajmy ten typ, a potem się zobaczy.

Tiaa i kto to powiedział? - Nawykły do starych wygodnych schematów, czy moze człowiek związany z lotnictwem - wiec widzący tylko to co jest w jego zainteresowaniu?, czy ruski agent wpływu?
Ale po kolei.. a w zasadzie od końca...

- Do Mi-24 nie mamy zasadniczego uzbrojenia - kiedy to już wyczerpały się resursy ppk?
Ja już nawet nie dyskutuje o skuteczności owych ppk.
- Jak wygląda sprawa operowania tymi maszynami nocą / w warunkach ograniczonej widoczności. Ja już nie chcę dyskutować o ich przeżywalności w kontekscie min. systemów samoobrony
- Jak wygląda faktyczna dostępność do części w dobie bardzo "chłodnych" relacji na linii Warszawa - Moskwa.

A teraz dwie najważniejsze kwestie:
Czy faktycznie musimy kupić następce Mi-24 tj. kupić śmigłowiec szturmowy? Czy SZ RP stać na utrzymanie całego systemu (Nie mówimy chyba o parodiach pokroju czeskiego zakupu UH-1Y i AH-1Z na potrzeby "pułku" )
Czy jakiekolwiek doświadczenia z eksploatacji, szkolenia, taktyki użycia Mi-24 da się "przenieść" na nowy typ.

Bo jak dla mnie - prostego teoretyka ruskiej fantastyki to przesiadka z Mi-24D do Ah-64E będzie jak przesiadka z MiG-21bis do F-16bl. 52+

Słowem wszystko trzeba od nowa...
Więc nie widzę potrzeby sztucznego utrzymywania maszyn tylko dlatego że "czekamy na następców".
Za to od dawna widzę konieczność opracownaia precyzyjnego i uzględniającego rzeczywiste (a nie naginane pod potrzeby chwili) koszty programu przebudowy floty śmigłowcow w SZ RP.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13549
Skąd: ---
Wysłany: Sob 05 Cze, 2021   

A zatem mamy fachowca od lotnictwa.
Chylę czoła.

Nie martw się. Mamy. Ile? Nie napiszę tego. To informacja niejawna.

"D"? Raczysz żartować. Chyba raczej "W".
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
Ostatnio zmieniony przez i Sob 05 Cze, 2021, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group