Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wszystko o Studium Oficerskim
Opublikował Wiadomość
Adolf 
1


Dołączył: 05 Wrz 2021
Posty: 14
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 28 Sie, 2022   

Według tych zapytań, grono kolegów potwierdzi moje spostrzeżenia NIE. Byku nawet nie próbuj.
 
 
Melkor 
2


Dołączył: 08 Gru 2009
Posty: 66
Skąd: PL
Wysłany: Sro 05 Paź, 2022   

Panowie, szybkie pytanie NT. Naboru na 6 miesieczne studium oficerskie do WATu. Czy nabor na przyszly rok tj 2023 jest zawieszony? Pytanie wynika z tego, ze w rozporzadzeniu jest zapis, ze wnioskinonprzyjecie sklada sie do września 2023 roku....stąd moje pytanie. Dzięki i pozdrawiam
 
 
Obcy321 
1


Dołączył: 05 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Xyz
Wysłany: Wto 06 Gru, 2022   

Do podoficerów zawodowych którzy ukończyli 6msc studium oficerskie- jak zwiększyć swoje szanse na dostanie się (posiadam STANAG 2222), jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, oprócz hdk/dawca szpiku, na czym można zdobyć dodatkowe punkty,czy szkolenie jest bardzo wymagające, jaki materiał warto powtórzyć przed pójściem na studium? Najchętniej zadałbym pytania na pw.
Dziękuje z gory
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Sro 07 Gru, 2022   

Jestem pod wrażeniem.
Zakładam, iż piszesz prawdę.

Honorowy Dawca Krwi, Dawca szpiku.
Jeśli tylko przedstawiłbyś na to dokumenty to u mnie miałbyś maksymalną liczbę punktów.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Obcy321 
1


Dołączył: 05 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Xyz
Wysłany: Sro 07 Gru, 2022   

Świetna ironia. Nie miałem na myśli kursów wojskowych, tylko które można zrobić z cywila i są dodatkowo punktowane, ale jak zawsze mentalność Polaka jest jaka jest. Miałem nadzieję, że piszę tu z poważnymi ludźmi.
PS: Z cywila nawet tego nie mają i zostają oficerami...
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 776
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Sro 07 Gru, 2022   

Idąc tym tokiem rozumowania, to jeszcze możesz co najmniej na kilku płaszczyznach zostać "dawcą". Może warto iść tym kierunkiem. Takich oficerów nam właśnie potrzeba.
 
 
Obcy321 
1


Dołączył: 05 Gru 2022
Posty: 4
Skąd: Xyz
Wysłany: Sro 07 Gru, 2022   

Posiadam odpowiednią ilość kursów wojskowych i odpowiednią ilość służby żeby podjąć próbę zmiany korpusu. Zadałem proste pytanie na które liczylem, że osoby które dokonały zmiany korpusu z czystej chęci pomogą. W pytaniu nie zawarłem prośby o udzielanie opinii. Dlatego, wiem odpusuje, nie, się nie udzielam. Pozdrawiam
 
 
Liptoniarz 
1


Dołączył: 24 Sie 2018
Posty: 17
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 11 Gru, 2022   

Obcy321 napisał/a:
Posiadam odpowiednią ilość kursów wojskowych i odpowiednią ilość służby żeby podjąć próbę zmiany korpusu. Zadałem proste pytanie na które liczylem, że osoby które dokonały zmiany korpusu z czystej chęci pomogą. W pytaniu nie zawarłem prośby o udzielanie opinii. Dlatego, wiem odpusuje, nie, się nie udzielam. Pozdrawiam


Ja pomyślałbym o:

- prawie jazdy kat. A. W zależności od miasta być może uda Ci się zrobić całość w jakieś 2k zł. Polecam również przed zapisaniem się na kurs zdać teorię w Wordzie, ja tak zrobiłem przez co nie musiałem chodzić na wykłady (z wyjątkiem wykładu dotyczącego pierwszej pomocy) i dostałem stówkę rabatu. Testy do nauki polecam na stronie zdamyto. Przy wyborze osk kieruj się tym, by mieli odpowiedni plac do manewrów, które są na egzaminie a do tego bramki do mierzenia prędkości. Do tego jak zrobisz badanie lekarskie, to po zdanym egzaminie automatycznie przedłużą Ci też ważność prawka kat. B, jeśli je posiadasz (ważność badań na kat. A i B będą się kończyć w tym samym czasie, czyli jak nie nosisz okularów po 15 latach). Tematem możesz się zainteresować nawet teraz, w zimę zdać teorię a na wiosnę wystartować z jazdami ( ja chyba zacząłem nawet jakoś w połowie lutego :) ;

- patent sternik motorowodnego. Sprawa dość szybka. Ośrodki szkolące często oferują kurs i egzamin w jeden dzień. Jednakże, jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z motorówkami czy jachtami żaglowymi wygospodaruj sobie przed egzaminem jakieś dwa tygodnie na naukę teorii. Cenowo wychodzi za całość ok. 650 zł;

- patent żeglarza jachtowego. Teoria niemalże taka sama jak wyżej (dochodzi nieco trudniejsza budowa jachtu i teoria manewrowania). Praktyka na pewno nieco dłuższa. Ośrodki oferują kursy ekspresowe (5 dni ciągiem + egzaminy), weekendowe albo popołudniowe. Tutaj temat nieco droższy, przygotować trzeba jakieś 1200 zł;

- kurs kpp;

- studia podyplomowe. Ja osobiście rozważam obecnie zarządzanie zasobami ludzkimi.
 
 
RickyRecon 
3


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lip 2016
Posty: 135
Skąd: WP
Wysłany: Pon 12 Gru, 2022   

Obcy321 napisał/a:
Do podoficerów zawodowych którzy ukończyli 6msc studium oficerskie- jak zwiększyć swoje szanse na dostanie się (posiadam STANAG 2222), jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, oprócz hdk/dawca szpiku, na czym można zdobyć dodatkowe punkty,czy szkolenie jest bardzo wymagające, jaki materiał warto powtórzyć przed pójściem na studium? Najchętniej zadałbym pytania na pw.
Dziękuje z gory

Porządne studia techniczne o kierunku zbieżnym ze specjalnością wojskową. To, plus spełnienie wymogów formalnych stawia cię w pierwszym kwartylu kandydatów. Stanag 3333 to też kolejny istotny bonus. Wydaje się niewiele, ale zdziwiłbyś się ilu jest specjalistów z wymęczonym w 8 lat magistrem wychowania przedszkolnego. Kursy, prawa jazdy i tego typu rzeczy to są rzeczy istotne dla poziomu szeregowego lub podoficera młodszego.
 
 
Yhy 
1


Dołączył: 12 Lip 2023
Posty: 4
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 12 Lip, 2023   

Cześć wszystkim,

załóżmy, że kończę 12 miesięczne SO, dostaję przydział, przyjmuję obowiązki i decyduję się odejść z armii zaraz po ukończeniu SO. Czy w takim przypadku jestem zobowiązany zwrócić pieniądze za kształcenie, czy ta zasada dotyczy tylko studentów podchorążych, którzy z różnych przyczyn rezygnują ze studiów?

Pozdrawiam.
 
 
Kincaid 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Mar 2023
Posty: 47
Skąd: MON
Wysłany: Czw 13 Lip, 2023   

Yhy napisał/a:
Cześć wszystkim,

załóżmy, że kończę 12 miesięczne SO, dostaję przydział, przyjmuję obowiązki i decyduję się odejść z armii zaraz po ukończeniu SO. Czy w takim przypadku jestem zobowiązany zwrócić pieniądze za kształcenie, czy ta zasada dotyczy tylko studentów podchorążych, którzy z różnych przyczyn rezygnują ze studiów?

Pozdrawiam.

Jesteś zobowiązany. Oczywiście kwota do zwrotu oraz wymagany czas jej odsłużenia (dwukrotny czas nauki) są stosunkowo mniejsze w porównaniu z osobami kończącymi pięcioletnie studia.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 13 Lip, 2023   

Słuchacz 12-miesięcznego studium oficerskiego (obecnie po prostu kursu oficerskiego) nie zwraca kosztów kształcenia, gdyż przez cały okres nauki pozostaje w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Umowa o zwrot kosztów kształcenia zawierana jest ze słuchaczami szkół wojskowych dopiero z chwilą powołania ich do zawodowej służby wojskowej w trakcie nauki, a więc w zasadzie dotyczy to tylko studentów uczelni wojskowych.

Podstawa: art. 95 ust. ust. 5 ustawy ooo.
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 13 Lip, 2023   

Czyli studentów od 2 roku nauki.
 
 
Yhy 
1


Dołączył: 12 Lip 2023
Posty: 4
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Mam jeszcze jedno pytanie. Przed 16 czerwca złożyłem wymagane dokumenty do kancelarii jawnej. Zostały zarejestrowane i w wersji papierowej wysłane poprzez poszczególne szczeble. Departament Kadr odesłał wniosek, ponieważ musi być on wrzucony do SEW ONLINE. W mojej jednostce do systemu wrzucili go dopiero 12go lipca. Teraz pytanie, czy AWL weźmie pod uwagę datę rejestracji w jawnej, czy datę wrzucenia do SEW ONLINE? Dodam, że dokumenty jeszcze nie dotarły do AWLu.
Czy orientuje się może ktoś, jak AWL do tego podchodzi? Na stronie jest napisane "kompletowanie dokumentów do 16go czerwca".

Pozdrawiam.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 15 Lip, 2023   

Yhy, a więc jesteś szeregowym zawodowym ubiegającym się o skierowanie na kurs oficerski. Szkoda, że tego nie powiedziałeś od razu. W takim razie moje wcześniejsze wyjaśnienie jest nieaktualne, bo dotyczy osób przyjętych na kurs z cywila.
Żołnierz zawodowy skierowany na naukę zwraca koszty utrzymania i nauki w określonych przypadkach, w tym w razie złożenia wypowiedzenia tuż po zakończeniu nauki. Dotyczy to kształcenia, którego koszt przekracza sześciokrotność najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Zapewne koszt kształcenia na 12-miesięcznym kursie oficerskim przekracza tę granicę, a więc byłbyś zobligowany do zwrotu tych kosztów. Obowiązek zwrotu kosztów trwa przez czas określony w umowie zawieranej z żołnierzem przed rozpoczęciem nauki, przy czym kwota zwrotu jest proporcjonalna do okresu, jaki pozostał do "odsłużenia".

Natomiast jeśli chodzi o termin złożenia wniosku to formalnie złożyłeś go w terminie, więc nie powinno być problemów, zwłaszcza, że postępowanie rekrutacyjne ma się odbyć dopiero w dniach 24-25 lipca.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group