Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paszport do Unii Europejskiej ?
Opublikował Wiadomość
wsk 
2



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 84
Skąd: wybrzeże
  Wysłany: Nie 11 Mar, 2007   Paszport do Unii Europejskiej ?

Witam wszystkich :gent: Ostatnio odwiedziłem kumpla który służy w jednej z eskadr Brygady Lotnictwa MW i tenże kolega opowiedział ciekawą historię z ubiegłego roku
miał uczestniczyć w składzie załogi samolotu w pokazach lotniczych odbywających się na lotnisku w Wielkiej Brytanii miał :efendi2: ale nie poleciał powód.... dowódctwo zażądało od niego numeru paszportu powiedział że nie ma paszportu więc usłyszał nie leci na pytanie dlaczego znów usłyszał że BLMW wymaga żeby żołnierz uczestniczący w pokazach miał ze sobą paszport na argument że granicę Unii przekracza się na dowód dostał odpowiedź że to zarządzenie brygady a poza tym że jak będą musieli wylądować w kraju nie będącym członkiem Unii to co wtedy z nim zrobią :modli: i został chłopina w domu :cry:
no więc właśnie jak to jest jako cywil mogę wyjechać na dowod a jako żołnierz mam mieć paszport ? Jak o tym stanowią przepisy wojskowe i cywilne? Może ktoś z szanownych forumnowiczów się orientuje bo ja się pogubiłem
Pozdrawiam
_________________
najlepsza na świecie jest miłość w klozecie a każdy szalet jest pełen zalet ani w PZU ani w PKP i tylko tylko w WC
 
 
Pinio 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 13 Lip 2004
Posty: 44
Skąd: 44 wyspy
Wysłany: Nie 11 Mar, 2007   Re: Paszport do Unii Europejskiej ?

wsk napisał/a:
... jak będą musieli wylądować w kraju nie będącym członkiem Unii to co wtedy z nim zrobią ...


Hm, no niby argument mieli ;)

wsk napisał/a:
... no więc właśnie jak to jest jako cywil mogę wyjechać na dowód ...


Z tego co wiem, to jako wojskowy, najpierw musisz poinformować dowódcę, że gdzieś się wybierasz ;)

wsk napisał/a:
... a jako żołnierz mam mieć paszport ?


Nie koniecznie ;) , możesz mieć dowód jak wyjeżdżasz prywatnie, ale paszport zawsze bezpieczniej. Z tego co się orientuję to wymagania odnośnie paszportu sa już trochę przestarzałe. Swoją drogą każdy żołnierz NATO (w tym Polak ;) ) powinien otrzymać (posiadać) specjalną książeczkę (kartę) która go upoważnia do przekraczania wielokrotnego granicy państw NATO-wskich (w tym USA ;) ) i wtedy nie potrzebne by były żadne wizy do Stanów za które się niestety płaci :cry: . Ale cóż temat wałkowany od paru lat jakoś widać nie został rozwiązany, bo i po co, przeciez mamy program oszczędne Państwo ... :oops:

Pozdrawiam
_________________
Do what you like. Like what you do.
 
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   

wsk napisał/a:
powiedział że nie ma paszportu

jakoś nie chce mi się wierzyć że w dzisiejszych czasach są ludzie którzy nie mają paszportu :-o
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 805
Skąd: 100
Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   

Dlaczego nie chce ci się wierzyć że są ludzie którzy nie posiadają paszportu. Mój się skończył na początku w zeszłym roku i do dziś nie wyrobiłem sobie nowego. Poza granice UE nie zamierzam nigdzie wyjeżdżać. Jak zwykle przepisy wojskowe nie nadążają za rzeczywistością :(
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
Namil 
1



Wiek: 52
Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 49
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   Dziwne

Ja też nie posiadam paszportu.Nigdy go nie miałem!Służąc w armii kilka razy byłem służbowo w Szwecji,Norwegii,Danii i nikt nie pytał mnie o paszport.Jako członek załogi okrętu uczestniczącego w ćwiczeniach, podczas pobytu w obcym porcie musiałem poruszać się w mundurze.Moi koledzy,którzy mieli paszporty mogli poruszać się w cywilkach.
_________________
Namil
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Mar, 2007   


Przed 1989 rokiem, za tzw. komuny poruszaliśmy się w obcych miastach potrowych w mundurach, o paszport nikt nie pytał, zresztą nikt go wtedy nie miał tak jak dziś w szufladzie, z tym, że wcześniej szły listy załogi..

Dziś ma się wybór: mam paszport w szufladzie lub go wcale nie mam.

 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Nie 18 Mar, 2007   

Namil napisał/a:
podczas pobytu w obcym porcie musiałem poruszać się w mundurze.Moi koledzy,którzy mieli paszporty mogli poruszać się w cywilkach.


No a gdybyś miał paszport, to też mógłbyś poruszac się w cywilkach, nie było by wygodniej :?:
 
 
MI-1 
1
emeeeryt?



Pomógł: 2 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 30
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 19 Mar, 2007   

A może w papierach była rubryka do wypełnienia - :lol: :lol: numer paszportu ... i już!
_________________
Patriotyzm to przekonanie o tym, że jakiś kraj jest lepszy od innych dlatego, że ja się w nim urodziłem. — Bernard Shaw
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pon 19 Mar, 2007   

wsk napisał/a:
kumpla który służy w jednej z eskadr Brygady Lotnictwa MW i tenże kolega opowiedział ciekawą historię z ubiegłego roku
miał uczestniczyć w składzie załogi samolotu w pokazach lotniczych odbywających się na lotnisku w Wielkiej Brytanii miał ale nie poleciał powód.... dowódctwo zażądało od niego numeru paszportu


Cytat:
Dz.U.04.143.1516
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 2 czerwca 2004 r.
w sprawie kart i tabliczek tożsamości żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych
(Dz. U. z dnia 23 czerwca 2004 r.)


Cytat:
§ 2. Ustala się następujące rodzaje kart tożsamości:
1) przeznaczone dla żołnierzy wyjeżdżających w celach służbowych za granicę lub pełniących służbę w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

Wyjazd w celach służbowych nie wymaga paszportu.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
wsk 
2



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 84
Skąd: wybrzeże
Wysłany: Wto 20 Mar, 2007   

dzięki focus taką odpowiedź wraz z tekstem rozporządzenia przekazałem kumplowi aby miał na przyszłe wyjazdy :brawo:
Pozdrawiam :gent:
_________________
najlepsza na świecie jest miłość w klozecie a każdy szalet jest pełen zalet ani w PZU ani w PKP i tylko tylko w WC
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15938
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 08 Sty, 2024   

Dla pokoleń. ;)
Cytat:
Czy żołnierz ma obowiązek posiadać ważny paszport? Czy w sytuacji, gdy jednostka wojskowa wymaga posiadania takiego dokumentu, można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów jego wydania?

Odnosząc się do pytania, należy wskazać, że ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny nie zawiera regulacji nakładających na żołnierza obowiązek posiadania paszportu. Wobec tego brak jest również przepisów określających zwrot kosztów poniesionych na ten dokument. Natomiast należy zauważyć, że zgodnie z ustawą z 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych zostały wprowadzone mechanizmy, które mają na celu obniżenie odpłatności za paszport wobec kombatantów, żołnierzy terytorialnej służby wojskowej czy weteranów poszkodowanych. Pełne zwolnienie z opłaty za paszport dotyczy żołnierzy wyznaczonych lub skierowanych do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.
https://www.polska-zbrojn...ia-i-odpowiedzi
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pon 08 Sty, 2024   

A to ta ostatnia decyzja Mariusza tego nie reguluje?

Sam przecież mówił

Cytat:
„To zachęta dla wszystkich żołnierzy do inwestowania we własny rozwój i podnoszenia kwalifikacji, które przydadzą się zarówno w Wojsku Polskim, jak i w codziennym życiu”


Natomiast może dobrze, że ten temat wrócił. W wiekszości przypadków podróżowanie żołnierza możliwe jest na podstawie wojskowego dokumentu tożsamości i rozkazu wyjazdu. Tak jest np. w państwach NATO. I nie trzeba paszportu.

Jak to wygląda w praktyce, przekonał się pewien gen., którego namawiałem kiedyś, żeby wyrobił sobie wizę NATO do USA. On się uparł, że poleci na NTO i kartę tożsamości.

I poleciał. Tylko że po 3 godzinach wyjaśniania i następnym samolotem z przesiadką.

Więc proponuję, żeby każdy, któeemu żal tych 140 zł, na p[aszport też spróbował podobnego. Jak się cała grupa przeczeka z jego powodu, to koledzy podziekują, kasa i paszport się znajdzie.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 08 Sty, 2024   

Poprawcie mnie jeśli się mylę ale Wielka Brytania nigdy nie była w układzie Schengen więc paszport był obowiązkowy.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13509
Skąd: ---
Wysłany: Pon 08 Sty, 2024   

Masz rację - nie jest w strefie Schengen.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pon 08 Sty, 2024   

Do W. Brytanii można było wjeżdżać na dowód. Co zresztą było clue rozpoczętego tematu.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group