Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?
Opublikował Wiadomość
darek2005
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Sty, 2008   

Dopiero pierwszy raz będę rozliczał swoją działalność po zakończeniu służby (pierwsza emerytura wypłacona w lutym 2007), ale "zabawa" w PRZYCHODY i DOCHODY jest bardzo denerwująca. Od kilku lat prowadzę działalność i dla PIT istotny jest DOCHÓD (PRZYCHÓD minus KOSZTY). Dla WBE tylko PRZYCHÓD bez KOSZTÓW. Z racji tego nie mogę przekroczyć dozwolonego PRZYCHODU w wysokości podawanej kwartalnie (70%). Wkurza mnie to, że przykładowo po awarii dwóch UPS (energetyka puściła przepięcie - a PZU tego nie pokrywa) musiałem wydać znowu 400zł na dwa nowe, żeby dalej bezpiecznie (?) działać. Kumple sugerowali "szczęście w nieszczęściu": bez UPS prawdopodobnie spaliłyby się dwa komputery i inny sprzęt firmowy. Chcąc zmodernizować sprzet przewiduję koniecznośc wydania ok. 20 tys. zł (kamera do HD, komputer z softem) - ale takie KOSZTY dla WBE nic nie znaczą. Widełki do 70%/ 70%-130%/ pow. 130% mówią o PRZYCHODZIE.
 
 
pit664 
4
na emeryturze



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 224
Skąd: middle of nowhere
Wysłany: Wto 22 Sty, 2008   

Spokojnie! - Przeczytaj co napisałem! Zwłaszcza artykuł z linka. Moim zdaniem (i jak widać nie tylko moim), emeryt prowadzący działalność gospodarczą nie musi się obawiać zmniejszenia emerytury, o ile sam nie zadeklaruje podstawy wyższej iż ustawowe 60%...

Pozdrawiam! :)

dodane: gdybyś miał wątpliwości co do właściwości cytowanego artykułu 104 Ustawy o emeryturach i rentach z FUS do sytuacji emeryta wojskowego, to odsyłam do art 40 Ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin:

Cytat:
Art. 40. 1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a-6, 8 pkt 1 i 2 oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z późn. zm.1)), z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.


a ten art 104, powtórzę cytat, mówi w punkcie 1a:

Cytat:
1a. Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.


:)
 
 
chor-zmech'94 
4



Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 15 Lis 2004
Posty: 167
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sro 23 Sty, 2008   

Panowie taka wątpliwość mnie dopadła: w cytowanym wyżej art.40 jest taki zapis z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego a co jeżeli niepełny emeryt prowadząc działalność nie opłaca składki ZUS (bo ma taki wybór przecież)?
_________________
Wolność jest rzeczą bezcenną.
 
 
pit664 
4
na emeryturze



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 224
Skąd: middle of nowhere
Wysłany: Sro 23 Sty, 2008   

Ale płacisz obowiązkowo ubezpieczenie zdrowotne i dla potrzeb obliczenia tego ubezpieczenia deklarujesz przychód dla ZUS- najczęściej minimum wymagane tj 60% średniej płacy z ostatniego kwartału. . Chyba dość jasno napisane jest to w linku z artykułem.

dodane:
Daje jeszcze linki do artykułu w "Gazecie Podatkowej" pt. "Co powoduje zmniejszenie emerytury: dochód czy przychód?" : Tutaj

a wklejam tylko cytat:

Cytat:
Warto zauważyć, że ewentualne konsekwencje wynikające z zarobkowania emeryta, dodatkowo prowadzącego pozarolniczą działalność, powodowane są nie przez faktycznie osiągane przychody z tytułu działalności, lecz określona przepisami podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.


Pozdrawiam! :)
 
 
przem0
[Usunięty]

Wysłany: Pon 28 Sty, 2008   

Skoro jesteśmy w tym temacie to mam następujące pytanie do specjalistów.
A co jeśli pracuje się na tzw. umowę o dzieło związaną z przeniesieniem praw autorskich na pracodawcę? Taki przychód nie podlega "chyba" obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Czy w takim przypadku trzeba się liczyć ze zmniejszeniem kwoty emerytury?
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 58
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 30 Sty, 2008   

ZUS to wyjaśnia:
http://ww2.tvp.pl/1675,268266,1.view
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Panowie, a jakie podatki będzie płacił emeryt wojskowy po dokonaniu wpisu o działalności gospodarczej w urzędzie miasta :?:
Oczywiście chodzi mi o podatek od zarobków otrzymanych w ramach działalności gospodarczej :!:
Czy ktoś z panów prowadzi taka działalność na własny rachunek :?:
Chętnie nawiążę kontakt z takimi osobami. :viktoria:
 
 
dekiel1964 
5


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 302
Skąd: z nad Iny
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Jeźeli jest to tzw. karta podatkowa, to np. taxi w powiatowym mieście płaci troszkę ponad 200 zł z czego ok. 180 zł to składka zdrowotna.
_________________
''Armia złożona z baranów, którą dowodzi lew jest silniejsza od armii lwów, którą dowodzi baran''. Napoleon Bonaparte
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sob 01 Mar, 2008   

Chodzi o inną działalność, chodzi o agenta ubezpieczeniowego, który zakłada własną działalność, ale podpisuje umowę z jednym zakładem ubezpieczeniowym. Za podpisanie polisy dostaje wynagrodzenie, ale sam musi prowadzić księgowość (lub po przez wyspecjalizowane osoby) i opłacać podatki. :viktoria:
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008   

Na stronie WBE Gdańsk znależć już można wskaźniki dotyczace zarobkowania emerytów jakie będą obowiązywać w II kwartale 2008 r.

Tak więc kwota która nie spowoduje zmniejszenia emerytury wyniesie
od 1 marca 2008 r-2029,90 zł brutto

Natomiast kwota zawieszenia świadczenia od 1 marca 2008 r-3769,80 zł brutto


http://www.wbegd.internetdsl.pl/wskazniki.htm
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
misiozap 
2



Dołączył: 08 Wrz 2004
Posty: 67
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008   

Co to zanczy zawieszenia?
Czy jest to kwota do oddania z emerytury przy przekroczonym progu 130%?
Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
_________________
I przyszedł Pan, spojrzał na naszą pracę i był zadowolony...
A gdy spytał o zarobki nasze -usiadł i zapłakał...
 
 
 
dekiel1964 
5


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 302
Skąd: z nad Iny
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008   

Dla wojskowych emerytów ta kwota oznacza, że świadczenie będzie pomniejszone o 25 proc. Zawieszane są emerytury zusowskie.
_________________
''Armia złożona z baranów, którą dowodzi lew jest silniejsza od armii lwów, którą dowodzi baran''. Napoleon Bonaparte
 
 
Roztropek
6



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 12 Wrz 2005
Posty: 1093
Wysłany: Nie 02 Mar, 2008   

misiozap napisał/a:
Co to zanczy zawieszenia?
Czy jest to kwota do oddania z emerytury przy przekroczonym progu 130%?
Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Jak poprzednik pisał, nie zabiorą Ci więcej niż 25%emerytury.
Jako ciekawostkę (absurd) podam że dla emerytów z lat 90-tych z powodu płacy przeciętnej przekraczającej obecnie wysokość emerytury z tamtych lat kwota zmniejszenia przy przekroczeniu zarobku o 70% czy o 130 % jest taka sama (25% emerytury). Ja tak mam i to na granicy owych 70%. Nie nazwę tego pospolitym językiem bo dostanę krechę.
 
 
maniutek 
1



Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 36
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008   

Witam Kolegów,
podłączę się pod wątek gdyż jestem zainteresowany tematem. Czytam, przegladam Wasze posty i dalej z tego nie rozumiem nic jedni piszą o zabieraniu części emerytury drudzy o tym, że nic nie zabiorą, więc jak to jest w realu ? Proszę o wypowiedź osoby które są na emeryturze i pracują, oni są najlepszym przykładem. Prosze ewentualny kontakt na PW, jest to bardzo ważne dla mnie zanim podejmę decyzję oststeczną o odejściu z wojska.
:gent:
_________________
"Nikt nie jest tak stary, aby nie mógł przeżyć jeszcze jednego dnia" /Arystoteles/
 
 
Roztropek
6



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 12 Wrz 2005
Posty: 1093
Wysłany: Sro 12 Mar, 2008   

Odpowiedź na pw. Przestrzegam jednak przed zgodną z przepisami, ale w sumie złośliwością WBE. Znane mi są przypadki, że komuś brakowało 0,1% do 75% i do 55 lat kilka lat życia. I przez te kilka lat miał potrącenia z emeryturu z powodu pracy, której nie mógł doliczyć do wysługi, bo nie ukończył 55 lat życia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group