Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?
Opublikował Wiadomość
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13564
Skąd: ---
Wysłany: Wto 25 Lut, 2020   

Sytuacja wygląda tak: masz dwie drogi do wyboru.

1. Nie wnioskować do WBE o rozliczanie miesięczne (niektóre WBE nazywają to - rozliczaniem bieżącym).
Wtedy dostaniesz po roku (w razie przekroczeń) sporą kwotę do jednorazowego zwrotu.

2. Wnioskować o rozliczanie miesięczne. Wtedy co miesiąc będziesz miał nieco niższą emeryturę. Ale za to na rozliczenie roku nie zaskoczy Cię duża kwota do zwrotu.

Dalej:

1. Do końca pierwszego kwartału bieżącego roku jesteś zobowiązany dostarczyć do WBE otrzymane od swojego pracodawcy zaświadczenie o uzyskiwanych przychodach w minionym roku, w rozbiciu miesięcznym.

2. Niektóre WBE wymagają również dostarczenia zaświadczenia o wysokości zarobków brutto osiąganych w bieżącym roku.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
*333* 
5


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Maj 2005
Posty: 933
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 25 Lut, 2020   

Jest jeszcze coś takiego jak kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury. Wynosi ona za zeszły rok 582 zł do końca lutego 2019 oraz 599 do końca lutego 2020. Więc maksymalnie mogą Ci zabrać (czy tam Ty zwrócić - pojęcia nie mam) za zeszły rok 7154 zł. Jeżeli przekroczysz 130% średniego wynagrodzenia to zabierają 25% emerytury. A czy przekroczysz ten próg 70% o 600 zł czy 2000 miesięcznie to i tak zabierali(ją) max 599 zł (w okresie od 01.03.2019 do 29.02.2020). Od 01 marca 2020 kwota ta wynosi 620 zł/miesięcznie.
:gent:
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Wto 25 Lut, 2020   

Panowie i oraz *333* wielkie dzięki za pomocne odpowiedzi. :gent: :gent:
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
mgrzesiu 
2


Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 67
Skąd: aa
Wysłany: Czw 27 Lut, 2020   

Tak w kwestii uporządkowania (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić):
Jeżeli wiemy, że będziemy przekraczać wysokość przychodów i chcemy aby przekroczenia były potrącane na bieżąco to składamy Oświadczenie o przewidywanych przychodach w 2020 r. (takie oświadczenie możemy składać nawet co miesiąc), WBE wydaje decyzję o potrącaniu co miesiąc kwoty przekroczenia w stosunku do kwoty, która podana została w oświadczeniu.
Według mnie lepiej jednak zadeklarować, że nie będzie się zarabiać więcej (przez cały rok mamy do dyspozycji więcej pieniędzy).
Obojętnie jaką wybierzemy opcję i tak do końca marca musimy przedstawić do WBE zaświadczenie o przychodach osiągniętych w poprzednim roku. Pamiętać należy tylko aby takie zaświadczenie od pracodawcy było z rozbiciem na przychody w poszczególnych miesiącach i aby złożyć do WBE wniosek żeby przy rozliczeniu zastosowano wariant bardziej korzystny (rozliczenie miesięczne lub roczne). WBE będzie wtedy zobowiązane do wyliczenia kwoty potrącenia przy rozliczeniu miesięcznym oraz przy rozliczeniu rocznym i potrącenie niższej kwoty. Niestety wiele WBE nawet po przedstawieniu przychodów w rozbiciu miesięcznym bez wniosku rozliczało tylko w systemie rocznym.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 27 Lut, 2020   

mgrzesiu napisał/a:
Pamiętać należy tylko aby takie zaświadczenie od pracodawcy było z rozbiciem na przychody w poszczególnych miesiącach i aby złożyć do WBE wniosek żeby przy rozliczeniu zastosowano wariant bardziej korzystny (rozliczenie miesięczne lub roczne).


Możesz jaśniej przedstawić swoją tezę. Nie do końca pojmuję co masz na myśli .... ?
Chodzi o rozbicie na miesiące, jakie to ma znaczenie, gdy nie zgłosiliśmy do WBE informacji o swoich zarobkach. Po drugie jakie to ma znaczenie, jak zarobiliśmy np. 15000 zł., co stanowi przekroczenie kwoty granicznej, z której i tak potracą zainteresowanemu max. :?:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
mgrzesiu 
2


Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 67
Skąd: aa
Wysłany: Pią 28 Lut, 2020   

Jeśli co miesiąc zarabiasz 15 000 to oczywiście nie ma żadnego znaczenia, ale jeśli np przez 11 miesięcy masz przychód 3 000 a w jednym miesiącu 15 000 to przy zastosowaniu wariantu rozliczenia rocznego potrącona zostanie maksymalna kwota (za 2019 r. - 7 155,16 zł) a przy zastosowaniu wariantu rozliczenia miesięcznego potracone zostanie tylko 25% emerytury za jeden miesiąc (chyba że twoja wysokość emerytury wynosi 30 000 miesięcznie - to nie będzie różnicy).
Aby jednak WBE mogło zastosować wariant bardziej korzystny musisz przedstawić rozliczenie miesięczne i złożyć odpowiedni wniosek.
 
 
Lastaron 
1


Dołączył: 27 Kwi 2020
Posty: 2
Skąd: małopolskie
Wysłany: Pon 27 Kwi, 2020   

Witam serdecznie mam takie pytanie. Jestem emerytem wojskowym z niepełną wysługą. Dorabiam sobie do emerytury i jak się okazało za 2019 rok przekroczyłem dozwoloną kwotę którą mogę zarobić. Dzwoniłem do WBE i tam dowiedziałem się, że będą mi zabierać 50% emerytury do momentu kiedy nie spłacę "nadwyżki" zarobionych pieniędzy. Gdzieś czytałem, że mogą zabrać tylko 24% a pani z WBE powiedziała mi, że musiałem coś źle przeczytać bo mogą mi zabierać 50% emerytury. Czy ktoś mi wytłumaczy o co tu chodzi?
 
 
mgrzesiu 
2


Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 67
Skąd: aa
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

Kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury po przekroczeniu 130% przeciętnego wynagrodzenia wynosi 25% emerytury. Takie potrącenie jest realizowane co miesiąc przy wcześniejszym zgłoszeniu że będzie się zarabiać ponad 130% przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli nie dokonałeś takiego zgłoszenia to powstała zaległość za cały rok 2019, którą trzeba oddać do WBE i w celu odzyskania niesłusznie pobranego wynagrodzenia WBE będzie ci zabierać 50% emerytury do chwili całkowitej spłaty zaległości. Nie oznacza to że twoja emerytura została zmniejszona o więcej niż 25% po prostu zabierają to co powinni (gdybyś ich o tym powiadomił) zabrać w zeszłym roku.
 
 
Lastaron 
1


Dołączył: 27 Kwi 2020
Posty: 2
Skąd: małopolskie
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

mgrzesiu napisał/a:
Kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury po przekroczeniu 130% przeciętnego wynagrodzenia wynosi 25% emerytury. Takie potrącenie jest realizowane co miesiąc przy wcześniejszym zgłoszeniu że będzie się zarabiać ponad 130% przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli nie dokonałeś takiego zgłoszenia to powstała zaległość za cały rok 2019, którą trzeba oddać do WBE i w celu odzyskania niesłusznie pobranego wynagrodzenia WBE będzie ci zabierać 50% emerytury do chwili całkowitej spłaty zaległości. Nie oznacza to że twoja emerytura została zmniejszona o więcej niż 25% po prostu zabierają to co powinni (gdybyś ich o tym powiadomił) zabrać w zeszłym roku.


Ale ja nie przekroczyłem 130% tylko 70% mogłem zarobić w 2019 40k a zarobiłem 55k i na dodatek posiadam dodatek 15% przyznany mi przez komisję lekarską. Czy w takim razie też mają prawo zabierać co miesiąc po 50% emerytury? Gdybym wiedział, że przekroczę to bym to zgłosił wcześniej.
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

I to jeden z głupich przepisów. Masz max emerytury (całkiem sporą w porównaniu z "cywilami"), to dorabiaj do woli. Nie masz pełnej, to ci jeszcze zabiorą. Chcąc budować klasę średnia powinni znieść te ograniczenia.
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2020   

Stevie napisał/a:
I to jeden z głupich przepisów. Masz max emerytury (całkiem sporą w porównaniu z "cywilami"), to dorabiaj do woli. Nie masz pełnej, to ci jeszcze zabiorą. Chcąc budować klasę średnia powinni znieść te ograniczenia.
:gent:

Zdrowy rozsądek podpowiada, że powinno być odwrotnie: nie masz pełnej dorabiaj do woli, masz pełną i dorabiasz to ci zabierzmy.
Można tylko przypuszczać, że to co teraz mamy było pomyślane pod kątem zatrzymania ludzi w armii jak najdłużej: Dosłużysz do pełnej, dzięki za wszystko, a teraz idź i dorabiaj sobie ile chcesz.
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
mgrzesiu 
2


Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 67
Skąd: aa
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Lastaron napisał/a:
Ale ja nie przekroczyłem 130% tylko 70% mogłem zarobić w 2019 40k a zarobiłem 55k i na dodatek posiadam dodatek 15% przyznany mi przez komisję lekarską. Czy w takim razie też mają prawo zabierać co miesiąc po 50% emerytury? Gdybym wiedział, że przekroczę to bym to zgłosił wcześniej.


Niestety musisz oddać nienależnie pobrane świadczenie za 2019 rok, jeśli nie chcesz oddawać w ratach to możesz zgłosić chęć jednorazowego zwrotu.
Też uważam, że to nie jest logiczne aby ci co mają pełne emerytury a więc z reguły wyższe mogli dorabiać bez ograniczeń a tym co mają mniejsze emerytury jeszcze zabierali jak zarobią więcej ale niestety takie jest w Polsce prawo.

W przypadku osiągania przez emerytów i rencistów dodatkowego przychodu w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał kalendarzowy, ale nie wyższej niż 130% przeciętnego wynagrodzenia - świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia (odpowiednio 24%, 18%, 20,4% kwoty bazowej), nie więcej niż o 25% wysokości emerytury lub renty inwalidzkiej. W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia, kwota emerytury lub renty ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.
 
 
protot 
5
protot


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 568
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2020   

Stevie napisał/a:
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Z treści:
Cytat:
Chcąc budować klasę średnia powinni znieść te ograniczenia.
wynika, że nie ponoszą odpowiedzialności za własne słowa. :???: Emeryci i renciści wojskowi - średnią klasą :tongue10: To trzeba mieć WYOBRAŹNIĘ :!: :!: :!: Jestem 31 lat na rencie. Oczywiście, gdy pracowałem w administracji samorządowej nie miałem najgorzej. Jednak daleko było mi do "kasy średniej". Na "niwie" pracy w sektorze prywatnym mogłem powiedzieć, że prawie byłem w "klasie średniej". Wtedy sprawa była prosta: była praca ( a była!) = były dobre pieniądze. ( często kosztem zdrowia). Gdy kilka operacji zmusiło mnie do siadu płaskiego na d... "średnia klasa" przeszła do "0" ( zerówki), za to zdobyłem ( z żoną) prawo do zasiłku socjalnego z WBE :efendi2: ( nie wspominam o I gr. inw. w zw. ze sł. wojsk. i darmowymi lekami z 75+). Cynicznie można powiedzieć: to już sobie nadżyłeś i wystarczy. Tegoż i Wam - średniej klasie - życzę. :cry:
Nawet wirus mnie omija ( :?: ) :gent:
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." Św. Tomasz z Akwinu.
 
 
stratos37 
4
autor37


Wiek: 47
Dołączył: 06 Gru 2009
Posty: 240
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2020   

Troszkę inne pytanie, odchodząc z dniem 31 stycznia, mam rozmieć, że ostatnią pensję dostanę 1 stycznia.
_________________
autor
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 30 Kwi, 2020   

Tak. Przecież płacą nam z góry za miesiąc.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group