Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?
Opublikował Wiadomość
kris02 
4


Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 239
Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007   Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?

Witam!
Mnie i moich kolegów interesuje odpowiedż na następujące pytanie: Ile można dorobić mając niepełną emeryturę oraz w jakich przypadkach emerytura jest obniżana? Posiadamy 20-26 lat wysługi i w przyszłym roku zamierzamy opuścić szeregi armii. Prosimy o odpowiedż :hey:
 
 
Tomeczekj23
[Usunięty]

Wysłany: Nie 15 Kwi, 2007   

sorry skoro głupoty opowiadam?
Ostatnio zmieniony przez Tomeczekj23 Nie 15 Kwi, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
chor-zmech'94 
4



Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 15 Lis 2004
Posty: 167
Skąd: Gdynia
Wysłany: Nie 15 Kwi, 2007   

Tomeczekj23 wydaje mi się, że wprowadzasz w błąd kolegów. Maksymalnie potrąca się 25% emerytury, natomiast zawieszenie może być tylko na wniosek emeryta. Jest sporo postów na ten temat na forum.
_________________
Wolność jest rzeczą bezcenną.
 
 
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Nie 15 Kwi, 2007   

Do Tomeczekj23
chor-zmech`94 ma rację. Staraj się na NFoW pisać tylko sprawdzone rzeczy.
Po przekroczeniu 70% średniej krajowej masz zawieszaną emeryturę proporcjonalnie do wielkości tego przekroczenia (czyli do 24% Twojej emerytury). Jeżeli przekroczysz 130% średniej krajowej masz zmiejszoną emeryturę (lub rentę) o 25%.
Wszystko co wyżej nie dotyczy tych, którzy nabyli prawa do pełnej emerytury. Magą zarabiać krocie bez obawy, że WBE im coś zabierze.
:gent:
_________________
IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY NIKT PRZEZ CIEBIE NIE PŁAKAŁ
 
 
rezerwista
2


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 51
Wysłany: Pon 16 Kwi, 2007   

Masz rację. Należy podawać tylko sprawdzone informacje. Tylko nie wiem dlaczego czynisz coś odwrotnego od tego co piszesz.
Na temat tego ile może zarobić (dorobić) emeryt - oczywiście z niepelną wysluga , duzo napisano na tym forum.
Pokuszę się tylko na małe sprostowanie - 24% to kwota obliczna nie z emerytury, ale od tzw. kwoty bazowej - aktualnie jest to ok. 400 zł.
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Czw 17 Maj, 2007   

Bez obawy można dorobić do 70% przeciętnego wynagrodzenia które ustalane jest raz na kwartał.
Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2006 roku wynosiło 2.662,51 zł
Tak więc dorobić można 1.863,80 zł brutto.

Wszystkie potrzebne informacje są tutaj

Pozdr GRYZLI :gent:

Ps. Dane za I kwartał 2007 są nieco wyższe więc i o parę groszy wzrasata granica bezpiecznego zarobkowania :brawo:

Cytat:
Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 maja 2007 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2007 r.

Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) ogłasza się, iż przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2007 r. wyniosło 2709,14 zł.
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pon 12 Lis, 2007   

Cytat:
GUS podał dane o wynagrodzeniach

Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2007 roku wyniosło 2.703,41 zł wobec 2.464,66 zł w III kwartale 2006 roku, czyli wzrosło o 9,7 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.


Tak więc kwota jaką można dorobić bez skutków ubocznych wynosi 1892,38 PLN

:gent:

Edit.................

Oczywiście brutto :!:
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
Ostatnio zmieniony przez GRYZLI Wto 13 Lis, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Piotr1
[Usunięty]

Wysłany: Wto 13 Lis, 2007   

Witam i tym sposobem twoży sie szara strefa moim skromnym zdaniem :gent: .Pozdrawiam kolegów
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 05 Gru, 2007   

kris02,
Prezes ZUS ogłosił komunikat, iż od dnia 1 grudnia 2007 r. kwota przychodu odpowiadająca:

70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2007 r. - wynosi 1892,40 zł
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2007 r. - wynosi 3514,50 zł

:viktoria:
 
 
King 
1



Dołączył: 06 Mar 2005
Posty: 27
Wysłany: Pon 14 Sty, 2008   

na tej stronie jest zawsze aktualna suma jaką może zarobić emeryt z nie pełną emeryturą. Pozdro.:gent:
http://www.wbewawa.zillio...macje/index.php
_________________
Każdy człowiek pragnie zdobyć miłość i władzę.
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Wto 15 Sty, 2008   

Skoro wypracowalem sobie ta emeryture np. po 15 latach to chyba mi sie nalezy i bez wzgledu na to ile potem zarobie powinno to kogo g...... obchodzic. Nie dosc ze niepelna emerytura to jeszcze boja sie zebym za duzo nie dorobil do niej. Bo co? Za bogaty bede? Panstwo chce kontrolowac standard mojego zycia po pozegnaniu z armia? Skoro nabylem prawa to je mam i juz!!! To moje skromne zdanie :zly2:
P.S.
Wiem, wiem ą, ę, ć itp. mam używać. :lol:


Lub nie używać [w konsekwencji] przez jakiś czas tego forum. TRY_206
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 15 Sty, 2008   

Low_radiation, "państwo" dba, żeby Ci się w głowie nie przewróciło ma emeryturze od nadmiaru kasy, dlatego takie ograniczenia ;)
 
 
fiodor63 
6



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 1023
Wysłany: Sob 19 Sty, 2008   

Ponieważ kwestia: "Ile można zarobić mając niepełną emeryturę" będzie mnie osobiście dotyczyć sporzadziłem sobie prosty "kalkulator" w Excelu, który pozwoliłem sobie tutaj przedstawić :

http://rapidshare.com/fil...robisz.xls.html


Wystarczy podstawić aktualne:

- otrzymywana emerytura brutto
- zarobki wykazywane brutto
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie
- kwota bazowa.

Otrzymamy łączny wynik emerytura+zarobki (brutto). Dla ludzi z grupami inwalidzkimi będzie trochę inaczej, ale że mnie to nie dotyczy - nie uwzględniałem (lenistwo...)

Do sporządzenia posłużyły mi założenia:
1. Zarobki poniżej 70% Przeciętnego Miesięcznego Wynagrodzenia -> emerytura bez potrąceń.
2. Zarobki większe od 70% Przeciętnego Miesięcznego Wynagrodzenia, ale mniejsze od sumy: Przeciętnego Miesięcznego Wynagrodzenia + 24% Kwoty Bazowej -> zmniejszenie emerytury o kwotę przekroczenia.
3. Zarobki większe od sumy: Przeciętnego Miesięcznego Wynagrodzenia + 24% Kwoty Bazowej, ale mniejsze od 130% Przeciętnego Miesięcznego Wynagrodzenia -> emerytura znowu wzrasta, jest pomniejszona tylko o 24% Kwoty Bazowej.
4. Punkt krytyczny - zarobki są tak wysokie, że przekroczyły 130% Przeciętnego Miesięcznego Wynagrodzenia -> emerytura pomniejszona o 25% jej wartości. Może to zaowocować spadkiem ogólnych przychodów, jeśli granica 130% została przekroczona nieznacznie, zaś emerytura była w miarę wysoka (więc i jej 25% było większe niż 24% Kwoty Bazowej).

I dalszych zmniejszeń nie ma. Trzeba więc zarabiać ile się da. :gent:


UWAGI:
1. Jeśli Koledzy znajdą gdzieś błąd - proszę o info, ale łagodnie i po dobroci. :cry:
2. GRYZLI zacytował (Dzięki!!):
Cytat:
Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 maja 2007 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2007 r.

Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) ogłasza się, iż przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2007 r. wyniosło 2709,14 zł.


Kwota Bazowa to około 2200 zł.

PS. Dla Kolegów, którzy nie są zbyt oblatani po Internecie (tak jak i ja):

1. Po naciśnięciu linka otwiera się strona Rapidshare. Naciskamy na napis "free" na dole po prawo.
2. Otworzy się kolejna strona. W okienku na środku "here:" należy wpisać cztery fikuśne liczby/litery znad okienka i nacisnąć napis w ramce "Download via Teleglobe".
3. Pozostaje jedynie wybrać opcję otwórz lub zapisz.

PS2. Kto to wszystko wiedział i przeczytał - stracił cenny czas. :D

Dla zainteresowanych załączam plik do ściągnięcia od razu. P_E



Ile_zarobisz_jak_dorobisz.zip
Spakowane ZIPem
Pobierz Plik ściągnięto 709 raz(y) 6,25 KB

_________________
Nie pytaj, komu bije dzwon - bije on tobie
 
 
darek2005
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Sty, 2008   WBE, a Urząd Skarbowy w zakresie własnej działalności

Prowadząc własną działalność oraz mając emeryturę poniżej 75%, napotkamy rozbieżność w traktowaniu PRZYCHODÓW i DOCHODÓW. Dla WBE nieistotne są koszty, wynikające z prowadzonej działalności - interesuje ich tylko PRZYCHÓD (dozwolone kwoty podawane raz na kwartał). Dla US liczy się DOCHÓD (PRZYCHÓD minus KOSZTY) - jak przy rozliczaniu PIT. Przykładowo: zarobiłem 1600zł netto (przekroczyłem dozwolone 70%), ale aby to osiągnąć, musiałem wydać np. 400zł - WBE to nie obchodzi. Kolejny przykład: zarobiłem 1600zł netto, a zrobiłem inwestycje na 10000zł - WBE zabierze część mojej emerytury, bo przekroczyłem dozwolone 70%. W obu przykładach US policzy DOCHÓD: 1600-400=1200 oraz uwzgledni wpłacone składki społeczne/zdrowotne do obliczenia wysokości należnego podatku, rozliczanego w PIT za dany rok; 1600-10000=STRATA 8400 do rozliczenia z PRZYCHODÓW z działalności w następnych miesiącach lub latach. Emeryci, zatrudnieni przez pracodawcę, nie ponoszą w zasadzie KOSZTÓW - natomiast prowadzący własną działalność powinni mieć rozliczane DOCHODY, tj. PRZYCHÓD minus KOSZTY. Albo w ramach ujednolicenia interpretacji WSZYSCY powinni mieć rozpatrywane DOCHODY, czyli tak jak w US. Pozdrawiam. Dariusz Łukaszewski, Choszczno
 
 
pit664 
4
na emeryturze



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 224
Skąd: middle of nowhere
Wysłany: Wto 22 Sty, 2008   

darek2005 - jesteś pewien tego co piszesz?

art 104 (Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) w punkcie 1a mówi:

Cytat:
1a. Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.


A więc liczy się podstawa wymiaru składki, a tą, jako emeryt podlegający ubezpieczeniu dobrowolnemu możesz zadeklarować na poziomie minimalnym tj obecnie 1622,05 zł (60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2007 r.)

Taką interpretację znam ja, jeżeli znasz podstawy tego co napisałeś, to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Pozdrawiam!

dodane: za "Rzeczpospolitą" - pełny artykuł Tutaj:

Cytat:
Masz firmę, nie musisz się obawiać

Zmniejszenia, a tym bardziej zawieszenia prawa do emerytury lub renty nie musi obawiać się ten, kto ma własną firmę i z tego tytułu deklaruje przychód równy minimalnej podstawie obowiązującej wszystkich przedsiębiorców.

Dlaczego? Ponieważ w tym wypadku decyduje przychód deklarowany, a nie przychody faktycznie osiągane. Deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy) jest zawsze niższa od kwoty, po przekroczeniu której emerytura lub renta są zmniejszane (70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy). Dlatego w praktyce emerytom i rencistom prowadzącym działalność gospodarczą nie grozi zmniejszenie, a tym bardziej zawieszenie ich świadczeń.

Oczywiście - dodajmy, uprzedzając wszelkie pytania -emeryci i renciści prowadzący firmę nie płacą z firmy składek na ubezpieczenia społeczne (art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Obowiązkowa jest dla nich tylko składka zdrowotna. Jednak dla celów zmniejszenia emerytury lub renty bądź zawieszenia prawa do tych świadczeń liczy się - jak powiedzieliśmy - przychód deklarowany, odpowiadający minimalnej podstawie wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej (nawet jeśli faktycznie emeryci i renciści nie opłacają od niego składek).



:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group