Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań - Nadterminowi
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009   

Mironik napisał/a:
Wynika z tego, że można powoływać takich ja i wyznaczyć na stanowisko kpr. zaw.

... a nawet na stanowisko chorążego ... oczywiście służba pełniona na zasadzie wolontariatu, bo uposażenia dla podoficerów nadterminowych przepisy nie przewidują ;)
 
 
Mironik 
4


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 221
Skąd: z kraju
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009   

Hehe już te 300/400 złotych różnicy jako młody chłopak, kawaler, bym przebiadolił, zawsze można wykukać dodatek funkcyjny w rozumieniu przepisów o uposażeniu żołnierzy niezawodowych z 1974 roku z późń zm.

No fakt jest 3000 brutto - kpr zaw. a st.szer.ndt - 2450 zł różnica jest, ale lepsze to jak praca w MCDonaldzie albo TESCO, żołnierz to żołnierz, na czole "ndt" nie piszą :) .
 
 
Navy 
1


Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 47
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009   

Czy posiada ktoś wzór wniosku o przedterminowe zwolnienie z odbywania służby żołnierza nadterminowego ?
_________________
 
 
CzarnY 
1


Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 42
Skąd: MarWoj
Wysłany: Czw 02 Lip, 2009   

Witam


Szukam informacji nt zniżek na przejazdy PKP przez żołnierzy nadterminowych. Wg pani w informacji przysługuje mi zniżka wojskowa dla zasadniczej czy 78%, jednak nie jestem pewien czy tak jest. Czy jest jakiś zapis prawny który to reguluje?

Oraz rozumiem że jako termitowi nie przysługuje mi przejazd pociągiem na koszt wojska?
 
 
guciu 
1


Dołączył: 08 Lip 2009
Posty: 2
Skąd: jelenia góra
Wysłany: Sro 08 Lip, 2009   

Witam

Czy wsród forumowiczów znajde kogoś z międzyrzeckiej jednostki bo mam kilka pytań o warunki służby żołnierzy ndt w 17 wbz w Międzyrzeczu.

1) Polecacie służbę nadterminową w tej jednostce?
2) Czy nadterminowi są traktowani jak żołnierze WP i wykonują obowiązki związane ze swoim stanowiskiem czy jako sprzątaczki i czyściciele latryn?
3) Jak długi jest dzień ich "pracy"?
4) Ile średnio pełnią służb w miesiącu?
_________________
guciu
 
 
tramp13 
1


Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 8
Skąd: Trzebinia
Wysłany: Czw 23 Lip, 2009   

Witam !
Mam pytanie...
29 czerwca zacząłem po ZSW, nadterminową służbę zasadniczą, kiedy mogę wykorzystać urlop, czy od razu od wstąpienia do ndt. przysługuje mi ten urlop czy muszę ileś miesięcy czekać. Dowódca mojego plutonu mówi że mogę go wykorzystać zimą (październik, listopad) :nop: :nie3:
Proszę o więcej staranności w redagowaniu postów. Poprawiłam.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pią 24 Lip, 2009   

Możesz go wykorzystać w każdej chwili jeżeli jesteś już żołnierzem nadterminowym. Przepis mówi o danym roku odbywania tej służby.

Cytat:
Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 162 poz. 1700

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 2 lipca 2004 r.

w sprawie urlopów żołnierzy niezawodowych

(Dz. U. z dnia 19 lipca 2004 r.)


§ 9. 1. Urlopu wypoczynkowego udziela się żołnierzom, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, b i d.
2. Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela się w jednym nieprzerwanym okresie żołnierzom:

2) odbywającym nadterminową zasadniczą służbę wojskową - w wymiarze 26 dni kalendarzowych, z wyłączeniem niedziel i świąt oraz dni dodatkowo wolnych od służby, w każdym roku jej odbywania;


miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
CzarnY 
1


Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 42
Skąd: MarWoj
Wysłany: Wto 18 Sie, 2009   

Witam

Mam już zebrane wszystkie dokumenty wymagane przy przejściu z nadterminowej sw do zawodowej. Zostały mi tylko egzaminy i wf. Wf wiem że jest standartowy, natomiast jakie egzaminy i z czego są wymagane. Chciałbym się przygotować a że jestem trochę na uboczu w jednostce (odkomenderowany do innego miejsca pełnienia służby) to nawet nie za bardzo jest się jak dowiedzieć od kolegów.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 18 Sie, 2009   

CzarnY, w Twoim przypadku nie są wymagane jakiekolwiek egzaminy. Powołanie do zawodowej służby wojskowej osób będących w dniu 31.12.2009 roku żołnierzami nadterminowej zasadniczej służby wojskowej powinno nastąpić obligatoryjnie - tak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24.04.2009r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 79, poz. 669). Przepis ten stosuje się, rzecz jasna, wyłącznie do żołnierzy nadterminowych chcących pozostać w służbie, już zawodowej. Żołnierz musi jednakże spełniać wynikające z ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych warunki wymagane od kandydata na szeregowego zawodowego, a więc:

- posiadać obywatelstwo polskie,
- uzyskać orzeczenie WKL o zdolności do zawodowej służby wojskowej,
- mieć nieposzlakowaną opinię (w praktyce oznacza to niekaralność za przestępstwa),
- jego wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie powinna budzić wątpliwości (w praktyce pojęcie nie weryfikowane i raczej nieweryfikowalne, przynajmniej w stosunku do "szarych" żołnierzy),
- posiadać odpowiednie kwalifikacje (dość enigmatyczne brzmiące kryterium, lecz raczej trudno byłoby zarzucić żołnierzowi nadterminowemu, a więc z założenia wyszkolonemu w rzemiośle wojskowym, brak kwalifikacji),
- legitymować się wykształceniem co najmniej gimnazjalnym.

Należy odróżnić szczególny tryb powoływania do zawodowej służby wojskowej na podstawie wymienionego wyżej przepisu od trybu ogólnego. W omawianym przypadku decyzja o powołaniu żołnierza nadterminowego do zawodowej służby wojskowej ma charakter deklaratoryjny. Tak z grubsza oznacza to, że organ powołujący nie ma możliwości działania tu według swojego widzimisię. Jedynie stwierdza przejście - z mocy ustawy - żołnierza nadterminowej do zawodowej służby wojskowej.

Przepisy wymieniają jeszcze jeden warunek powołania z dniem 01.01.2010 roku żołnierza nadterminowego do zawodowej służby wojskowej - zawarcie kontraktu. Wyartykułowany on został dość niewyraźnie. Przepisy mówią:
- żołnierze nadterminowi stają się z dniem 01.01.2010 r. żołnierzami zawodowymi "pod warunkiem zawarcia kontraktu";
- żołnierze nadterminowi, "jeżeli nie zawarli kontraktu", odbywają nadal służbę nadterminową.
Moim zdaniem, niezawarcie kontraktu, o którym mówią przepisy, może mieć miejsce wyłącznie z woli żołnierza. Obawiam się jednak swobodnej, niezgodnej z intencją ustawodawcy interpretacji tych przepisów przez organy wojskowe.
 
 
CzarnY 
1


Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 42
Skąd: MarWoj
Wysłany: Wto 18 Sie, 2009   

Otóż nie do końca tak jest, przynajmniej w moim przypadku. Przełożeni stwierdzili że mamy szybko robić papiery i egzaminy bo potem będzie za dużo biurokracji a jak 31stycznia kończy mi się kontrakt to mogą się nie wyrobić. I dlatego "muszę" (chcę) przejść do zawodowej przed końcem roku czyli idąc starym trybem przejścia. Do tego potrzebuje dokumentów (podanie o powołanie do korp. szer. zaw., świadectw, zaświadczenia o niekaralności itp) oraz egzaminów które muszę zaliczyć. Niestety oprócz tego że będzie tam strzelanie i wf nic więcej nie wiem. I dlatego proszę o określenie co wchodzi w skład tych egzaminów.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 18 Sie, 2009   

Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie przewidują jakichkolwiek egzaminów dla kandydatów do zawodowej służby wojskowej, mówią jedynie o rozmowie kwalifikacyjnej (§ 8 ust. 5 oraz § 12 ust. 4 roporz. MON z dn. 23.04.2008r. w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej - Dz.U Nr 80, poz. 477). Są one jednak przeprowadzane na podstawie przepisów wewnętrznych. I tak np., egzamin ze sprawności fizycznej odbywa się, a przynajmniej powinien się odbywać, na podstawie rozkazu nr 955/Szkol./P7 Szefa SG WP z dn. 08.12.2008r. Co ciekawe, dotyczy on wyłącznie kandydatów do korpusu szeregowych zawodowych. Bywa, że również z innych dziedzin są przeprowadzane sprawdziany, np. ze strzelania, regulaminów, i in., ale już wyłącznie w wyniku inwencji niższych szczebli dowodzenia. Tak więc CzarnY, konkretnej odpowiedzi na pytanie o egzaminy w Twojej jednostce na Forum raczej nie uzyskasz.

PS
A co będzie jeśli nie zdasz egzaminu ? Przepis, który omawiałem w swoim poprzednim poście, już nie bedzie obowiązywał w Twojej jednostce ? ;)
 
 
CzarnY 
1


Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 42
Skąd: MarWoj
Wysłany: Sro 19 Sie, 2009   

Aha - czyli wszystkie testy które ja mam do zaliczenia w swojej jw są wymysłem lub ustaleniami wewnętrznymi wewnątrz jw. W takim razie lipa trochę bo dalej nie wiem co będę musiał zdawać ;)

Szer. Szwejk => jak nie zaliczysz egzaminów i nie będziesz miał kompletu dokumentów to nie przejdziesz bo nie przedłużą kontraktu ;)
 
 
CzarnY 
1


Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 42
Skąd: MarWoj
Wysłany: Sro 19 Sie, 2009   

I o to mniej więcej chodziło ;) :efendi2:

Połowy nie miałem połowy nie uczyłem się od zetki - teraz trzeba to sobie szybko przypomnieć ;)
 
 
CzarnY 
1


Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 42
Skąd: MarWoj
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

WItam

Kończę służbę nadterminową i niedługo zostanę powołany do korpusu szer.zaw.
I teraz pojawia się pytanie na ile podpisuje się kontrakt. Do tej pory było to chyba 3-6 lat potem kolejne kontrakty, natomiast ostatnio personalny stwierdził, że pierwszy kontrakt będzie na okres 18miesięcy - 12miesięcy pracy i 6wystawiania opinii za ten okres, po czym dopiero zostanę dopuszczony do kontraktów dłuższych. Powoływał się przy tym na jakąś ustawę która weszła lub ma wejść dopiero w życie.

Czy ktoś coś wie na ten temat?
 
 
concrete 
Banita


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Lip 2009
Posty: 151
Skąd: inąnd
Wysłany: Pon 23 Lis, 2009   

Zgodnie z ustawą pierwszy kontrakt na 18 miesięcy. Dalej od 18 miesięcy do 6 lat.
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group