Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bezprzewodowy internet GSM
Opublikował Wiadomość
mar_kow
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Sie, 2007   Bezprzewodowy internet GSM

...Bezprzewodowy internet realizowany poprzez operatorów GSM skierowany jest dla osób które nie mają możliwości technicznych skorzystać z innych ofert "dawców" internetu a chcą go posiadać. Również jest to dobra oferta dla tych którzy dużo podróżują, posiadają laptopa lub inny sprzęt mobilny i na bieżąco chcą mieć kontakt z rodziną lub po prostu "ze światem". Temat związany z bezprzewodowym internetem będę rozwijał w miarę możliwości wolnego czasu. Jak na razie bawię na urlopie, korzystam z właśnie takiego dostępu do netu (zresztą od bardzo długiego już czasu) i z własnych doświadczeń będę starał się opisać (i odpisać na ewentualne pytania) oraz propagować techniczne możliwości GSM w zakresie bezprzewodowego internetu...
...Jeżeli ktoś jest bardzo zainteresowany tym tematem - http://www.bez-kabli.pl/index.php Na tym forum tematycznym można znaleźć wiele odpowiedzi odnośnie internetu bezprzewodowego. Moja skromna osoba kryje się pod nickiem również mar_kow. Wraz z kilkoma zaawansowanymi działaczami forum udzielamy porad i odpowiedzi na te tematy...
...Zapraszam!!

MEDIUM TRANSMISYJNE:

1. Telefon komórkowy - każdy telefon (niektóre modele wyprodukowane przed rokiem '96 nie posiadają modemu) posiada modem CSD, HCSD, GPRS. Droższe modele posiadają modem EDGE. Telefony z górnej półki wyposażone są w modemy UMTS, HSDPA. Telefon można podłączyć do komputera poprzez USB (specjalny kabel w zależności od modelu), port IRDA, Bluetooth, WiFi (oczywiście jeżeli telefon jest wyposażony w te możliwości). Komputer/laptop można wyposażyć w te porty dokupując odpowiednie urządzonka. Laptopy zazwyczaj już są wyposażone w jeden lub kilka wymienionych portów.

2. Specjalny modem - duży wybór począwszy od modeli podstawowych GPRS poprzez EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA. Oczywiście modemy posiadają różne interfejsy (sposób podłączenia). Począwszy od złącza PCIMCIA, USB, po najnowszy ExpressCard.

PRĘDKOŚCI:

CSD - Circuit Switched Data (CSD), (pol. transmisja danych z wykorzystaniem komutacji łączy) - technologia, dzięki której możliwe jest przesyłanie w sieci GSM danych z prędkością 9.6 kb/s (od i do użytkownika).
HCSD - High Switched Data - prędkość do 56 kb/s
GPRS - General Packet Radio Service (GPRS) - technologia, która stosowana jest w sieciach GSM do pakietowego przesyłania danych. Oferowana w teoretycznie prędkość transmisji rzędu 30-80 kb/s . W praktyce do 56 Kb/s.
EDGE - przepływność danych może osiągnąć 4*59.2 kbit/s = 236.8 kbit/s. Najnowsze rozwiązania oferują 5 kanałów radiowych dla transmisji w stronę terminala, z czego wynika maksymalna teoretyczna przepływność 296 kbit/s (5*59.2).
UMTS - Universal Mobile Telecommunications System - prędkość praktycznie do 384 kb/s
HSDPA - High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) jest usługą bazującą na dostępie pakietowym na łączu w dół w oparciu o technologię WCDMA z maksymalną przepustowością do 8-10 Mbit/s W praktyce do 7,2 Mb/s operator ERA.
HSUPA - (High-Speed Uplink Packet Access) jest to protokół dostępowy sieci komórkowych z dużym wysyłem danych powyżej 5,8 Mbit/s. Podobnie do HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access), HSUPA jest uznawany jako telefonia 3.75G lub czasami 4G. Praktycznie download jest na poziomie max do 6.0 Mb/s natomiast upload do 1.1 Mb/s - dane operatora Ery.
 
 
Pułkownik Kwiatkowski 
5
last fair-walka z betonem



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Gru 2004
Posty: 413
Skąd: 152mm
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

Może powiesz o najważniejszym czyli o kosztach?
_________________
Walka z betonem i obalanie mitów.......
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Czw 23 Sie, 2007   

We wszystkich sieciach porównywalna - płaci sie za każde 100 kb.
Adresy stron sieci komórkowych chyba każdy zna ;)
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią 24 Sie, 2007   

Jankes nie zgadza się co mówisz. W orange są dwa rodzaje pakietów za ok 60 zł i 120 zł. Odpowiednio zapewniają one transfer 1,5 GB i 3 GB. Powyżej tej ilości, jak podaje operator, możliwe jest zwolnienie szybkości łącza, ale nie jest to związane z dodatkowymi opłatami (przynajmniej w Orange).
Co ważne dla tych którzy zastanawiają się czy nie wejść w to:
Internet po GPRS jest wolny. Nadaje się do sufrowania po stronach ale do ściągania plików nie bardzo. Jak opamiętam dodawanie załączników do poczty o wielkości 100kB to ok. 40 - 60 sek.
Druga bardzo ważna sprawa - karty (modemy) często nie do końca dobrze działają na każdym laptopie. Mój zestaw Maxdata + Globetrotter wieszał się średnio co godzinę. Niekiedy była to seria "zamrożeń" co 2-3 min, niekiedy działał cały dzień bez awarii.
Ogólnie oferta fajna, dla powiem jak to w Plusie "niemających" innej oferty Internetu po kablu.
 
 
szymekdan
[Usunięty]

Wysłany: Pią 31 Sie, 2007   

Jeśli mogę dopisać swoje 3 zdania, to w Plusie (mam świeże doświadczenie) można sobie kupić kartę startową za 20zł, to karta sim-data. Zasada działania takiej karty jest analogiczna do karty typu sim-plus z tą różnicą, że z karty sim-data się nie dzwoni tylko korzysta z internetu - oczywiście musimy zapewnić połaczenie PC > telefon przewodowo lub bezprzewodowo.
Przy połączeniu GPRS lub szybszym (zależy od operatora i telefonu) płaci się 3 grosze za 100kB, czyli około 30gr za 1MB, oczywiście wszystko w ramach 20zł wydanych na początku za kartę sim-data. Ale juz np. połaczenie WAP kosztuje 30gr. za 100kB o ile dobrze pamiętam. Szczegóły znajdują się w opakowaniu takiej karty.
Jak łatwo się domyśleć, 20 zł przy takim cenniku rozchodzi się błyskawicznie (około 66,6MB), wystarczy trochę poklikać w internecie, ściągnąć czy odebrać większą pocztę. Ja troszę przyoszczędziłem wyłączając w przeglądarce wyświetlanie wszystkich elementów graficznych i dźwiękowych (które na stronie zajmują najwięcej cennej przestrzeni). Poza tym mogę z pełną odpowiedzialnością napisać, że żeby wykorzystać 100kB (3grosze) klikając na Gadu-Gadu z żoną potrzebowałem prawie półtorej godziny.
Dla bardziej wymagających proponuję zajrzeć na stronę Plusa, tam jest informacja jak uaktywnić na swoim telefonie usługę stałego dostępu do Internetu za 59zł miesięcznie (mam na myśli abonentów Plusa). Można wtedy klikać do bólu na swojej dotychczasowej karcie sim ale za bardzo nie ma mowy o ściąganiu większej ilości plików, bo po przekroczeniu bodajże 1,5GB transferu w ciągu miesiąca rozliczeniowego - prędkość radykalnie spada do prędkości modemowej ale dla upartych nie jest to przeszkodą aby sobie poklikać w Internecie. Można za dodatkową opłatą zwiększyć ten limit do 3GB na miesiąc ale to juz przestaje być opłacalne.
Jak sie to przedstawia u innych operatorów - nie wiem, pewnie jest bardzo podobnie.
 
 
reso
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

1,5 GB to mało, ale do odbierania poczty, GG i przeglądania forum wstarczy.
 
 
Jakub Mike 
4



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 233
Skąd: Pomorskie
  Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

Przez rok użytkowałem kolejno GT Combo EDGE/GPRS a następnie Melin U-740 (EDGE/GPRS/HSDPA)
Kilka zastrzezeń:

Oprogramowanie. To oferowane przez operatorów GSM jest raczej mizernej jakości (np. aplikacja Plusa jest napisana w Flashu i nadmiernie obciąża komputer). Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie oprogramowania producenta modemu. Istnieje też specjalna aplikacja MojMM (bedaca przeciwienstwem rozbudowanego Mobility Managet firmy Globetrotter) napisana przez jednego z użytkowników forum wspomnianego forum

Upload. Ściągnąć można wszystko ale z kiedy przychodzi do wysyłania zaczynają się problemy.

Sprawdzanie stanu konta (wciąż mam w pamięci skomplikowaną procedurę iPlusa polegającą na logowaniu się na specjalnej witrynie, następnie oczekiwanie na hasło sesji, które można było uzyskać jedynie za pośrednictwem SMS - to chyba jedyna przyczyna dlaczego GT MM miał wbudowany edyytor SMS-ów).
Dostępność usług (paradoksalnie mój poprzedni modem GT COMBO EDGE/GPRS działa teraz szybciej niż jego następca pracujący w trybie HSDPA - przyczyna. Poprzedni modem pracuje teraz w obszarze, na którym tego typu usługi jeszcze się nie rozprzestrzeniły. Ogólnie w trakcie dużego nasilenia ruchu priorytet przyznawany jest "klasycznym" telefonom komórkowym. Inna sprawa, że przez zakupem warto zapoznać się z zasięgiem danej usługi (np. HDSPA używam tylko okazjonalnie jak się pojawię w Trójmieście).

Gadżety. Pomimo zapewnień o tzw. mobilności polecam zaopatrzyć się w antenkę wystawną i sporo kabla.

Zgadzam się z mar_kow, iż większość odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć na forum (polecam temat o konfigurowaniu przeglądarki Firefox pod modem GSM).
_________________
YMA2ZZ
 
 
loko 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 776
Skąd: z piernikowa
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić do czego ów Internet ma nam służyć.
Jeżeli ma być podstawowym źródłem dostępu do sieci to moim zdaniem należy zaopatrzyć się w porządny modem z dobrą anteną i bezwzględnie w abonament. Należy też dobrze przestudiować mapkę zasięgu.
W przypadku sporadycznego korzystania z tego rodzaju Internetu wystarczy telefon zaopatrzony w modem EDGE a nawet GPRS i kartę „zdrapkę” należy jednak pamiętać o skonfigurowaniu przeglądarki.
Zdecydowałem się na taki Internet i od kilku miesięcy wykorzystuje go w pracy. Z perspektywy tych kilku miesięcy stwierdzam ze kwota 20 zł. Miesięcznie w moim przypadku jest w zupełności wystarczająca.
A zakres jego wykorzystywania wygląda tak:
GG i Skype – 6 - 7 godzin dziennie w tym przynajmniej 2 godziny klikania.
Odbieranie poczty – sporadycznie tylko w przypadku oczekiwania na ważną wiadomość.
Surfowanie – tylko na służbie 1-2 razy w miesiącu. /Avant Browser z blokowaniem wszelkiego rodzaju reklam, animacji flash, filmów itp./.
_________________
Gdy w naszym kraju stacjonowały wojska radzieckie to naród krzyczał, że to okupacja teraz na siłę chcą tworzyć tu bazy amerykańskie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group