Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gratyfikacja urlopowa
Opublikował Wiadomość
A&J Consulting 
6
KONTO ZAWIESZONE



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 1545
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 25 Sie, 2007   Gratyfikacja urlopowa

OPINIA PRAWNA W SPRAWIE UPRAWNIEŃ ŻOŁNIERZA ZAWODWEGO – MAŁŻONKA DO OTRZYMANIA GRATYFIKACJI URLOPOWEJ, JEŻELI TAKIE ŚWIADCZENIE OTRZYMAŁ JEGO MAŁŻONEK TEŻ ŻOŁNIERZ


Zakresem opiniowanego zagadnienia objęta jest treść art. 87 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, ze zm.).

STAN FAKTYCZNY:

Żołnierz zawodowy będący jednocześnie małżonkiem innego żołnierza zawodowego zgłosił następujący problem. Jednostka Wojskowa, w której pełni służbę odmawia bez wydania jakiejkolwiek decyzji administracyjnej wypłacenia mu gratyfikacji urlopowej jeżeli takową otrzyma jego żona na siebie i na dziecko, którego są rodzicami – jak wspomniano wyżej, także żołnierz zawodowy. Odmowne stanowisko ustnie umotywowano tym, iż tylko jeden żołnierz zawodowy z takiego związku małżeńskiego może otrzymać gratyfikację urlopową naliczaną na siebie i na dziecko, drugi natomiast nie może, gdyż oznaczałoby to, iż należność ta warunkowana m. in. stanem rodzinnym zostałaby obojgu przyznana przy podwójnym jej naliczeniu na dziecko.

STAN PRAWNY

Zgodnie z art. 87 ust. 1 cytowanej ustawy, żołnierz zawodowy ma prawo raz w roku do gratyfikacji urlopowej. W ustępie 2, zaś postanowiono, że przy obliczaniu tego świadczenia bierze się pod uwagę także małżonka żołnierza zawodowego i pozostające na jego utrzymaniu dzieci. W ustępie 3 uczyniono zastrzeżenie co do wysokości, iż wysokość jednorazowo wypłacanej gratyfikacji, nie może być niższe niższa niż 30% najniższego uposażenia otrzymywanego przez żołnierza zawodowego. W ustępie 4 zawarto delegację ustawową dla Ministra Obrony Narodowej dla określenia szczegółowych warunków przyznawania i wypłacania świadczenia w drodze rozporządzenia. Treść rozporządzenia, pozostaje jednak poza tematem niniejszej opinii, albowiem pytanie przedstawione poniżej, dotyczy kwestii podstawowej uregulowanej a art. 87 ust. 1 i 2 ustawy.

ZAPYTANIE:

Czy żołnierz zawodowy jest uprawniony do otrzymania gratyfikacji urlopowej, gdzie brane pod uwagę będą dzieci pozostające na jego utrzymaniu, jeżeli takową otrzyma jego małżonek także żołnierz zawodowy.



KONKLUZJA

Na pytanie postawione wyżej, należy udzielić odpowiedzi twierdzącej, gdyż:

1. Przede wszystkim żaden przepis ustawy nie reguluje kwestii, w której znalazł się autor zapytania.
2. Przepis art. 87 ust. 1 mówi wyraźnie, iż każdy żołnierz zawodowy bez wyjątku ma prawo do gratyfikacji urlopowej
3. Przepis art. 87 ust. 2 mówi także wyraźnie, iż każdemu żołnierzowi zawodowemu bez wyjątku wypłaca się opisaną należność uwzględniając jego małżonka i dzieci pozostające na jego utrzymaniu, bez zastrzeżenia, iż drugi małżonek nie może być także żołnierzem zawodowym, który otrzymuje gratyfikację na zasadach wymienionych w art. 87 ust. 2
4. Brak jest także zastrzeżenia aby gratyfikacją nie można było objąć tych samych dzieci, jeżeli małżonkowie żołnierze ją otrzymują niezależnie od siebie
5. Przepisy ustawy mające charakter finansowy należy wykładać ściśle i nie należy stosować w tej mierze niedozwolonej wykładni ani rozszerzającej, ani ścieśniającej.
6. Zakres podmiotowy prawa do gratyfikacji wyznaczając przepisy art. 87 ust. 1 i 2 i przepisy rozporządzenia nie mogą tego zakresu modyfikować, gdyż akt prawny wyższego rzędu ma pierwszeństwo w przypadku kolizji przed aktem prawnym niższego rzędu.

REASUMUJĄC:

Musiałby istnieć w ustawie wyraźny przepis wyłączający prawo do gratyfikacji dla jednego z żołnierzy małżonków. Należy także nadmienić, iż niedopuszczalnym jest wywodzenie z danych przepisów norm prawnych, które nie zostały w nich zapisane, nawet jeżeli normy te wedle ocen organów wojskowych wydają się być niesprawiedliwe. Organy wojskowe nie są bowiem powołane do tworzenia prawa, lecz jedynie li tylko do jego stosowania. Nie ma także podstaw do przyjęcia, iż za wyłączeniem prawa jednego z małżonków przemawia wykładnia celowościowa. Ustawodawca jest bowiem racjonalny z założenia i brak jest podstaw w naszym porządku konstytucyjnym aby od tego założenia odstępować, gdyż prowadziłoby to do całkowitej dowolności i stanowiło zaprzeczenie zasady demokratycznego państwa prawnego.

Z wyrazami szacunku

Jacek Kotowicz


Na te i wiele innych pytań odpowiemy pod:

jackot@poczta.onet.pl oraz wskazanymi numerami telefonów
_________________
Kancelaria A&J Consulting
jackot@poczta.onet.pl
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15932
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 25 Sie, 2007   

:brawo:
Widać ustawodawca nie "poszerzył swoich horyzontów" podczas tworzenia powyższego zapisu, in plus dla nas. :)
Pozostaje jedynie kwestia "przekonania" odpowiednich komórek w jednostkach aby realizowały ten zapis, a nie interpretowały. Pół biedy kiedy małżonkowie podlegają pod inne OG, więcej "kopania" kiedy są w jednym.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Sob 25 Sie, 2007   

A w skrajnych przypadkach zawsze istnieje możliwość dochodzenia swoich spraw na drodze sądowej - tylko ,żeby za to jeszcze nie próbowali "robić pod górkę" :-o
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
A&J Consulting 
6
KONTO ZAWIESZONE



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 1545
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Nie 26 Sie, 2007   

I tutaj ma Pan świętą rację. Znamy takie przypadki. Choć odwaga czasami mocno popłaca
_________________
Kancelaria A&J Consulting
jackot@poczta.onet.pl
 
 
Dziadek_
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Cze, 2009   czy należy mi się gratyfikacja urlopowa na żonę?

Witam, może ktoś z Was wie, czy mogę wziąć gratyfikację urlopową po 25 grudnia? Otóż właśnie w pierwszy dzień świąt zamierzam się pobrać i nie wiem, czy dostanę gratyfikację na żonę. Jeśli nie złożę wniosku, to otrzymam w grudniu zryczałtowaną gratyfikację? Nie wiem, czy sobie odpuścić i wziąć teraz,bezpośrednio przed urlopem czy czekać do grudnia...
Pozdrawiam
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009   

Dziadek, zgodnie z art. 87 ust. 1 i 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, "żołnierzowi zawodowemu przysługuje raz w roku prawo do gratyfikacji urlopowej", a jej wysokość zależy od ilości członków rodziny żołnierza. "Raz w roku" oznacza dowolny dzień roku, nawet 31 grudnia. Można by się zastanawiać, czy gdybyś skorzystał z prawa do gratyfikacji jako kawaler, przysługiwałoby Ci później wyrównanie na żonę - i tu, jak sądzę, zdania mogłyby być podzielone. Dlatego proponuję następujące rozwiązanie:
Ponieważ, według § 4 rozporz. MON z dn. 29.03.2004r. w sprawie gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. Nr 66, poz. 611): "w przypadku gdy żołnierz nie złożył wniosku w danym roku kalendarzowym, gratyfikację urlopową wypłaca się w miesiącu grudniu tego roku [...]. W takich przypadkach żołnierz jest obowiązany złożyć oświadczenie o liczbie osób, na które przysługuje gratyfikacja urlopowa", dlatego, wymagane oświadczenie złóż tuż po zawarciu związku małżeńskiego.
 
 
KSS 
3


Dołączył: 07 Maj 2009
Posty: 101
Skąd: Tu i Tam
Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

Problem może zaistnieć jedynie ze strony twojego finansisty. Jak wszyscy wiedzą to zamknięcie roku w pionie finansowym przypada troszeczkę wcześniej niż rok kalendarzowy. W mojej JW główny księgowy jest taki pyskaty, że zamkną by obrót finansowy najlepiej gdzieś koło lipca.

Poprawiłem ortografię.
_________________
Człowiek nie może żyć bez nieustannej ufności w coś niezniszczalnego.
— Franz Kafka
 
 
Dziadek_
[Usunięty]

Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

KSS napisał/a:
zamknięcie roku w pionie finansowym przypada troszeczkę wcześniej niż rok kalendarzowy

Nie jestem fachowcem w sprawach finansowych, ale wydaje mi się, że nie powinno być problemu, aby wypłacić mi te należności już po nowym roku - nie zależy mi, żeby te pieniądze były na moim koncie jeszcze w starym roku. Chyba , że przepisy finansowe nie pozwalają na to... :(
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 13 Cze, 2009   

Masz rację KSS, wybierając proponowane przeze mnie rozwiązanie, należy brać pod uwagę ewentualne naciski ze strony finansowców. W tym jednak przypadku żołnierz nie powinien im ulec, gdyż: po pierwsze - w jego finansowo wymiernym interesie leży złożenie oświadczenia dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, a po drugie - jest na prawie.

PS
Dziadek, przepisy nazwane przez Ciebie finansowymi, to co najwyżej - jak sądzę - regulacje wewnętrzne, organizacyjne. Pierwszeństwo przed nimi mają przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym przypadku przepisy powołanego przeze mnie rozporządzenia.
 
 
Dziadek_
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Cze, 2009   

Dzięki KSS, szer. Szwejk, za informacje. Dam znać, jak potoczyły się moje sprawy. Podejrzewam, że nie ja jedyny będę w takiej sytuacji i warto przygotować się wcześniej na taką okoliczność. Tymczasem w mojej jednostce naciskają na mnie i żądają wniosku o gratyfikację, bo złożyłem tylko wniosek urlopowy.
Pozdrawiam
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 14 Cze, 2009   

Dziadek_ napisał/a:
Tymczasem w mojej jednostce naciskają na mnie i żądają wniosku o gratyfikację

Oby tak w Twojej jednostce równie nadgorliwie egzekwowano od kadry wszystkie jej uprawnienia. ;)
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Pon 15 Cze, 2009   

615 netto.
 
 
A&J Consulting 
6
KONTO ZAWIESZONE



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 1545
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 09 Lip, 2009   

Zatem przy większej rodzinie jest to całkiem opłacalne.

Pozdrawiam

Jacek Kotowicz
_________________
Kancelaria A&J Consulting
jackot@poczta.onet.pl
 
 
Grzegorz33 
5
Grzegorz33



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 737
Skąd: Z domu
Wysłany: Sro 22 Lip, 2009   

A&J Consulting napisał:

Cytat:
4. Brak jest także zastrzeżenia aby gratyfikacją nie można było objąć tych samych dzieci, jeżeli małżonkowie żołnierze ją otrzymują niezależnie od siebie


Sytuacja inna, ale podobna. Pobieram gratyfikację na dziecko mojej małżonki oraz pobiera ją ojciec dziecka, który jest również żołnierzem zawodowym. :D
_________________
Trzeba tak żyć, żeby można było mieć szacunek dla samego siebie.
 
 
A&J Consulting 
6
KONTO ZAWIESZONE



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 14 Paź 2005
Posty: 1545
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sro 12 Sie, 2009   

Jak sam Pan zauważa, nie może być tak aby ktoś próbował modyfikować to co zostało zapisane i ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

Jestem zwolennikiem wykładni literalnej i stąd taki pogląd, a nie inny

Pozdrawiam

Jacek Kotowicz
_________________
Kancelaria A&J Consulting
jackot@poczta.onet.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group