Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gratyfikacja urlopowa
Opublikował Wiadomość
Ganers 
2


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 87
Skąd: daleki wschód
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   

Witam.

Pytanie czysto hipotetyczne.
Czy zainteresowany może wystąpić z wnioskiem o wypłatę 50 % należnej gratyfikacji na dziecko w związku iż była żona jest także żołnierzem zawodowym i w chwili składania wniosku nie ma wiedzy na temat pobrania lub też nie gratyfikacji przez byłą małżonkę?

Pozdrawiam.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15909
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   

A jak żona weźmie 100% ? :)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
czyzonek 
1


Dołączył: 24 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   

Szwejk zaznaczając w oświadczeniu zdanie "Oświadczam, że żona/mąż* jest/ nie* jest żołnierzem zawodowym" nie zeznam nieprawdy. Moja ex nie jest moją żoną. Jestem w związku z inną kobietą więc zaznaczając "Oświadczam, że żona/mąż* jest/ nie* jest żołnierzem zawodowym" będzie prawdą? Manfred na jakiej podstawie ZW miałoby zacząć wszczynać jakieś sprawdzanie skoro spełniam warunki ustawy mówiące, że nie jestem w związku małżeńskim z żołnierzem zawodowym "W razie zbiegu uprawnień do gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych pozostających w związku małżeńskim, przy ustalaniu wysokości gratyfikacji nie uwzględnia się małżonka, a dzieci pozostające na ich utrzymaniu uwzględnia się przy ustalaniu gratyfikacji tylko jednego z małżonków." Co wy na to ?
 
 
Ganers 
2


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 87
Skąd: daleki wschód
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   

Tu powinna zadziałać zasada kto 1 szy ten lepszy, przed nowelizacją podobnie działało prawo do odliczenia ulgi na dzieci w Pit. Po nowelizacji jeśli nie ma porozumienia to 50/50.

Pozdrawiam

[ Dodano: Sro 24 Lut, 2016 ]
-=Alex=- napisał/a:
A jak żona weźmie 100% ? :)


To żony problem. Ważna jest data składania wniosku i data otrzymania świadczenia.
 
 
marekm
1


Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 34
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   gratyfikacja

W mojej opinii jeżeli małżonkowie się rozwiedli należy się zgodnie z prawem jednemu i drugiemu gratyfikacja. Ustawa określa przypadek tylko małżeństwa żołnierzy zawodowych. Podobny przypadkiem, może być gdy np. para nie jest w związku małżeńskim i wychowuje wspólnie dziecko. Kto wtedy powinien dostać należność ?
Odpowiedź - Jedno i drugie. Czyli zamiast 3 gratyfikacja dla takiego nieformalnego związku przypadają 4 świadczenia finansowe.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   

czyzonek napisał/a:
Jestem w związku z inną kobietą więc zaznaczając "Oświadczam, że żona/mąż* jest/ nie* jest żołnierzem zawodowym" będzie prawdą?

Będzie to prawdą pod warunkiem, że z tą inną kobietą jesteś w związku małżeńskim. Jeśli natomiast Wasz związek ma charakter tylko partnerski, oświadczenie będzie niezgodne z prawdą.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12770
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 24 Lut, 2016   

Może to być kwalifikowane jako oszustwo. Jeśli żołnierz wie, że jego były małżonek jest żołnierzem i że należy mu się gratyfikacja na dziecko, to powinien być również świadomy, że mógł tę gratyfikację na to samo dziecko pobrać małżonek. Wówczas wypisując wniosek ogrania swoją świadomością, że może mu się ta gratyfikacja nienależeć prawda?
To tak jakby z portfela w którym mamy kilka banknotów w tym fałszywy, wyciągnąć jeden i zapłacić. Pal sześć jeśli będzie prawdziwy, jednak jeśli zapłacisz fałszywym, nie będziesz się mógł tłumaczyć, że chciałeś wyciągnąć ten prawdziwy, ale nie wiedziałeś czy to ten.
Podobnie tutaj. Jeśli matka nie weźmie to ok. Natomiast jeśli weźmie wcześniej, to może być problem, bo po prostu wnioskujesz o należność, która Ci się nie należy.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
czyzonek 
1


Dołączył: 24 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Manfred trudno mi się z tobą zgodzić pisząc "Może to być kwalifikowane jako oszustwo. Jeśli żołnierz wie, że jego były małżonek jest żołnierzem i że należy mu się gratyfikacja na dziecko, to powinien być również świadomy, że mógł tę gratyfikację na to samo dziecko pobrać małżonek. Wówczas wypisując wniosek ogrania swoją świadomością, że może mu się ta gratyfikacja nie należeć prawda? " w moim mniemaniu ustawa mówi i określa jasno "W razie zbiegu uprawnień do gratyfikacji urlopowej żołnierzy zawodowych pozostających w związku małżeńskim, przy ustalaniu wysokości gratyfikacji nie uwzględnia się małżonka, a dzieci pozostające na ich utrzymaniu uwzględnia się przy ustalaniu gratyfikacji tylko jednego z małżonków." jestem w związku małżeńskim z inna kobietą i w moim przekonaniu nie łamię prawa. Nie robię niczego wbrew zapisom ustawy? Czy się mylę? Przykład z fałszywym banknotem nie przekonuje mnie. Czy może inni maja jakieś pomysły. Nie chodzi tu o te pieniądze jednak o problem który pozostaje nierozwiązany. Uważam, że prawo stanowi to lub owo i nie można porównywać go do sytuacji. My mówimy tu o konkretnej sytuacji.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12770
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Jak to mówią Amerykanie: rób co chcesz, ale pamiętaj że byłeś ostrzegany.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
czyzonek 
1


Dołączył: 24 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

a nie znasz może jakiegoś prawnika który mógłby się odnieść do powyższych zapisów?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Po dalszych przemyśleniach:
Jak zauważył marekm, oprócz przypadku rozwiedzionych małżonków-żołnierzy zawodowych, może także zdarzyć się, że dwoje żołnierzy posiada wspólne dziecko, a tworzą jedynie związek partnerski. Na temat takich sytuacji ustawa milczy. Nie bądźmy więc świętsi od papieża i przyjmijmy przepisy art. 87 w takiej postaci, w jakiej stworzył je ustawodawca, z założenia racjonalny przecież. Skoro więc przepis mówi, że przy ustalaniu wysokości gratyfikacji urlopowej uwzględnia się dzieci żołnierza, zaś wyjątek o którym mowa w ust. 5 tego artykułu, wolą ustawodawcy, dotyczy tylko małżonków, to przyjmijmy to do wiadomości i legalnie, póki co, próbujmy korzystać z uprawnienia.
 
 
czyzonek 
1


Dołączył: 24 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

głos rozsądku :)
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Szwejk, zasadniczo tak.
Problem polega na tym jednak że u nas nie do końca szanuje się prawo ale bardziej intencję ustawodawcy :D
Można także wysłać wniosek o gratyfikację jako załącznik do pisma w którym zwrócisz się do Dowódcy o interpretację Twojej sytuacji ;)
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
czyzonek 
1


Dołączył: 24 Lut 2016
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Zapytany o interpretację prawnik który świadczy usługi dla jednostki wojskowej powiedział cytuję " nie praktykuje się takich działań" jednak Panowie i Panie co oznacza w bełkocie prawniczym wyrażenie "nie praktykuje się takich działań"? bo ja nie bardzo rozumiem. Wydaje mi się, że prawnik pracujący dla JW w tym konkretnym przypadku gdzie sytuacja nie jest zbyt jasna zbywa mnie powiedzeniem "nie praktykuje się takich działań", na korzyść JW.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12770
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 25 Lut, 2016   

Do gratyfikacji urlopowej uwzględnia się "dzieci pozostające na utrzymaniu", a zgodnie z art. 6 pragmatyki, to dzieci własne żołnierza, jego małżonka, przysposobione i przyjęte na wychowanie . Jeżeli nie zachodzą te okoliczności, to dzieci partnera się nie wlicza.
Możliwe jest, że dziecko będzie wpisane w akt urodzenia, jako dziecko żołnierza, bez ślubu. Jeżeli nie, to pozostaje albo zawrzeć związek małżeński, albo uznać dziecko.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group