Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Film "Katyń"
Opublikował Wiadomość
rex7
[Usunięty]

Wysłany: Sob 09 Lut, 2008   

Tommy napisał/a:
kwestionowanie prawdy historycznej o ludobójstwie w Katyniu (czego chyba jednak nikt nie robi)
Poważnie tak sądzisz, czy tylko prowokujesz? Poczytaj:
http://polskichstron.net/...dni-katynskiej/
http://www.dziennik.pl/wy..._w_Katyniu.html

Tommy napisał/a:
czytając ten wątek odnoszę wrażenie, że "Katyń" nie ma prawa się niepodobać [...]A tu krytyków "Katynia" odsądza się od czci i wiary
Ma prawo i dlatego np. mnie się nie podoba, co nie przeszkadza mi w oddaniu głosu na:
- popularyzację prawdy historycznej w światowych mediach;
- polski film;
- polskiego reżysera.

A co do krytyki, to typowo "polskie" filmy są kompletnie niezrozumiałe dla zagranicznego widza. Może zatem konwencja "kobieca" filmu pozwoli mu łatwiej trafić do szerszego audytorium. Podobną "kobiecą" konwencję miały "Bardzo długie zaręczyny" (A Very Long Engagement) - 12 nominacji do Cezara, nominacja do Złotego Globu, nominacja do Oskara - więc może jest to świadomy wybieg taktyczny reżysera? Czasem warto nieco wychynąć intelektualnie powyżej brzegu własnego grajdołka.

A co do Wiesława Kota, to ten człowiek uważa, że piłka nożna to kretynizm, a kibicowanie piłce, to skrajny kretynizm, więc nie interesuje mnie jego zdanie na jakikolwiek temat.
 
 
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Sob 09 Lut, 2008   

Przez czterdzieści lat po wojnie władza komunistyczna pozwalała na szerzenie antypolskiej interpretacji naszej drugowojennej historii.

w dniu wczorajszym na militaryphotos, w związku z aukcją 123 eksponatów z powstańczej poczty polowej pod zdjęciami pojawił się agencyjny opis:

Cytat:
An envelope dating the Warsaw Ghetto Uprising in 1944 is pictured in an auction house, Duesseldorf, Germany, 08 February 2008. Poland wants to acquire historic letters of German Wehrmacht soldiers written in the time of the Warsaw Ghetto Uprising in 1944. The collection consists of 123 letter, stamps, envelopes and picture postcards and ist to be auctioned in Duesseldorf


Chyba nie muszę tego kretynizmu tłumaczyć. ... Bo nawet dla osób nie znających angielskiego sprawa wydaje się oczywista.

Dlatego uważam, że popieranie akurat fimu Katń ma jak dla mnie sens, przede wszystkim pozaartystyczny.

a co do:

Cytat:
A co do Wiesława Kota, to ten człowiek uważa, że piłka nożna to kretynizm, a kibicowanie piłce, to skrajny kretynizm, więc nie interesuje mnie jego zdanie na jakikolwiek temat.


to się w pełni z opinią pana Kota zgadzam.... :lol: ;)
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
Krismeister 
3
Hell is just Iwo Jima Island:D:D:D



Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 138
Skąd: Szprotawa
Wysłany: Pią 15 Lut, 2008   

Takich filmów powinno być więcej. Świat powinnien wiedzieć o tym co się działo w takich miejscach jak Katyń, Auschwitz, Treblinka czy GroBrosen. I to nie mówie, że tylko filmy o tym co się działo w Polsce, ale co Niemcy, Sowieci i Japończcy wyprawiali na całym świecie. Po to, że jak się ludziom powie coś o podobnych miejscach to żeby wiedzieli, a nie pytali się was: "A co tam takiego się stało". :D :cool:
_________________

 
 
 
Żeton 
5
orderly regulation



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Lip 2005
Posty: 613
Skąd: Żandarmeria
Wysłany: Pią 15 Lut, 2008   

Czyli co? Czy "Katyń" Wajdy powinien szykować się do Oscara?
Myślę, że jest duża szansa.
 
 
Krismeister 
3
Hell is just Iwo Jima Island:D:D:D



Dołączył: 11 Sty 2008
Posty: 138
Skąd: Szprotawa
Wysłany: Sob 16 Lut, 2008   

Szansa jest olbrzymia jeszcze wczoraj w wiad. usłyszałem, że Niemcy byli zachwyceni tym filmem. Więc szansa jest olbrzymia. :D :cool:
P.S
Nawet pani kanclerz Niemiec wpadła do Kina go obejrzeć. :D :cool:

Poprawione i proszę trzymać się tematu :efendi2:
_________________

 
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Dzisiejszej nocy wszystko już będzie wiadome. :viktoria:

:gent:
 
 
mimo66 
6
Zadowolony Emeryt



Pomógł: 2 razy
Wiek: 57
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1429
Skąd: Landsberg
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

A może już wystarczy wystawiania z szafy starych rupieci i najwyższy czas zająć się sprawami terażniejszymi.
Historia jest ważna,ale musimy żyć w zgodzie z sąsiadami i przypominanie na siłę zdarzeń, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu jest bez sensu.
Oczywiście chodzi mi o nagłośnienie medialne tego filmu,a nie o walory artystycznie i historyczne.

Każdy Polak powinien znać historie swojej Ojczyzny,tylko tak się zastanawiam dlaczego ta historia jest teraz ukierunkowana na wschód , a Niemcy są coraz bardziej wybielani.

Pozdr :gent:
_________________
www.irekmo.pl
 
 
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

mimo66 napisał/a:
Każdy Polak powinien znać historie swojej Ojczyzny,tylko tak się zastanawiam dlaczego ta historia jest teraz ukierunkowana na wschód , a Niemcy są coraz bardziej wybielani.


Róznica w naszych relacjach z Niemcami jest taka, że Niemcy nie zaprzeczają zbrodniom popełnionym w czasach nazizmu i kwestie historyczne raczej nie są wybielane.

Natomiast co do stosunku Rosji do wzajemnej historii warto przeczytać to co powiedział A. Wajda na temat kwestii katyńskiej:

http://katyn.netino.pl/ ----->przesłanie reżysera
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Świtek napisał/a:
kwestie historyczne raczej nie są wybielane.

Oczywiście Niemcy poszli dużo dalej i zaczynają zmieniac interpretacje faktów historycznych.

:gent:
 
 
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Uwielbiam powielanie faktów prasowych jako rzeczywistej wykładni politycznej i historycznej. Prawda jest następująca: Zarówno Niemcy jak i Polacy mają, jeżeli chodzi o historie II WŚ i postaw większości członków tych narodów mają się czego wstydzić i starają się tych faktów z bardzo nie eksponować. Byłby to czysty masochizm polityczny.

To co robią niektórzy Niemcy ze swoja istorią nie może być przedmiotem uogólnień na cały ten naród. Ze swej strony ja rozumiem Niemców, że mają dosyć życia w ciągłym poczuciu winy i szukają także swoich ofiar II wojny. Oczywiście zgadzam się, że realtywizowanie globalne jest niedopuszczalne.

Natomiast za wspaniały gest należy uznać o, że p[ani Angela Merkel dała wyraźny sygnał Niemcom, że film Katyń opowiada o nieznanej Niemcom fragmencie naszej historii, który był skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow, a więc pośrednim skutkiem działań nazistów.
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Świtek napisał/a:
Zarówno Niemcy jak i Polacy mają, jeżeli chodzi o historie II WŚ i postaw większości członków tych narodów mają się czego wstydzić i starają się tych faktów z bardzo nie eksponować.

Czy Ty próbujesz postawic tu znak równości :?: :!:
 
 
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Czego Ty oczekujesz? Nie da się postawić znaku równości pomiędzy ogromem zbrodni nazistowskich wobec naszego narodu ze zbrodniami dokonywanymi przez Polaków zarówno z niemieckim przyzwoleniem lub naciskiem lub zbrodniami popełnionymi na Niemcach w trakcie i po zakończeniu wojny. To nie może być pytanie ani o ilość takich czynów ani o liczbę ofiar, nie można jednak zapomnieć, że również "zwycięzcy" kończą wojnę z rekoma umazanymi od krwi niewinnych ofiar.

Do dnia dzisiejszego pamietam wspomnienia sprzed już prawie 20 lat ponad pięćdziesięcioletniego syna właścicielki stancji, u której mieszkałem na pierwszym roku studiów w Poznaniu. Opowiadał jak w bramie tej kamienicy żołnierze rosyjscy rozstrzelali mieszkających w tym domu Niemców: kobiety dzieci i starców. Nikt z polskich sąsiadów się za nimi nie wstawił. Pochodzę z terenów, gdzie tego typu wspomnień jest niestety więcej. Widzisz oficjalna historia bardzo rózni się w szczegółach od tej prywatnej doświadczonej i zapamietanej przez zwykłych ludzi.
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
Ktoś 
5


Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 593
Skąd: Morze
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Świtek napisał/a:


Do dnia dzisiejszego pamietam wspomnienia sprzed już prawie 20 lat ponad pięćdziesięcioletniego syna właścicielki stancji, u której mieszkałem na pierwszym roku studiów w Poznaniu. Opowiadał jak w bramie tej kamienicy żołnierze rosyjscy rozstrzelali mieszkających w tym domu Niemców: kobiety dzieci i starców. Nikt z polskich sąsiadów się za nimi nie wstawił.


W takiej sytuacji jedynie kamikaze mógłby sie postawić sowieckim sołdatom będących w dużej części dziczą ze stepów Azcji centralnej pod wpływem zdobycznego alkoholu. Zanim by grzecznie zwrócił uwagę, że tak nie można zostałby rozstrzelany po wcześniejszym zgwałceniu.
 
 
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Też tak myślę. Natomiast odpowiedż na pytanie czy można było zrobić cokolwiek, pozostaje otwarte. Nie słyszałem natomiast, aby ktokolwiek kiedykolwiek takie rzeczy zgłaszał późniejszej władzy polskiej. To też, niestety o czymś świadczy. Chociaż również te postawy z psychologicznego punktu widzenia są dla mnie zrozumiałe.

Widzisz Ktoś, ja znam wiele sprzecznych z oficjalną linią opowieści wojennych i m.in. dlatego zdaję sobie sprawę, jak łatwo w trakcie wojny dochodzi do swoistego upadku norm moralnych u wszystkich biorących w niej udział. Dlatego tak łatwo dochodzi do popełniania zbrodni. Ja jestem daleki od oceniania kogokolwiek natomiast o faktach i zdarzeniach należy mówić, nawet jeśli są dla nas niekorzystne.
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
Ktoś 
5


Dołączył: 17 Cze 2007
Posty: 593
Skąd: Morze
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Świtek napisał/a:
Widzisz Ktoś, ja znam wiele sprzecznych z oficjalną linią opowieści wojennych i m.in. dlatego zdaję sobie sprawę, jak łatwo w trakcie wojny dochodzi do swoistego upadku norm moralnych u wszystkich biorących w niej udział.


Pełna zgoda. Jednak są pewne różnice. Z tego co wiem pod koniec IIWŚ na terenie, na którym operowała Armia Czerwona zginęło ok. 2mln cywilów. W tym samym czasie na terenie działań aliantów zachodnich zginęło ok. 200tys. cywilów. Nie podam teraz źródeł, ale czytałem gdzieś, że żołnierze Armii Czerwonej otrzymywali zalecenia bezwzględnego traktowania wszystkich Niemców w ramach zemsty za wcześniej doznane krzywdy. Zachodni alianci takich krzywd nie doznali i to też może być przyczyna powyższych różnic.
Generalnie kobiety były gwałcone hurtowo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group