Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Film "Katyń"
Opublikował Wiadomość
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Do morderstw na cywilach dochodziło również na terenie działań aliantów. Jednakże każdy zgłoszony taki przypadek był karany z całą surowością.
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
matt 
4
Mr retired


Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 09 Sie 2007
Posty: 287
Skąd: Z emerytury
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   :)

Pewnego dnia przemykałem sobie obok kioseczku w Bemowie Piskim...
Na wystawie leżało "Nie" z imponującym tytułem na pierwszej stronie...: "Będzie Katyń 2"!!!
No commnets. :zly3:
_________________
Ech....
 
 
 
Świtek 
8
Kontestator ;)


Pomógł: 6 razy
Wiek: 55
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 3581
Skąd: Kościan, Wielkopolska
Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Cytat:

18:45, 24.02.2008 /PAP
Szwedzki dziennik: Katyń dziełem hitlerowców
CZY FILM WAJDY ZASTĄPI LEKCJE HISTORII?

Słusznie martwił się Andrzej Wajda, że wiedza na temat zbrodni katyńskiej jest w Europie niewystarczająca. Jego film miał ją przybliżyć światu. Czasem nieskutecznie. Największy dziennik szwedzki "Dagens Nyheter" informując o nominacji dla filmu Wajdy podał, że opisuje on zbrodnię... hitlerowców.
Dziennik w krótkiej notatce przedstawia film Wajdy w ten sposób: "Dramat polskiego oficera i jego żony rozgrywający się w związku z nazistowską masakrą polskich oficerów w lesie katyńskim w 1940 r.".

Notatka o "Katyniu", jak i pozostałe na temat innych nominowanych filmów, nie jest podpisana, natomiast redaktorem strony poświęconej tegorocznym nagrodom amerykańskiej Akademii Filmowej jest red. Helena Linblad. Agencja PAP chciała się z nią skontaktować. Bezskutecznie.

Zamieszczony w dzienniku tekst wywołał poważne wzburzenie wśród szwedzkiej Polonii. Przedstawiciel ambasady RP w Szwecji, radca Jarosław Kurek, zapowiedział, że w poniedziałek ambasada skieruje protest do redakcji "Dagens Nyheter", domagając się opublikowania sprostowania oraz przedstawienia prawdziwych sprawców zbrodni katyńskiej.

kwj


Eeeeehhhh

No commnets. :zly3:
_________________
Mądrzy i głupcy popełniają taką samą liczbę błedów. Mądrzy ciągle nowe, głupcy zawsze te same.
 
 
 
NoName
[Usunięty]

Wysłany: Nie 24 Lut, 2008   

Ktoś napisał/a:

żołnierze Armii Czerwonej otrzymywali zalecenia bezwzględnego traktowania wszystkich Niemców w ramach zemsty za wcześniej doznane krzywdy. Zachodni alianci takich krzywd nie doznali i to też może być przyczyna powyższych różnic.
Generalnie kobiety były gwałcone hurtowo.


Czasami wystarczy przejść po opuszczonych cmentarzykach na Mazurach, żeby móc się domyślić co się działo...
http://www.fotosik.pl/pok...0f9a2cfa1d.html
 
 
Pepelin 
3


Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 118
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Tak, ale i tu pełno mitów. Polecam wątek z http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=11441 (Kobiety - ofiary gwałtów) i to przestanie być takie jasne wobec odważnej obrony Rosjanki na tym forum.
Z drugiej strony znam wstrząsającą relację z tego co się działu w Gdańsku.
pozdrawiam
 
 
rex7
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

No i znów Żydzi są górą, a kłamstwo katyńskie będzie rozpowszechniane. Krytycy Wajdy pewnie uradowani, zwłaszcza W.Kot.

Swoją drogą, skoro film nie miał w USA dystrybutora, to komu miało na tej nagrodzie zależeć? Na temat efektywności promocyjnej TVP w USA lepiej milczeć.
 
 
jerry71
4


Dołączył: 07 Lip 2005
Posty: 293
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Ktoś napisał/a:

W takiej sytuacji jedynie kamikaze mógłby sie postawić sowieckim sołdatom będących w dużej części dziczą ze stepów Azcji centralnej pod wpływem zdobycznego alkoholu. Zanim by grzecznie zwrócił uwagę, że tak nie można zostałby rozstrzelany po wcześniejszym zgwałceniu.


Określenie "azjatycka dzicz" jest wziete wprost z niemieckich materiałów propagandowych z końcowego okresu II wojny światowej, kiedy przestano mówić o "niemieckiej misji cywilizacyjnej na wschodzie" a zaczęto właśnie o "obronie Europy przed azjatyckimi dzikusami".
Przy okazji - jest sprawą jasną że przecietny niemiecki piechur to nadczłowiek z co najmniej wyższym wykształceniem, absolutnie nie używający alkoholu i innych używek, a w przerwach pomiędzy ciężkimi obowiązkami cywilizacyjnymi na wschodzi (typu spalenie wsi albo rozstrzelanie paru bandytów) deklamujący poezje....
 
 
Michal
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

rex7 napisał/a:
No i znów Żydzi są górą, a kłamstwo katyńskie będzie rozpowszechniane. Krytycy Wajdy pewnie uradowani, zwłaszcza W.Kot.


I znowu świat się nie poznał na kolejnym polskim "arcydziele", które gdyby nie oglądactwo na rozkaz przez szkoły i jednostki wojskowe było by klapą nawe w Polsce

Poprawiłem cytowanie
c.
 
 
rex7
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Ten film z arcydziełem miał raczej niewiele wspólnego. Trochę szkoda szansy na promocję Polski i jednego z epizodów historycznych. Nie oglądałem żadnego z pozostałych nominowanych filmów, więc nie mogę powiedzieć, czy werdykt był trafny czy też nie. Wygrał film o żydowskich fałszerzach, więc pewnie był lepszy. W tym roku filmy sensacyjne zdobyły sporo nagród.

Za kilka lat trzeba będzie zrobić jeszcze raz film o Katyniu. Miejmy nadzieję, że będzie bardziej podobny do Psów. Pasikowski kiedyś potrafił poruszać sprawy historyczne w sposób zapierający dech. Scena z "Jankiem Wiśniewskim" bardziej rozpropagowała tamte wydarzenia niż seria nudnych konferencji naukowych. Aczkolwiek już widzę oczami wyobraźni to oburzenie, gdyby w tej konwencji potraktować Katyń.
Pytanie - czy Pasikowski jeszcze potrafi tak kręcić?
 
 
rex7
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

TRY_206 napisał/a:
I rozumiem, że winnymi tej utraconej szansy są Żydzi? A dlaczego nie cykliści?
Nie mam wpływu na Twoje rozumienie. Nie napisałem nic o winach Żydów, bo raczej trudno mieć do nich pretensje za to, że ktoś nakręcił film o ich losach? Czy Polacy zawsze muszą szukać "winnych"?

Jak wcześniej napisałem, źródeł porażki doszukiwałbym się w braku promocji na amerykańskim rynku.
 
 
rex7
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Chodziło oczywiście o "zwycięstwo" tematyki żydowskiej, konkretnie holocaustu.

Znów zabrniemy w pułapki semantyki językowej:
- propagowanie kłamstwa katyńskiego;
- brak odkłamywania kłamstwa katyńskiego.
W kontekście cytowanego tu artykułu z prasy szwedzkiej, który przypisuje zbrodnię Niemcom, to jednak skłaniam się ku propagowaniu kłamstwa. Natomiast zdaję sobie sprawę, że moja ocena jest jak najbardziej subiektywna.
 
 
Dehumanizer 
4
Latawiec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 285
Skąd: Silent Hill
Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Co nie zmienia faktu, że "Katyń" nie zdobył Oscara. Osobiście wychodzę z założenia, że był (o czym już wspominałem, cytując p. Kota) słabiutki artystycznie i to jest główną przyczyną porażki.

Przy okazji gratuluję realizatorom "Piotrusia i wilka". Jak widać, ścieżką artystyczną wytyczoną przez "Katedrę" warto podążać.
_________________
Odi profanum vulgus et arceo
 
 
jareczek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Według mnie film jest dobry, ale mógłby być lepszy. Kiedyś czytałem o tym, że Mel Gibson chce się podjąć nakręcenia filmu o Katyniu. Gdyby zrobił to tak jak Pasję - bez poprawności politycznej i innych łagodnych upiększeń na pewno wart byłby obejrzenia.
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

W ferworze dyskusji o niepowodzeniu Wajdy za oceanem, cyklistach, itp... jakoś tak cicho o tym, że polski film (a w zasadzie polsko-brytyjski) "Piotruś i wilk", zrealizowany w łódzkiej wytwórni Se-ma-for, otrzymał Oscara dla najlepszego animowanego filmu krótkometrażowego. :viktoria:


Arrakis
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Pon 25 Lut, 2008   

Film "Katyń" jest hmmm mocny (?) dla Polaków.
Dla kogolwiek spoza Polski dorozumiana trgedia polskiej inteligencji (bo o taką chodzi - inteligencja oficerska etatowa i z przydziałów, profesorowie) jest drobinką kurzu niewartą wspomnień.
Kilka osób już się wypowiedziało negatywnie na temat wartości artystycznej filmu, ja nie jestem filmoznawcą, wiem natomiast jedno, że Wajda jest reżyserem filmów będących lekturami szkolnymi, a Katyń powstał w określonej sytuacji społeczno-politycznej.

Film z listy lektur ma zapewnioną frekfencję, film dofinansowywany z puli w której karty rozdaje Wajda też może taką oglądalność osiągnąć, w końcu MON wydał decyzję o oglądaniu tego filmu, a uczniów jest więcej niż żołnierzy.

Szkoda tych naiwnych, którzy wierzyli, że nasze "drobne" (cudzysłów umyślny, ma opisać ocenę innych, nie Polaków) tragedie wywołają szeroki oddźwięk międzynarodowy - nie wywołały lata temu, nie wywołają teraz.
I na zakończenie:
Czy ktokolwiek zadał sobie trud zastanowienia, kiedy ktoś z Polaków zaistniał w takich konkursach?? albo kto je wygrywa, jak to się ma do sytuacji politycznej w tym kraju??
Kiedy Wałęsa dostał Nobla, kiedy Kręglicka została miss??
Nie jest prawdą, że decyzje są oderwane od rzeczywistości (polityki), te ciała decydenckie ważą każdy krok.
Stanom Zjednoczonym wystarczy konfrontacji z Rosją w Europie: Polska (system), Kosowo (niepodległość), ta decyzja to też jeden z ukłonów w stronę Rosji: nie będziemy na całym świecie przypominać, że Wasz reżim zniszczył kwiat polskiej inteligencji.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group