Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolenie spadochronowe
Opublikował Wiadomość
fakundo 
1


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 16
Skąd: NSTR
Wysłany: Wto 02 Paź, 2007   Szkolenie spadochronowe

Jestem żołnierzem zawodowym i prywatnie skaczę ze spadochronem. Czy istnieje jakaś możliwość załapania się na wojskowy kurs spadochronowy??? Jestem na etacie nie związanym ze skokami, więc służbowo nikt mnie na takie coś nie wyśle. Jakie są inne możliwości? Wiem, że kiedyś można było wziąć udział w takim kursie "na lewo", po uprzednim dogadaniu się z instruktorem i dowódcą JW organizującej szkolenie. Czy nadal jest to możliwe? Dziękuję za wszelkie sugestie i informacje.
 
 
atram6412 
5



Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 721
Skąd: Z komina
Wysłany: Sro 03 Paź, 2007   

fakundo napisał/a:
Wiem, że kiedyś można było wziąć udział w takim kursie "na lewo", po uprzednim dogadaniu się z instruktorem i dowódcą JW organizującej szkolenie. Czy nadal jest to możliwe?

Tak, ale musisz być min ppłk. i być "frendem moralesem" d-cy "skaczącej" JW :viktoria:
A tak na poważnie kadra z etatów skaczących ma problemy z oddaniem odpowiedniej liczby skoków w roku żeby mieć dodatek , a co mówić o "chętnych" z innych JW. Skaczesz prywatnie - to skacz dalej , bo to o wiele ciekawsze niż wojskowe i zaoszczędzisz sobie nerwów. Ja już to przerabiałem. Poza tym nie masz etatu skaczącego - nie dostaniesz żadnej extra kasy za to że masz wojskowe skoki. Chyba że , chcesz tylko gapę.
_________________
Powyższy post wyraża opinię autora jedynie w dniu publikacji. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny : )
 
 
fakundo 
1


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 16
Skąd: NSTR
Wysłany: Nie 07 Paź, 2007   

No właśnie o to chodzi, że zależy mi wyłącznie na gapie. Nie chcę extra kasy ani darmowych skoków. Chciałbym "tylko" mieć prawo do noszenia gapy. Wiem o tym, że doskonalić swoje umiejętności będę mógł raczej tylko w cywilu. Niedawno usłyszałem, że skoki na wolne otwarcie (ze swobodnym spadaniem) wykonują w wojsku tylko instruktorzy lub trzy jednostki (GROM, Formoza, Lubliniec). Pytanie zatem jest takie: Co zrobić, żeby mieć gapę?
 
 
G!r@ffe 
2



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2004
Posty: 62
Skąd: Z dużego pokoju
Wysłany: Nie 07 Paź, 2007   

Ciekawe co piszesz - wydaje mi się że do wymienionych jednostek należy doliczyć jeszcze Ośrodek Szkolenia Służby Wysokościowo-Ratowniczej z Bydgoszczy.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli trwam w błędzie :)
Pozdrawiam
Maciej
 
 
 
fakundo 
1


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 16
Skąd: NSTR
Wysłany: Pon 08 Paź, 2007   

Rzeczywiście, całkowicie o nich zapomniałem. Na swoją obronę mogę dodać, że chyba wszyscy skaczący z Ośrodka mają uprawnienia instruktorskie, więc w sumie ich również wspomniałem :)
 
 
G!r@ffe 
2



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2004
Posty: 62
Skąd: Z dużego pokoju
Wysłany: Wto 09 Paź, 2007   

Poznałem kilku skoczków z Ośrodka i z tego co wiem to nie wszyscy mają instruktora pomimo wyskakanych kilkunastu setek skoków.
Poza tym jest to też, w pewnym sensie, odpowiedź na to jak "zdobyć" wojskową gapę :)
Bo nie sądzę żeby można było załatwić skakanie w Formozie lub Gromie a w Ośrodku już łatwiej...
Pozdrawiam
Maciej
 
 
 
Arsen 
5



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 401
Skąd: Polska "A"
Wysłany: Pią 12 Paź, 2007   

Witam! Obecnie nie jestem na etacie skaczącym, ale to nie jest przeszkodą do kontaktu ze "spadakiem". Czy do ogólnej liczby skoków wojskowych można doliczyć oddane skoki w cywilnym aeroklubie? Potrzebne jest jakiś dokument analogiczny do wojskowej karty oddanych skoków? Wszak wartość "gapy" wzrosłaby.
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Sob 13 Paź, 2007   

Arsen napisał/a:
Czy do ogólnej liczby skoków wojskowych można doliczyć oddane skoki w cywilnym aeroklubie? Potrzebne jest jakiś dokument analogiczny do wojskowej karty oddanych skoków? Wszak wartość "gapy" wzrosłaby.

Dlaczego mieszasz??
"gapa cywilna" (spadochronik) jest inna niż wojskowa, więc dlaczego ma być liczona współnie ??
 
 
atram6412 
5



Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 721
Skąd: Z komina
Wysłany: Nie 14 Paź, 2007   

Co ma do tego naszywka? Skok to skok. Z tego co wiem to można doliczyć skoki z cywilnego aeroklubu, trzeba mieć książkę skoków. Szczegółów jednak nie znam tzn. do kogo pisać wniosek itp. Poszukaj kogoś np. z 6BDSZ na forum i napisz na PW.
_________________
Powyższy post wyraża opinię autora jedynie w dniu publikacji. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny : )
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Nie 14 Paź, 2007   

atram6412 napisał/a:
Skok to skok.

No nie do końca - w wojsku na gapę masz wymóg wykonania skoków bojowych, czyli z zasobnikiem itp. - w aeroklubie tego nie dokonasz
 
 
fakundo 
1


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 16
Skąd: NSTR
Wysłany: Sro 17 Paź, 2007   

Dżaba napisał/a:
"gapa cywilna" (spadochronik) jest inna niż wojskowa, więc dlaczego ma być liczona współnie ??

Z tego co wiem to przepisy dopuszczają sumowanie wojskowych i cywilnych skoków, ale na 100 % peiwen nie jestem.
Dżaba napisał/a:
w wojsku na gapę masz wymóg wykonania skoków bojowych, czyli z zasobnikiem itp. - w aeroklubie tego nie dokonasz

Nie ujmując niczego skokom wojskowym (desantowym) to będę bronił skakania w cywilu. Skoki na linę (static line) jakie w przeważającej większości są wykonywane w wojsku (czy z zasobnikiem czy bez) są tak naprawdę wypadnięciem z samolotu. Aby przeszkolić "cywilnego" skoczka do użycia zasobnika przy skokach na linę potrzeba ile minut ?? Natomiast do nauczenia skakania na wolne otwarcie z wysokości 3000-4000 m potrzeba o wiele więcej czasu (pomijam szkolenie wiadomych trzech JW plus Ośrodka bo to już inna bajka). Dlatego sugerowanie, że skoki cywilne są gorsze jest lekko nie na miejscu. Pozdrawiam.
_________________
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości" Unknown... chyba
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Sro 17 Paź, 2007   

Ja nie sugerowałem, że są gorsze tylko, że INNE.
Tak na marginesie to wykonywałem skoki zarówno w wojsku jak i w aeroklubie...
 
 
cycu1717 
2
cycu1717


Wiek: 43
Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 69
Skąd: zewsząd
Wysłany: Nie 28 Paź, 2007   

Witam.Cywilne skoki mozna doliczyc trzeba jedynie skaczac w aeroklubie prowadzic wojskowa liste planowa taka jak w wojsku a potem ja zlozyc u oficera odpowiadajacego za szkolenie spad. w danej jw.Pozdrawiam
 
 
 
fakundo 
1


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 16
Skąd: NSTR
Wysłany: Sro 07 Lis, 2007   

Rozumiem, że posiadając odznakę skoczka wojsk powietrzno-desantowych można doliczyć skoki wykonywane cywilnie. Nadal jednak nie wiem, jak uzyskać odznakę skoczka? Skaczę dużo, ale zawsze w cywilu. Nie mam zamiaru "naciągać" wojska na skoki, ale chciałbym posiadać jakąś zewnętrzną oznakę mojej pasji. JAK TO ZROBIĆ ??? !!!
Pozdrawiam wszystkich skoczków !!!
P.S. Zima kiedyś się skończy :)
_________________
"Nie należy mylić prawdy z opinią większości" Unknown... chyba
 
 
atram6412 
5



Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 721
Skąd: Z komina
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

Na mundurze wyjściowym możesz nosić cywilną odznakę Związku Spadochroniarzy jako przynależności do Stowarzyszeń Cywilnych. Żeby uzyskać "gapę" musisz zaliczyć skoki wojskowe. Proponuje przenieść się do jednostki "skaczącej" na etat skaczący. Brzmi prosto- prawda? Wiem że nie, ale ja nie widzę innej drogi (chyba że chcesz szukać dojść , kombinować i załatwiać). Osobiście zadowoliłem się skokami cywilnymi (Aeroklub Lubelski-Radawiec).
_________________
Powyższy post wyraża opinię autora jedynie w dniu publikacji. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny : )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group