Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wołyń
Opublikował Wiadomość
Michael444 
7



Dołączył: 19 Kwi 2010
Posty: 2600
Skąd: Z daleka
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

Stell, ja nikogo nie wybielam i to jasno zaznaczyłem. Niczego na papierze przedstawić nie mogę bo jak napisałem, słyszałem tylko relację ustną. Dla mnie ta osoba jest wiarygodna. Rozumiem, że dla kogoś innego może to być za mało. Poza tym mogę powiedzieć tylko to co każdy może sam znaleźć. Natomiast no cóż, jeżeli ktoś uważa takie akcje jak niszczenie domów i świątyń za igraszki i głupawki to hmmm... Kalemu ukraść krowę - źle, Kali ukraść krowę - dobrze. Ta nienawiść do nas nie wzięła się z niczego i tyle. To trzeba przyznać. I ja bym bardzo chciał, żeby wzmianka o tym znalazła się w podręcznikach do historii. Inaczej będziemy hodować kolejne pokolenia w przeświadczeniu, że za wschodnią granicą żyją jacyś dzicy. A jakoś żyć razem trzeba.
_________________
A poza tym uważam, że Polska powinna posiadać broń nuklearną.

Powiedzieć, że ludzie ciało jest konstukcją arcygenialną to jakby powiedzieć, że na słońcu jest ciepło. Stwierdzić, że ludzkie ciało jest dziełem przypadku to jakby utrzymywać, że Ziemia jest płaska.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

Świątynie planowo to niszczone były wpierw katolickie i innych wyznań dlatego ze prawosławie było religia państwowa Carskiej Rosji, poczytaj najprostsze źródła udostępnione przez Raginisa będziesz wiedział więcej. Nie chcesz wierzyć to nie wierz ale moja rodzina pochodzi z terenów gdzie całe wioski zniknęły i są już tylko na starych mapach, a cerkiew była do końca.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Reginis 
Banita


Wiek: 74
Dołączył: 02 Gru 2015
Posty: 597
Skąd: z rezerwy
Wysłany: Nie 09 Paź, 2016   

Nic nie usprawiedliwia Rzezi Wołyńskiej, ale już o podłożu historycznym i przyczynkach z naszej strony chyba można pisać? Co więcej Michael444, jestem anty- ukraiński, bo nie muszę ich kochać, zwłaszcza za to co zrobili i jak nie chcą się przyznać, że zawinili (proporcje), to tym bardziej. Niestety tym razem muszę się zgodzić ze steell, bo na szkalowanie Polski i Polaków nie może się zgodzić żaden Polak, a tym bardziej żołnierz nawet rezerwy... :nie2:
 
 
bigscentofawoman 
Banita
bigscentofawoman



Wiek: 62
Dołączyła: 09 Sie 2015
Posty: 715
Skąd: Myszykiszki
Wysłany: Pon 10 Paź, 2016   

Skoro taki ekspert od spraw polsko-ukr. prof.G. Motyka napisał

Cytat:
Wśród elit ukraińskich jest dosyć szeroko rozpowszechniony pogląd, że w latach 1943-1945 doszło do konfliktu zbrojnego między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.
W jego trakcie obie strony jakoby dopuściły się podobnych zbrodni, i choć "polskich ofiar mogło być faktycznie więcej", to jednak ciężar win rzekomo był symetrycznie rozłożony. Problem w tym, że taka wizja jest całkowicie oderwana od historycznych faktów. Owszem, można mówić o konflikcie między polskim a ukraińskim podziemiem, ale do jego eskalacji doprowadziła prowadzona przez ukraińskich nacjonalistów planowa i zakrojona na gigantyczną skalę czystka etniczna wobec Polaków. OUN i UPA z góry założyła, że czystkom będą towarzyszyły masowe mordy polskich mężczyzn, kobiet i dzieci, co w mojej ocenie nadało im ludobójczy charakter.
...

Okrutny charakter tej zbrodni został starannie zaplanowany przez jej organizatorów.
Dokonanie mordów za pomocą siekier czy wideł było z jednej strony technicznie łatwiejsze, bo broni i amunicji UPA nie miała zbyt wiele.
A z drugiej strony w ten sposób tworzono wrażenie, jakoby zbrodnie były efektem buntu zniewolonej ludności ukraińskiej wobec swoich polskich sąsiadów. Dzięki temu "przykrywano" zorganizowany charakter działań UPA.

...
Łatwo zauważyć, że polemika z polskimi twierdzeniami ma często charakter publicystyczny, a nie naukowy.
Podam przykład.
W archiwach są dziesiątki dokumentów podziemia OUN i UPA, które potwierdzają zorganizowany charakter zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, ale ukraińscy badacze w swoich pracach odnoszą się jedynie do niektórych z nich, formułując na tej wątłej podstawie źródłowej daleko idące wnioski.

za prof.G.Motyka _ Ukraina-gloryfikuje-OUN-i-UPA

Dopóki elity nie zmienia tego nastawienia nie ma co mówić o zbliżeniu.

Komentarze pod wywiadem z prof.G.M o jego nowej książce "Wołyń '43"
to w większości atak " ukr. olgino " w PL

_________________

Specjalnie jadę z EU , aby obejrzeć ten film w ten weekend.


Cytat:
... oni nie są jak zwierzęta.
Zwierzęta się nie znęcają"
_________________
Przyszłam wcześniej, gdyż nie miałam co robić.
 
 
Reginis 
Banita


Wiek: 74
Dołączył: 02 Gru 2015
Posty: 597
Skąd: z rezerwy
Wysłany: Wto 11 Paź, 2016   

Prawda w tym powyższym cytacie. Tylko prawdą można tu coś zwojować, ale trzeba ją chcieć głosić, bo w tym szumie i propagandzie drugiej strony, prawda może się nie przebić. :gent:

[ Dodano: Nie 16 Paź, 2016 ]
Byłem na filmie i mogę tylko powiedzieć, że warto go zobaczyć. Jest przemyślany, wyważony i artystyczny. Brawo dla reżysera, bo temat trudny, a jednak ukazano go w sposób dający długo do myślenia i o to chyba chodziło. :gent:
 
 
RadArek 
8



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 3328
Skąd: Polska, ale co 3 tyg.
Wysłany: Pon 17 Paź, 2016   

http://film.wp.pl/wolyn-p...48578778137217a

Ciekawe... A, marszu ku czci tfuu Bandery, nie odwołali w Kijowie...
_________________
Polak diabłu pamięta:)
 
 
 
Reginis 
Banita


Wiek: 74
Dołączył: 02 Gru 2015
Posty: 597
Skąd: z rezerwy
Wysłany: Wto 18 Paź, 2016   

To właśnie świadczy, że Ukrainę należy przestać hołubić. Wystarczy tego cierpiętnictwa z naszej strony i misji przeciągania Ukrainy na zachodnią stronę. Trzeba z nimi twardo i w prawdzie, a nie miękko i w kłamstwach czy półprawdach.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 18 Paź, 2016   

Jestem pewien że Rosjanie zakupią prawa do transmisji tego filmu i dziwnym trafem poleci w telewizji odbieranej na Ukrainie. Sami są sobie winni lepiej pokazać niezbyt chlubną przeszłość. Czekam aż ojciec obejrzy i dokonam "konsultacji".
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Reginis 
Banita


Wiek: 74
Dołączył: 02 Gru 2015
Posty: 597
Skąd: z rezerwy
Wysłany: Wto 18 Paź, 2016   

Rosjanie zapewne dadzą większe pieniądze producentom za prawa do dystrybucji, zwłaszcza w kontekście idiotycznych uników Ukrainy. Może jednak "nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło", jak sam poniekąd zauważyłeś... :gent:
 
 
RadArek 
8



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 3328
Skąd: Polska, ale co 3 tyg.
Wysłany: Pon 09 Sty, 2017   

http://www.studiowschod.p...ie-pieniackiej/

Nawet nie będę komentował...
_________________
Polak diabłu pamięta:)
 
 
 
Outsider 
Banita


Pomógł: 1 raz
Wiek: 37
Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 478
Skąd: z bliska
Wysłany: Wto 10 Sty, 2017   

Uroczystości tym bardziej powinny się odbyć z transmisją na cały świat.
_________________
Jeśli nie spełniam twoich oczekiwań - nie obrażaj się. Przecież to są twoje oczekiwania, a nie moje obietnice.

Friedrich Hebbel
 
 
RadArek 
8



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Wrz 2007
Posty: 3328
Skąd: Polska, ale co 3 tyg.
Wysłany: Sro 11 Sty, 2017   

http://slaskipolska.pl/wy...cie-pieniackiej

Wszystko wskazuje że, w Hucie Pieniackiej to Rosja nie poszanowała pomnika... Dlaczego mnie to nie dziwi...
_________________
Polak diabłu pamięta:)
 
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 08 Lut, 2017   

Dwie nowości w temacie:
grudzień 2016
http://telewizjarepublika...-upa,41472.html
Cytat:
- Przewidziana na 40 minut rozmowa trwała prawie 2 godziny. Omawiano podczas niej wzajemne stosunki polsko-ukraińskie. Prezes Kaczyński podkreślał, że niepodległość Ukrainy i wspieranie jej dążeń do Unii Europejskiej to polska racja stanu. Stanowcze odcięcie się Ukrainy od zbrodni UPA prezes uznał za warunek zbliżenia się tego kraju z Polską oraz Europą – mówiła Mazurek.

i
dzisiaj:
http://wiadomosci.onet.pl...i-o-upa/zxx1b37
Cytat:
Ukraina nie wyrzeknie się UPA – zadeklarował szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz. Nad Dnieprem rozpoczyna się kampania informacyjno-edukacyjna z okazji 75. rocznicy utworzenia UPA. Szef ukraińskiego IPN zapewnił, że w kampanii znajdą się elementy dotyczące również ciemnych kart historii Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Czyli już nie ma Ukraina tak lekko z Polską.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 08 Lut, 2017   

To jest to o czym od zawsze mówię. Brakło w naszej polityce jasnego postawienia sprawy w kwestii tego ludobójstwa. Niejasne i sprzeczne sygnały tylko gmatwały problem wcale go nie rozwiązując. By było jasne nie ma mowy o "odzyskiwaniu" czegokolwiek. Po prostu nareszcie sprawa jest postawiona jasno i co z nią Ukraińcy zrobią to ich sprawa i konsekwencje też.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Furman 
2


Wiek: 41
Dołączył: 02 Cze 2016
Posty: 50
Skąd: z cywila
Wysłany: Sro 08 Lut, 2017   

Jak pamiętam szkolne lekcje historii to mnie nie dziwi zupełny brak refleksji na temat tego co wydarzyło się na kresach, jednostronna narracja to mało powiedziane. Prawdą jest że nic nie może usprawiedliwić "aż" tego co się wydarzyło między 43 a 44 rokiem, ale po odzyskaniu niepodległości wydarliśmy te tereny siłą, Polski nie było na mapach przez 123 lata, Ukraińcy na niektórych terenach stanowili >70% ludności a Polacy traktowali ich w sposób niesprawiedliwy a niejednokrotnie też bardzo zły.
Jeżeli napominamy innych, a mamy do tego prawo bo jest za co, pamiętajmy też o własnych grzechach. Na pewno "w prawdzie" będzie łatwiej dojść do porozumienia, i wyciągnąć pozytywne wnioski na przyszłość.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group