Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy zamówienia publiczne są oddzielną komórką?...
Opublikował Wiadomość
nowa77
[Usunięty]

  Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   Czy zamówienia publiczne są oddzielną komórką?...

Witam Państwa.
Zwracam się z prośbą o przybliżenie mi zasad działania komórki ds. zamówień publicznych w Państwa jednostce.
Czy jest jakiś dokument na podstawie którego się ją tworzy ?
Proszę o opinie i pozdrawiam
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

Wszystko zależy od D-cy JW czy taką komórkę utworzy. Są jednostki gdzie takie komórki istnieją z dość mocną obsadą. Generalnie jest tak, że dostaje to ktoś w ramach dodatkowych obowiązków i się z tym męczy generalnie za friko. Jeździ na szkolenia organizowane przez wojsko. U nas była komórka jednoosobowa :) która robiła to w ramach dodatkowych obowiązków.
nowa77 napisał/a:
Czy jest jakiś dokument na podstawie którego się ją tworzy ?

Ustawa prawo zamówień publicznych, Rozkaz (organizacyjny) Dzienny D-cy, "Regulamin udzielania zamówień publicznych" opracowany na szczeblu jednostki.
Cytat:
Art. 18. 1. Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego.
2. Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiadają także inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz czynności związane z przygotowaniem postępowania.

Cytat:
Art. 20. 1. Komisja przetargowa jest zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego powoływanym do oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz do badania i oceny ofert.
2. Kierownik zamawiającego może także powierzyć komisji przetargowej dokonanie innych, niż określone w ust. 1, czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz czynności związanych z przygotowaniem postępowania o udzielenie zamówienia. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
Ostatnio zmieniony przez -=Alex=- Czw 08 Lis, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nowa77
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

A jak sie ma sprawa etatu pracownika komórki zamówień? gdzie taki etat powinien być umieszczony tzn sztab, logistyka, Gk?

[ Dodano: Czw 08 Lis, 2007 ]
Dziękuję za odpowiedź, ale jeszcze jeo mnie zastanawia. Czy, jeżeli istnieje stanowisko przydzielone wojskowej jednostki organizacyjnej o nazwie inspektor ds. zamówien publ. i podlega pod GK to jczy można zmienić ta podległość tak aby było samodzielnym i obiektywnym stanowiskiem podlegający pod Dowódce. Ponoć się nie da bo etat jest umieszczony w GK.
Prosze o opinię.
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

[ Dodano: Czw 08 Lis, 2007 ]
Jak mam rozumieć pojęcie "kierownik zamawiajacego"? Zamawiajacym jest z reguły dowódca jadnostki wojskowej (OG). Kto zatem jest jego tzw. "kierownikiem"? Czy takie pojęcie może w wojsku funkcjonować i dotyczyć np. przełożonego dowódcy ;)
Taki zapis musi być jednoznaczny, bo jak nie jest, to przekręty są pewne. Zwłaszcza, że dodatkowe obowiązki osoby zajmującej się przetargami, nie są dodatkowo wynagradzane.
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
Ostatnio zmieniony przez radiola Pią 09 Lis, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

nowa77 napisał/a:
Czy, jeżeli istnieje stanowisko przydzielone wojskowej jednostki organizacyjnej o nazwie inspektor ds. zamówien publ. i podlega pod GK to jczy można zmienić ta podległość tak aby było samodzielnym i obiektywnym stanowiskiem podlegający pod Dowódce. Ponoć się nie da bo etat jest umieszczony w GK.
Prosze o opinię.

Można zmienić podległość. Umieszczenie etatu w jakiejś komórce organizacyjnej może wynikać ze struktury, potrzeb i możliwości, zaś podlegać można bezpośrednio pod D-ce, ba jest to nawet wskazane aby nie było nacisków ze strony np. przełożonego, który w jakiś sposób "macza palce" w przetargach np. GK. Trzeba umieścić zapis w "Regulaminie ..., a ponadto sprawę podległości reguluje zakres obowiązków.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
nowa77
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

dalej niewiem na podstawie czego D-ca tworzy komórkę czy sekcję czy dział zamówien publicznych. Jezeli etat inspektora jest w jednostce to komu ma podlegać?
Czy inspektor tworząc regulamin swojego działania okresla tez w nim pod kogo ma bezpośrednio podlegać. Natomiast "etatowo" podlega np pod GK bo GK pisał o przyznanie etatu. Pomocy!! :modli: :efendi2:

[ Dodano: Czw 08 Lis, 2007 ]
A jeśli zakres obowiązków tworzy ten pod którego się podega ( GK ) a nie Dowódca?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

radiola napisał/a:
Jak mam rozumieć pojęcie "kierownik zamawiajacego"?

Cytat:
Art. 2
3) kierowniku zamawiającego – należy przez to rozumieć osobę lub organ, który –
zgodnie z obowiązującymi przepisami, statutem lub umowa – jest uprawniony do
zarządzania zamawiającym, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez
zamawiajacego;
12) zamawiajacym – naley przez to rozumiec osobe fizyczna, osobe prawna albo jednostke
organizacyjna nieposiadajaca osobowosci prawnej obowiazana do stosowania
ustawy;


[ Dodano: Czw 08 Lis, 2007 ]
nowa77 napisał/a:
dalej niewiem na podstawie czego D-ca tworzy komórkę czy sekcję czy dział zamówien publicznych.
Jeżeli ma możliwości utworzenia to tworzy na podstawie potrzeb jednostki. Mogą to być pracownicy z planu zatrudnienia.
nowa77 napisał/a:
Jezeli etat inspektora jest w jednostce to komu ma podlegać?
Najlepiej jak dowódcy.

nowa77 napisał/a:
A jeśli zakres obowiązków tworzy ten pod którego się podega ( GK ) a nie Dowódca?
No i co z tego, że tworzy bezpośredni przełożony ? Przecież dowódca nie będzie pisał zakresu obowiązków. W jednostce "rządzi", dowodzi dowódca.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

nowa77 napisał/a:
dalej niewiem na podstawie czego D-ca tworzy komórkę czy sekcję czy dział zamówien publicznych.


W jednostce XXXX niniejszą sprawę rozwiązano na podstawie - zmian do etatu jednostki. Dowódca, będąc władny w swoich kompetencjach wystąpił z wnioskiem do SSG WP o wprowadzenie zmian do etatu. Na podstawie propozycji /popartych/ przez kolejnych przełożonych zgodnie z wykazem zmian do etatu opracowanym przez Szefa Sztabu Gen została utworzona ETATOWA - komórka do spraw zamówień publicznych.
Podległości - Pion Logistyki, odpowiedzialność - określona w zakresie działania jednostki X, nadana przez wyższego przełożonego. / DWL, OW, INWSZ itp ../ Komórka funkcjonuje i opiera się wyłącznie na działalności pracowników wojska, na których spoczywa obowiązek współpracy / vice - versa / z poszczególnymi szefami służb, komórek posiadających kompetencje do realizacji wydatków z plan finansowego.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
nowa77
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Lis, 2007   

Dziekuję bardzo za informacje, ale niestety ja jako szary pracownik cywilny nie jestem w stanie przekonać Dowódcy że jest możliwość zmiany na etatowego samodzielnego inspektora ds. zam., któremu Dowódca bedzie mógł zaufać.
Kadrowcy będą tak tłumaczyć aby D-ca myślał że zmiany etetów to procedura długa, zawiła i pracochłonna. A moje zdanie zostanie na szarym końcu........
Inaczej gdyby było tak, że znam procedure - jakie pismo i do kogo i o jakiej treści wtedy sama mówie d-cy jakie sa możliwości a on to o0nsultuje z kadrowcami przy mnie :)
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pią 09 Lis, 2007   

Dowódca JW ma w etacie jednostki bezpośrednio pod Siebie podlegających referentów w zależności od jednostki jest to 6-8 osób-etatów z czego 4 etaty są konkretnie nazwane np. inspektor bhp, psychoprofilaktyk itp. 4 osoby-etaty są nazwane jako referent i z tych etatów Dowódca wydziela 2-3 pracowników do komórki zamówień publicznych, określając zakres działania i obowiązki dla tych osób. Jest to najprostsze rozwiązanie i podległość tej komórki patrząc nawet na to, że za zamówienia publiczne odpowiada Dowódca jednostki jako kierownik jednostki organizacyjnej.

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
Ozzy 
7


Pomógł: 12 razy
Wiek: 61
Dołączył: 27 Mar 2005
Posty: 2564
Skąd: zach-pom
Wysłany: Nie 11 Lis, 2007   

nowa77 napisał/a:
A jak sie ma sprawa etatu pracownika komórki zamówień? gdzie taki etat powinien być umieszczony tzn sztab, logistyka, Gk?

Możliwe, że moja "firma" jest specyficzna. Dział zamówień publicznych został ulokowany w S-3 w pionie szefa sztabu. Gdziekolwiek jednak nie zostałby umieszczony, i tak umowy podpisuje dowódca, więc nie wiem, czy dla ogólnego rozrachunku ma to jakieś większe znaczenie.
nowa77 napisał/a:
Czy inspektor tworząc regulamin swojego działania okresla tez w nim pod kogo ma bezpośrednio podlegać.

A to mnie trochę zdziwiło, bo sytuację, że ktoś tworzy dokument normujący zakres jego działania znałem tylko z wielkiej polityki (patrz: szef CBA piszący ustawę o CBA ;) ). A może takie podejście jest właściwe i stałoby się lekarstwem na wszystkie nasze bolączki? ;) Pozdrawiam :gent:
_________________
Cieszmy się, nad Siłami Zbrojnymi wstał kolejny dzień czasu "P"
 
 
 
Diaderny 
4
jo


Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 202
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2009   

Witam Kolegów po długiej przerwie w temacie. Ale muszę zadać to pytanie, co należy do obowiązków pracowników tej komórki.
W naszej jednostce jest takowa, ale zajmuje się tylko prowadzeniem rejestru wydatków danej komórki czy pionu. Ale to samo robi i sam pion głównego księgowego i ja sam w swoim rejestrze i tabelce ,,zestawieniu finansowym w excelu.
Dlatego pytam, co te dwie panie tam robią oprócz picia kawy i rozmów na gg.
Jak chcę zawrzeć umowę na wykonanie czegoś to muszę zrobić to sam gdzie w innych jednostkach robi to właśnie ta komórka a ja powinienem tylko dostarczyć dokładną specyfikację zamówienia.
Może się mylę? Proszę Was o poradę i opis jak to jest w Waszych jednostkach.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2009   

Diaderny Twój tok myślenia jest prawidłowy.

Pytanie, co robią i (a) co powinny robić te panie należy zadać ich przełożonemu. My Tobie nie odpowiemy.
Ich praca powinna opierać się na zakresie obowiązków, "Regulaminie udzielania zamówień publicznych ...", "Rozkazie do działalności JW na rok ..."
W każdym bądź razie w jakimś to celu ta komórka została stworzona.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2009   

Diaderny napisał/a:
Może się mylę?


Chyba się nie mylisz.
Jest to komórka organizacyjna, która miała rację bytu przy większej ilości przetargów w jednostce. Obecnie przy przejęciu części przetargów przez RBM ranga komórki spadła a zatrudnienie nadal takie samo.
U mnie Panie pilnują pieniędzy wydawanych przez szefów służb, żeby powyższe wydatki odbywały się zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych. Generalnie wykonują dokumentację do przetargów oraz dokumentację nakazaną ustawą /plany, sprawozdania itp./.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
Diaderny 
4
jo


Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2007
Posty: 202
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 23 Wrz, 2009   

U nasz trzeba zrobić całą umowę samemu chodź nie ma na to czasu, człowiek lata z językiem na wierzchu a Panie biorą kasę.
Z umową trzeba przyjść Pani ponanosi długopisem poprawki i powie czy jest do zaakceptowania. Może rozwiązać trzeba tę komórkę bo badanie rynku też wszyscy robimy sami a Pani przybija tylko pieczątkę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group