Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeciwpancerne pociski kierowane.
Opublikował Wiadomość
Simon 
5


Dołączył: 06 Paź 2008
Posty: 450
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 01 Lis, 2008   

Tu jest chyba wyjaśnienie http://www.areamilitar.ne....aspx?NrNot=449
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 01 Lis, 2008   

Wyjasnienia nie ma. Istotnie Pandury portugalskie z UT-30 mają mieć po 2 wyrzutnie Spike, wyrzutnie w opancerzonym zasobniku we wrześniu były montowane na wieży przeznaczonej do prób w Austrii. Jest umowa pomiędzy Elbitem a Rafaelem w sprawie montażu 2 wyrzutni na wieży dla Portugalii, ale wszystko wskazuje na to, że jest to umowa dotycząca tylko tych wież (o ile pamiętam dla DWÓCH Pandurów dla piechoty morskiej - lądowe mają mieć SP30), co ciekawe dotycząca tylko Portugalii a nie Słowenii (mówię o umowie którą widziałem). Wedle najlepszej wiedzy Portugalia nie kupowała dotychczas Spike'ów.
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
isw 
4



Dołączył: 20 Gru 2007
Posty: 188
Skąd: 336
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008   

Witam

Cytat:
Najwyraźniej są używane jako środek obserwacyjny, w pierwszym rzędzie system obserwacyjno-celowniczy. A może mają nie koniecznie tylko głowice ppanc. :) ?

Grzesiek, a nie jest może tak, iż Włosi standartowo dozbrajali sprzęt wybranym jednostkom specjalnym zestawami Spike?

Dziękuję
_________________
"...są rzeczy, o których ani nie śniło się waszym filozofom..."
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 02 Lis, 2008   

Onie generalnie Spike kupili na razie dla SF. Ale tu chodzi o fakt użycia, potwierdzony.
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
isw 
4



Dołączył: 20 Gru 2007
Posty: 188
Skąd: 336
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008   

Witam

Cytat:
Ale tu chodzi o fakt użycia, potwierdzony.

I czego to dowodzi Twoim zdaniem?
Znalazłeś zdjęcie?

Dziękuję
_________________
"...są rzeczy, o których ani nie śniło się waszym filozofom..."
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008   

Czego dowodzi? Dowodzi możliwości praktycznej weryfikacji przydatności tych pocisków w różnych zadaniach. Pozwala prowadzić szkolenie w warunkach odmiennych od krajowych. Jak już pisałem istotne jest ustalenie jaką głowicę mają te włoskie Spike, ale na to trzeba poczekać.
Owszem jest zdjęcie i relacja włoskiego dziennikarza współpracującego z Jane'sem, akurat bardzo wiarygodnej osoby.
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
Miazgowski 
5
scientia-virtus-pax


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 612
Skąd: Skąd
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008   

Trzeba się więcej dowiedzieć. Bo wg. tego samego Jane's (wydawnictwa) włoskie wojska aeromobilne miały zamawiać Spike-LR już pod koniec 2005r. wersja na helikoptery (ale zwykłe wyrzutnie też może poszły, może ćwiczyli obszerniej integrację pod turecki kontrakt - choć ostatecznie poszły chyba Hellire oraz naszą wieże?). trzeba tez sprawdzić, czy na bank chodzi o ich SF (bo to by było ciekawe), czy może oddziały piechoty górskiej?
Zdaje się Włosi na Afganistan (może wcześniej Irak) dozbroili się trochę w Izraelu...
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008   

Przepraszam, jaką naszą wieżę? Cenrex ma jakąś wieżę na śmigłowcach włoskich?
Włosi kupili 53 wyrzutnie Spike z dostawami do 2009. Pierwsze poszły dla SF. To te są w Afganistanie. Kolejne na Hitfisty dla VBM (Veicolo Blindato Medio) Freccia. Ewentualne kolejne Spike-ER jako wyposażenie kolejnej modernizacji Mangust, te próby które były były pod ewentualne zamówienie tureckie.
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
Miazgowski 
5
scientia-virtus-pax


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 612
Skąd: Skąd
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008   

G. Hołdanowicz napisał/a:
Przepraszam, jaką naszą wieżę? Cenrex ma jakąś wieżę na śmigłowcach włoskich?
Włosi kupili 53 wyrzutnie Spike z dostawami do 2009. Pierwsze poszły dla SF. To te są w Afganistanie. Kolejne na Hitfisty dla VBM (Veicolo Blindato Medio) Freccia. Ewentualne kolejne Spike-ER jako wyposażenie kolejnej modernizacji Mangust, te próby które były były pod ewentualne zamówienie tureckie.

A mamy? I ja nic nie wiem, bo nie mamy? To chyba Pan Redaktor jest lepiej poinformowany, szacun pełny :gent:
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3629
Wysłany: Pon 03 Lis, 2008   

Zamiast "szacunu" wystarczyłoby czytać tekst przed wysłaniem.

A co do Spike'a w Afganistanie - pisałem kiedyś (nie pamiętam dokładnie, w wolnej chwili spróbuję ten tekst znaleźć) że może warto byłoby się zastanowić nad zabraniem paru wyrzutni na misje - sprawdzić jak się zachowuje w tamtym klimacie, jak się sprawdza w warunkach bojowych jako urządzenie obserwacyjne.
No i słowo stało się ciałem - tylko nie w naszym kontyngencie...
(żeby nikt nie miał wątpliwości - nie, nie sądzę, że Włochów zainspirował mój artykuł :)

Ciekaw jestem, jakie Włosi wyciągną wnioski. Spike nie jest zbyt wygodny w tej roli ze względu na dołączaną kamerę termowizyjną, podczas gdy w konkurencyjnym Javelinie jest zintegrowany CLU - lżejszy i bardziej poręczny...


Acha, Cejzik - jakie regulowane siedzisko? Chodzi Ci o to, że można regulować długość pasa...?
 
 
cejzik 
1


Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 17
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008   

Jak najbardziej, wiesz o co chodzi, jak zwykle jesteśmy spóźnieni czas na testy, a mieliśmy szansę być pierwsi\ za bardzo zachowawczy jesteśmy była szansa na testy ale przydomek ppk wszystko zniweczył
 
 
G. Hołdanowicz 
Gość Specjalny
ś.p.



Pomógł: 7 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 6431
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008   

Panie Łukaszu
Pan napisał:
Miazgowski napisał/a:
Bo wg. tego samego Jane's (wydawnictwa) włoskie wojska aeromobilne miały zamawiać Spike-LR już pod koniec 2005r. wersja na helikoptery (ale zwykłe wyrzutnie też może poszły, może ćwiczyli obszerniej integrację pod turecki kontrakt - choć ostatecznie poszły chyba Hellire oraz naszą wieże?)

Ponawiam - jaką wieżę? Czyją? Jak naszą? Polskiej wieży żadnej nie mają to może mają jakąś tajną, Waszą firmową? Że się czepiam? Owszem, bo z postu wynika coś dziwnego, podobnie jak z co niektórych ostatnio wypuszczanych ZTT :( (oczywiście ZTT wypuszczane przez MON).
_________________
Grzegorz Hołdanowicz - RAPORT-wto
O+N+C
Służba!
 
 
Miazgowski 
5
scientia-virtus-pax


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 612
Skąd: Skąd
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008   

Witam Panie Redaktorze,
Chodziło o naszą polską w odniesieniu do HitFista, wieża jest Oto Melary, OtoMelara jest włoska, część chyba koncernu Finmeccanica, skoligaconego z Agusta-Westland (czyli ci od A129 - tego helikoptera), znaczy sie może Finmeccanica ćwiczyła obszerniej integracje Spike z oferowanymi przez siebie platformami nośnymi i tzw. 'efektorami', w Polsce 'produkuje' wieże serii HitFist jeden z zakłądów Grupy Bumar...
Wieża z pociskami na helikopterze chyba nie jest dobrym pomysłem (jeśli już to tylko system optroniczny można zintegrować jako element SKO, natomiast taki kulfon podwieszony do przedniego kadłuba w postaci wieży z pociskami byłby paranoją choćby ze względu na rozkład ciężaru).

Przez chwilę pomyślałem, że wypuszczam ZTT potem doczytałem do końca i to porównanie wprowadziło mnie w głęboką zadumę...

Pzdr,
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008   

Tak słowem wyjaśnienia użycia Spike przez Włochów, Paolo Valpolini (autor opisu w Jane's i fotograf), gdy go niedawno spotkałem w Pradze w kółko o tym wspominał. Mam wrażenie, że była to jakaś nowość. Paolo niedawno wrócił z Afganistanu, gdzie miał szanse poszwędać się przez jakiś czas z włoskimi oddziałami po różnych bezdrożach i tam zrobił dziesiątki zdjęć, m.in. całą serię tych ze Spike (ktoś tutaj pytał czy ktokolwiek widział zdjęcia - odpowiadam, że owszem, nawet cały katalog, bo do publikacji poszło jedno z setek ;). Inna rzecz, że twierdził, iż nie chodziło o stosowanie ppk jako takich, a raczej wykorzystanie ich termowizora do obserwacji terenu, stąd też nie podejrzewam, żeby w tym przypadku ich głowica bojowa była jakaś szczególna.
 
 
Miazgowski 
5
scientia-virtus-pax


Pomógł: 1 raz
Wiek: 43
Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 612
Skąd: Skąd
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008   

To trzeba się upewnić, czy wogóle wykorzystują pociski bojowo, czy tylko obudowy wożą bo równie dobrze mogli wziąć kilka wyrzutni pustych w wersji z wypasioną optroniką Elbitu czyli taki spkie top-end - w tym przypadku mowa o systemie termowizyjnym z trzema polami widzenia i opcją dalmierza więc teoretycznie nic więcej nie można dać żołnierzowi w miarę poręcznego (trzy pola widzenia to raczej domena większych systemów pojazdowych).
Jest jeszcze jedna opcja... wymaga konsultacji... jak będę wiedział dam znać zaintersowanym, ale raczej tylko na pw...
AAA właśnie jak to wygląda w naszych Spike;ach?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group