Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Za dużo żeby umrzeć za mało żeby żyć
Opublikował Wiadomość
sekretarz 
1


Dołączyła: 24 Sty 2008
Posty: 1
Skąd: warszawa
Wysłany: Czw 24 Sty, 2008   Za dużo żeby umrzeć za mało żeby żyć

Koleżanki i Koledzy – członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska!

Prawdą jest, że do tej pory bardzo mało – by nie powiedzieć że w ogóle, nie zamieszczaliśmy żadnych informacji w Internecie, które opisywałaby walkę o nasze płace. Pisaliśmy pisma, odbywaliśmy spotkania, uzyskiwaliśmy zapewnienia z roku na rok i nie działo się nic. Przepraszamy za to wszystkich pracowników wojska i obiecujemy, że ta sytuacja od dnia dzisiejszego ulegnie zmianie. Będziemy tu okresowo zamieszczać informacje o wielu sprawach: o naszych dalej podejmowanych wysiłkach na rzecz poprawy bytu pracowników, o odbytych spotkaniach i efektach jakie one przynoszą. Prosimy Was o komentarze do tych artykułów, pisanie o problemach i waszych bolączkach. Z Waszych listów do nas wyniknie, na jakich jeszcze polach i płaszczyznach możemy podejmować działania, a także jak możemy Was wspierać.


W dniach 21-23 stycznia w Rynii odbyło się Plenum Zarządu Głównego NSZZ PW. Jedną z najważniejszych spraw poruszanych na tym spotkaniu była kwestia naszych podwyżek płac realizowanych przez rząd w tym roku. Ze strony resortowej obecni byli przedstawiciele Departamentu Budżetowego, Kadr i Spraw Socjalnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego WP.

Niestety, po informacjach jakie uzyskaliśmy od ww. nasze nadzieje na podwyżki na jakie liczyliśmy w tym roku legły w gruzach.

W ubiegłym roku – po latach dobijania się do drzwi MON-u i innych ważnych organów państwowych - w kwietniu odbyła się pierwsza w historii Związku manifestacja naszych pracowników. Udało się nam wówczas – mieliśmy przynajmniej takie wrażenie – zainteresować Sejm, Premiera, Radę Ministrów, w tym także Ministra Obrony Narodowej, naszymi niskimi, urągającymi naszej egzystencji wynagrodzeniami. Manifestacja ta spowodowała, iż pracownicy wojska objęci Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dostali wówczas podwyższenie wynagrodzeń o około 100 zł. (ze środków resortu obrony). Dodać tu należy, że podwyżką tą nie zostali objęci pracownicy korpusu służby cywilnej. Oczywiście ta stuzłotowa podwyżka w żaden sposób nie zaspokajała naszych ani żądań, ani oczekiwań, ale uzyskaliśmy zapewnienie, że nasze wynagrodzenia w 2008 r. ulegną znacznemu podwyższeniu.

Z danych jakie resort przedstawił na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w dniu 6 grudnia 2007 r., prezentowanych tam przez Podsekretarza Stanu w MON, Pana Stanisława Komorowskiego wynika, że w 2008 roku pracownicy wojska mogą się spodziewać wzrostu wynagrodzeń o 9,3 %., co i tak stanowić będzie tylko 76% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Podał także liczby: przeciętne wynagrodzenie pracowników wojska to 1768 zł., w roku 2008 zaś ma się kształtować na poziomie 2067 zł. Łatwo jest z tych danych wyliczyć, że planowana podwyżka dla pracowników wojska (PUZP) w ramach planowanego budżetu miała wynieść 299 zł.

Wracając do spotkania w Rynii – przedstawiciel Departamentu Budżetowego MON płk. rez. J. S. oraz Departamentu Kadr płk. rez. J. S. przedstawili nam sytuację kadrowo-płacową pracowników wojska w roku 2006, 2007 i 2008. Przedstawili to w taki sposób, że zwykły śmiertelnik, nie znający się na ekonomii nic z tego nie zrozumiał. Dopiero na kilkakrotnie powtarzane pytanie przez prowadzącą zebranie kol. Elżbietę Rutkowską – Sekretarza Związku, „jaka kwota panie pułkowniku” – pan S. ściszonym głosem odpowiedział, że jest to kwota 176 zł brutto (sto siedemdziesiąt sześć złotych). Był też uprzejmy podać, iż średnie wynagrodzenie pracowników opłacanych z PUZP wyniesie 2008 w roku 2223 zł. !!! (z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym).

Jest wysoce bulwersujące i niezrozumiałe, że przedstawiciele tego samego resortu obrony narodowej nie potrafią uzgodnić jednego stanowiska w sprawie podwyżek dla pracowników wojska. Zazdrościmy czytelnych danych przedstawianych o uposażeniach żołnierzy zawodowych. A ponoć jesteśmy II filarem armii! Tym samym opinia publiczna wprowadzana jest w błąd, gdyż większość społeczeństwa ma mylne wyobrażenie o wynagrodzeniach pracowników wojska.

Od września ubiegłego roku Przewodniczący Związku kol. Zenon Jagiełło w sposób oficjalny informował działaczy NSZZ PW o podwyżce, która ma wynieść 300 zł dla pracowników opłacanych z PUZP i 200 zł dla korpusu służby cywilnej. Powyższe miało być wynikową 2,3% podwyżki inflacyjnej i 7 % wygospodarowanych w resorcie obrony narodowej.
Władza Związku (Plenum Zarządu Głównego) ze spokojem, aczkolwiek z dużą czujnością, oczekiwała na spełnienie powyższego. Ten spokój pękł i zamienił się w rozżarzony lont po wypowiedzi przedstawicieli Departamentu Budżetowego.
Stanowisko, jakie w tym momencie zajął Związek powinno jednoznacznie uświadomić Ministrowi Obrony Narodowej i całemu resortowi do jakiego patu i zagrożenia wykonywania zadań niezbędnych dla obronności państwa doprowadzili swoim brakiem działania.
Liczymy na odpowiedzialność i wiedzę jaką przekazaliśmy na spotkaniu przedstawicielom resortu. Informacje o bardzo złych nastrojach wśród pracowników wojska w naszej ocenie już wczoraj powinni przekazać Panu Ministrowi.

Związek oczekuje już w 2008 roku, że resort i władze państwa zrealizują wszystkie postulaty przedstawione podczas ubiegłorocznej Manifestacji. Najważniejsze z nich to wynagrodzenia pracowników wojska, których wysokość określona na poziomie 75% uposażenia żołnierzy zawodowych w przeliczeniu na etat kalkulacyjny pracownika wojska winna znaleźć się w przygotowywanej ustawie o profesjonalizacji armii.

Związek nie opiniował projektu ustawy o profesjonalizacji armii. Nie uprawnione jest stwierdzenie zawarte w piśmie Dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności o opiniowaniu tego projektu. Jest to nadużywanie wizerunku Związku.

Nie można pominąć milczeniem sytuacji pracowników tzw. korpusu służby cywilnej, wykonujących pracę w urzędzie Ministra Obrony Narodowej i terenowych organach niezespolonej administracji rządowej (wojskowe komendy uzupełnień i wojewódzkie sztaby wojskowe). Na ww. Plenum, przedstawiciel Dep. Budżetowego stwierdził, że pracownikami tymi departament nie będzie się specjalnie zajmował, gdyż osiągają „i tak wysokie wynagrodzenia”. Niewątpliwie miał na myśli wynagrodzenia w urzędzie ministra, gdyż tzw. „doły” zarabiają dosłownie grosze.

Zespół Medialny NSZZ PW

Zdania zaczynamy Wielką literą. Dotyczy również tytułów :!:

Zwracałem Ci na to uwagę na PW ale cóż...
_________________
sekretarz
 
 
greg67 
1
greg67



Wiek: 56
Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 24
Skąd: żeś się urwał
Wysłany: Czw 24 Sty, 2008   

Cóż za sążnisty post... jestem pod wrażeniem!!! ;)
Tylko nie wiem czemu odnoszę wrażenie że ma przykryć to co wyłazi spod przykrótkiego koca- obecna sytuacja finansowa jest także pokłosiem spolegliwości i nic nierobienia władz NSZZ PW :!: :!:
I niech mnie któś przekona nie że nie mam racji :zly3:
_________________
Żyj i daj żyć, życz a będzie Ci życzone, pożycz a Ci nie oddadzą!!
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 24 Sty, 2008   

Hmmm, parę razy już pisałem, że zarobki pw są skandalicznie niskie.
Niedawno byłem w zaprzyjaźnionej WKU i dowiedziałem się, że specjalista (wymogi - wykszt. wyższe, poddanie się procedurze związanej z ochroną informacji, kilka szkoleń), ma 1560 brutto tzn ok. 900 zł "na rękę".

Byle łapacz pcheł, po podpisaniu kontraktu na st. szer. dostaje 150% tego wynagrodzenia, (o, zapomniałem, tenże fachura musi mieć wykształcenie gimnazjalne).
Za ciężkiej komuny był priorytet dla rolników, górników, stoczniowców itp. - nikt się nie zastanawiał, że to ostoja ludzi bez kwalifikacji, często niezdolnych do uzyskania jakichkolwiek kwalifikacji.
Czy MON musi być ostoją głębokiej PRL??
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
pw2000
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Wreszcie odpowiednie wykorzystanie środka obiegu informacji jakim jest internet ze strony związków zawodowych PW. Mam tylko nadzieję, że nie skończy się to tylko i wyłącznie na tej jak narazie incydentalnej, choć rzeczowej obecności.
Moim skromnym zdaniem zasadniczym postulatem i żądaniem, które musi być spełnione, aby sytuacja płacowa pracowników wojska (nota bene pracowników kraju pozostającego już od jakiegoś czasu w strukturach NATO, co chyba powinno zobowiązywać do czegoś decydentów) była w miarę "normalna" jest korelacja na gruncie ustawowym ich zarobków z zarobkami żołnierzy zawodowych. W przeciwnym wypadku tego typu żenujące dla armii sytuacje płacowe pracowników wojska jakie mają obecnie miejsce, będą powtarzały się rokrocznie. Postulowany średni 75% współczynnik (wskażnik) wydaje się być rozsądną propozycją.
Pozdrawiam wszystkich PW.
 
 
cola
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Hm... czekałam tyle czasu, to poczekam jeszcze trochę, lepiej być mile zaskoczonym (co daj Boże nam wszystkim), niż (nie po raz pierwszy) niemile się rozczarować.
Zarówno co do płacy, podwyżek, jak i do działalności oraz skuteczności działań NSZZ PW.
Bo jak na razie, to ten "kocyk" rzeczywiście, nie dość że kusy to to, co spod niego widać nie napawa optymizmem.
Ale żeby nie zapeszyć - może w końcu idzie ku lepszemu :?: Puk...puk odpukać w niemalowane.
 
 
dziorasix
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Tak było głośno o podwyżkach na koniec roku, a teraz cisza.
 
 
pedro555
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Mam jedno zapytanie
Ile w nowym ikładzie zbiorowym wynosić będzie płaca minimalna w wojsku?
Gdzie mozna zobaczyc ten układ zbiorowy, oczywiście aktualny?
Co do wcześniejszych komentarzy, myslę ze jedynym posunieciem, które będzie zauwazone przez naszych przełozonych jest strajk generalny pracowników wojska
Jeśli go nie bedzie nie ma szans na podwyzki
 
 
mirek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Poszukaj pod hasłem

"Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej"
 
 
cola
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Zobacz też KLIK
Trzeba tylko cierpliwie czekać na aktualizacje Załączników ale tekst PUZP warto znać.
:gent:
 
 
pedro555
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Dzięki za informcje
Tekst układu jest znany, poniewaz nie zmienia sie od wielu lat.
Interesujący jest jedynie załacznik z nową tabelą płac!
Skoro przedstawiciele zwiazku w końcu tu zagladaja, to moze nas poinformują co za zmiany nas czekają w nowym 2008 roku, to NSZZPW w naszym imieniu ten układ podpisuje.
 
 
greg67 
1
greg67



Wiek: 56
Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 24
Skąd: żeś się urwał
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

cola napisał/a:
Hm... czekałam tyle czasu, to poczekam jeszcze trochę, lepiej być mile zaskoczonym (co daj Boże nam wszystkim), niż (nie po raz pierwszy) niemile się rozczarować.
Zarówno co do płacy, podwyżek, jak i do działalności oraz skuteczności działań NSZZ PW.
Bo jak na razie, to ten "kocyk" rzeczywiście, nie dość że kusy to to, co spod niego widać nie napawa optymizmem.
Ale żeby nie zapeszyć - może w końcu idzie ku lepszemu :?: Puk...puk odpukać w niemalowane.

Cola z całym szacunkiem dla Ciebie ale czym Ty miałabyś być zaskoczona ???? Tym co należy nam się od dawna!! Będziesz zaskoczona tym że ktoś wreszcie Cię doceni? A z tym czekaniem, to nie obraź się ,ale taka inercja rzeczy martwych, brak woli by coś zmienić. Od 5 lat słyszymy że będzie lepiej i co , mamy G___O
Jest mi łatwiej gdyż parę dni do tyłu złożyłem wypowiedzenie(tak to się nazywa oficjalnie) a kolega stwierdził że " wreszcie p........ś kwitem i popatrzyłeś z jakiego pieca chleb jesz"
:gent:
No cóż nic dodać nic ująć.
A jeśli ze Ślaska(Górnego) są osoby z uprawnieniami na dźwigi, fakturzystki z doświadczeniem, osoby z doświadczeniem w branży materiałów budowlanych to zapraszam na priw
_________________
Żyj i daj żyć, życz a będzie Ci życzone, pożycz a Ci nie oddadzą!!
 
 
zibi-dziadek 
2


Wiek: 67
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 61
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   Za dużo ......

:gent: Witam jak zwykle serdecznie tych którzy na to zasłużyli ,zaś ignorantów i nie kompetentnych bardzo chłodno ,delikatnie mówiąc .
Temat bardzo aktualny od niepamiętnych lat . My wiemy jak wiązać koniec z koncem ,lub inaczej ,jak przezyć we wojsku jako cywil,powiem jeszcze inaczej jak z tych poborów wegetować ?.
Zawsze byłem optymistą ,dzisiaj zadaję sobie pytanie kim jestem ,dokąd zmierzam ?.
Jeszcze jedna uwaga ,nie jestem pewien czy autorka pod pseudonimem :sekretarz"
jest autentyk ,a nie falsyfikat ,jaka pewnosc ?.
Sam pan Rosiewicz śpiewal o przebierańcach , :efendi2:
_________________
śmiercicha
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Brawo! Już sądziłem, że NSZZPW to tylko takie złudzenie (optyczne) - tylko wydaje się że jest ;) Mimo wszystko gratuluję Pani sekretarz odwagi. Bo cierpliwość PW już się kończy i pewnie na głowę posypie się... . Pani tekst przypomniał tylko to co już dawno wiemy, nie wprowadzając nic nowego. Mało tego. Gasząc nawet tę ostatnią iskierkę nadziei na poprawę naszych płac.

Pytam, co zrobiliście po wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela MON? Tam powinny ściany pękać od Waszego wrzasku! :zly4: A my na dołach powinniśmy wiedzieć o tym już po chwili. Stanelibyśmy murem za Wami.
A tak, chyba przyszła pora na całkowitą wymianę władz związku. Natychmiast :nie2:
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
 
 
greg67 
1
greg67



Wiek: 56
Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 24
Skąd: żeś się urwał
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Radiola,wrzask w WDW Rynia? Tam się jezdzi na miły dwu lub trzydniowy pobycik, a nie żeby się przemęczać czy przy pomocy konkretnych argumentów i nacisków coś załatwić :zly2:
Wiem jedno , chciałbym za puszczanie bąków w stołek zarabiać tyle co szanowne kierownictwo :cool:
Jakie organy przedstawicielskie tak nasza pozycja :!:
I w sumie to nic się nie zmieniło , jak chodziłem w mundurze także na "łorgany" liczyć nie można było :kartka:
_________________
Żyj i daj żyć, życz a będzie Ci życzone, pożycz a Ci nie oddadzą!!
 
 
zibi-dziadek 
2


Wiek: 67
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 61
Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   ZA D....

Myślę Drogi sekretarzu , czas zacząć działac ,aby nie stracic resztę elektoratu .

PS. Jesli jestescie co kolwiek zdzialać ,to jest ostatnia deska ratunku , my nic nie mamy do stracenia,taka jest róznica między nami . :cool:
_________________
śmiercicha
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group