Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Z życia wzięte, czyli ryzyko zakupu komórki w komisie.
Opublikował Wiadomość
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   Z życia wzięte, czyli ryzyko zakupu komórki w komisie.

Pan X postanowił zrobić żonie prezent. Kupił jej w komisie telefon komórkowy, drogi model z górnej półki. Sprzedawca oczywiście gwarantował legalność pochodzenia.

Prezent. Żona ucieszona.

Kilka dni później, na jej nazwisko przyszło wezwanie na komendę, a tam padło pytanie o w/w telefon.

Moim zdaniem przy pomocy operatora powiązano numer IMEI telefonu z numerem telefonu/karty SIM, a tym samym zidentyfikowano osobę, która podpisała umowę z siecią komórkową na tenże numer telefoniczny.


Arrakis

PS. Z życia wzięte.
 
 
coyota
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Jeśli pan X posiada fakturę lub inny dokument potwierdzający legalność zakupu tego telefonu w komisie to nic mu nie grozi. Jeśli nie ma takowego to faktycznie ma problem, bo może dostać wyrok za paserstwo.
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

O sprawie dowiedziałem się wczoraj.
Kupujący ma dokumenty.
A aspektach prawnych powinien wypowiedzieć się może ... prawnik. Moim zdaniem kupujący powinien wystapić z powództwa cywilnego o odszkodowanie od komisu. Wygląda jednak na to, że jego żona ma dosyć i machną na to ręką.

Bardziej interesowała mnie strona techniczna.
Co roku zostaje ginie bardzo dużo telefonów komórkowych. Ta sprawa wydaje się jakaś wyjątkowa.

Arrakis
 
 
coyota
[Usunięty]

Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Owszem jest możliwe namierzenie telefonu, ale operatorom raczej na tym nie zależy. Dlaczego? Bo to napędza rynek telefonów kup/sprzedaj -> karty sim i karty bez abonamentu. Dodatkowo co sprytniejsi klonują telefony, usuwają oprogramowanie z telefonów i kodują je na nowo wpisując dowolne legalne ( niezastrzeżone - niezgłoszone) numery telefonów.

Cytat:
Zakup kradzionego telefonu
Data: 08.01.2001 r.
Pytanie: Jakiś czas temu zakupiłem telefon komórkowy nie wiedząc, że został wcześniej skradziony. Policja, po aresztowaniu złodzieja, doszła do mnie. Na pierwsze pytanie po zatrzymaniu, czy posiadam ten telefon, odpowiedziałem twierdząco. Telefon został przez policję odebrany mojej żonie, po czym zwolniono mnie z aresztu i zarzucono umyślne paserstwo. Czy sprawa przeciwko mojej osobie, w ogóle dojdzie do skutku? Okoliczności zakupu rzeczonego telefonu, odbyły się w sposób sugerujący zakup w dobrej wierze, tj. cena nie była zbyt niska, telefon był kompletny, z ładowarką.

Z treści pytania wynika, że zarzut dotyczył paserstwa umyślnego, tj. przestępstwa z art. 291 kodeksu karnego. W świetle opisu zdarzenia wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Aby prokurator mógł przed sądem wykazać, że miało miejsce paserstwo umyślne, musi dysponować dowodami wskazującymi na to, iż nabywca kradzionej rzeczy wiedział, że pochodzi ona z kradzieży. Znacznie częściej stawiany zarzut dotyczy paserstwa nieumyślnego (art. 292 kodeksu karnego). Tu bowiem wystarczy przekonać sąd, że na podstawie okoliczności towarzyszących można było przypuszczać, że rzecz pochodzi z kradzieży. Decyduje o tym całokształt okoliczności. A zatem nie tylko cena i stan techniczny telefonu, ale także okoliczności jego nabycia (gdzie, od kogo etc.). Jeżeli rzeczywiście postawiono Panu zarzut (bądź poprzez wydanie osobnego postanowienia, bądź poprzez informację w protokole przesłuchania) to jest Pan od tego momentu traktowany jako podejrzany.
http://e-prawnik.pl/prawo...MjM0JmNpZD0xMTk


O namierzaniu telefonu dyskusja na tym forum http://www.elektroda.pl/r...-ytt406636.html
Może będzie Ci to w czymś pomocne.
:gent:
 
 
Jola1 
6
czarownica



Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 14 Lut 2007
Posty: 1141
Skąd: z piekieł
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

I dlatego kupuje telefony w sklepie...Zwłaszcza ,że można kupić na raty....A co do takich zakupów-kolezanki córka kupiła komóreczką na allegro- za 500 zł- okazało się,że była uszkodzona, i aby działała musiałaby dołożyć jeszcze 200zł.......... :(
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Ja mam jeden i ten sam od kilku lat i nie zamierzam zresztą zmieniać. Kiedy w BOKu nie skorzystałem z propozycji wymiany na nowy, w ramach przedłużenia umowy, pani od razu domyśliła się o jaki model chodzi. Widać jest to częsta sytuacja.

Arrakis
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Trzeba być ostrożnym, mieć szczęście, wtedy można dobrze trafić i zaoszczedzić. Ja już dwa telefony (zresztą inny sprzęt komputerowy, elektroniczny także) kupowałem przez internet (aukcje), w tym jeden używany, w obu przypadkach wszystko było ok.
Obecnie też mam zamiar kupić aparat fotograficzny, w sklepie w moim mieście sobie przeglądam aparaty, wtedy jak się trafia dobra cena, sprzedający na około 500 komentarzy nie ma ani jednego negatywa. Daje gwarancje i sprzedaje nowy towar, a co najważniejsze cena jest o 30-40% atrakcyjniejsza to nie ma się nad czym zastanawiać :)
_________________
Pozdrawiam,
jaqb
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Arrakis napisał/a:
Ja mam jeden i ten sam od kilku lat i nie zamierzam zresztą zmieniać. Kiedy w BOKu nie skorzystałem z propozycji wymiany na nowy, w ramach przedłużenia umowy, pani od razu domyśliła się o jaki model chodzi. Widać jest to częsta sytuacja.

Arrakis


A jaki to model? Zareklamuj !
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

coyota napisał/a:
Owszem jest możliwe namierzenie telefonu, ale operatorom raczej na tym nie zależy.


Tym razem jakoś tak było szybko i sprawnie.


Arrakis
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Czw 31 Sty, 2008   

Nawet gdyby sposób namierzenia wyglądał tak jak został opisany to na mój gust coś za szybko od kupna do otrzymania wezwania :zly4: Coś mi się zdaje, że był to tzw. uprzejmy donos... Żeby operator ujawnił dane to musiałby zobaczyć nakaz prokuratora, a nie wydaje mi się żeby w tak błahej sprawie prokurator wystawił kwit. Poza tym jak już pisałem wszystko za błyskawicznie. :not2: Coś tu mi wyraźnie śmierdzi sprawa.
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 26 Sie, 2018   

Ryzyko zakupu jest wszędzie. Niedawno zakupiłem telefon za granicą poprzez Aliexpress (w Chinach). Jeszcze nie miał premiery w EU.
No i to że go na granicy zatrzymali celnicy to byłoby do zniesienia. Ale dodatkowo zatrzymano go jeszcze do czasu:
"uzyskania stosownych certyfikatów i pozwoleń od instytucji kontrolnych"
:lol:
Tak że ten tego miejcie i takie rzeczy na uwadze bo państwo w pierdołowatych i uciążliwych dla ludzi sprawach działa nadzwyczaj sprawnie :lol:
 
 
Sierżant2018 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Maj 2018
Posty: 201
Skąd: Z nienacka
Wysłany: Sro 05 Wrz, 2018   

Sprzedawca w komisie to sobie może gwarantować legalność...
Kupując telefon czy inne sprzęty komisy robią to "na oświadczenie". Sprzedający podpisuje kwit, że sprzęt nie jest kradziony. I tyle w temacie.

Policja regularnie kontroluje numery IMEI telefonów będących w komisach pod kątem kradzieży. Wiem, bo sam to nierzadko robiłem.
I jestem przekonany, że tak samo było w opisanej sytuacji. Nikt nikogo w takich sprawach nie namierza, to nie serial telewizyjny. Nie ma czasu, sił i środków.

Jeśli na papierach z komisu jest zapis o legalności, którą komis gwarantuje powinno obyć się bez zakładania sprawy. Z papierem od policjantów do komisu, powinni oddać forsę. Ubezpieczeni są.

Co do paserki i zarzutów - odpadają, jeśli są kwity na komisowe pochodzenie telefonu to kupujący nie odpowiada karnie.
 
 
Raven24 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 887
Skąd: zapomniałem
Wysłany: Czw 06 Wrz, 2018   

Cytat:
Tak że ten tego miejcie i takie rzeczy na uwadze bo państwo w pierdołowatych i uciążliwych dla ludzi sprawach działa nadzwyczaj sprawnie


Chronią korporacyjne unijne interesy :D
Wiadomo, że chińczycy są na cenzurowanym;
(m.in. dla tego autostrad tu nie mogli budować) :gent:
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 03 Lis, 2018   

O dziwo sprawa zakończyła się szybko i tanio :) Przetrzymali prezent dla dziecka :D dwa tygodnie a potem wysłali bez żadnych opłat :D i w kilka dni dotarło.
Nie wiem czemu tak się to skończyło.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1726
Skąd: z kątowni
Wysłany: Sob 03 Lis, 2018   

Brak dowodów lub znamion przestępstwa. Nie jesteś stroną, to nawet umorzenia nie przesłali. Cuda.
_________________
....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group