Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odroczenia od zasadniczej służby wojskowej
Opublikował Wiadomość
diesel 
1


Dołączył: 13 Sie 2008
Posty: 4
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: Sob 16 Sie, 2008   

Dziękuję koledzy za odpowiedzi, wszelkie wątpliości zostały rozwiane, pozostaje udać się do WKU Gniezno i załatwić sprawe. Pozdrawiam
 
 
dead-eye 
1


Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1
Skąd: w-wa
Wysłany: Czw 21 Sie, 2008   

Witam. Moja sytuacja jest następująca - po maturze 2 lata pracowałem i uczyłem się w 2 letnim studium policealnym, po którego ukończeniu trafiłem na uniwersytet, jednak zostałem skreślony z listy studentów, po czym dostałem wezwanie. Chciałem od września kontynuowac naukę w ukończonym studium (druga specjalizacja). Złożyłem podanie z prośbą o odroczenie z powodu ważnych spraw osobistych wraz z kopią zaświadczenia o pobieraniu nauki od września. WKU mojego podania nie zaakceptowało, odwołałem się więc do wyższej instancji, która - jak się dzisiaj dowiedziałem - również odrzuciła moje podanie. za tydzień zaczynają mi się zajęcia - co powinienem zrobic?
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 485
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Czw 21 Sie, 2008   

dead-eye - w zasadzie nic. Przepisy dot. udzielania odroczeń mówią wyraźnie, że ze względu na pobieranie nauki WKU udziela poborowemu odroczenia na jego wniosek, potwierdzony zaświadczeniem o POBIERANIU NAUKI, NIE O ZAMIARZE JEJ POBIERANIA od września czy paździenika. Jeżeli więc zostałeś skreślony z listy uczniów/studentów - to masz pecha. W razie wręczenia Ci w WKU karty powołania na wrzesień - musisz do JW jechać. Jeżeli natomiast termin stawiennictwa w JW określony na karcie to październik lub listopad - masz szansę na wymyk.
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
malgosia 
1


Dołączyła: 22 Sie 2008
Posty: 2
Skąd: lublin
Wysłany: Pią 22 Sie, 2008   odroczenie podczas odbywania zsw

pilnie poszukuje kto poszukuje :?: informacji:
Mój mąż odbywa właśnie zsw. z powodu b. dużych boleści nóg (miał zwolnienie zapraw itp) został wysłany do izby chorych, po tygodniu leżenia i otrzymywania środków przeciwbólowych, które nie pomogły, lekarz wysłał w końcu męża do ortopedy, który stwierdził zapalenie obu ścięgien achillesa i stawu kolanowego.
Jak myślicie, czy z tego powodu może ubiegać się o ponowną komisję lekarska? podczas odbywania zsw i czy są jakieś szanse na zmianę kategorii na b lub d?
bardzo proszę o radę!

Polecam łaskawej uwadze punkt II/6 Regulaminu. P_E
 
 
malgosia 
1


Dołączyła: 22 Sie 2008
Posty: 2
Skąd: lublin
Wysłany: Sob 23 Sie, 2008   

Proszę o pomoc w sprawie męża.
ponowie pytanie: czy jest możliwe, że z powodu zapalenia ściegien achillesa dostanie kategorie b lub d na ponownej komisji? dodam, ze obecnie odbywa zasadniczą służbę wojskową
 
 
GlobalPatriot 
1


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: Poland
Wysłany: Sro 27 Sie, 2008   Do kiedy odroczają ze względu na pobieranie nauki !

Cześć słuchajcie sprawa jest dosyć prosta chodzi mi kokretnie o to do kiedy odraczają zsw
ze względu na pobieranie nauki na studium policealnym.
(czy jest ograniczenie np: 25 pazdziernika 2008 a i w razie niemca co z tymi ktorzy juz sie uczą czy dają dokonczyc czy kamasze)
Co mówi ustawa , bo gostek z wku chciał mnie dzis juz za kierownicą posadzić.... hehe
Jestem na 2 semestrze szkoła Policealna rusza pod koniec września,
Przerwane studia ze względu na kłopoty finansowe i skreślony z listy studentów...

Prosze o porade, pomoc i pozdrawiam :gent:

Polecam łaskawej uwadze punkt II/6 Regulaminu. P_E
 
 
Tryton 
2


Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 54
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro 27 Sie, 2008   

Nie wiem czyja to jest wina ale prawie całkowicie nie rozumiem tego co napisałeś.

Ustawa na temat odroczeń ze względu na pobieranie nauki mówi to:

Art. 39. 1. . Odroczenia zasadniczej służby wojskowej udziela się poborowemu na jego udokumentowany wniosek ze względu na:
1) wybór na posła - na czas pełnienia mandatu;
2) kandydowanie do Sejmu - na czas trwania kampanii wyborczej;
3) konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie z nim zamieszkałym, który nie ukończył szesnastego roku życia lub został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa obowiązanego do sprawowania tej opieki, albo ze względu na obowiązek sprawowania opieki wynikającej z prawomocnego orzeczenia sądu - na czas sprawowania tej opieki, z zastrzeżeniem ust. 4;
4) pobieranie nauki w szkole wyższej, jeżeli jest on studentem - na czas pobierania tej nauki;
5) pobieranie nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli - na czas pobierania tej nauki;
6) pobieranie nauki w szkole ponadgimnazjalnej, a do dnia 31 sierpnia 2008 r. także w szkole ponadpodstawowej - na czas pobierania tej nauki;
7) kształcenie w celu zdobycia kwalifikacji przydatnych w wojsku na podstawie umowy zawartej z wojskowym komendantem uzupełnień, o której mowa w art. 132a ust. 3, albo skierowania określonego w art.132b ust. 2 - na czas tego kształcenia.",

Link do całej ustawy --> USTAWA

Opisz DOKŁADNIE swoją sytuację. Kiedy Cię skreślili, kiedy się zapisałś do policealki itd bo w tej chwili nie bardzo rozumiem co jest właściwie grane.
 
 
jork 
4



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 190
Skąd: Wlkp.
Wysłany: Czw 28 Sie, 2008   

Witam
Kolego GlobalPatriot jeżeli posiadasz aktualne odroczenie ze względu na pobieranie nauki, nikt do wojska Cię nie powoła, chyba, że Zostałeś skreślony z listy studentów ( WKU otrzymało informację z uczelni) - no to masz Kolego problem. Nowa szkoła zaczyna się dopiero we wrześniu, czyli obecnie nie ma żadnych podstaw aby udzielić Ci odroczenia i WKU zgodnie z prawem może wydać Ci kartę powołania do odbycia ZSW. Niestety ustne deklaracje i zapewnienia, że rozpoczniesz naukę, chyba nic Ci nie dadzą - chociaż nie jestem wyrocznią.

pozdrawiam i życzę powodzenia
 
 
pfuni 
1


Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 1
Skąd: szczecin
Wysłany: Czw 28 Sie, 2008   

Witam
Od pazdziernika zaczynam studia zaocznie
Niestety glupi bylem i komendant mi wcisnal karte powolania na 4 listopada. Powiedzial mi ze do 10 pazdziernika jak doniose papier stosowny do WKU to mi odroczy. Dzis sie dowiedzialem ze na uczelni wystawia mi taki papier ale dopiero 27 pazdziernika . Troche sie boje ze powina mnie do woja jak juz bede studentem. Pierwsze zajecia sie zaczynaja 26 wrzesnia. Prosze o pomoc co moge zrobic bo zalezy mi na studi
 
 
jork 
4



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 190
Skąd: Wlkp.
Wysłany: Czw 28 Sie, 2008   

Witam
Karta powołania jest decyzją administracyjną i nikt ot tak sobie jej już nie wycofa, od decyzji przysługuje tryb odwoławczy ( czytaj na odwrocie karty powołania) masz na to 14 dni. oczywiście odwołanie się od decyzji nie wstrzymuje obowiązku wykonania postanowień zawartych w decyzji. Jeżeli ukończyłeś planowo szkołę średnią i pierwszy raz podejmujesz studia to masz szansę, ale jeżeli coś kombinowałeś :nie2: - to 9 miesięcy szybko zleci

pozdrawiam
 
 
GlobalPatriot 
1


Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 3
Skąd: Poland
Wysłany: Nie 31 Sie, 2008   

do Tryton'a

Do studium policealnego zapisałem się w 15 Marca 2008
Z listy studentów na studiach skreślili mnie 14 Maja 2008
1 semestr studium mam zaliczony obecnie jestem na 2
Nie było problemu gdy zanosiłem zaświadczenie o pobieraniu nauki na studium.
Teraz wzywany 27 Sierpnia zawiozłem zaświadczenie z studium i inny poborowy powiedział mi ze musze mu przywiezc zaświadczenie o pobieraniu nauki na Studiach do konca pazdziernika.
Ja mu na to ze mam problemy finansowe i dlatego nie moge narazie wrocic na studia i robie technika na studium zbiore pieniadze i wroce na studia ..

Dlatego pytam czy studium policealne chroni od woja jak chroniło czy coś sie zmieniło !
Bo wiem ze maja za mało ludzi do woja i dlatego problemy robią ., kilka miesięcy temu ich nie było..

Pozdrawiam :gent:
 
 
Tryton 
2


Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 54
Skąd: Lublin
Wysłany: Nie 31 Sie, 2008   

No i wszystko jasne. W tym momencie nie ma szans abyś trafił do wojska. Jesteś w tej chwili uczniem więc musisz dostać odroczenie. Studium daje odrocznie nic się w tej kwesti nie zmieniło. Nie ma też znaczenia wiek bo granice wiekowe do których można było uzyskać odorcznie podczas nauki w studium już dwano zostały zniesione.

Nie rozumiem tej akcji z jakimś poborowym. Co Cię obchodzi jakiś poborowy ??? Sprawy odroczenia załatwiasz z WKU a nie z jakimś poborowym. Uważaj też na to że od pracowników WKU nie zawsze można usłyszeć prawdę na temat aktualnych przepisów.

27 sierpinia był już dawno więc już chyba sprawa jest załatwiona.



Pozdrawiam
 
 
leoncio 
5



Pomógł: 3 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 485
Skąd: lotnisko i WKU
Wysłany: Nie 31 Sie, 2008   

GlobalPatriot - przeczytaj jeszcze raz tekst Trytona. A tak prościej to: jeżeli do WKU doniesiesz zaświadczenie ze studium, do którego ponoć zapisałeś się 15 marca 2008 i nie zostałeś z niego skreślony tak, jak ze studiów, to dalej korzystasz z odroczenia, którego udzielił Ci komendant WKU po tym, jak"nie było problemu, gdy zanosiłeś zaświadczenie o pobieraniu nauki na studium". Teraz WKU żąda potwierdzenia pobierania przez Ciebie nauki - po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. [/youtube]
_________________
Pytanie mechanika MiG-21: jaki jest zasięg pocisku R-3S? Odpowiedź specjalisty: łeeeeee, te to lecą!
 
 
attila666666666666 
1


Dołączył: 03 Wrz 2008
Posty: 1
Skąd: torech ungol
Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008   

Witam wszystkich

Z gory wielkie sorry jeśli temat się już trafil…

Opisze moja sytuacje. Studiowalem, ale zrezygnowalem. Przyczyny sa nieistotne. Zapisalem się do szkoly policealnej profesja. Dostalem list od wku, że chca mnie powolac. Zabralem zaswiadczenie z profesji i pojechalem do nich (był to luty lub marzec br – nie pamietam już dokladnie). Babka bez problemu mnie odroczyla, zapytala tylko co ze studiami, a ja na to ze na razie się wstrzymalem. Ok. bezproblemowo się udalo. Teraz nadszedl wrzesien i zapewne wkrotce będą mnie znow scigac. Dlatego chce ich ubiec i w weekend ide po zaswiadczenie (semestru nie zaliczylem , ale powtarzam go na tym samym kierunku) do profesji, a w poniedziałek uderzyc do wku się odrozczyc. Teraz nasuwa się pytanie:

Mam ukonczone 22 lata. Czy w WKU nie zbulwersuje ich fakt, ze znowu daje im zaswiadczenie (oczywiście o pobieraniu nauki) z policealki (i to znow na tym samym semestrze co przed wakacjami) drugi raz pod rzad?? Na 90% będą myslec ze chce uniknac sluzby, ze sciemniam i takie inne podobne im madrosci. Pytanie koncowe:

Czy musza/maja obowiazek mnie odroczyc??
Bylbym rownoczesnie wdzieczny za podanie mi linka do tresci odpowiedniego rozporzadzenia, bo nie wiem czy to
http://www.wku.szczecinek...e_odroczen.html
jest adekwatne do mojej sytuacji??
Szkola ponadgimnazjalna=szkola policealna ?? jeśli tak to nie do konca rozumiem ten zapis:

„§ 5. 1. We wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki w szkole wyższej, w zakładzie kształcenia nauczycieli lub w szkole ponadgimnazjalnej, a do dnia 31 sierpnia 2008 r. także w szkole ponadpodstawowej, zamieszcza się:
[...]
5. W przypadku poborowego pobierającego naukę w szkole ponadgimnazjalnej, a do dnia 31 sierpnia 2008 r. także w szkole ponadpodstawowej, obowiązek przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 39 ust. 7 ustawy, uważa się za spełniony po okazaniu przez poborowego świadectwa szkolnego z wpisem o zaliczeniu (zdaniu) roku (semestru) nauki oraz legitymacji szkolnej z wpisem o rozpoczęciu nauki w kolejnym roku (semestrze).”

O co chodzi z tym swiadectwem?!? Nie mam zadnego . Legitymacje oczywiście przedluzona mam. I jakie mogę stosowac argumenty jeśli powiedza – nie odroczymy cie !!

Dzieki
araneus
 
 
Tryton 
2


Dołączył: 14 Sie 2008
Posty: 54
Skąd: Lublin
Wysłany: Sro 03 Wrz, 2008   

-Szkoła ponadgimnazjalna to też szkoła policealna.
-Wiek nie ma żadnego wpływu na możliwośc otrzymania odroczenia. Kiedyś były takie ograniczenia ale się zbyły.
W tym czy należy Ci się odroczenie czy nie, istotny jest jedynie fakt, czy w danej chwili jesteś uczniem i pobierasz naukę a co za tym idzie, czy posiadasz odpowiednie zaświadcznie.
Z tym okazywanie świadectwa to Ciebie nie dotyczy. Chodzi tu o szkoły średnie (zwane tu ponagimnazjalnymi (w których z roku na rok dostaje się świadectw i one mogą być podstawą do udzielenia odrocznie. W szkołach policelanych 2 letnich (które też są szkołami policealnymi) nie dostaje się takich świadectw. Trzeba więc przedstawić zaświadczenie z sekretariatu.

Warto przypomnieć ten zapis:
Cytat:
Art. 39. 1. . Odroczenia zasadniczej służby wojskowej udziela się poborowemu na jego udokumentowany wniosek ze względu na:
Brak wniosku może być podstwą nie udzelenia odroczenia, mimo posiadania odpowiedniego zaświadczenia. W praktyce mało kto ten wniosek składa i kończy się jednynie na złożeniu zaświadczenia.
Wniosek wygląda tak --> WNIOSEK

Na temat odmowy udzielenia odroczenia istnieje taki zapis:
Cytat:
Art. 42. 1. Orzekanie o udzieleniu poborowym odroczeń zasadniczej służby wojskowej należy do wojskowych komendantów uzupełnień.

1a. Decyzję o udzieleniu odroczenia można ogłosić ustnie, z zastrzeżeniem ust. 2. W takim przypadku potwierdzenia wydanej decyzji administracyjnej dokonuje się w formie wpisu lub zamieszczenia danych w wojskowym dokumencie osobistym poborowego i przez wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej.

2. Odmowa udzielenia odroczenia lub udzielenie odroczenia w treści innej niż żądanie poborowego, określone w jego wniosku o udzielenie tego odroczenia, a także udzielanie odroczeń, o których mowa w art. 39 ust. 3, następuje w drodze decyzji administracyjnej, którą doręcza się poborowemu na piśmie wraz z uzasadnieniem.";


Według prawa aby otrzymać odroczenie ze względu na naukę musisz posiadać dwie rzeczy:
1. Wniosek o udzielenie odroczenia.
1. Zaświadczenie że w tej chwili jesteś uczniem\studentem a nie że będziesz nim za jakiś czas.

Jeżeli mimo to WKU odmawia udzielenia odroczenia wówczas żądasz pisemnej odmowy wraz z uzasadnieniem. Powinny się w niej znaleźć odpowiednie przepisy prawa które uniemożliwiją odroczenie. Jeśli takie WKU znajdzie, a nie znajdzie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group