Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Współpraca PAŻP i Sił Powietrznych
Opublikował Wiadomość
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
  Wysłany: Pon 28 Kwi, 2008   Współpraca PAŻP i Sił Powietrznych

Cytat:


W wyniku rozmów rozpoczętych w grudniu 2007, po dokonaniu ostatecznych uzgodnień odnośnie priorytetów oraz zakresu prac w dniu 11.04.2008 zawarto na czas nieoznaczony porozumienie o współpracy w ramach harmonizacji i integracji personelu Jednolitego Systemu Zarządzania Ruchem Lotniczym pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w Warszawie i Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie.

Porozumienie zawarto w celu:

- Współpracy PAŻP i WSOSP w zakresie szkolenia i rozwoju personelu ATM.
- Utworzenia przez WSOSP certyfikowanego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Służb ATM;
- Wzajemnego świadczenia usługi w zakresie szkolenia i rozwoju personelu ATM (w oparciu o umowy szczegółowe;
- Wzajemnego udostępniania bazy dydaktycznej do celów szkoleniowych;
- Wspólnej organizacji konferencji i seminariów poświęconych wymianie doświadczeń w zakresie systemów ATM/CNS z regularnością umożliwiającą stały rozwój personelu ATM/CNS;
- Bieżącej wymiany publikacji i innych opracowań tematycznych znajdujących zastosowanie w szkoleniu lotniczym;
- Wymiany kadry dydaktycznej w celu zapewnienia stałego rozwoju, w szczególności przez wymianę doświadczeń dydaktycznych i operacyjnych;
- Realizacji innych zagadnień z zakresy szkolenia służb ATM.

Porozumienie podpisano mając na uwadze stanowisko Rady Europejskiej w kwestii transportu lotniczego zawarte w Strategii Lizbońskiej, koncentrującej się na utworzeniu Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, stopniowej integracji zarządzania ruchem lotniczym w sferze cywilnej i wojskowej, lepszej koordynacji polityki zasobów ludzkich w sektorze zarządzania ruchem lotniczym oraz poszukiwaniu nowych rozwiązań organizacyjnych, edukacyjnych i proceduralnych w tych obszarach.

Ponadto uwzględniono stanowisko Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie wspólnotowej licencji kontrolera ruchu lotniczego, zalecenia NATO w sprawie licencjonowania, szkolenia i zatrudniania personelu zarządzającego ruchem lotniczym w operacjach prowadzonych przez NATO oraz regulacje zawarte w krajowym prawie lotniczym, że właściwym kierunkiem działań jest ujednolicenie systemu szkolenia personelu służb ruchu lotniczego.

Podpisane porozumienie otwiera nowy rozdział we wzajemnej współpracy, sygnalizowany już w latach 1998/2000 w Koncepcji Jednolitego Systemu Zarządzania Ruchem Lotniczym.
Jego główne kierunki i wskazania zostały ponownie podjęte w roku 2007 i są kontynuowane w 2008 przez kierownictwo PAŻP, Dowództwo Sił Powietrznych oraz Wyższą Oficerską Szkołę Sił Powietrznych.
W działania zaangażowali się osobiście: prezes Krzysztof Banaszek, gen. broni. pil. Andrzej Błasik, gen. bryg. pil. dr Jan Rajchel.

Równolegle do działań w obszarze szkoleń prowadzone są stałe prace w zakresie przestrzeni powietrznej, bieżącej koordynacji pracy służb, systemów wymiany danych i łączności oraz utrzymania systemów nawigacyjnych. Szczegóły dotyczące tych obszarów oraz wyniki współpracy przedstawiane będą na bieżąco.


I co Wy na to? Osiem lat za późno ale zawsze to coś...

[ Dodano: Sro 30 Kwi, 2008 ]
Wygląda na to że nikogo to nie zaskakuje lub nie uwierzymy dopóki nie zobaczymy albo być może mogłem umieścić tę wiadomość w innym temacie.
_________________
just pure truth...
 
 
28ATC 
5
I like dealing with traffic


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 320
Skąd: ATC
Wysłany: Pią 02 Maj, 2008   

No miejmy nadzieje, że nie skończy sie na pustych słowach...osobiście jestem sceptyczny co do współpracy WSOSP z PAŻP.A to dlatego, że w Dęblinie nadal brakuje ludzi doświadczonych w MIL ATC z dużą wiedzą operacyjną, którzy mogliby we właściwy sposób przekazywać tą wiedzę podchorążym.I nie chce tutaj nikomu ubliżać takie są fakty!Bo jak to jest że podczas metodyki to słuchacze uświadamiają wykładowców---żenada...jeśli poziom nauczania wojskowych kontrolerów będzie tak niski to PAŻP będzie traktował WSOSP marginalnie!
:czytanie:
_________________
Pozdrawiam MIL ATC
 
 
okon64 
1


Dołączył: 26 Kwi 2008
Posty: 1
Skąd: zach- pomorskie
Wysłany: Pią 02 Maj, 2008   

Jak zapewne wszyscy wiemy, nie tylko w Dęblinie nadal brakuje ludzi doświadczonych w MIL ATC z dużą wiedzą operacyjną. Takich ludzi przede wszystkim nie ma za wielu w całych SP. Myślę,że jeszcze długo SP będą musiały wspomagać się fachową wiedzą i doświadczeniem kolegów z cywila. Taka jest w/g mnie nasza smutna wojskowa rzeczywistość. :cry: A poza tym ,to wcale nie żadna ujma uczyć się czegoś potrzebnego od ludzi którzy mają coś na ten temat mądrego do powiedzenia. Tyle tylko, że znając nasze realia obawiam się abyśmy się nie skompromitowali przed ludźmi z cywila( zapewne koledzy słyszeli o różnych wpadkach). Zobaczymy co z tego wyjdzie?
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Sro 07 Maj, 2008   

Chciałbym w tym miejscu poprosić kolegów, którzy ukończyli kurs w ARL/PAŻP lub są w jego trakcie o wyrażenie swoich opinii, wrażeń, spostrzeżeń i ew. rad dla swoich kolegów, którzy takie kursy będą przechodzić. Poza tym czy sądzicie, że PAŻP i ULC stworzą takie ramy, które w przyszłym ośrodku szkolenia w WSOSP, będą stanowiły pewien odpowiedni poziom szkolenia, tak by nasze "wojskowe" podejście i nauczanie o systemie podejścia do lądowania USL z RSL i radiostacjach R-831, 839, nie miały już racji bytu?

[ Dodano: Czw 08 Maj, 2008 ]
Dodatkowo jak wytłumaczyć tym przekonanym o odrębności wojskowej służby ruchu lotniczego i o jej swoistej roli, że praca wg przepisów ICAO to bajka, marzenie które powinno przyświecać każdemu a różnica pomiędzy jakością "ich" pracy, podejścia do pracy, jej organizacji jest taka że też już od jakiegoś czasu nie dziwię, że "cywile" tak zawsze na nas patrzyli jak patrzyli, że różnica jest po prostu ogromna?
_________________
just pure truth...
 
 
atcfun 
3


Dołączył: 23 Lut 2008
Posty: 108
Skąd: atc
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

Czy współpraca powołanego zespołu wojskowych kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP nie byłaby przypadkiem wskazana w jakimś obszarze i w jakiś sposób? Czy szczegóły dotychczasowych uzgodnień pomiędzy PAŻP a WSOSP i D-cą SP nie powinny być znane temu zespołowi , tak by stanowiły te same założenia? Czy ustalenia Komisji Sztabu Generalnego także nie przydałyby się w pracy zespołu ? Na wszystkie pytania sam odpowiadam TAK.
 
 
piter2204 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 456
Skąd: poland
Wysłany: Czw 29 Maj, 2008   

Może ma ktoś więcej informacji dotyczących udziału PAŻP w działalności przyszłego ośrodka certyfikowanego w Dęblinie? Wsparcie instruktorów? Może jakieś wskazania na naszych kolegów?
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Sro 06 Sie, 2008   

Cytat:

We wtorek, 29 lipca, w Warszawie podpisano porozumienie pomiędzy Dowództwem Sił Powietrznych a PAŻP dotyczące współpracy w zakresie eksploatacji systemów wspomagających nawigację. Już w najbliższych tygodniach wejdą w życie pierwsze postanowienia zawartego porozumienia.

Porozumienie o wzajemnej pomocy w zakresie eksploatacji systemów wspomagających nawigację podpisano 29 lipca w siedzibie Dowództwa Sił Powietrznych – informuje Wydział Prasowy DSP. Podpisali je działający z upoważnienia prezesa PAŻP dyrektor Biura Służb Technicznych Dariusz Jasiński oraz z upoważnienia dowódcy Sił Powietrznych szef Zarządu Dowodzenia i Łączności DSP płk Krzysztof Jop.

Na mocy porozumienia specjaliści z Sił Powietrznych wezmą udział w prowadzonych przez PAŻP wewnętrznych szkoleniach z budowy i eksploatacji systemów ILS oraz radioodległościomierza DME. Wojskowi eksperci będą też uczestniczyć w montażu ILS oraz DME na lotniskach cywilnych oraz w ich przeglądach okresowych.

Pierwsze szkolenia rozpoczną się już w ciągu najbliższych tygodni.

żródło : lotniczapolska



Wpuszczenie świeżego, "cywilnego" powietrza może nam wszystkim wyjść tylko na dobre.
_________________
just pure truth...
 
 
kleny 
3
kleny


Wiek: 43
Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 117
Skąd: Poland
Wysłany: Sro 06 Sie, 2008   

Jeżeli tylko wojsko będzie w stanie wykorzystać doświadczenie tych ludzi, którzy będą się tym zajmowali. Życzę jak najlepiej.
 
 
pawelw 
1
.


Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 31
Skąd: pomorze
Wysłany: Pią 17 Paź, 2008   

W ubiegłą środe miałem okazje być w siedzibie PAŻP :viktoria: Panowie z agencji powiedzieli nam że są zainteresowani byśmy jako podchorążowie praktyki odbywali u nich ponadto chcą prowadzić z nami z wykłady z ASM i ATFCM :gent: przesłanki są wiec optymistyczne
 
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Czw 23 Lip, 2009   Posiedzenie KZPP

Cytat:

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się 44 posiedzenie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną.

W posiedzeniu Komitetu, powołanego Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2008 r. w sprawie Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną oraz ustalenia zakresu jego działania (Dz. U. Nr 173, poz. 1074), uczestniczą przedstawiciele ministrów właściwych do spraw transportu i spraw wewnętrznych, Ministra Obrony Narodowej, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Dowódcy Sił Powietrznych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz środowisk lotniczych - na zaproszenie Przewodniczącego Komitetu.

Podczas posiedzenia:
* (...)
* wysłuchano informacji Komitetu o:
- przekazaniu do Ministra Infrastruktury i do Dyrektora Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Infrastruktury opinii w sprawie wniosku Ministra Obrony Narodowej dotyczącego wykonywania lotów przez wojskowe statki powietrzne w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej z prędkością powyżej 250 węzłów. W opinii Komitet zwrócił uwagę na to, że strona wojskowa nie zastosowała się do sugestii zawartej w zapisach z XLI posiedzenia (w dniu 18 lutego 2009 r.) o dokonanie analizy zagrożeń. Wniosek może – wg oceny Komitetu – być ponownie rozpatrywany po uzupełnieniu go o wspomnianą analizę w zakresie zagadnień wyspecyfikowanych w wymienionej opinii.
* (...)

Następne posiedzenie KZPP zaplanowane zostało na 25 września 2009 r.

źródło : ULC


Współpraca MON (DSP) z Urzędem Lotnictwa Cywilnego w ramach Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną ...
_________________
just pure truth...
 
 
kleny 
3
kleny


Wiek: 43
Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 117
Skąd: Poland
Wysłany: Czw 06 Sie, 2009   

Oczywiście, że chcą prowadzić wykłady, przypuszczam że ze wszystkiego. Nawet nie wiecie ile kosztują ich nadgodziny. Ale w odróżnieniu od FACHOWCÓW w Dęblinie, oni wiedzą za co biorą pieniądze.
Jeżeli chodzi o ludzi z doświadczeniem i wiedzą to powiem jedno - w wojsku nie potrzeba ludzi z wiedzą i doświadczeniem. Gdyby tak nie było to szanowali by to co wszyscy wkoło robimy, żeby było trochę bardziej zgodnie z prawem. I mozecie mnie oskarżać o załatwieanie własnej sprawy na forum. Większość z was zna moją sytuację, doświadczenie i wiedzę - 2002 ARL wojsko zawaliło i przeminęło z wiatrem:) 2006 Kabul - 10 miesięcy, wszyscy wiedzą o co chodzi (u mnie jeszcze 8xF16 stały zanim były w Polsce jeszcze wiedziałem jak latają), najpierw Krzesiny potem Łask, jakoś nie udało się przenieść do żadnego:) 2009 PAŻP i po uzyskaniu licencji praktykanta usłyszałem "załatw sobie pieniądze na praktyki to Cię wyślemy":)))) No i jeszcze komisja do spraw IRL która okazała się jedną wielką ściemą dowództwo sił powietrznych, pomimo zaangarzowania nas, którzy w tym uczestniczyliśmy.
O jakich zmianach mówicie. Wojsko nie wie co ma we własnych szeregach. Nie potrafi z tego kożystać. Dla tego właśnie płaci za wiedzę. Dobrze, że chociaż chcą coś wiedzieć:)))
Pozdrawiam wszystkich
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Pią 07 Sie, 2009   

kleny napisał/a:
Większość z was zna moją sytuację, doświadczenie i wiedzę - 2002 ARL wojsko zawaliło i przeminęło z wiatrem:) 2006 Kabul - 10 miesięcy, wszyscy wiedzą o co chodzi (u mnie jeszcze 8xF16 stały zanim były w Polsce jeszcze wiedziałem jak latają), najpierw Krzesiny potem Łask, jakoś nie udało się przenieść do żadnego:) 2009 PAŻP i po uzyskaniu licencji praktykanta usłyszałem "załatw sobie pieniądze na praktyki to Cię wyślemy":)))) No i jeszcze komisja do spraw IRL która okazała się jedną wielką ściemą dowództwo sił powietrznych, pomimo zaangarzowania nas, którzy w tym uczestniczyliśmy.
O jakich zmianach mówicie. Wojsko nie wie co ma we własnych szeregach. Nie potrafi z tego kożystać.


Co zrobić w takiej sytuacji? Zapewne wszyscy podpowiadają Ci i ludziom w takiej sytuacji jak Twoja :" Zmień chłopie firmę. Z MON na PAŻP. jak wojsko nie potrafi dbać o Ciebie to PAŻP z pewnością zadba. I z pewnością na tym nie stracisz ;) " A ja Ci podpowiem, i mam nadzieję że mnie dobrze zrozumiesz, "NIE, zostań wśród nas" i z tym wszystkim co się z tym wiąże. Dla idei, dla munduru, dla nadziei że wszystko się zmieni na lepsze. Pozdrawiam.
_________________
just pure truth...
 
 
vaskez81 
1


Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 26
Skąd: poznań
Wysłany: Pią 07 Sie, 2009   

Kleny chłopie wiesz co robić. Zmiana firmy dobrze robi:)Do usłyszenia po łączu:)
 
 
fsoul 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 920
Skąd: mil atc
Wysłany: Czw 18 Lut, 2010   

Słuchajcie, czy ta współpraca z PAŻP to przypadkiem nie jakaś ściema? Umowy podpisane, a tu PAŻP od kilku miesięcy nie może podpisać i wdrożyć umowy o szkoleniu naszych praktykantów-kontrolerów? A kolejni którzy są w trakcie szkolenia w Ośrodku w Dęblinie? Im także PAŻP będzie chciał odkładać w czasie praktyki na lotniskach? Czegoś się boją?
_________________
just pure truth...
 
 
vaskez81 
1


Dołączył: 20 Paź 2007
Posty: 26
Skąd: poznań
Wysłany: Pią 19 Lut, 2010   

HELLO. z TEGO CO WIEM A WIEM RACZEJ Z DOBREGO KOMPENDIUM INFORMACJI TO TAKIE PRAKTYKI NIE BEDA MIALY MIEJSCA. A poz tym wiecie ze w piatek sie dowiedzialem od PANA Z ULCU ze Epks nie jest w spisiel otnisk kontrolowanych ATS terminated fuck znowu gadanie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group