Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podwyższenia emerytury
Opublikował Wiadomość
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Czw 30 Gru, 2004   Podwyższenia emerytury

Podwyższenia emerytury

Emeryturę wojskową podwyższa się o:
* 2 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na samolotach naddźwiękowych,
b) w składzie załóg okrętów podwodnych,
c) w charakterze nurków i płetwonurków,
d) w zwalczaniu fizycznym terroryzmu,
* 1 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na pozostałych samolotach i śmigłowcach,
b) w składzie załóg nawodnych wojskowych jednostek pływających,
c) w charakterze skoczków spadochronowych i saperów,
d) w służbie wywiadowczej za granicą,
e) w oddziałach specjalnych.
Ponadto emeryturę wojskową podwyższa się o 0,5 proc podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych. Przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości powyższe okresy, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
Należy również podkreślić, że emeryturę wojskową podwyższa się o 15 proc podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą.

Zaliczone do wysługi

Żołnierzom, którzy w dniu zwolnienia z tej służby posiadają 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim, zalicza się do wysługi emerytalnej posiadane przed powołaniem do zawodowej służby wojskowej okresy składkowe i nieskładkowe.
Do wysługi emerytalnej zalicza się również okresy pozbawienia wolności i odbywania kary pozbawienia wolności oraz kary aresztu wojskowego, w przypadku gdy żołnierz został uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone, w tym również warunkowo, a także okresy, w czasie których żołnierz nie pełnił służby wskutek wymierzonej mu kary dyscyplinarnej usunięcia z zawodowej służby wojskowej – jeżeli następnie została ona uchylona.

Sumowanie podwyższeń

W razie zbiegu prawa do podwyższenia emerytury z kilku tytułów za ten sam okres, podwyższenie przysługuje tylko z jednego tytułu; Zasada ta nie dotyczy piętnastoprocentowego podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą.
 
 
bodek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Sty, 2005   

Mam drobne pytanko do tematu dodatki do emerytury. Mam szkołę zawodową przyzakładową zaliczoną do wysługi (nagrody jubileuszowej). Czy ten okres mogę potraktować jak okres składkowy czy nieskładkowy, czy może wogóle się go nie wlicza do wyliczeń emerytalnych?
Pozdrawiam i chylę czoła przed lepiej poinformowanymi.
 
 
wert
Gość
Wysłany: Sro 19 Sty, 2005   

Drogi Deronie powiedz czy to co jest zaliczone do wysługi emerytalnej np.praca w cywilu ,TWKL będzie zapłacone od razu czy w wieku 55 lat?
 
 
Stefan
Gość
Wysłany: Wto 25 Sty, 2005   Re: Podwyższenia emerytury

Ponadto emeryturę wojskową podwyższa się o 0,5 proc podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych. Przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości powyższe okresy, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Pytanie

Mam pytanie , ile dni ma miesiac do obliczania dodatku 0.5%. Bede w Iraku w lutym, jest 28 dni, a w marcu 31 dni. proste pytanie Czy od 1 lutego do 30 kwietnia wg ustawy jest 3 miesiace ( ale 89 dni) czyli 1,5% dodatku . Czy tyle samo od 1 lipca do 30 wrzesnia - 3 miesiace ( ale 92 dni)?
 
 
marko123
Gość
Wysłany: Pią 28 Sty, 2005   

9. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 lutego 1995 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur wojskowych
 
 
Ktosik
Gość
Wysłany: Pią 28 Sty, 2005   Re: Podwyższenia emerytury

Deron napisał/a:
Podwyższenia emerytury

Ponadto emeryturę wojskową podwyższa się o 0,5 proc podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych. Przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości powyższe okresy, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
.

Co to znaczy - niby za każdy rozpoczęty miesiąc, a z uwzglednieniem pełnych miesięcy??O co TU BIEGA??? :zly4:
 
 
bodek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Sty, 2005   

Chłopie biega o to że nawet dwa dni kolejnego miesiąca są zaokrąglane do pełnego po zakończeniu misji. :zly4:
 
 
KJ
Gość
Wysłany: Sob 29 Sty, 2005   

Chodzi o to,ze:
sumujac kolejne okresy uwzglednia sie pelne miesiace
2mies i 12 dni = 1,5%
4mies i 10 dni = 2,5%
6mies i 1 dzien =3,5%

razem = 12 mies i 23 dni czyli 6,5% a nie jakby wynikalo z dodawania procentow 7,5%
 
 
jpt
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Lip, 2006   

Czy w przypadku pełnej emerytury i III grupy inwalidzkiej doliczaja te 15%, tzn. do maksymalnego pułapu 80% podtawy wymiaru? Jesli tak, to jak to załatwić?
 
 
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Lip, 2006   

W przypadku pełnej emerytury 80% otrzymasz tylko wówczas, gdy bedziesz miał przyznaną I grupę inwalidzką

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

wert napisał:

Cytat:
Drogi Deronie powiedz czy to co jest zaliczone do wysługi emerytalnej np.praca w cywilu ,TWKL będzie zapłacone od razu czy w wieku 55 lat?


Odp:
To co jest zaliczone przed wojskiem, masz już przecież zaliczone !!
Jeżeli podejmiesz pracę po odejściu na emeryturę, a nie masz pełnej wysługi czyli 75 %
% do emerytury będą doliczone - gdy ukończysz 55 lat


Pozdro
 
 
Roztropek
6



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 12 Wrz 2005
Posty: 1093
Wysłany: Nie 09 Lip, 2006   

jpt napisał/a:
Czy w przypadku pełnej emerytury i III grupy inwalidzkiej doliczaja te 15%, tzn. do maksymalnego pułapu 80% podtawy wymiaru?
A to ciekawe pytanie. Jeśli III grupa jest w związku ze służbą to w wojsku masz dealej 75%, a w policji 80%.
 
 
Jurek 19732 
4
zmechol po Nalazkach


Wiek: 51
Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 223
Skąd: Ostrow Wielkopolski
Wysłany: Nie 09 Lip, 2006   podwyzszenia emerytury

witam , co w przypadku III grupy b/zw. , potem praca w cywilu i przychodzi wiek 55 lat ,co wtedy[nie mam praw emerytalnych tylko III bez/zw ].pozdrawiam :gent:
_________________
Żołnierze nie giną ,tylko idą do piekieł ,aby się przegrupować. DIZEL
 
 
 
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
  Wysłany: Pią 28 Lip, 2006   

Proszę o wyjaśnienie, czy w sposób prawidłowy obliczam przyszłą emeryturę:
1. w sierpniu złożę wypowiedzenie bez skracania jego okresu, a więc będę służył do lutego 2007;
2. we wrześniu 2006 minie mi 24 lata służby - to jest 63,4%;
3. do lutego jest 5 miesięcy a więc 2,6%:12 miesięcy=0,2% czyli za 5 miesięcy służby dodatkowy 1%;
4. przed wojskiem pracowałem 9 miesięcy a więc 1,8%;
5. w teczce personalnej mam wyciągi z rozkazów potwierdzające zaliczenie 11 lat pracy pełnionej bezpośrednio w charakterze sapera (d-ca pl, d-ca ksap, szef saperów). Po konsultacji w Biurze emerytalnym okazało się, że tylko pełne lata pracy w jednostce liniowej podwyższają emeryturę o 1%, a niepełne proporcjonalnie (np. we wrześniu poszedłem na WAT to ten rok liczony jest jako 1%:12 mieś=0,08% x 8 miesięcy bo do sierpnia byłem w jednostce
= 0,64%). Licząc w ten sposób wychodzi mi, że moja emerytura będzie podwyższona o 9,28%. Ponieważ podobno Biuro emerytalne przyjmuje jedno miejsce po przecinku to 9,2%;


reasumując: 63,4% + 1% + 1,8% + 9,2% = 75,4%
Wydaje mi się, że liczę dobrze ale nie chciałbym obudzić się z ręką w nocniku :-)))))
 
 
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Lip, 2006   

Powiem tak:
Twoje obliczenia to tylko "pozory" i domniemania.
Dopiero WBE naliczy Ci prawidłowo (mają specjalny program), wiec nie skąp na suwenira i udaj sie do WBE.
Niejeden sam liczył i się przeliczył (koledze który odchodził w 2005r zabrakło do pełnej ok 0,5%)
To dopiero ból !!

Pozdro
 
 
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Pon 07 Sie, 2006   

Byłem w WBE Warszawa i przemiła pani powiedziała, że nie policzy ze mną ponieważ "gdybyśmy się pomylili to będzie Pan miał do mnie żal do końca życia". Wyjaśniła mi wszelkie zasady obliczania emerytury i wydaje mi się, że moje wyliczenia są dobre. Raz kozie śmierć. Składam wypowiedzenie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group