Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Pią 27 Cze, 2008
[Ważne!] Rozporządzenie MON w sprawie czasu służby podpisane
Opublikował Wiadomość
k_r_y_s 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 207
Skąd: z daleka
Wysłany: Czw 05 Lip, 2018   

Niektórzy tutaj cały czas żyją w przekonaniu że pracując w wojsku złapaliśmy pana Boga za nogi, praca czy jak kto woli służba w wojsku już dawno przestała być atrakcyjna.
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Pią 06 Lip, 2018   

k_r_y_s napisał/a:
Niektórzy tutaj cały czas żyją w przekonaniu że pracując w wojsku złapaliśmy pana Boga za nogi, praca czy jak kto woli służba w wojsku już dawno przestała być atrakcyjna.


Po pierwsze, to niektórzy tutaj są w wojsku z pasji i dlatego, że lubią to, co robią (chociaż wiadomo, nie zawsze jest "różowo" i mogłoby być lepiej/inaczej). Po drugie to niektórzy tutaj szli do wojska służyć, a nie tak jak niektórzy teraz, ("jak kto woli") do pracy. Takie niby małe, subtelne różnice, pokazujące jednak bardzo wiele.

PS. Jeszcze jedno, skoro służba w wojsku przestała być atrakcyjna, to, co jeszcze robisz w szeregach? Tyle atrakcyjnych ofert pracy na rynku cywilnym. Miłego dnia.
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
Elpremiero 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 49
Skąd: (_)
  Wysłany: Czw 23 Wrz, 2021   

Jakie ograniczenia obowiązują przełożonego w zakresie "stawiania zadań służbowych" w czasie ponadnormatywnym?
Znam zapisy "Ustawy o służbie ŻZ(...)", "Rozporządzenia w sprawie czasu służby (...)" i z jednej strony mamy
Cytat:
§ 4. 1. Przełożeni ustalają zadania służbowe żołnierzy w sposób pozwalający na wykonywanie tych zadań w pięciodniowym tygodniu służby, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30, z zastrzeżeniem § 5.

a z drugiej strony:
Cytat:
§6, ust 2. Ustalenie wykonywania zadań służbowych w czasie przekraczającym czas służby określony w § 4 może nastąpić
w następujących okolicznościach:
2) otrzymanie dodatkowego zadania służbowego, którego wykonanie jest niemożliwe w czasie służby określonym w § 4 bez naruszenia terminu wykonania;


Przełożony w sposób nagminny wykorzystuje w/w przepis. Np o g. 14.00 stawia podwładnemu zadanie, że ma wykonać X np. do g. 9:00 dnia następnego, gdzie z założenia nie jest to możliwe do wykonania w godzinach służbowych.
Inną ciekawą metodą jest podanie punktu do R-zu Dziennego D-cy JW, że żołnierz ma wykonywać obowiązki służbowe "dziś, jutro i pojutrze" w godz. 8-20.

Gdzie jest granica tego typu postępowania przełożonego i w jaki sposób żołnierz może się przed takim postępowaniem bronić?

Nie miałem do tej pory przełożonych, którzy w ten sposób postępowali i sam jednocześnie nie musiałem takich metod stosować, żeby moi podwładni wykonywali terminowo zadania.
Sytuacja nie dotyczy mnie, ale dzieje się "po sąsiedzku" i sposób załatwiania sprawy wydaje mi się lekko... kontrowersyjny i mam wrażenie, że jest to po prostu złośliwość, której wypadałoby dać jakiś odpór...
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 24 Wrz, 2021   

Gdzie granica prawna? 48 h służby tygodniowo i 11 h odpoczynku na dobę.
A ludzka, to już zależy od przełożonego.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
godeks 
2



Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 66
Skąd: RUH
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Z czego wynika 11 godzin odpoczynku ? Chodzi mi o podstawę prawną.
_________________
"...ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś..."
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Art 60 ustawy o służbie
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

Elpremiero nie pyta o podstawę prawną, bo przepisy zna - jak to wyjaśnił. On porusza problem ich nadużywania przez niektórych przełożonych, w szczególności przepisu § 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia MON w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych, który mówi, że żołnierzowi można nakazać wykonywanie zadań służbowych w godzinach nadliczbowych w razie otrzymania (przez przełożonego) dodatkowego zadania służbowego, którego nie da się wykonać w normalnym czasie służby ze względu na termin jego wykonania. Przepis ten powinien być stosowany tylko w sytuacjach wyjątkowych, bo taki jest jego cel, tymczasem traktowany bywa jako norma. O przyczynach takiego postępowania dużo można by pisać, ale wydaje mi się, że na ich czoło wybijają się: bałagan organizacyjny, niedbalstwo oraz lekceważenie tych, co na dole.
 
 
godeks 
2



Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 66
Skąd: RUH
Wysłany: Sob 25 Wrz, 2021   

manfred napisał/a:
Art 60 ustawy o służbie

Dzięki.
_________________
"...ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś..."
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1744
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Nie 26 Wrz, 2021   

godeks napisał/a:
Z czego wynika 11 godzin odpoczynku ? Chodzi mi o podstawę prawną.


Na rynku cywilnym określa to Kodeks Pracy.
 
 
Repomen 
3


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Paź 2015
Posty: 119
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Nie 26 Wrz, 2021   

Elpremiero mam juz prawie pełną i zaczynając dawno temu słuzbe, nie spodziewałem sie ,że dożyję czasów gdzie najlepszą radą jest: niech ktos napisze donos, opisze wszystko i po całości do wszystkich wyższych przełozonych.
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1726
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pon 27 Wrz, 2021   

Dawno temu też strzelali z ucha, nie pamiętasz? Bo ja pamiętam doskonale, miało się swojego czasu służąc w innym pionie conieco sprawdzonych informatorów :cool:
_________________
....
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1744
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Brzytwa napisał/a:
Dawno temu też strzelali z ucha, nie pamiętasz? Bo ja pamiętam doskonale, miało się swojego czasu służąc w innym pionie conieco sprawdzonych informatorów :cool:


Zgadza się Brzytwa, tylko mniej spraw się umarzało ze względu na niską szkodliwość społeczną u decydentów na wyższym U :)
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1726
Skąd: z kątowni
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

Więcej, więcej.... kiedyś nie do pomyślenia było aby sąd zdegradował za łapówy czy gwałt pułkownika do szeregowca. I to prawomocnie podtrzymał SN. A to się już kilka razy zdarzyło... media też o tym pisały :gwizdze:
_________________
....
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 29 Wrz, 2021   

A pośmietnie i to z mocy prawa?
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1744
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Czw 30 Wrz, 2021   

PDT napisał/a:
A pośmietnie i to z mocy prawa?


Niestety nie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group