Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zawiłości pisowni
Opublikował Wiadomość
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Oficer czy oficerka :gent:
Sztuczne tworzenie żeńskich nazw zawodów, stopni, funkcji itd. doprowadzi do śmieszności i nie wyjdzie na dobre.
Jak MK-J zauważyła "oficerka" nie brzmi dobrze. Wiele słów mogących być prostymi, zgodnymi z zasadami języka żeńskimi nazwami ma już swoje znaczenie. Inne bardziej przypominają zdrobnienia (jak brzmi poruczniczka, pułkowniczka czy kapralka? podoba mi się też generałka!) Majorka to nazwa geograficzna, kapitanka to ciastko...
Końcówki -owa są u nas oznaczeniem żony danej osoby, więc też odpadają.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
MK-J 
Mod
kapitanka



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Hm... kapitanka to ciastko? Ciacho? (bez skojarzeń z tym co nad moim avatarem proszę :cool: )
O napoleonce - ciastku słyszałam... ;) M.
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Bo najważniejsze w Sejmie to zajmowanie się pierdołami i kobiecym łonem zamiast gospodarką. Nasze partie już nie potrafią ze sobą walczyć inaczej jak za pomocą jajników i plemników.
Żeby chociaż przyjemności z tego mieli, ale oni to tylko tacy gawędziarze :!:
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Na 100% jadłem ciastko kapitankę! Ale w necie tego nie widzę, może to jakaś nazwa własna w konkretnym lokalu?
A co do skojarzeń z napisem nad avatarem, to chyba lepsze ciastko niż nadbudówka
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Cytat:
Znana z lewackich poglądów "minister ds. równego traktowania" Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła się do resortów edukacji i pracy z propozycją wprowadzenia żeńskich nazw zawodów – dowiedział się portal tvp.info.
Jak pies nie ma co robić, to .......................
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Cytat:
Jak pies nie ma co robić, to .......................

Znamy to i z środowiska wojskowego. Tworzy się etat pod człowieka. A potem ten człowiek produkuje setki kwitów niezbędnych do wykonania przez innych, które on będzie analizował.

Ktoś, kiedyś, w programie "Szansa na sukces", komentując swoje studia powiedział, że socjologia udowodniła potrzebę istnienia socjologii.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Netah 
5


Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 973
Skąd: Legnica
Wysłany: Sob 27 Paź, 2012   

Cytat:
"Znana z lewackich poglądów "minister ds. równego traktowania" Agnieszka Kozłowska-Rajewicz zwróciła się do resortów edukacji i pracy z propozycją wprowadzenia żeńskich nazw zawodów – dowiedział się portal tvp.info."

Szkoda komentować...
_________________
Netah
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Nie 28 Paź, 2012   

Niech jeszcze zaproponują męskie formy takich pojęć jak "prostytutka" albo "koszarówka" i będzie wesoło.
O męskich nazwach niektórych gatunków owadów np. z rzędu diptera już nie wspomnę.
:x

-=Alex=- napisał/a:
Jak pies nie ma co robić, to .......................


Słuszna uwaga.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

Od dawna zastanawiam się, skąd się bierze u wielu forumowiczów brak wyczucia (bo nie o wiedzę gramatyczną mi tu chodzi) odnośnie prawidłowego stosowania niektórych zaimków osobowych, w szczególności "ci/tobie" oraz "mi/mnie". Przykład takiego błędu, na który właśnie trafiłem:
Cytat:
Jeżeli chodzi Tobie o formę informacji to...

Czyżby to jakaś naleciałość regionalna?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

Napisałbym identycznie jak w cytacie.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
terve 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Kwi 2010
Posty: 265
Skąd: suomi
Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

Wydaje mi sie, że forma " ci" wskazuje na pewny stopień spoufalenia, a forma "tobie" jest bardziej oficjalna. Ale różnica jest prawie niezauważalna. Raczej w grę wchodzi nastrój piszącego, jak reguły gramatyczne.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

Cytat:
Formy tobie używamy, gdy chcemy na nią położyć akcent, np. Tobie się to podoba? Formy ci używamy w pozycji nieakcentowanej, np. Podoba ci się to? Położenie zaimka po czasowniku lub nie jest tutaj kwestią bez znaczenia. Są sytuacje, które uzasadniają użycie formy akcentowanej po czasowniku, np. przy kontrastowaniu: Wszystko zawdzięczam tobie, nie jej.
Mirosław Bańko
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/ci-tobie;523.html
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 11 Maj, 2016   

Obawiam się -=Alex=-, że nie do końca zrozumiałeś wywód M. Bańko, lecz nie dziwię się, gdyż jest on nieco ograniczony (wywód, nie autor ;) ).
Zacytowane przez Ciebie zdania zawierające zaimki osobowe są oczywiście poprawne, bo nie powiemy przecież:
- "Ci się to podoba?"
- "Podoba tobie się to?"
- "Wszystko zawdzięczam ci, nie jej."

Chciałem uniknąć "uczonej" dysputy, ale to Ty zacząłeś ;)
Wczytaj się uważnie w te trzy wyjaśnienia, w tym jedno tego samego Bańko. Powodzenia :gent:
http://sjp.pwn.pl/poradni...bie-b;5696.html
http://www.jezykowedylema...dy-ktora-forma/
http://zapytaj.onet.pl/Ca..._tobiequot.html
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Szwejk napisał/a:
Przykład takiego błędu, na który właśnie trafiłem:
Cytat:
Cytat:
Jeżeli chodzi Tobie o formę informacji to...


Czyżby to jakaś naleciałość regionalna?
Jesteś pewny, że zacytowana forma jest błędna ?
Raczej nie naleciałość regionalna.
"Jeżeli chodzi Ci o formę ..." jakoś mi nie pasuje. :)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Jestem pewien :gent:

Dla mnie to oczywista oczywistość - stąd podejrzenie regionalizmu językowego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group