Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problemy zdrowotne a dalsza służba
Opublikował Wiadomość
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 54
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Czw 26 Cze, 2014   

Powiem krótko. W sposób bezprawny zabierane jest z Pana uposażenia 20% pensji za każdy dzień zwolnienia. Swoją drogą rozumiem, iż uruchomił Pan procedurę powypadkową i złożył meldunek do dowódcy w tej sprawie ? Jeżeli nie - proszę taką procedurę uruchomić w sposób przewidziany prawem. Myślę, że jako żołnierz zawodowy doskonale zdaje Pan sobie sprawę z obowiązków w zakresie złożenia stosownego meldunku.
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Ranger88 
1


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 09 Wrz, 2014   

Witam. Mam pewien problem, postaram się go opisać dość szczegółowo. W pierwszym kwartale tego roku zacząłem chorować a konkretnie była to angina (pierwsza), poszedłem na tydzień zwolnienia. Wróciłem do pracy i dosłownie tego samego dnia zaczęła rozkładać mnie kolejna. Kolejne zwolnienie. Po wyleczeniu się z anginy za jakiś maksymalnie tydzień nabawiłem się ropnia okołomigdałkowego po czym miałem 2 kolejne w około tygodniowych odstępach czasu od siebie. Troche tego zwolnienia łącznie się nazbierało, myśle że ok. miesiąca. Byłem zmuszony usunąć migdały (prywatnie bo na nfz termin miałem na marzec 2015 - do tego czasu bym "zdechł") więc je usunąłem i tu zaczął się problem... Obecnie jestem ponad 2 miesiące po tym, że zabiegu na skutek którego nabawiłem się dość poważnego powikłania bo jest to nieruchomość podniebienia miękkiego co w bardzo dużym stopniu utrudnia mi mowę nie mówiąc o wydawaniu komend, prowadzeniu zajęć (służę na stanowisku dowódczym-dowódca sekcji) jak na razie lekarze robią duże oczy i odsyłają mnie od specjalisty do specjalisty, co więcej usłyszałem już 2 razy dość negatywne rokowania w związku z potencjalną poprawą (może nie wprost, ale doskonale zrozumiałem intencje przekazu jednego, czy drugiego lekarza) Zabieg miałem 7 lipca b.r. i do 28 byłem na kolejnym zwolnieniu lekarskim po czym udałem się na urlop wypoczynkowy. Po powrocie z urlopu wypoczynkowego wróciłem do pracy licząc na to, że to zwyczajnie przejdzie no ale nie przeszło i uświadomiłem sobie jak bardzo mnie to ogranicza w pracy. Nie mogę unieść głosu, mówię bardzo nie wyraźnie, często muszę się powtarzać, żeby ktokolwiek mnie zrozumiał co gorsza zwyczajnie się męczę mówiąc dłużej (kręci mi sie w glowie jak po rozdmuchiwaniu ogniska :) ) Więc poszedłem na kolejne zwolnienie, którego powodem pierwszym jest zalecona mi rehabilitacja podniebienia miękkiego, którą realizuję od wczoraj (elektrostymulacja) i nie ukrywam też, że to że moje funkcjonowanie na takim a nie innym stanowisku w wojsku to zwyczajna parodia i tragedia w jednym. Nie mam pojęcia ile to mi się będzie ciągnąc, szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia czy w ogóle z tego wyjdę (choć jestem dobrej myśli). Wiem, że po 90 dniach nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego jestem z urzędu kierowany na komisje i teraz co taka komisja może mi zrobić, że tak zapytam. W skrajnym przypadku orzeczenia nie zdolności (bo wiem, że to się pod pewien paragraf podpina, przeglądałem ustawę "blizny i ubytki podniebienia miękkiego upośledzające mowę lub przyjmowanie pokarmów"-z tym po lub też mam problem, ale to mniej istotne a ubytek i blizny podniebienia miękkiego mam co własnie jest powodem tego, że ono wciąż nie pracuje) taka komisja już po 3 miesiącach musi orzec to czy jestem zdolny czy nie? Jeśli nie to czy mogę liczyć na rentę wojskową z tytułu zwolnienia mnie z zawodowej służby na skutek nabytej choroby w trakcie jej trwania (i tutaj nie wiem czy w związku ze służbą czy nie - w prawdzie tak bo pierwsza angina była na poligonie z którego dostałem "zjazd" od lekarza). Dodam, że 1 września minęło mi 7 lat służby i jestem w służbie stałej. Kolejną nie wiadomą jest kwestia egzaminu z w-fu co w moim przypadku jest małym paradoksem, gdyż nigdy nie miałem problemu z egzaminem z w-fu, przeciwnie - czynnie uprawiam sport, ale nie zaliczyłem go w terminie gdyż leczyłem wtedy akurat ropnie etc. a to wiązało się z naprawde złym stanem zdrowia - gorączka 39 itd. Teraz mam termin na 12 chyba październik i teoretycznie mogę na ten dzień przerwać zwolnienie, w-f zaliczyć i iść dalej bo ja motorycznie i ortopedycznie jestem w pełni sprawny a może w takiej sytuacji mogę nawet zaliczyć w-f w trakcie zwl? Co jeśli jednak będę na zwolnieniu i nie będę miał oceny za w-f za rok 2014? Proszę o rzetelne odpowiedz i z góry dziękuję.
p.s. Apropo potencjalnego orzeczenia kategori Z/O bo w 4tej kolumnie w/w paragraf ma takową. Z tego co wyczytałem ustawie ta 4ta kolumna dotyczy żołnierzy skierowanych na komisję, których schorzenia/wypadki miały związek ze służbą - nie wiem jak było by z moim przypadkiem a w pozostałych tabelach jest N, w drugiej chyba tylko N/Z - czego własnie nie rozumiem i tez prosił bym o wyjaśnienia.
Pozdrawiam
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15986
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Ale pytań. :)

Ranger88 napisał/a:
Wiem, że po 90 dniach nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego jestem z urzędu kierowany na komisje i teraz co taka komisja może mi zrobić, że tak zapytam.
WKL może ciebie "skomisjonować" (określić Z/N/O) lub udzielić urlopu zdrowotnego
Cytat:
§ 17. 1. Urlopu zdrowotnego można udzielić żołnierzowi po leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej.
2. W uzasadnionych wypadkach urlopu zdrowotnego można także udzielić po leczeniu ambulatoryjnym.
3. Urlopu zdrowotnego udziela się w szczególności, gdy żołnierz nie wymaga już dalszego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej, ale nie odzyskał jeszcze pełnej zdolności do wykonywania obowiązków służbowych.

§ 18. O potrzebie udzielenia żołnierzowi urlopu zdrowotnego oraz o jego wymiarze orzekają wojskowe komisje lekarskie właściwe do orzekania o zdolności żołnierza do zawodowej służby wojskowej.

§ 19. Urlopu zdrowotnego udziela się żołnierzom po uprzednim wykorzystaniu trzech miesięcy zwolnień od wykonywania obowiązków służbowych.

Cytat:
Art. 62. 8. Żołnierzowi zawodowemu może być udzielony urlop:
1) zdrowotny - w wymiarze do sześciu miesięcy;


Ranger88 napisał/a:
Jeśli nie to czy mogę liczyć na rentę wojskową z tytułu zwolnienia mnie z zawodowej służby na skutek nabytej choroby w trakcie jej trwania (i tutaj nie wiem czy w związku ze służbą czy nie - w prawdzie tak bo pierwsza angina była na poligonie z którego dostałem "zjazd" od lekarza).
Bez związku ze służbą. Więc renty nie otrzymałbyś.
Cytat:
Art. 19.
Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby albo
2) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie;
3) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby wojskowej, jeżeli inwalidztwo jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej.

Ranger88 napisał/a:
a może w takiej sytuacji mogę nawet zaliczyć w-f w trakcie zwl?
Będąc na zwolnieniu lekarskim nie powinieneś zostać dopuszczony do egzaminu.
Ranger88 napisał/a:
Co jeśli jednak będę na zwolnieniu i nie będę miał oceny za w-f za rok 2014?
Nic.
Cytat:
Art. 50a. 3. Żołnierz zawodowy może być zwolniony ze sprawdzianu sprawności fizycznej w danym roku kalendarzowym z przyczyn zdrowotnych, a kobieta żołnierz zawo-dowy jest zwalniana również w okresie ciąży lub karmienia dziecka piersią.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Ranger88 
1


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Dziękuję. Niemniej jednak pojawiają się kolejne pyt.
Mianowicie w takim razie skąd to wyszczególnienie na większą o 10% rentę w przypadku związku wypadku/choroby ze służbą? To pkt. 2 a w .1 ? Przez to myślałem, że "czas pełnienia służby"=czas kiedy jest się żołnierzem zawodowym :)
"Art. 22. Podstawa wymiaru renty inwalidzkiej
1. Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:
1) I grupy - 80 %,
2) II grupy - 70 %,
3) III grupy - 40 %
- podstawy wymiaru.
2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10 % podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze."
Wciąż chciałbym się dowiedzieć co to za kategoria N/Z, nie mogę znaleźć odp. w internecie.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15986
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Źle skleiłem te dwa dania "Bez związku ze służbą. Więc renty nie otrzymałbyś. " Chodziło mi o to, że gdybyś dostał "N", nie znaczy to, że dostałbyś rentę.

Ranger88 napisał/a:
Mianowicie w takim razie skąd to wyszczególnienie na większą o 10% rentę w przypadku związku wypadku/choroby ze służbą?
Art. 20

"N/Z" niezdolny/zdolny
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Ranger88 
1


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Czyli dobrze rozumiałem "w czasie pełnienia służby"? Czyli wojsko teoretycznie może kogoś wyp. na zbity r. i zostawić bez niczego w razie nabycia jakiegoś uszczerbku zdrowotnego? :)
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Jeśli zostaniesz uznany za niezdolnego do służby otrzymasz rentę inwalidzką I,II lub III grupy.Całkiem oddzielny temat to podwyższenie tego świadczenia, czyli renty i dotyczy to sytuacji wypadku "pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze."
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15986
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

archibald napisał/a:
Jeśli zostaniesz uznany za niezdolnego do służby otrzymasz rentę inwalidzką I,II lub III grupy.
:nie2:
Nie jest to równoznaczne. Jak napisałem wcześnie, można być uznany za niezdolnego i nie być zaliczonym do żadnej grupy inwalidzkiej.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Ranger88 
1


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

No właśnie. Czyli dobrze to rozumiałem w takim razie odpowiedź wcześniejszego mojego "korespondenta" jest sprzeczna z tym co napisałeś, albo ja coś źle rozumiem. Dzięki. A czy trzeba mieć jakiś okres czasu składek, żeby potencjalnie ją dostać? W cywilu, jeśli schorzenie wystąpiło między 25 a 30 rokiem życia - 4 lata. W wojsku też są takie progi? Jak pisałem mam 7 lat służby a lat 26.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

archibald napisał/a:
Jeśli zostaniesz uznany za niezdolnego do służby otrzymasz rentę inwalidzką I,II lub III grupy
Nie do końca tak. Jeżeli zostanie uznany za niezdolnego do służby to po uprawomocnieniu się orzeczenia zostanie z tej służby zwolniony. Komisja określa zdolność do służby wojskowej a dopiero w przypadku orzeczenia niezdolności stwierdza czy niezdolność pozostaje w związku ze służba czy też nie. W przypadku kolegi raczej małe na to szanse.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Ranger88 
1


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

No tak, ale w końcu nie wiem jak rozumieć to czy aby uzyskać rentę, schorzenie musi być w związku ze służbą czy nie...? No jak np. Ktoś jedzie sobie na wakacje cywilnym autem i w wypadku samochodowym traci obie nogi... To co? Komisja uznaje go za niezdolnego i nie ma prawda do renty wojskowej bo nie było związku ze służbą...?
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Proszę nie mieszajcie dwu rożnych spraw , niezdolności do służby która oznacza zaliczenie do jednej z 3 grup inwalidzkich i związku inwalidztwa ze służbą.To dwie oddzielne kwestie

Ten zapis :
Cytat:
Art. 19.
Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby


nie oznacza że podczas zachorowania żołnierz musi siedzieć na służbie, a to że zachorował podczas pełnienia zawodowej słuzby wojskowej, następnie pojawia się słowo 'albo' i dalsza cześć zapisu o kolejnych przypadkach otrzymania renty,ale już dotyczą zwolnionych ze służby, czyli zachorowania po zwolnieniu
Cytat:
Art. 19.
Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby albo
2) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby, jeżeli inwalidztwo jest następstwem urazów doznanych w czasie pełnienia służby lub chorób powstałych w tym czasie;
3) w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze służby wojskowej, jeżeli inwalidztwo jest następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej albo choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej.


Inna jest sytuacja żołnierza który staje sie niezdolny podzcas służby,a inna żołnierza rezerwy ubiegającego się o rentę "po zwolnieniu"
Ostatnio zmieniony przez archibald Sro 10 Wrz, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15986
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Ranger88 napisał/a:
(...) czy aby uzyskać rentę, schorzenie musi być w związku ze służbą czy nie...?
Nie.
archibald napisał/a:
niezdolności do służby która oznacza zaliczenie do jednej z 3 grup inwalidzkich
Wcale nie oznacza.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Ranger88 
1


Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 35
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

No własnie też mi się tak wydaje... archibald
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Sro 10 Wrz, 2014   

Więc powtarzam żołnierz który podczas pełnienia służby rozumianego jako pełnienie zawodowej służby wojskowej zostaje uznany za niezdolnego do tej służby jest automatycznie zaliczany do jednej z grup inwalidzkich.Całkowicie inna jest sytuacja żołnierza rezerwy.
To kto twoim zdaniem Alex dostaje rentę?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group