Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bojowa Odznaka Piechoty dla Polaków
Opublikował Wiadomość
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   Bojowa Odznaka Piechoty dla Polaków

DO SZ, 03.08.2009 r.

31 lipca br. na placu apelowym przed siedzibą PRT Ghazni odbyła się uroczysta zbiórka. W jej trakcie kilku żołnierzy piechoty, w tym czterech Polaków, zostało odznaczonych „Bojową Odznaką Piechoty” – jednym z bardziej wyjątkowych wyróżnień.

Po raz pierwszy wśród odznaczonych znaleźli się Polacy: zastępca dowódcy PRT Ghazni ppłk Piotr Lewandowski służący na co dzień w Centralnej Grupie Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach oraz żołnierze z 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Gliwic sierż. Robert Jabłoński, kpr. Łukasz Aksamit i st. szer. Grzegorz Ciesielski.

Odznaka została im przyznana na wniosek poprzedniego dowódcy PRT Ghazni ppłk Timothy Callahama za udział we wspólnej amerykańsko-polskiej operacji „Western Frontier”, która miała miejsce w dniach 11-23 maja br. Jej głównym celem był rekonesans zachodnich dystryktów prowincji Ghazni. W czasie działań prowadzonych w dniu 23 maja konwój został zaatakowany przez rebeliantów i ostrzelany z moździerzy, RPG i broni maszynowej. W uznaniu zasług ppłk Callaham wystąpił o przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia kilku swoim podwładnym, w tym także czwórce Polaków.

- Mam zaszczyt dopełnić ceremonii odznaczenia naszych kolegów żołnierzy poprzez przypięcie im na mundur Bojowej Odznaki Piechoty. To zaszczyt dla nich, ale i święto dla nas. Dlatego mogąc ich odznaczyć odczuwam szczególny rodzaj satysfakcji. Tym bardziej, że wśród naszych kolegów są też Polacy, co cieszy mnie podwójnie – podkreślał obecny dowódca PRT Ghazni ppłk Wilson Marks.

Ostatnim miłym akcentem zbiórki był koleżeński uścisk dłoni, który przypieczętował tę miłą ceremonię. Oprócz odznak żołnierze PRT Ghazni otrzymali stosowne rozkazy uprawniające do noszenia odznaki oraz okolicznościowe certyfikaty.

***
Bojowa Odznaka Piechoty (Combat Infantryman Badge) została ustanowiona przez Departament Wojny USA w dniu 27 października 1943 roku. Wyróżnienie to powstało, aby podnieść morale i prestiż żołnierzy piechoty, a tym samym docenić ich heroizm podczas wykonywania zadań w strefie działań wojennych. Odznaka jest przyznawana do dnia dzisiejszego żołnierzom należącym do korpusu piechoty oraz sił specjalnych, którzy brali aktywny udział w walce.

Jacek Matuszak

Bojowa Odznaka Piechoty.jpg
Plik ściągnięto 5285 raz(y) 20,78 KB

_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Mała rzecz, a cieszy. :D
Czyli kawałek blaszki za narażenie życie za amerykańskie interesy :-o
 
 
pies_cywil 
4


Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 247
Skąd: z cywila
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Nie tylko blaszka, Rewizor. Był przecież jeszcze uścisk dłoni, który był miłym akcentem miłej ceremonii. Jak towarzysze amerykańscy uścisnęli dłoń, to ho ho. Skąd DO takie teksty bierze, z Żołnierza Wolności?
 
 
ajzik 
Banita


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3557
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Czasy się zmieniają, ale teksty pozostają podobne.
Z jedną tylko różnicą - poprzedni Sojusznik nie zabierał nas na takie dalekie wycieczki, pojechał sam, niewdzięcznik jeden :-)
 
 
gemini 
1
Gemini


Wiek: 50
Dołączył: 13 Kwi 2007
Posty: 29
Skąd: z ognia i dymu
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Gratulacje dla odznaczonych :brawo:

Panowie komentujący wcześniej, nie musicie publicznie obnosić się ze swoimi flustracjami. Za kompa miło, łatwo i przyjemnie tworzy się swój literacki heroizm, nieprawda ?
 
 
nikon
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 506
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Odznaczenie ma tylko jedną, ale zasadniczą wadę - nie dostanie go żaden z oficerów sztabu... :bye: Co za skandal!
 
 
ajzik 
Banita


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3557
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

gemini napisał/a:
Gratulacje dla odznaczonych :brawo:

Panowie komentujący wcześniej, nie musicie publicznie obnosić się ze swoimi flustracjami. Za kompa miło, łatwo i przyjemnie tworzy się swój literacki heroizm, nieprawda ?


Znaczy jestem sfLustrowany, bo nie mam takiej odznaki ? Dobrze kombinuję Panie gemini ?
I o jaki heroizm Ci chodzi ? Ja tam się do żadnego heroizmu nie poczuwam, ani Boże broń nie odbieram takowego żołnierzom PKW -A (choć nie jestem pewny czy aby słowo heroizm to nie nadmierna pompatyczność), skomentowałem jedynie dość zabawną w swojej językowej formie notkę. Nic więcej.

Ps. A tak przy okazji - dużo GI-ów w Afganistanie ma taką odznakę (zdaje się, że łącznie przyznano ok 16 tys CIB za Afganistan i ze dwa i pół razy tyle za Irak), jej walor nie jest zbyt duży, to nie Medal of Honor :-)
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

nikon napisał/a:
nie dostanie go żaden z oficerów sztabu
A pośmiertnie można dostać :?:
Cała ta dyskusja przypomina mi kawał o radzieckim żołnierzu, który złapał złotą rybkę i miał prawo do jednego życzenia (była oczywiście wojna, rybka była niedożywiona, osłabiona i mogła spełnić tylko jedno zyczenie). A więc riadawoj bez namysłu sobie zażyczył być gierojem sovietskovo sojuza. Żaden problem, stwierdziła rybka, machnęła ogonkiem i nagle riadawoj znalazł się sam w okopie, jeden granat w ręku, a na niego jedzie PzKpfw VI Tygrys. Riadawoj westchął: wot bladź, pasmiertno odznaczyła :idea:
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   


Hm... prosiłbym o trochę więcej powagi, to nie jest śmieszne. Może dlatego, że nie mam poczucia humoru?



 
 
LeQio 
1


Wiek: 46
Dołączył: 19 Paź 2007
Posty: 13
Skąd: z matki i ojca
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Podczas III zmiany tę odznakę otrzymali tylko ci co byli podczas rozdawania w bazie, między innymi panowie z ewidencji... :czytanie: standard :D Kilka dni po powrocie z Afganistanu nakazano stawić się żołnierzom do jednostki z okazji święta brygady i wręczenia odznaczeń, odznaczenia dostali oficerowie nieobecni na uroczystości :brawo: którzy nie mieli nic wspólnego z pododdziałami bojowymi, min. wychowawczy :)
 
 
Puchacz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Ja też z zasady nie mam poczucia humoru, ale kiedyś Indianie dostawali lusterka i paciorki różnokolorowe. Blaszkę z czasem rdza zeżre, pieniądze się rozejdą, mundur mole zjedzą, a człowiek który nie rozróżnia dobra od zła, zostanie przez to zło pochłonięty. :(
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Puchacz napisał/a:
Indianie dostawali lusterka i paciorki różnokolorowe
I skończyli marnie w rezerwatach. I tak z reguły bywa jak się nie ma pojęcia o systemach wartości.
 
 
ajzik 
Banita


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3557
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Czyli co ?
Żołnierz się ma "zbuntować" i nie brać udziału w misjach stabilizacyjnych (wiem, to słówko bardzo trąci nowomową ale cóż począć) wg. Ciebie ? Czy może tylko nie przyjmować takich odznaczeń od Sojusznika ?

Znajmy Panowie proporcje - co innego "podśmiechiwanie się" z formuły notatki (co i ja uczyniłem) a co innego takie demagogiczne wstawki jak Twoje teksty Rewizor. Polityka zagraniczna czy aktualne sojusze (bo żaden sojusz nie jest wieczny), mają najczęściej mniej niż więcej wspólnego (mimo niekiedy wzniosłych haseł) z "wolnością Waszą i Naszą", w tym wypadku niesioną ludowi Afganistanu, ale na Boga, takie są realia. Jesteśmy członkiem NATO, dla NATO misja w Afganistanie to prestiżowe "być albo nie być" i tyle. Czas najwyższy zaakceptować realia. Obrażanie się na rzeczywistość bynajmniej tej rzeczywistości nie zmieni. Ja osobiście najchętniej bym nie widział WP w Afganistanie. Ale mam świadomość, że jego udział w tej misji w obecnych realiach polityczno-geostrategicznych jest nieunikniony. I tyle. A skoro jest nieunikniony i żołnierz polski już tam jest to trzeba się skupić na tym, żeby zapewnić mu jak najskuteczniejsze narzędzia do wykonywania swoich zadań. A nie dywagować o systemach wartości - bo to jest właśnie demagogia.
 
 
lukasz 
4



Wiek: 36
Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 258
Skąd: Bielsko
Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Ajzik masz racje a jeszcze dodam to jakby nas w Afganistanie nie było to i tak by się jakiś powód do malkontenctwa i wyśmiewania znalazł.
Jakby któryś tak z Polaków medal honoru otrzymał tez by się śmiali i narzekali tylko, po co to, komu. Żołnierze otrzymali to wyróżnienie to dobrze i należy im życzyć powodzenia i tyle. :gent:
 
 
 
Puchacz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009   

Do ajzik: uważasz te misje za stabilizacyjne ? a wiesz Ty że prawie 80% społeczeństwa jest przeciw tym misjom w Iraku i Afganistanie. A wiesz że nie dla medali żołnierz służy. Natomiast rządzący robią co im się podoba, bo gdzieś mają społeczeństwo, i jego opinie. To tak wygląda demokracja. Pewnie że żołnierz nie może odmówić wyjazdu, jak dostanie rozkaz. I nikt tu nie nawołuje do buntu, ale przynajmniej mówmy prawdę w tym temacie.
Te misje nie są jak dawne pokojowe, nastawione na działalność logistyczną, tylko na działalność wojenno-operacyjną.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group