Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Może czas na następcę BWP-1 (BMP-1)
Opublikował Wiadomość
BartTP 
3


Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Ile wież ZSSW-30 ma być produkowanych rocznie na potrzeby rosomaków?
Jeśli sporo - to, moim skromnym zdaniem, najekonomiczniejszą opcją byłoby zdejmowanie wież hitfist 30P z Rosomaków i przerabianie ich na wieże hitfist-OWS u producenta (Leonardo). Podobno mają aż 80% wspólnych komponentów, więc wyszłoby relatywnie tanio (jak sądzę). Ewentualną nadwagę bewupów zrekompensować pływakami.

https://www.altair.com.pl...q=HITFIST%20OWS

Po zezłomowaniu/sprzedaży bwp-1 takie lekkie wieże mogłyby wylądować np. na bobrach czy innych opancerzonych samochodach (aczkolwiek ja bym je wysłał do rezerwy sprzętowej na czas W, ew. przesunął je do WOT).
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Myślałem że decyzji o zamknięciu cmentarzy nic nie przebije...
A jednak...


Umysł ludzki jest przepotężny.... :cool:
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
BartTP 
3


Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

239099 napisał/a:
Myślałem że decyzji o zamknięciu cmentarzy nic nie przebije...
A jednak...


Umysł ludzki jest przepotężny.... :cool:


To do mnie? Jeśli tak, to proszę wskazać błędy w moim rozumowaniu...
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Nie - do wszystkich zainteresowanych....

We wszystkim jest błąd - począwszy od łyknięcia marketingowego haczyka pkt "80% części" kończywszy na tym że da się to bezboleśnie zainstalować na BWP-1...

Nikt też nie powiedział czy i jak to działa w naszym klimacie...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
BartTP 
3


Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

239099 napisał/a:
Nie - do wszystkich zainteresowanych....

We wszystkim jest błąd - począwszy od łyknięcia marketingowego haczyka pkt "80% części" kończywszy na tym że da się to bezboleśnie zainstalować na BWP-1...

Nikt też nie powiedział czy i jak to działa w naszym klimacie...


Artykuł z altair jest z 2008 r., więc jeśli jest to tylko chwyt marketingowy - to na pewno nie na potrzeby dzisiejszych zapowiedzi o moderce bwp-1.
Faktem jest, że mamy dużo wież hitfist, które mają być wymienione na ZSSW-30 (o ile dobrze rozumiem intencję wprowadzenia nowej wieży). Dlatego myślę, że warto byłoby rozważyć taką opcję. Jeśli się nie da lub będzie zbyt drogo - no to trudno. Przecież nie napisałem, że mamy to robić za wszelką cenę. Jeśli jednak się okaże, że będzie to ekonomicznie opłacalne, a prototyp przejdzie testy - to czemu by nie?
Rozumiem, że jest Pan inżynierem posiadającym wiedzę nt. budowy bwp-1, systemów wieżowych, w szczególności zna Pan dokładną specyfikację wieży hitfist OWS, skoro wydaje Pan tak kategoryczne opinie.
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Można wyjąć co się da wyjąć, pytanie jednak o gwarancję itp.
 
 
corran 
9
pasożyt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 39
Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 5037
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

W 2008 też był program modernizacji BWP-1, zdechł o ile pamiętam w 2009.
_________________
Fotorelacje z imprez wojskowych i zbrojeniowych
 
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

BartTP napisał/a:

Artykuł z altair jest z 2008 r.,
Gdy formalnie trawał proggram modernizacji BMP-1 "Puma" oraz....
MON poszukiwał wież załogowych dla Rosomaków, bowiem o ile w pierwotnym zamówieniu część z nich miało mieć ZSMU to szybko zmieniono zdanie i miały otrzymać wieże, a że był już smorodo ze Spike więc kombinowano z bezzałogówką - która Spika miała mięć...
I tak to w bólach po latach wyewoluowało w program krajowej wieży bezzałogowej - czyli ZSSW-30.

BartTP napisał/a:

Faktem jest, że mamy dużo wież hitfist, które mają być wymienione na ZSSW-30 (o ile dobrze rozumiem intencję wprowadzenia nowej wieży)
Nie, żle rozumiesz - to jest Fakt...
Bardzo wątpliwe jest by MON masowo zdejmował warte 5 mln PLN wieże po 10-15 latach eksploatacji...


BartTP napisał/a:
Dlatego myślę, że warto byłoby rozważyć taką opcję. Jeśli się nie da lub będzie zbyt drogo - no to trudno. Przecież nie napisałem, że mamy to robić za wszelką cenę. Jeśli jednak się okaże, że będzie to ekonomicznie opłacalne, a prototyp przejdzie testy - to czemu by nie?
Rozumiem, że jest Pan inżynierem posiadającym wiedzę nt. budowy bwp-1, systemów wieżowych, w szczególności zna Pan dokładną specyfikację wieży hitfist OWS, skoro wydaje Pan tak kategoryczne opinie.
Jestem inżynierem - choć nie od budowy maszyn.
Mam też mimo wieku nienajgorszą i pamięntam kto co i dlaczego - czego przykład wyżej...

Mam też w pamięci podobne programy podejmowane min. przez innych użytkowników - i ich skutki...

Skąd w ogóle wiesz, że da się przebudować załogowego Hitfista na OWS?
Domniemana wspólnota części nie sprawia że faktycznie istnieje taka możliwość...

Czy naprawdę trzeba silić się na montaż wieży wartej kilkanaście razy więcej niż cena rynkowa kadłuba?

Szczególnie że remont generalny kadłuba BMP-1 wraz z układem napędowym to po ile w WZM chodzi? - 2? 3? miliony PLN/sztuka?
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
Miluś 
5



Dołączył: 03 Maj 2020
Posty: 583
Skąd: Polska Be
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

Panowla, przecież tu nie ma się doprawdy co spierać. Tego typu podejść widzieliśmy przez lata całkiem sporo. Buduje się ta 18 DZ i coś tam im trzeba na już, a realnie wychodzi coraz bardziej na to, że może spokojnie poczekać. Jak to nie umrze śmiercią naturalną to faktycznie będzie warto o tym dalej rozmawiać. Tu nie ma co wróżyć z fusów z tego co wiadomo cała kolejka chętnych po tą kase i czemu nie. Wojsko pilotażowo sprawdza kwestie przerobienia od razu całego baonu :brawo:

No i tak, o czym my tu w ogóle rozmawiamy? Schemat jest niezmienny, tworzymy gwiazde śmierci, która ma zaspokajać megalomańskie plany poszczególnych RSZ. Jak to szło? 160 WSB w SP? 7 korwet Gawron? 1000 NCP? :lol:

Spokojna głowa. Będą radzili, aż się im znudzi. Bardzo wątpliwe by tak bardzo opóźnona modernizacja miała jakichś tam koszt-efekt, a zwłaszcza gdy mowa o wymianie całej wieży, a na tym przecież nie może się skończyć. Druga sprawa jest taka, że tu raczej ewidentnie ktoś chciał załatwić komuś coś, a znając nasze gestorstwo plus to jak niektórzy próbują galopować, gdy należy stępa... no to tak jakoś warto jurne konie trzymać z tyłu :-o
 
 
BartTP 
3


Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 31 Paź, 2020   

corran napisał/a:
W 2008 też był program modernizacji BWP-1, zdechł o ile pamiętam w 2009.


Ale wtedy nie było chyba programu ZSSW-30?

[ Dodano: Sob 31 Paź, 2020 ]
239099 napisał/a:
BartTP napisał/a:

Artykuł z altair jest z 2008 r.,
Gdy formalnie trawał proggram modernizacji BMP-1 "Puma" oraz....
MON poszukiwał wież załogowych dla Rosomaków, bowiem o ile w pierwotnym zamówieniu część z nich miało mieć ZSMU to szybko zmieniono zdanie i miały otrzymać wieże, a że był już smorodo ze Spike więc kombinowano z bezzałogówką - która Spika miała mięć...
I tak to w bólach po latach wyewoluowało w program krajowej wieży bezzałogowej - czyli ZSSW-30.

BartTP napisał/a:

Faktem jest, że mamy dużo wież hitfist, które mają być wymienione na ZSSW-30 (o ile dobrze rozumiem intencję wprowadzenia nowej wieży)
Nie, żle rozumiesz - to jest Fakt...
Bardzo wątpliwe jest by MON masowo zdejmował warte 5 mln PLN wieże po 10-15 latach eksploatacji...


BartTP napisał/a:
Dlatego myślę, że warto byłoby rozważyć taką opcję. Jeśli się nie da lub będzie zbyt drogo - no to trudno. Przecież nie napisałem, że mamy to robić za wszelką cenę. Jeśli jednak się okaże, że będzie to ekonomicznie opłacalne, a prototyp przejdzie testy - to czemu by nie?
Rozumiem, że jest Pan inżynierem posiadającym wiedzę nt. budowy bwp-1, systemów wieżowych, w szczególności zna Pan dokładną specyfikację wieży hitfist OWS, skoro wydaje Pan tak kategoryczne opinie.
Jestem inżynierem - choć nie od budowy maszyn.
Mam też mimo wieku nienajgorszą i pamięntam kto co i dlaczego - czego przykład wyżej...

Mam też w pamięci podobne programy podejmowane min. przez innych użytkowników - i ich skutki...

Skąd w ogóle wiesz, że da się przebudować załogowego Hitfista na OWS?
Domniemana wspólnota części nie sprawia że faktycznie istnieje taka możliwość...

Czy naprawdę trzeba silić się na montaż wieży wartej kilkanaście razy więcej niż cena rynkowa kadłuba?

Szczególnie że remont generalny kadłuba BMP-1 wraz z układem napędowym to po ile w WZM chodzi? - 2? 3? miliony PLN/sztuka?


Dziękuję za przyzwoitą odpowiedź - szkoda, że musiałem się o nią upomnieć.

Nie, nie wiem, czy da się przebudować wieżę hitfist 30p na hitfist OWS. Dlatego napisałem, że "jeśli się da". Bo jeśli się nie da - no to się nie da. Jeszcze raz - nie chcę, by MON kupował nowe hitfisty tylko zbadał, czy da się przebudować stare za dobrą cenę i nic więcej. A jeśli się da za dobrą cenę - by rozważył, czy bardziej opłaca się wykorzystać stare wieże - czy bardziej kupować za granicą/budować u siebie nowe. I tyle. Ja wcale nie upieram się, że mój pomysł jest najlepszy. Chciałbym tylko by ktoś kompetentny i decyzyjny rozważył taką opcję, to wszystko.

PS. Zakładam tu, że MON naprawdę chce zmodernizować BWP-1 poprzez wymianę uzbrojenia i wieży. Jeśli nie - to nie ma o czym rozmawiać.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 01 Lis, 2020   

Modernizujemy T-72, haubice Dana, planujemy modernizować BWP-1.
O remontach hełmów wz. 67 nie wspomnę...
Nic tylko sformować "grupę rekonstrukcyjną (L)WP" w sile DZ i podziwiać jak potężne byłoby (L)WP gdyby generał porządził jeszcze dekadę.

:cool:
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
BartTP 
3


Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 01 Lis, 2020   

239099 napisał/a:
Modernizujemy T-72, haubice Dana, planujemy modernizować BWP-1.
O remontach hełmów wz. 67 nie wspomnę...
Nic tylko sformować "grupę rekonstrukcyjną (L)WP" w sile DZ i podziwiać jak potężne byłoby (L)WP gdyby generał porządził jeszcze dekadę.

:cool:


Nie ma niczego złego w modernizowaniu starego sprzętu jeśli się to robi z głową. Amerykanie też mają na stanie pojazdy pamiętające lata siedemdziesiąte ub. wieku - choćby takie AAV7. Nie ma chyba państwa należącego do I albo II Świata, które by nie miało przemieszanego starego i nowego sprzętu. Taka już uroda wojska najwyraźniej. ;)

Co do tych orzeszków... Wiem, że to dość niepopularna decyzja, ale wydaje mi się, że racjonalna. Hełm kevlarowy z czasem traci częściowo swoje właściwości balistyczne, a taki garnek może leżeć na półce dziesięciolecia. Nawet dla żołnierzy zawodowych (o tych w służbie czynnej nie wspominam nawet) brakuje nowych hełmów, więc magazynowanie ich na czas "w" tylko po to, by za 10 lat je wyrzucić - jest co najmniej marnotrawstwem. Alternatywą jest brak hełmów W OGÓLE na potrzeby mobilizowanych rezerwistów. Tych orzeszków powinno być w magazynach ze 200 tysięcy co najmniej - i niech sobie czekają na "lepsze" czasy. To samo się zresztą tyczy karabinków AKM, AKMS i innej, postpeerelowskiej broni (póki się nie nasyci jednostek berylami, grotami etc).
 
 
Miluś 
5



Dołączył: 03 Maj 2020
Posty: 583
Skąd: Polska Be
Wysłany: Nie 01 Lis, 2020   

BartTP napisał/a:
Nie ma niczego złego w modernizowaniu starego sprzętu


Złego to faktycznie nic nie ma, ale w naszym wykonaniu widać, że jest w tym wszystkim coś demonicznego. No i takie tam paktowania, a finał znany i można dostać kopa aż do księżyca - ciężko potem o powrót. No i teraz jak ten kogut ma wyglądać? Pojawiają się coraz to nowsze pomysły i zarazem pytanie: po co to komu? Ludzie się ekscytują, że coś się dzieje, kiedy tak naprawdę może chodzić kolejny raz o coś zupełnie innego niż się powszechnie zdaje uważać. Już nie z takich rzeczy się nasi politycy wycofywali lub znajdywali uzasadnienie dla zupełnie wąskich rozwiązań. Warto ich obserwować.

Po raz kolejny potrzebna doktryna. Oprócz błyskotliwych karier czynnika cywilnego przydałoby się myślenie bliższe realiom organizacyjnym WP. Ilościowe podejście FR do liczby związków taktycznych nie koniecznie jest czymś do naśladowania. Dobrze zorganizowane 2 dywizje mogą być więcej warte od ich 2 Armii lub jakoś tak :czytanie:

Gdzieś zbyt często się rozważania rozbijają o jakiś tam dyngs na poziomie właściwości lub realności wieży BWP zamiast na tym gdzie faktycznie widoczne są pewne braki ogółem w sile i organizacji jako takiej. Przy czym 100 generałów jak najbardziej nie jest jakimś tam lokalnym problem, a potrzeby wszędzie są wielkie. Przerabialiśmy pewne rzeczy w XX-leciu i nie ładnie pachnie analogią obecnie.

:gent:
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Sob 01 Maj, 2021   

W obliczu licznych pękających kadłubów BWP-1 - ciekawy projekt amerykańskiego kołowego wozu 6 x 6 - maszyna rozpoznawcza.

Cottonmouth ARV 6×6



https://www.milmag.pl/tex...ottonmouth-arv/
 
 
Zibi201 
7


Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 2285
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 01 Maj, 2021   

Lepiej pieniądze na modernizację BWP-1 przeznaczyć na uruchomienie produkcji Borsuka w drugiej fabryce - Poznań, Siemianowice Śląskie, Gliwice... przecież te zakłady mają mało pracy w stosunku do mocy.
Niezrozumiałe jest też czemu nie chcemy go produkować we współpracy z innym krajem.
Skoro i tak mamy małe moce żeby produkować go w wystarczającej ilości dla WP, to można się podzielić pracą z Czechami czy Słowakami...
https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=33440
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group