Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Waloryzacja
Opublikował Wiadomość
Robert781 
1


Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 14 Mar, 2021   

Witam. Wraz z kolegą 30.04.2020r odszedłem na emeryturę. Jesteśmy na 12tce. Kumpel dostał informację z biura na piśmie o waloryzacji jego emerytury.
O co tu chodzi???
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Nie 14 Mar, 2021   

Jest marzec. To i jest waloryzacja.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 14 Mar, 2021   

Robert781 napisał/a:
O co tu chodzi???

Masz ustalone prawo do emerytury, więc Twoja emerytura podlega marcowej waloryzacji (zakładam, że nie pytasz o samo pojęcie waloryzacji). Bo w przypadku waloryzacji, inaczej niż w przypadku 13 czy 14 emerytury, nie ma znaczenia, czy w danym momencie faktycznie pobierasz emeryturę.
 
 
Robert781 
1


Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Nie 14 Mar, 2021   

Dzięki za informację.
Miesiąc temu dzwoniłem do Biura Emerytalnego w Warszawie i zostałem poinformowany że jeżeli pobieram tzw. 12tkę to mi to nie przysługuje...
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 14 Mar, 2021   

I Ty otrzymasz decyzję o waloryzacji swojej emerytury. A Twoja pierwsza otrzymana emerytura będzie już waloryzowana.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Nie 14 Mar, 2021   

Cytat:
Miesiąc temu dzwoniłem do Biura Emerytalnego w Warszawie i zostałem poinformowany że jeżeli pobieram tzw. 12tkę to mi to nie przysługuje...

Jeżeli "to" oznacza waloryzację, to być może nie zrozumieliście się. Z drugiej jednak strony nie wykluczam, że taką właśnie nieprawdziwą informację otrzymałeś, bo sam niedawno miałem nieprzyjemność rozmawiać z pracownicą warszawskiego WBE, która okazała się osobą rażąco niekompetentną.

W Twoim przypadku, także w przypadku kolegi, sytuacja wygląda następująco:
1) waloryzacja - należy się,
2) 13 emerytura (płatna w kwietniu) - nie należy się,
3) 14 emerytura (płatna w listopadzie) - należy się lub nie, pełna lub niepełna, w zależności od wysokości emerytury, wg poniższych zasad:
- wysokość brutto emerytury 2900 zł lub mniej - przysługuje pełna 14-ka,
- wysokość brutto emerytury powyżej 2900 zł ale mniej niż 4150,88 zł - przysługuje niepełna 14-ka w wysokości: 4150,88 - emerytura = 14-ka,
- wysokość brutto emerytury 4150,88 lub więcej - 14-ka nie przysługuje.
 
 
Robert781 
1


Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią 26 Mar, 2021   

Witam ponownie, dziś kolejny raz rozmawiałem z WBE i Pani poraz kolejny powtórzyła że mi się waloryzacja emerytury nie należy.
Pomimo uprawnień do emerytury otrzymuję 12tkę która kończy mi się w kwietniu i dopiero od tego momentu będę pobierał emeryturę. Tak to pani wytłumaczyła.

[ Dodano: Pią 26 Mar, 2021 ]
Już załatwione. Dzięki za pomoc.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 26 Mar, 2021   

Robert781 napisał/a:
Już załatwione.
Jak załatwione ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 26 Mar, 2021   

-=Alex=-, dopytywanie się chyba nie ma sensu. Zbyt długo wspomagasz ludzi na tym forum, żeby nie wiedzieć, że szukający pomocy na ogół są bardzo rozmowni, wręcz wylewni, ale kiedy już poradę uzyskają, mają radzących w d... Ten pytający przynajmniej podziękował, co też nie jest regułą.
 
 
Robert781 
1


Dołączył: 23 Sty 2020
Posty: 4
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob 27 Mar, 2021   

Nie siedzę na Forum non stop, jestem tu okazjonalnie ( nie tylko gdy szukam pomocy czy rady).
Tak jak pisałem,
Pani która do tej pory pilotowała moje dokumenty emerytalne stwierdziła to co pisałem wcześniej...
Postanowiłem zadzwonić do sekretariatu i tam także usłyszałem te same słowa. Poprosiłem więc o podstawę prawną czemu waloryzacja mnie nie obowiązuje, usłyszałem w odpowiedzi jaka jest podstawa aby mnie obowiązywała...Odpowiedziałem,, jest taka że jestem emerytem''.
Do telefonu podeszła inna pani i przekazała że sprawdzi to dokładnie i oddzwoni. Po 15 min dostałem telefon i usłyszałem że waloryzacja na tak, 13tka nie, czyli tak jak pisaliście.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 27 Mar, 2021   

W imieniu swoim i Kolegów dziękuję za informację.

Mimo tego, że otrzymywałeś błędne informacje to i tak emerytura byłaby waloryzowana. Komputer by "wyrzucił".
Jakie wnioski ? Powtarzalne i nie ciekawe.
- nie załatwiamy spraw przez telefon,
- kompetencje pracowników (?)

I tak powstają dowcipy. Narodził się nowy. Ilu potrzeba pracowników WE, aby otrzymać prawidłową odpowiedź (informację) ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 27 Mar, 2021   

Mój ostatni post był trochę manipulacyjny i miał na celu zdopingowanie Cię Robert781 do udzielenia nam wyjaśnień. Manipulacja była w słusznej sprawie i cel został osiągniety, więc mam nadzieję, że mi wybaczysz. :gent:
A co do meritum, to nie tyle jestem zdziwiony, co oburzony na ignorancję pracownic WBE Warszawa. Boże, chroń nas przed takimi urzędami i takimi urzędnikami!
 
 
foxi 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lip 2016
Posty: 326
Skąd: warszawa
Wysłany: Pią 04 Lut, 2022   

Czy żołnierzowi który jest na wypowiedzeniu do 28.02.2022, biuro emerytalne naliczy waloryzacje w marcu za 2022.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 04 Lut, 2022   

Nie.
Cytat:
Art. 6. Emerytury i renty oraz podstawy ich wymiaru podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tym że:
1) waloryzacja, o której mowa w art. 88 tej ustawy, obejmuje emerytury i renty osób:
a) którym prawo do świadczenia ustalono przed dniem 1 marca,
b) które nabyły prawo do renty rodzinnej po żołnierzach zawodowych zmarłych nie później niż w ostatnim dniu lutego.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Sob 12 Lut, 2022   

W Monitorze Polskim opublikowano w sobotę komunikat Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. Wynika z niego, że od 1 marca świadczenia wzrosną o 7 proc.

https://monitorpolski.gov.pl/M2022000021101.pdf
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group