Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki warte przeczytania
Opublikował Wiadomość
Biko 77
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Sty, 2005   

Rekin !!!

Wielkie dzięki.

Mam jeszcze pytanko do wszystkich lubiących książki : Co sądzicie o twórczości W. Łysiaka? Głównie mam na myśli okres napoleoński .

Jeszcze raz pozdrawiam Rekina.
 
 
Rekin którego nie ma
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Lut, 2005   

Nie ma za co.

Polecam się na przyszłość

Rekin
 
 
Rekin którego nie ma
[Usunięty]

Wysłany: Wto 08 Lut, 2005   

Polecam kolejną książkę związaną z historią najnowszą

W. Zubok i K. Pleszakow,
"Zimna wojna zza kulis Kremla, Od Stalina do Chruszczowa"wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1999

Autorzy analizują nowo udostępnione dokumenty i badają pochodzenie, psychologię i motywy działania radzieckich przywódców: Stalina, Mołotowa, Berii, Żdanowa, Malenkowa i Chruszczowa. Ukazują przebieg wojny koreańskiej, i konfliktu z Mao, kryzys berliński i powstanie muru berlińskiego, utworzenie Kominfornu i bloku wschodniego. szczególnie wiele miejśca poświęcają wyścigowi zbrojeń, kryzysowi kubańskiemu i stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi.
Polecam
Rekin
 
 
CWO
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Lut, 2005   

"SPRAWA HONORU" ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
- Lynne Olson & Stanley Cloud >>>Serdecznie polecam, lektura o znaczeniu nie do przecenienia dla polski i polaków, a zwłaszcza dla żołnierzy i ich dzieci.
Pozdrawiam.
 
 
coyota
[Usunięty]

Wysłany: Pon 21 Lut, 2005   

dopiero zaczynam to czytac i zaczyna sie mocno ciekawie...
 
 
agnieszka 
6



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Wrz 2004
Posty: 1527
Skąd: z nienacka
Wysłany: Pon 21 Lut, 2005   ksiazki warte przeczytania

a ja polecam ksiazki z innej beczki czyli trylogie Andrzej Pilipiuka o przygodach niejakiego Jakuba Wedrowycza :mrgreen: :D opowiesci niesamowite, ubaw po pachy, a milosnikom fantasy polecam Salvatora :efendi2:
_________________
Prezydent jest w stanie zrobić cię generałem, ale tylko łączność może uczynić cię dowódcą. Gen. Le May
 
 
Szarlej
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lut, 2005   

oooo :mrgreen: jak już przy fantasy i SF jesteśmy to polecam ANTOLOGIĘ FANTASTYKI ROSYJSKIEJ " ZOMBI LENINA " oraz część pierwszą tegoż cyklu " WILCZA KREW "

;) Pozdrawiam ;)
 
 
agnieszka 
6



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Wrz 2004
Posty: 1527
Skąd: z nienacka
Wysłany: Wto 22 Lut, 2005   

yala1 napisał/a:
Proponuję książki
SERGIUSZA PIASECKIEGO "Jabłuszko","Pamiętnik oficera armii czerwonej" i inne.
Ciekawe spojżenie na światek przestępczy przedwojennego wschodniego pogranicza i bardzo humorystycznie opisana okupacja Wilna przedstawiona oczami okupanta radzieckiego.
Gorąco polecam :zly4:


"Pamietnik oficera Armii Czerwonej" ksiazka obledna, ubaw nie z tej ziemi, ale hmmmm................. koniec mi sie bardzo nie podobal :(
_________________
Prezydent jest w stanie zrobić cię generałem, ale tylko łączność może uczynić cię dowódcą. Gen. Le May
 
 
JohnKane
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lut, 2005   

Jeżeli ktos interesuje sie lotnictwem II wojny swiatowej to polecam "Zapomniane dywizjony" Adam Zamoyski. W książce opisane są wspomnienia lotników.Ciekawe jest też podsumowanie ksiązki w ktorym opisuje sie sytuacjie polaków po zakończeniu wojny.

Druga książka która polecam to Biografia najbardziej znanego poliota Luftwaffe "Adolf Galland" Ksiązke napisali Raymound f Tolier i Trevor J. Constable. " Książka niezaleznie od bulwersujących sekwencji, ma niewątpliwą zalete - ujawnia nieznane nam dotychczas szczegóły funkcjonowania luftwaffe, podejmowanych decyzji, politycznej hipokryzji i fascynacji walką, której Galland nie potrafił sie opreć"

Kolejna pozycja to książka w której opisne są wspomnienia belga słuzacego w armii niemieckiej na froncie wschodnim. Leon Degrelle - Front Wschodni 1941-1945. "...Sowieci szczególnie nie cierpieli Włochów. Nienawidzili ich bardziej niz Niemców. Zawsze traktowali ich na froncie wschodnim ze szczególnym okrucieństwem. Za jednym zamachem zajeli trzy wioski. Nikt nie zdążył chwycić za broń. Jeńcy zostali doprowadzeni w pobliże studni i rozebrani do naga. Rozpoczeły się tortury. Kozacy nabierali lodowatą wodę do wielkich wiader i rycząc ze śmiechu, oblewali nią swe ofiary. Było trzydzieści, Trzydzieści pięć stopni poniżej zera. We wszystkich trzech wioskach nieszczęśni jeńcy umierali zamarzając żywcem..."
 
 
bodek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lut, 2005   

Przygody Jakuba Wędrowycza są tak bzdurne że aż fajne... :mrgreen:
 
 
bodek
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lut, 2005   

Jeśli ktoś lubi tematykę II wojny to polecam książki Svena Hassela.
Np. "Widziałem jak umierają"
Bardzo realistycznie pokazuje okropności frontu wschodniego i jego służby w karnej jednostce Wehrmahtu...
 
 
RSz
Gość Specjalny



Dołączył: 10 Lis 2004
Posty: 448
Wysłany: Pon 07 Mar, 2005   Też coś polecam!

KSIĄŻKA, AUTOR I WYDAWNICTWO WARTE NIE TYLKO ZAPAMIETANIA.
Wydawnictwo MAGNUM sp. z o.o. wydało obszerne opracowanie (696 stron) David’ a Kahn’ a “Szpiedzy Hitlera. Niemiecki wywiad wojskowy w czasie II wojny światowej” (Warszawa 2004). Na stronach 378-379 czytamy o niemieckim szpiegu, którym miał być oficer polskiego wywiadu kpt. dypl. pilot Ryszard Czerniawski. Czytelnik dowiaduje się, że został on aresztowany w Paryżu przez Niemców i zgodził się zostać agentem Abwehry. Po przedostaniu się do Anglii zmylił kontrwywiad brytyjski i zajmując wysokie stanowiska w Polskich Siłach Zbrojnych jako agent „Hubert” przekazał Niemcom wiele cennego materiału dotyczącego przygotowań aliantów do lądowania w Normandii. Relację nt. Czerniawskiego Kahn kończy zdaniem:

„W styczniu 1945 roku meldunki HUBERTA raptem się urwały. Najwyraźniej został pojmany przez Brytyjczyków.”

W 1995 r. ukazała się praca Andrzeja Pepłońskiego „Wywiad Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945”. Na kartach tego opartego na źródłach polskich i brytyjskich opracowania wiele razy wymieniono nazwisko kpt. Czerniawskiego. Dowiadujemy się, że wspomniany oficer zorganizował na terenie okupowanej Francji dużą siatkę wywiadowczą, która zdobyła wiele cennych informacji. Aresztowany w wyniku błędu popełnionego przez podwładnego przy werbunku informatora (przyczyną aresztowania nie była zazdrosna kochanka – jak napisał Kahn) podjął grę z Niemcami i pozornie zgodził się zostać niemieckim szpiegiem. Po przedostaniu się do Anglii o wszystkim natychmiast zameldował szefowi polskiego wywiadu płk Stanisławowi Gano i za zgodą gen. Władysława Sikorskiego został skierowany do pracy w wywiadzie brytyjskim jako podwójny agent „Brutus” do działań dezinformujących Niemców. Był bardzo skuteczny bowiem z nasłuchów Brytyjczycy wiedzieli, że Niemcy uważali Czerniawskiego za sprawdzonego i wiarygodnego agenta. W 1944 r. kpt. Czerniawski odegrał kluczową rolę w operacji wywiadowczej „Fortitude” przekazywania Niemcom fałszywych danych dotyczących planów inwazji w Europie. O decydującej roli polskiego oficera dla powodzenia tej operacji szeroko pisze Nigel West, brytyjski historyk tajnych służb, w pracy „MI-5”, (pol. wyd. Bellona, Warszawa 1999 r.).
Warto dodać, że rząd Wielkiej Brytanii w uznaniu wybitnych zasług polskiego oficera odznaczył go Orderem Imperium Brytyjskiego przyznając mu szlachectwo i prawo posługiwania się tytułem „Sir”.

Opracowanie Kahn’ a powstało w 1978 r. (praca West’ a w 1981 r.). Z bibliografii „szpiegów” można wnosić, że Kahn czerpał, zdaje się dość bezkrytycznie, ze źródeł niemieckich. Zapewne nie zajrzał do materiałów, którymi posłużył się West. I oczywiście nie mógł posiłkować się źródłami polskimi, a ponadto wiedza o zmaganiach polskiego wywiadu z Niemcami jest mu całkowicie obca. Stąd zapewne tak lekkomyślne potraktowanie osoby kpt. Czerniawskiego – dla Niemców polski oficer był przecież ich agentem. To wszystko nie może jednak tłumaczyć zachowania polskiego wydawcy opracowania Khan’ a. Książka ukazała się w 2004 roku i wg wydawcy przygotowali ją do druku dwaj konsultanci (Tadeusz Melleman, Michał Misiorny). Powinni oni znać opracowania West’ a i Pepłońskiego. Dlaczego nie umieścili stosownego komentarza czy przypisu w drukowanej dla polskiego czytelnika książce? Jak to się stało, że polskie wydawnictwo dopuściło się obrazy bohaterskiego oficera polskiego wywiadu?
Nie będę zdziwiony, jeżeli bliscy kpt. Czerniawskiego skierują do sądu sprawę o oszczerstwo przeciwko wyd. MAGNUM.
dr hab. Romuald Szeremietiew
 
 
Biko 77
[Usunięty]

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2005   

Chciałbym polecić książkę autorstwa Henry Metelmanna "Przez piekło dla Hitlera" . Trafiła mi w ręce kiedy szukałem ksiązki "Zapomniany żołnierz" Guy Sajera o której dowiedziałem się dzięki temu forum. Metelmann opisuje swoje przezycia z frontu wschodniego i swoją służbę w 22 Dywizji Pancernej. Miłej lektury.
 
 
Ozzy 
7


Pomógł: 12 razy
Wiek: 61
Dołączył: 27 Mar 2005
Posty: 2564
Skąd: zach-pom
Wysłany: Pon 18 Kwi, 2005   

A ja proponuję Bohdana Tymienieckiego "Na imię jej było Lily". Gość nie z tej ziemi, na wojnę trafił z rezerwy i ma na nią nieco inne niż zawodowcy spojrzenie. Czytałem ze trzy razy i jeszcze mi się nie znudziła. :gent:
 
 
 
AKMS 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Kwi 2005
Posty: 793
Skąd: Vodka Ville
Wysłany: Sro 04 Maj, 2005   

Spalona ziemia świetna książka o wojnie na wschodzie, polecam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group