Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Świadczenie mieszkaniowe w ustawie o zakwaterowaniu SZRP
Opublikował Wiadomość
Edzio 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: Sulechów
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Witam! Dziwi mnie ten entuzjazm. Ja liczę, czekając od dłuższego czasu na mieszkanie służbowe, i liczę, i za nic nie wychodzi mi tak różowo.
Proste wyliczenia dla Sulechowa:
Współczynnik 1.4*300= 420 - 0.18 - to daje 344,4.
Mieszkanie dwupokojowe dla mojej rodziny to koszt ok. 900-1000 zł. Mówię oczywiście o kosztach odstępnego. Do tego oczywiście trzeba doliczyć czynsz (300 zł.), oraz opłaty za prąd, gaz i inne media. Lekko licząc to 900+300+media. Oczywiście nie oczekiwałem, że ktoś będzie płacił moje rachunki, ale jak ma się to świadczenie do realnych kosztów wynajmu mieszkania?
Kto ustalał współczynniki i na jakiej podstawie?
 
 
Xoggo 
5
Pretendent do Extraligi



Pomógł: 19 razy
Wiek: 51
Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 947
Skąd: z wojska
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Edzio,
wiadomo, że nie wszystkim będzie się opłacało wybrać świadczenie mieszkaniowe ale uwierz mi, coraz dla niektórych jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Może i w małej miejscowości jak Sulechów nie opłacalne ale nigdy wszystkim się nie dogodzi.

Po 1 lipca możesz zadeklarować, że chcesz mieszkanie z zasobów WAM.
Do czasu jego otrzymania tak będziesz pobierał świadczenie więc tak czy inaczej będziesz do przodu bo teraz czekając nic nie masz.
:nie2:
_________________
Jeszcze nigdy tak wielu nie było manipulowanych przez tak nielicznych.
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Edzio, witaj na forum.
Cierpliwości...
Poczytaj na spokojnie a potem pytaj.
Wszystko masz na forum.
Chętnie służę pomocą.
Na PW podam numer służbowy.
Pozdrawiam. :gent:
 
 
Edzio 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: Sulechów
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Poproszę zatem o konkretny przykład miasta, w którym będzie opłacało się wziąć świadczenie mieszkaniowe.
Warszawa, może Kraków? Współczynnik * 3, co daje po odliczeniu podatku 738 zł. Ale uwzględniając warunki rynkowe stanowi to może 50% kosztów najmu.
A po co ustawa mówiąca o normach, jakie przysługują żołnierzom. Przecież jeśli uwzględnić normy także przy wynajmie (bo niby dlaczego żołnierz bez przydzielonego mieszkania ma mieszkać w kawalerce z trzyosobową rodziną, podczas gdy ustawa gwarantuje mu trzypokojowe mieszkanie służbowe), to świadczenie pokryje 1/3 kosztów wynajmu. Po co zatem mówić, że żołnierz będzie bardziej mobilny, bo będzie mógł wynająć mieszkanie na wolnym rynku, gdy fakty są takie, że świadczenie nie wystarczy na 50% pokrycie kosztów wynajmu?!

[ Dodano: Wto 15 Cze, 2010 ]
kempczol, fajnie że tak się troszczysz.
Forum czytałem jeszcze jako niezalogowany, dlatego właśnie piszę, bo nie znalazłem odpowiedzi.
Bardzo chciałbym, aby ktoś pomógł mi rozwiązać problem z przydziałem mieszkania służbowego, a nie mamił mnie świadczeniem mieszkaniowym na sam nie wiem jaki cel, bo z pewnością nie jest to realna pomoc w wynajmie mieszkania.
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Edzio, jesteś nowy na forum. Jednak wszystko ma swoje granice.
Przeczytaj nową ustawę o zakwaterowaniu:
http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=33424
Xoggo, też zgrabnie ujął sprawę.
Poczytaj na spokojnie. Porównaj obecną z nową ustawą o zakwaterowaniu.
Wpadłeś tutaj wylać swoją frustrację ?
Jak tak, to nie mam zamiaru z Tobą dyskutować. Jak nie, to przeczytaj raz jeszcze, dokładnie mój poprzedni post. :gent:
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12852
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Nigdzie się nie będzie opłacało. Dodać do tego brak dotacji z budżetu państwa dla WAM-u od przyszłego roku a znając WAM oznacza to zaprzestanie budowy mieszkań, dodać do tego, że teraz żołnierze nie będą się chcieli w ogóle wyprowadzać z mieszkań - nawet tych na czas służby (no bo jak tu coś wynająć za takie pieniądze - lepiej żyć na dwa domy) i mamy obraz kompletnego zastoju w polityce mieszkaniowej i wykształcenie nowej grupy żołnierzy - golasów, dopłacających krocie do wynajmowanych mieszkań i totalnie wykiwanych przez WAM, który będzie im płacił groszowe świadczenie i nie czuł się już do niczego zobowiązany. Jedynym beneficjentem będą (do pierwszej zmiany garnizonu) miejscowi szer. zaw. (takich jest większość), i w istocie całe to świadczenie jest po prostu ukrytą dla nich podwyżką i zachętą do pozostania w wojsku pomimo ograniczenia do 12 lat czasu trwania tej służby. Przyda się też przy werbowaniu nowych naiwnych do tej służby i odciąganiu ich od innych służb mundurowych (za cenę paruset złotych więcej i dużych kłopotów za 12 lat).
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Edzio 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: Sulechów
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

Tak się składa, że ustawę poczytałem sobie na spokojnie jakiś czas temu. Przyznam, brzmi nieźle. Warunki, w jakich według ustawy mieliby mieszkać żołnierze wraz z rodzinami są rzeczywiście bardzo komfortowe. Chodzi mi o normy mieszkaniowe, standard wykończenia nowo budowanych mieszkań itd. I pewnie dostając mieszkanie nie ma powodów do narzekań.
Nowa ustawa nie ma jednak wpływu na to, że ja osobiście chcąc wynająć mieszkanie dla mojej rodziny poniosę takie koszty, że świadczenie nie jest dla mnie satysfakcjonujące. I proszę się temu nie dziwić. W wywiadach z ministrem Klichem mowa o świadczeniu była w innym kontekście niż "lepsze to niż nic" - cytuję "wzrosną natomiast wydatki na świadczenia, umożliwiające wynajmowanie przez żołnierzy mieszkań na zasadach rynkowych, zamiast tzw. kwater służbowych".
 
 
gadzior
5



Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 567
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

manfred, będzie się opłacało jeżeli ktoś kupi mieszkanie i przeznaczy świadzenie jako część spłaty kredytu. Nie ulega wątpliwości, ze czynsz w nowym mieszkaniu też będzie mniejszy niż w WAM, więc dla wielu to "podwójny zysk" i zachęta do kupna własnego M.
Znam pare osób które już to zrobiło a wielu się zastanawia w tym i ja.
Żeby tylko ta stabilność w wojsku nie była czczą gadaniną....
 
 
Edzio 
1


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: Sulechów
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

gadzior, a co jeśli przeniosą Cię w inny koniec Polski?
Mowa była o większej mobilności, a zakup mieszkania chyba taką wyklucza.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12852
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

No i nie kłamał, bo wzrosną. Tylko dla MON-u oznacza to oszczędności. Internaty trzeszczą w szwach a na budowę nowych trzeba pieniędzy. Kwaterować ich w jednostkach też już nie bardzo można, bo pierwsi "12 latkowie" nie zawahają siępo zwolnieniu ze służby wystąpić do sądów o odszkodowanie za 12 lat traktowania ich jak żołnierzy z.s.w. W internatach woda, prąd i ścieki za darmo więc się nie oszczędza. Wystarczy policzyć koszty wynajmu mieszkania internatowego dla np. 6 szeregowych zawodowych. Całkiem duża kwota. Lepiej dać im po 3 stówy (może starczy na odstępne za wynajmowane wspólnie prywatnie mieszkanie, na opłaty i czynsz już raczej nie) i problem z głowy. O strukturach nowych kwater z nowej ustawy lepieij w ogóle nie myśleć - tych kwater w ogóle nie będzie, bo WAM od przyszłego roku w praktyce zaprzestanie budowy nowych mieszkań. Tak jeszcze na koniec przypomnę hasło, które krążyło po forach jakieś trzy lata temu (w wersji zmodyfikowanej dla WP): żołnierz, który nie dostał mieszkania z wojska przed zmianą ustawy, przegrał życie.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
karadeniz 
1


Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 24
Skąd: 100lica
Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

No i podpisał wreszcie Minister ON Rozporządzenie o świadczeniu mieszkaniowym. W Dzienniku Ustaw ma się ukazać pod koniec przyszłego tygodnia. Wchodzi w życie z dniem 01.07. br. Stawki świadczenia zostały utzrymane zgodnie projektem. :D
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Wto 15 Cze, 2010   

karadeniz, pisałem o tym tutaj:
http://www.nfow.pl/viewto...ghlight=#514053
4 dni temu... :cool:
makary21 specjalnie wydzielił wątek a Ty... :dzises:

Dzisiaj odbyło się kolejne szkolenie pracowników OReg WAM Gdynia.
Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w lipcu.
Bzdurą jest podawanie terminu jak wyżej zostało opisane.
Ale co kraj to obyczaj... :gwizdze:
 
 
Xoggo 
5
Pretendent do Extraligi



Pomógł: 19 razy
Wiek: 51
Dołączył: 03 Gru 2006
Posty: 947
Skąd: z wojska
Wysłany: Sro 16 Cze, 2010   

karadeniz napisał/a:
Stawki świadczenia zostały utzrymane zgodnie projektem. :D

Raczej zostały pozmieniane na wyższe. :zly4:
_________________
Jeszcze nigdy tak wielu nie było manipulowanych przez tak nielicznych.
 
 
Znajomy 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Kwi 2005
Posty: 317
Skąd: Cała Polska
Wysłany: Sro 16 Cze, 2010   

Stawki w bardzo dużej ilości zostały zwiększone a dlaczego są takie a nie inne dla poszczególnych miejscowości - to chyba wiadomo tylko tym którzy wyliczali te wskaźniki.
 
 
Yari 
1


Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 4
Skąd: Tarnów
Wysłany: Sro 16 Cze, 2010   

Witam mam pytanie. Niedługo będę żołnierzem zawodowym w 6 batalionie dowodzenia w Krakowie. Jako żołnierz służby kontraktowej. Mam pytanie co do zakwaterowania. W nowo wchodzącej w życie ustawie o zakw, sił zbr. podane jest ( tutaj przytoczę ogólnikowo ) :

Żołnierzowi pełniącemu zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby terminowej (żołnierzowi służby kontraktowej) pozostawia się możliwość wyboru pomiędzy zakwaterowaniem w internacie (albo kwaterze internatowej) a wypłatą świadczenia mieszkaniowego, o ile brak jest w danym garnizonie kwater lub lokali mieszkalnych.

W 6 batalionie brak wolnych miejsc , prawdopodobnie mamy być kierowani na Rząskę. Pytanie jest takie, czy mogę wybrać sobie zamiast internatu na Rząsce świadczenie mieszkaniowe jeśli Rząska jest po za granicami Krakowa i ( nie jestem w 100% pewny ) nie należy do garnizonu Kraków ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group