Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elekrownia atomowa i gazoport w kontekście militarnym
Opublikował Wiadomość
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 03 Cze, 2020   

Nie wydaje mi się, abym nagle wtedy stracił umiejętność palenia w kotle. Po prostu kanałów w środku pieca nie da się dobrze wyczyścić (dwie wyczystki) i w końcu się nazbierało.
Jaki jest dom - to w tym wypadku nie ma znaczenia- bo w takim samym stanie na kopciuchach i pellecie. Stąd skala porównawcza. I nie tylko moja. EOT

manfred napisał/a:
To może pellet z USA do Polski sprowadzać, zamiast gazu? I będzie taniej, niż polskim węglem?

Niż polskim węglem- to na pewno. Nie wiem czy taniej niż rosyjskim czy kolumbijskim. Dlatego państwowe spółki energetyczne aby zmniejszyć koszty sprowadzają coraz więcej wegla. Premier zrobił sobie konferencję na tle antonowa, ale jak dwa tygodnie później wpłynął największy masowiec przyjęty w polskim porcie z kolumbijskim węglem (musiał być częsciowo rozładowany aby wejść na Bałtyk) zamówionym przez państwowego producenta energii- to już nie chciał :D
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6057
Skąd: z nikąd
Wysłany: Czw 04 Cze, 2020   

maxikasek napisał/a:
Nie wydaje mi się, abym nagle wtedy stracił umiejętność palenia w kotle. Po prostu kanałów w środku pieca nie da się dobrze wyczyścić (dwie wyczystki) i w końcu się nazbierało.
No popatrz kiedyś sobie radzono...
maxikasek napisał/a:
Jaki jest dom - to w tym wypadku nie ma znaczenia- bo w takim samym stanie na kopciuchach i pellecie. Stąd skala porównawcza. I nie tylko moja. EOT


Ma znaczenie - bo inaczej "pali się" w domu z epoki gierka z otwartą instalacją z zbiornikiem wyrównawczym z rurami o dużej średnicy i żeliwnymi grzejnikami, a inaczej w nowym dobrze ocieplonym domku z podłogówką...

Skoro dla ciebie "wszystko jedno" - to nie widzę sensu dalszego uświadamiania...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 04 Cze, 2020   

239099 napisał/a:
Ma znaczenie - bo inaczej "pali się" w domu z epoki gierka z otwartą instalacją z zbiornikiem wyrównawczym z rurami o dużej średnicy i żeliwnymi grzejnikami, a inaczej w nowym dobrze ocieplonym domku z podłogówką...

Skoro dla ciebie "wszystko jedno" - to nie widzę sensu dalszego uświadamiania...

Ale jakie to ma znaczenie- skoro to był ten sam dom, dwa rodzaje pieców? :cool: Czytasz co napisałem?

Cytat:
No popatrz kiedyś sobie radzono...

Owszem. Maks co 10 lat przestawiano piec kaflowy (wynikało to z powodu użytego materiału). Była też opcja oszczędnościowa- rozebrać dwa górne rzędy do wylotu i wyczyścić. Jako dzieciak przerabiałem też i tę opcję :gent:
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6057
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pią 05 Cze, 2020   

maxikasek napisał/a:

Ale jakie to ma znaczenie- skoro to był ten sam dom, dwa rodzaje pieców? :cool: Czytasz co napisałem?:
No właśnie czytam i każdym kolejnym postem utwierdzasz mnie w przekonaniu że jesteś wyjątkowym przypadkiem...

A wyjątki wiadomo - wyjątki potwierdzają regułę...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 21 Mar, 2021   

No, to naprawdę ciekawe. 6 elektrowni w 20 lat, ho, ho. To w kontekście Zielonego Ładu byłby rzeczywiście przełom.

Kto i kiedy
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Nie 21 Mar, 2021   

Cytat:
To bardzo poważny problem i jest ryzyko, że narzucony przez Unię Europejską plan odchodzenia od emisji CO2, skutkujący nakładaniem na nasze źródła energii ogromnych danin, zdusi nasz wzrost gospodarczy.

No bo zmiana diety na wegetariańską, zmniejszenie chowu i przekierowanie rolników w sposób kontrolowany na inne elementy oferty to za trudne. Najwięcej motywacji i najłatwiej kupić cudzymi pieniędzmi śliczne dupencje. Optymalnie dwie. Bo nie jedna i nie trzy.

Cytat:

Ten rząd to robi, a ja ten pomysł popieram. Mamy podpisaną umowę ze Stanami Zjednoczonymi na budowę sześciu elektrowni jądrowych w ciągu 20 lat.

Coś było o tym w Sejmie? Bo nie uważałem. 20 lat? Może zdążą przed Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Nie 21 Mar, 2021   

manfred napisał/a:
No, to naprawdę ciekawe. 6 elektrowni w 20 lat, ho, ho. To w kontekście Zielonego Ładu byłby rzeczywiście przełom.

Kto i kiedy


Sęk w tym że elektrownie jądrowe nie sa zamienne z elektrowniami na gaz, ponieważ elektrownię gazową uruchamia się i wyłącza w ciągu kilku minut, a elektrownie jądrowe w ciągu kilku dni.

W rezultacie elektrownia gazowa to pracuje jako szczytowa, tj. włączana i wyłączna dwa razy na dobę, w szczycie porannym i szczycie wieczornym, a elektrownia jądrowa pracuje jako tzw podstawowa, tj. dostarczając cały czas 24h na dobę tyle samo energii. Elektrownie jądrowe, o powolnym rozruchu i powolnym wygaszaniu, moga nam, owszem, zastąpić inne elektrownie o podobnej charakterystyce, to jest głównie... Turoszów, Bełchatów - jadące na węglu brunatnym.
Ale gazu atomem nie zastapi.

Atom zastąpić gazem - w tą stronę to tak
Gaz zastąpić atomem - w tą stronę to nie
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12831
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Nie 21 Mar, 2021   

A skąd ten gaz będziesz brał? Z NS 2 bo i skąd?
To jest projekt polityczny. Glapa tam wyraźnie mówi o oczekiwanych tysiącach amerykańskich specjalistów przez 20 lat. No i know - how, serwisowanie, paliwo , to jest gruby interes.
Pewnie ma być jednym z filarów bezp. Polski.
Dlatego kwestie elastyczności, chociaż ważne, schodzą na dalszy plan.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6057
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 21 Mar, 2021   

Macie problem....
I 6 EA nie zabezpiecza 100% zapotrzebowania w PL


Sęk w tym że lata lecąm a ja nawet fundamenta pierwszej EA nie widzę...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Nie 21 Mar, 2021   

michqq napisał/a:

W rezultacie elektrownia gazowa to pracuje jako szczytowa, tj. włączana i wyłączna dwa razy na dobę, w szczycie porannym i szczycie wieczornym, a elektrownia jądrowa pracuje jako tzw podstawowa, tj. dostarczając cały czas 24h na dobę tyle samo energii. Elektrownie jądrowe, o powolnym rozruchu i powolnym wygaszaniu, moga nam, owszem, zastąpić inne elektrownie o podobnej charakterystyce, to jest głównie... Turoszów, Bełchatów - jadące na węglu brunatnym.
Ale gazu atomem nie zastapi.

Atom zastąpić gazem - w tą stronę to tak
Gaz zastąpić atomem - w tą stronę to nie

To dobry argument aby partia nie dokupiła okazyjnie kolejnych 6-ciu.
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Pon 22 Mar, 2021   

239099 napisał/a:
Macie problem....
I 6 EA nie zabezpiecza 100% zapotrzebowania w PL


Sęk w tym że lata lecąm a ja nawet fundamenta pierwszej EA nie widzę...


A cos tam chyba w żarnowcu jeszcze zostało :)
Wiesz 31 marca 1982, rozpoczęto budowę, cement raczej był to i fundamenty powinny po 30 blisko latach wytrzymać. :)
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11549
Skąd: -)
Wysłany: Pon 22 Mar, 2021   

kolega napisał/a:
fundamenty powinny po 30 blisko latach wytrzymać.


To jest świetny pomysł, żeby po 30tu latach od wylania, zabrać się za odtworzenie dokumentacji i ekspertyzy stanu tych fundamentów.
Na byleczym oczywiście nikt nie chce elektrowni jądrowej stawiać, bo to niebezpieczne, nowych fundamentów nie da się tu wylać bo są już stare, słowem, nalezy rozpisac przetarg na ekspertyzę stanu fundamentów, a następnie przetarg na doprowadzenie ich do stanu używalności, wraz z odpowiednim ocertyfikowaniem efektu.

Genialne, ja bym dał tak ze cztery lata.
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
Lumen 
8


Dołączył: 29 Maj 2014
Posty: 3290
Skąd: z cywila
Wysłany: Pon 22 Mar, 2021   

Daj spokój oni bodaj 15 rok analizują potencjalną lokalizacje EA...
 
 
kolega 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 1745
Skąd: centralna Polska
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

Lumen napisał/a:
Daj spokój oni bodaj 15 rok analizują potencjalną lokalizacje EA...


A ilu specjalistów potrzeba do tej analizy,
To nie są proste wnioski.
Tyle obliczeń, tyle rozważań. A Pan Prezes i tak pieniążki na inny cel pokieruje. :)
 
 
deacon fr3y 
5
wieczny student


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 937
Skąd: Góry Świętokrzyskie
Wysłany: Wto 23 Mar, 2021   

kolega napisał/a:

Wiesz 31 marca 1982, rozpoczęto budowę, cement raczej był to i fundamenty powinny po 30 blisko latach wytrzymać. :)


Zostało tego cementu, a najwięcej w willach trójmiejskich oficjeli; młody kolego. :gent:
_________________
Byłe niebydło zorientowało się, że jest poślednim sortem. Kwik wzbił się pod niebiosa!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group