Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Profesjonalizacja.....?
Opublikował Wiadomość
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Wto 11 Paź, 2011   

mlyniu napisał/a:
jak i egzaminów eksternistycznych na podoficerów.

Te egzaminy to była porażka, ale wiele jednostek tak jak i moja nie brały udziału w tym eksperymencie, zorganizowanym po to aby coś udowodnić. Co - to można się domyśleć :nie2:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Wto 11 Paź, 2011   

Ryś napisał/a:
Te egzaminy to była porażka, ale wiele jednostek tak jak i moja nie brały udziału w tym eksperymencie, zorganizowanym po to aby coś udowodnić. Co - to można się domyśleć

Moim zdaniem, jeśli ktoś coś chciał udowodnić, to to, że tym sposobem nie da rady zdobyć pierwszego stopnia podoficerskiego. Dobitnie sugerują to wyniki egzaminów eksternistycznych - zdało 6 na 300 osób, które do nich przystąpiły...
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Wto 11 Paź, 2011   

I to jest to udowodnienie, że szeregowy nie może od razu dostać szlifów podoficerskich tylko iść do szkółki, aby ona się utrzymała i była potrzebną :brawo:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Wto 11 Paź, 2011   

No właśnie Rysiu - tej puenty zabrakło w mojej wypowiedzi...
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Sro 12 Paź, 2011   

Ryś, mlyniu - może to "niepolityczne", ale uważam, że najlepszy robotnik niekoniecznie nadaje się na brygadzistę. Super-hiper szeregowy zawsze będzie super szeregowym, ale może nie mieć kompetencji do zarządzania zespołem. Dlatego uważam, że podstawową drogą do stopnia podoficerskiego powinna być szkoła podoficerska dla żołnierzy czynnej służby wojskowej, wsparta egzaminami eksternistycznymi i szkoleniem dla żołnierzy rezerwy. Nie widziałbym problemu (pomysł :viktoria: :brawo: ), by po pozytywnie zdanym egzaminie żołnierz nie był natychmiast awansowany, za to miałby gwarancję, że na pierwsze wakujące stanowisko w swojej SW dostanie propozycję związaną z awansem na stopień podoficerski. Wiem, że często byłaby to propozycja z Przemyśla do Szczecina, ale "żołnierzem jestem". Poza tym, to sprawa techniczna dla kadrowców - np. propozycje zbierane raz na kwartał, na 6 m-cy.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
DN 
3



Wiek: 62
Dołączył: 07 Lip 2004
Posty: 143
Skąd: z centrum
Wysłany: Sro 12 Paź, 2011   

Młyniu, te 600 to tylko w Wojskach Lądowych.
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Sro 12 Paź, 2011   

Lokom masz rację - nie każdy ma predyspozycje by dowodzić/kierować grupą ludzi, mimo że na swoim obecnym stanowisku, jako szeregowy, sprawdza się przynajmniej w stopniu dobrym. Ja też osobiście nie czuję się dowódcą, już mialem okazję troszkę "zakosztować" tego chleba, mimo to stosowny wniosek na kurs podoficerski złożyłem. A to wszystko dlatego, iż ustawodawca, reprezentowany przez rząd i parlament, chcąc "sprofezjonalizować" Naszą armię (podskok słupków sondażowych za zniesienie poboru) zaczął jednocześnie walkę z "młodymi emerytami mundurowymi" (kolejny podskok słupków sondażowych-tym razem za "dowalenie" tym "nieroboem"), w związku z czym, po okresie 12 lat, ja i wielu innych, nie będziemy mogli być dalej dobrymi szeregowymi...
DN obecnie najwięcej etatów podoficerskich z pewnością mają WL, gdyż niektóre etaty szeregowych podniesiono do rangi kaprala, o czym traktuje wspomniany artykuł. Stąd też pomysł na eksternistyczne egzaminy, po zaliczeniu których możnaby zostać takim kapralem. Nie pamiętam czy też ów artykuł wspominał o innych rodzajach Sił Zbrojnych, lecz wydaje mi się, że tam nie ma tak różowo, jak zdajesz się sugerować, bowiem gdyby były wolne etaty, to i zapewne byłby choć minimalny nabór do Szkół Podoficerskich Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. A tak owe szkoły mają na chwilę obecną nabór zawieszony.
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Sro 12 Paź, 2011   

Nie każdy żołnierz mający z opinii służbowej ocenę bardzo dobrą, spełniający podstawowy warunek dostania się do szkoły podoficerskiej nadaje się na dowódcę nawet najniższego szczebla. Niektórzy młodzi kaprale z ostatniego wypustu nie wiedzą co się z czym je i nie potrafią dowodzić swoimi dobrymi szeregowymi, choć oni potrzebują dobrego dowódcy, aby swoje szeregowe doświadczenie przełożyć na wspólne działanie pod dobrym dowództwem. :zly2:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
dziamdziak
8



Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 3458
Wysłany: Pon 31 Paź, 2011   

http://www.youtube.com/wa...feature=related

Tak się zastanawiam, czy są jakieś granice. Kiedyś ci podatnicy wkur....się, i skończy się to tzw. ,,wojsko". Nie wiem co powiedzieć brakuje mi komentarza.
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Wto 01 Lis, 2011   

Niestety Dziamdziak masz rację. Przychodzą takie panie z dwoma gwiazdkami na pagonie, i po czasie się okazuje, że mało która się do wojska nadaje. Codziennie kupa pudru i tapety na twarzy, zamiast farbek maskujących, wojska w pole też tak nie weźmie, tylko woli siedzieć w kancelarii, niby "kwity" robić, a sprzęt i szkolenie leży. Niestety sam mam taką sytuację u siebie na pododdziale, z panią porucznik, o której jeszcze kilka miesięcy temu myślałem że ma zadatki na dobrego dowódcę. Widać się pomyliłem...
 
 
makary21 
Mod
wieczny malkontent/cywil banda



Pomógł: 41 razy
Wiek: 45
Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 5710
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto 01 Lis, 2011   

Tak tak i to jest związane z tym, że żołnierz jest kobietą. Fakt każdy, ale to każdy mężczyzna to idealny dowódca.

Dopóki wojsko będzie sprawne i w miarę skuteczne dopóty podatnik będzie na nie płacił. Mniejszym problemem będą takie jednostkowe wybory miss a większym to, że doświadczony i wyszkolony żołnierz może w kwiecie wieku i umiejętności odejść do cywila.

Głównym problemem profesjonalizacji nie jest fakt jednego wyboru miss, ale brak właściwego systemu selekcji na stanowiska dowódcze.
_________________
Tylko umarli widzieli koniec wojny. Platon
 
 
 
kubba 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Paź 2011
Posty: 198
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 01 Lis, 2011   

dziamdziak napisał/a:
http://www.youtube.com/watch?v=_YBKHHtJY30&feature=related

Tak się zastanawiam, czy są jakieś granice. Kiedyś ci podatnicy wkur....się, i skończy się...


A tym czasem trzeba poprawić regulamin musztry i wprowadzić krok równy z prawą ręką na biodrze.
 
 
mlyniu 
5



Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 845
Skąd: Kwidzyn
Wysłany: Wto 01 Lis, 2011   

makary21 napisał/a:
Fakt każdy, ale to każdy mężczyzna to idealny dowódca

I tu się nie zgadzam. Wiele razy już się przekonałem o słuszności żołnierskiego powiedzenia: "Szanuj dowódcę swego, bo możesz trafić na gorszego". I to się sprawdza, bez względu na płeć. Jako przykład powiem, iż będąc ze zmechem na "Druids dance" w Anglii, miałem kobietę d-cę plutonu, i miała ona większe "jaja" niż mój inny d-ca, tym razem na misji, facet zresztą, który okazał się być, mówiąc delikatnie, "babą"...
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 01 Lis, 2011   

dziamdziak napisał/a:
http://www.youtube.com/watch?v=_YBKHHtJY30&feature=related

Tak się zastanawiam, czy są jakieś granice. Kiedyś ci podatnicy wkur....się, i skończy się to tzw. ,,wojsko". Nie wiem co powiedzieć brakuje mi komentarza.


Lepsze to niż zabawa w egzekucję sprzed lat.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
sneaf 
1


Wiek: 41
Dołączył: 06 Cze 2010
Posty: 5
Skąd: Firlej
Wysłany: Wto 08 Lis, 2011   

Czy może ktoś wie dlaczego jest tak, że podoficer z doświadczeniem, który przez rok ciężko zdobywał szlify podoficerskie
i sprawdził się jako dowódca czy specjalista ma problemy z powrotem do armii?
Przerwałem służbę z powodów osobistych a teraz chciałby ponownie założyć mundur, niestety napotykam barierę nie do przebicia...
Jest multum vacatów kpr. i st. kpr. Odbyłem kilka rozmów kadrowych z dowódcami jednostek i byłem mile widziany na konkretnym stanowisku,
co z tego skoro gdzieś tam na górze padają słowa: "nie powoływać z rezerwy" ku zdziwieniu dowódców chcących powołać mnie do swoich szeregów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group