Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
szkolenie kulturowe na poważnie
Opublikował Wiadomość
choo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Lut, 2005   szkolenie kulturowe na poważnie

Witam!
Wiem, że ten temat był już poruszany przez niejakiego Czytelnika, ale ze względu na bardzo "specyficzną" formę jego wypowiedzi, dyskusja sprowadziła się do robienia sobie jaj z Jego umiejętności językowych;). A ja na poważnie. Jak wyglądają kwestie szkoleń kulturowych? Tzn. czy takie coś w ogóle istnieje? Pamiętam jak zaraz na początku wojny Brytyjczycy stracili w Basrze bodajże 6 ludzi. Zadyma zaczęła się, bo żeby ułatwić sobie przeszukania domów, użyli psów wyszkolonych do wykrywania broni i mat. wybuchowych. Zastanowiło mnie wtedy, że nie było tam nikogo, kto by wiedział, że wchodzenie do muzułmańskiego domu z psem (zwierzęciem nieczystym), jest pomysłem cokolwiek głupkowatym (zważywszy na dość "napiętą" sytuację). A jak takie sprawy wyglądają w naszym wojsku? Pytam z zawodowej ciekawości, bo kończę w tym roku kulturoznawstwo bliskowschodnie (kultura, obyczaje, polityka, gospodarka krajów arabskich, znam też język). Jednocześnie chcę zdawać do Wrocławia na studium oficerskie, ale nie wiem czy z moim wykształceniem cywilnym, w ogóle będą mnie tam chcieli (chociaż, na zdrowy rozum, na coś bym się chyba przydał w dzisiejszych czasach- już nie mówię o Iraku, no ale Liban, Syria). A co Wy o tym sądzicie? pozdrawiam
 
 
PAYLOT IV
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Lut, 2005   Dla mnie gucio!

Stary, dla mnie bomba. Nie tylko możesz ale musisz zgłosić się do macierzystego WKU lub nawet do WSZW i powiedz to samo co na forum. I nic więcej nie musisz robić. Sami Cię wciągną. Jest takie zapotrzebowanie na młodych i wykształconych arabistów (jeszcze jak znasz angielski ...). Radzę Ci ponadto abyś zastanowił się czy chcesz na zawodowego? To wydłuży drogę o co najmniej 1,5 roku jak nie lepiej. Z marszu możesz jechać jako cywil. U nas na IV zmianie jest trochę "tłumaczy" - arabistów (kiedyś przyjechali do nas na nauki i zostali). Bardzo przydatni są rodowici znawcy tematu. Próbuj masz wielkie szanse. :viktoria:
 
 
choo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 24 Lut, 2005   

Niestety, mój kierunek to nie filologia arabska, tylko kulturoznawstwo (Uniwersytet Jagielloński)- arabski znam "kontaktowo", jednak nie na tyle, żeby wziąć na siebie taką odpowiedzialność, że od moich umiejętniści językowych może zależeć bezpieczeństwo, czy nawet życie innych ludzi. A tak nawiasem mówiąc, jeśli nie kończę filologii, to wojsko nie bierze pod uwagę znajomości języka, chyba, ze mam egzamin państwowy. Natomiast mocno się czuję w kwestiach kulturowych- jak się dogadywać z Arabami, co robić, czego nie robić, jak się zachowywać, żeby nie palnąć jakiejś gafy. Wiem kto w świecie arabskim kogo lubi, a kogo nie, czy to ze względów historycznych, czy politycznych itd., itp. Generalnie znam się na tym rejonie świata (Bliski Wschód). Myślałem o kieleckim CIMIC, ale nigdzie nie mogę się dorwać do info na ten temat- a to co przeczytałem na tym forum w temacie dotyczącym tej jednostki, trochę ostudziło mój zapał ;) . A w moim WKU, nie udało mi się uzyskać nawet podstawowych informacji nt. perspektyw wykorzystania dla wojska mojej "cywilnej" wiedzy. Ale będę walczył. Zresztą w tym semestrze będę miał zajęcia z ,ni mniej ni więcej, tylko samym gen. Bieńkiem (temat: Irak 2003/2004), to pozwolę sobie spytać. pozdrawiam.
 
 
jacho
4



Dołączył: 16 Lut 2005
Posty: 185
Wysłany: Pią 25 Lut, 2005   

Do choo!!!
Panie kolego jechałem w II zmianie z Bydgoszczy i jakos nie pamiętam aby coś nam mówiono o zachowaniu sie w Iraku. Wczesniej bylem w Syrii gdzie nam troszke tłumaczono czego robic nie wolno. No i tutaj robiloe sie to somo. A tak na powaznie to chyba nikogo z naszych przelozonych nie interesuje to czy jadacy tam ludzie maja jakies pojecie o zachowaniu sie chociazby w czasie modlow czy wzgledem kobiet . Ale temat dobr moze ktos jescze sie wypowie. Pozdrawiam / a tak na marginesie dali nam kisiążeczki ogolno wojskowe i kazali poczytac. Wiadomosci niewiele ale ogolnie nas poinformowano/ :efendi2:
 
 
choo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lut, 2005   

Panowie, nie chcę męczyć być może wydumanymi problemami, ale z ciekawości; a czy spotkaliście się w czasie Waszego pobytu w tamtej części świata z sytuacją, gdzie właśnie nieporozumienie na gruncie kulturowym, doprowadziło do jakiejś nieprzyjemnej akcji? Czy w ogóle uważacie, że takie informacje o obyczajach, kulturze by się Wam do czegokolwiek przydały, czy uważalibyście to za zwykłe trucie d**y? pozdrawiam serdecznie
 
 
Azriel
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lut, 2005   

Podczas szkolenia na I zmiane w Szczecinie, przyjechal do jednostki arabista, jakis wykladowca z uczelni. Generalnie byl jakims archeologiem. Pokazal nam kilka slajdow, pokazal jak sie zaklada "arafatke", przestrzegl przed sloncem i machaniem do kobiet. Tyle bylo szkolenia kulturowego
 
 
mircon1
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lut, 2005   

Szanowny Choo widzisz to jest tak. Tworzymy polski kontyngent w Iraku.
Decydenci z MON-u w pierwszym rzędzie powinni zwrócic sie do specjalistów w Twojej dziedzinie i pewnie tak zrobili. Tylko że na konsultacjach na najwyższych szczeblach i wydaniu broszurki skończyli. W moim odczuciu każdy wyjeżdżajacy na taka misję powinien przejść szkolenie w tym zakresie. Tu widzę rolę dla Ciebie. Ale jak sam zauważyłeś (brak info , niedoinformowani pracownicy WKU itd. ) zainteresowanie żadne. Tak to juz jest w tym naszym wojsku. Osobiście odradzam Ci wiązanie się na dłużej z naszą instytucją. Jest tyle ciekawych rzeczy które mógłbys robić ze swoim wykształceniem. Po co po wileu latach masz powiedzieć to była zła decyzja. A jeśli się nic w armii nie zmieni to powiesz tak na pewno. Pozdrawiam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group