Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Program pancerny powraca?
Opublikował Wiadomość
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   Program pancerny powraca?

Waldemar Skrzypczak napisał/a:
Pisałem ponad rok temu o konieczności wymiany parku pancernego WP. Zarówno BWP-1, jak i część czołgów - w tym wszystkie T-72 i, w niedalekiej perspektywie, PT-91 - trzeba będzie wycofać z użycia w wojsku. Konstrukcje lat 70-tych ubiegłego stulecia skończyły swój bojowy żywot. Ich walory bojowe, a szczególnie możliwości ogniowe, nie spełniają oczekiwań wojska. I o ile można modernizować nadal wiele elementów, to nie poprawi się skuteczności armat 125 i 73 mm. A to, moim zdaniem, czynnik decydujący o walorach czołgu i BWP.

Mimo że wielu polskich wojskowych mówi o zmierzchu broni pancernej, to wbrew ich opiniom wojska pancerne i zmechanizowane światowych liderów nadal rozwijają swoje zdolności, wdrażając coraz doskonalsze konstrukcje czołgów i wozów bojowych piechoty.
Generalnie, po doświadczeniach w lokalnych konfliktach, przede wszystkim po Iraku, wrócono do koncepcji posiadania podobnych zdolności osadzonych na dwóch platformach, kołowej i gąsienicowej.

I co ciekawe, staliśmy się jednymi z pierwszych w realizacji tej idei. Mamy przecież dobrze sprawdzony bojowo KTO ROSOMAK, chyba w swojej klasie wozów najlepszy. Rozwijać się z powodzeniem zaczyna idea lekkiej, uniwersalnej platformy ANDERS na gąsienicach.
I wydaje się, że może trochę przypadkowo, wbrew opinii wielu wojskowych, mamy szansę znaleźć się w absolutnej czołówce w rozwoju czołgów, BWP, KTO i innych, osadzonych na tych podwoziach rodzajów uzbrojenia lub oprzyrządowania. Zbudowania dużej gamy wozów na dwóch różnych pod względem trakcji platformach, ale w zakresie uzbrojenia i wyposażenia w pełni zunifikowanych. To jest istotą współczesnych programów zbrojeniowych. Unifikacja obniża znacząco wszystkie koszty. I my chyba po raz pierwszy przed taką szansą stajemy. Dodać do tego trzeba modernizację LEOPARDÓW-2, również w polskich zakładach. Jest taka możliwość.
Istnieje ogromna szansa dla rozwinięcia wieloletniego programu, który wyposaży armię w nowoczesny sprzęt oraz postawi na nogi polską zbrojeniówkę. Da pracę tysiącom Polaków, wywoła rozwój polskiej wojskowo–technicznej myśli. Uniezależni nas od zagranicznych, szalenie drogich projektów.

Co trzeba zrobić?
Ustanowić program pancerny programem narodowym, opartym niemalże w całości o polską zbrojeniówkę.

Waldemar Skrzypczak
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Wydaję się, że są inne ważniejsze potrzeby niż "program pancerny".

:gent:
 
 
MariuszRB 
6


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 1140
Skąd: Chojnów
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Czas najwyższy, Panie Generale :brawo:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Z całym szacunkiem dla Pana Generała:
ale obrona przeciwlotnicza nade wszystko;
a w drugiej kolejności - Marynarka Wojenna są znacznie większym priorytetem dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Drobny niuans. Nie są, a powinny być. :gent:

Cytat:
Istnieje ogromna szansa dla rozwinięcia wieloletniego programu, który wyposaży armię w nowoczesny sprzęt oraz postawi na nogi polską zbrojeniówkę. Da pracę tysiącom Polaków, wywoła rozwój polskiej wojskowo–technicznej myśli. Uniezależni nas od zagranicznych, szalenie drogich projektów.

Pomysł szczytny tylko obawiam się, że w naszych warunkach mało realny. Powiedziałbym, że dokładnie przeciwny obowiązującym trendom.


Arrakis
 
 
cantab 
3


Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 133
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Nie żebym chciał polemizować z tym, co powinno być priorytetem modernizacji polskiego sprzętu wojskowego, ale...

Przy narzekaniach, że źle się wydaje pieniądze, chyba lepiej za nie zmodernizować COŚ, co faktycznie modernizacji wymaga, niż nic. I może po gen. Skrzypczaku zostana nam nowe czołgi i BWP. OPL i MW dalej będą się domagać modernizacji, ale za to następna ekipa będzie miała jedno zmartwienie mniej.
 
 
makary21 
Mod
wieczny malkontent/cywil banda



Pomógł: 41 razy
Wiek: 45
Dołączył: 29 Wrz 2006
Posty: 5710
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Cóż pochodzenie rodzinne i zawodowe zobowiązuje. A to, że :


1) brak jest dobrych śmigłowców SAR. Obecnie nie ma ani jednego ciężkiego śmigłowca SAR - to żaden problem. Będziemy pływać na dętkach od opon Rosomaka.
2) brak dobrych śmigłowców do wsparcia pola walki. Mi 24 dożywają swoich dni. To też żaden problem. Nasze wojsko będzie siedzieć w wozach.
3) kończący się resurs sprzętu plot. Zawsze można strzelać z tego co będzie zamontowane na Rosomaku, BWP-ie czy jakimś innym Andersie.
4) Mała liczba okrętów i kończący się ich resurs. Żaden problem. Czołgi też są pływające.

Wiadomo artyleria bóg wojny. Artylerią dokonamy wszystkiego. A samą artylerię ochroni rotacyjnie zmieniany co 30 dni strażnik z NSR. :brawo: :brawo: :brawo:
_________________
Tylko umarli widzieli koniec wojny. Platon
 
 
 
MariuszRB 
6


Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 1140
Skąd: Chojnów
Wysłany: Pon 21 Lis, 2011   

Marynarka Wojenna nie odegra żadnej roli gdy przyjdzie bronić Polski. Potrafi tylko marnować pieniądze na chaotyczną modernizację, której głównym założeniem jest obrona jak największej liczby etatów.
 
 
ajzik 
Banita


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3557
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

i napisał/a:
Z całym szacunkiem dla Pana Generała:
ale obrona przeciwlotnicza nade wszystko;
a w drugiej kolejności - Marynarka Wojenna są znacznie większym priorytetem dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.


Akurat tak po prawdzie to z Marynarki Wojennej można zupełnie zrezygnować bez wielkiej szkody dla obronności kraju (niestety to nigdy nie przejdzie ze względów prestiżowych/etatowych a szkoda), zaś zaoszczędzone środki zainwestować właśnie w obronę przeciwlotniczą oraz lotnictwo. W MW zostawić jeden jakiś okręt do parad/wizyt oraz rzecz jasna NDR.
 
 
Sundowner 
7
Dyżurny Malkontent



Dołączył: 28 Maj 2005
Posty: 2115
Skąd: R'lyeh
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

Jestem za, pod warunkiem, że całe wybrzeże oddajemy Niemcom, Danii, lub Szwecji... tylko uprzedźcie mnie wcześniej jakiego języka mam się zacząć uczyć :gent:
 
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

ajzik napisał/a:
Akurat tak po prawdzie to z Marynarki Wojennej można zupełnie zrezygnować bez wielkiej szkody dla obronności kraju (niestety to nigdy nie przejdzie ze względów prestiżowych/etatowych a szkoda), zaś zaoszczędzone środki zainwestować właśnie w obronę przeciwlotniczą oraz lotnictwo. W MW zostawić jeden jakiś okręt do parad/wizyt oraz rzecz jasna NDR.

Miałem Ciebie za obiektywnego eksperta. No cóż... Myliłem się !
Czy ten program bierze też pod uwagę pociągi pancerne ?
Nie podoba mi się ten pomysł. :gent:
 
 
ajzik 
Banita


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Kwi 2008
Posty: 3557
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

[quote="kempczol"
Miałem Ciebie za obiektywnego eksperta. No cóż... Myliłem się !:[/quote]

Po pierwsze jestem subiektywny - jak każdy. Po drugie - ważniejsze - nie jestem ekspertem. A na MW to się prawie wcale nie znam, wiem tylko, że nasza jest słabowita sprzętowo, choć chyba całkiem nieźle się wciąż trzyma etatowo.
Po trzecie - moja wypowiedź o MW była z gatunku pół-żartem, pół-serio. Potencjalni krytycy - wyluzujcie.
 
 
007matimati 
4
Mateusz Kosior


Wiek: 33
Dołączył: 10 Cze 2011
Posty: 151
Skąd: Leżajsk
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

Panowie a ciekawi mnie jedno....czy jest jakaś część WP niewymagająca modernizacji/odtworzenia? PO-mijając budynki MON w Warszawie czy samochody służbowe
_________________
Siła i Honor
 
 
Zwitt 
8



Wiek: 46
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 3290
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

W zasadzie Rosomakiem temat piechoty zmotoryzowanej/zmechanizowanej mamy załatwiony. Specjalsi też mają się całkiem niźle. Artylerię rakietową z grubsza też mamy OK.
_________________
ARMA PACIS FULCRA - Broń dźwignią pokoju
 
 
markus 
5



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 768
Skąd: z przypadku
Wysłany: Wto 22 Lis, 2011   

MariuszRB napisał/a:
Marynarka Wojenna nie odegra żadnej roli gdy przyjdzie bronić Polski. Potrafi tylko marnować pieniądze na chaotyczną modernizację, której głównym założeniem jest obrona jak największej liczby etatów.


A jaką do ciężkiego diabła Ty odegrasz rolę ??? Potrafisz udowodnić postawione zarzuty w stosunku do MW czy też cała Twoja wiedza opiera się na Onecie lub Wirtualnej Polsce ?

Oficerowie MW nie wpieprzają się strukturę brygady, wyposażenie, itp. natomiast nagminnie wszyscy w Wojskach Lądowych, którzy minuty nie spędzili w MW, wypowiadają zdanie na tematy o których nie mają bladego pojęcia. Kto Cię nauczył tej maniery?

Chętnie powymieniam się "osiągnięciami modernizacyjnymi" w innych rodzajach sił. Pierwszy przykład z brzegu: Poprad i Biała. Wydano kupę kasy nie osiągając żadnego zysku na zdolnościach. Puma-2, kolejne arcydzieło myśli modernizacyjnej. Całe szczęście że padło.

Choroba tocząca nasze siły zbrojne to kompletny brak "myśli połączonej". Do modernizacji nie podchodzi się w sposób który zapewni zysk całym siłom zbrojnym tylko próbuje się zrobić wyłącznie dobrze jednemu rodzajowi, najczęściej deprecjonują wartość innego.
_________________
"Gdy Polak ginie na ruskiej ziemi to Polska płacze i przez łzy nie wierzy w jedno ruskie słowo"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group