Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rota przysięgi wojskowej

Czy znasz i pamiętasz rotę przysięgi wojskowej?
1. Tak
47%
 47%  [ 81 ]
2. Nie
21%
 21%  [ 37 ]
3. Częściowo
30%
 30%  [ 51 ]
Głosowań: 169
Wszystkich Głosów: 169

Opublikował Wiadomość
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   Rota przysięgi wojskowej

Proszę, aby odpowiadać szczerze - bez "ściemniania".
Pamięta ktoś jeszcze całą po kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu latach?

Dla przypomnienia:

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam
służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
bronić jej niepodległości i granic.
Stać na straży Konstytucji,
strzec honoru żołnierza polskiego,
sztandaru wojskowego bronić.
Za sprawę mojej Ojczyzny,
w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg."
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Ja pamiętam, tę pierwszą wersję - Ja obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego itd .... ;)
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13476
Skąd: ---
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

A zatem "bez ściemniania" odpowiem za siebie: pamiętam. Mało tego - wielokrotnie nad tekstem przysięgi wojskowej rozmyślałem.

Jakiś dawny czas temu rozmawiałem z pewnym znajomym (cywilem) w temacie ewentualnego konfliktu zbrojnego. I cóż on stwierdził? Że w razie (jak się wyraził) niebezpieczeństwa "międzynarodowej zadymy" zabiera żonę i dzieci i wyjeżdża z Polski. Oraz dodał: co i tobie polecam.
Odpowiedziałem mu: no to jedź. Ja nie mogę. Ja przysięgałem. I nikt mnie z tej przysięgi nie zwolnił.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam ...
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
Ptica 
6
SNFoW



Pomógł: 6 razy
Wiek: 58
Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 1203
Skąd: Kujawskie plemie
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

To dla '' młodzieży'' (chociaż i "my" nową składaliśmy.) A wersja z lat minionych, ubiegłego wieku?
Cytat:
Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej".

Powyższej ustanowionej w 1952 roku przez Sejm w całości nie pamiętam, nową z 1988 tak :cool:
_________________
Lepsze jutro było wczoraj...i nigdy nie wróci :(
 
 
GF76 
Mod
Lekka piechota



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 768
Skąd: Środkowa Polska
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Pamiętam... Zaliczyłem również podobną rozmowę jak kolega i. Konkluzje były takie same...
Pozdrawiam
GF76
 
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Pamiętam... Kiedyś usłyszałem taką ripostę: Frajer jesteś Piotruś, ale ten kraj potrzebuje męczenników. :(
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Gratuluję zatem pamięci, ja mam słabą i pamiętam jedynie ogólny zarys.Oczywiście tekst jest dość prosty więc w razie co to 5 minut nauki. Jednak jak napisałem mam słabą pamięć.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
smiechu89 
1


Wiek: 34
Dołączył: 05 Sty 2012
Posty: 4
Skąd: Rybnik
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

To jest jedna z tych rzeczy których się nie zapomina...
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Stara Rota przysięgi wojskowej, była długa i dla niektórych w tym czasie niezrozumiała.
Ja jak i wielu kolegów będących wtedy w wojsku znało ją na pamięć. Bycie żołnierzem zawodowym zobowiązywało. Gorzej było z żołnierzami służby zasadniczej. Byli tacy co myśleli podobnie, ale większość trzeba było zmuszać do nauki, a i tak po przysiędze zapominali.
Jeżeli chodzi o nowy tekst dodatkowo recytowany przez nas wszystkich w okresie zmiany ustroju... no cóż atmosfera i odczucia bez szczególnych emocji.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Nie wyrecytuję z pamięci, ale przysięgałem naszemu Narodowi i Ojczyźnie wierność i tego się będę trzymał.

Tekst starej PRLowskiej Roty mam na ozdobnym druczku urzędowym MON z 1971 roku.
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

A ja pamiętam ;) wszystkie z okresu powojennego:

Z 1944 r.:
Cytat:
"Przysięgam uroczyście skrwawionej Ziemi Polskiej i Narodowi Polskiemu walczyć z niemieckim najeźdźcą o wyzwolenie Ojczyzny oraz utrwalenie wolności, niepodległości i potęgi Rzeczypospolitej Polskiej.
Przysięgam rzetelnie i sumiennie wypełniać obowiązki żołnierza polskiego, wiernie wykonywać wydane mi rozkazy i ściśle przestrzegać tajemnicy wojskowej.
Przysięgam wiernie służyć Rzeczypospolitej i nigdy nie skalać imienia Polaka.
Przysięgam dochować wierności Krajowej Radzie Narodowej, Władzy Naczelnej Narodu Polskiego.
Przysięgam nieugięcie stać na straży praw Narodu Polskiego, mieć wszystkich obywateli w równym poszanowaniu oraz niezłomnie bronić swobód demokratycznych.
TAK MI DOPOMÓŻ BÓG!"

Z 1947 r.:
Cytat:
"Przysięgam uroczyście Narodowi Polskiemu: walczyć do ostatniego tchu w obronie Ojczyzny wyzwolonej z przemocy niemieckiej i niezłomnie strzec wolności, niepodległości i mocy Rzeczypospolitej Polskiej.
Przysięgam wypełniać rzetelnie i sumiennie obowiązki żołnierza, wykonywać wiernie rozkazy przełożonych, przestrzegać ściśle regulaminów i dochować tajemnicy wojskowej.
Przysięgam służyć ze wszystkich sił Rzeczypospolitej Polskiej, bronić niezłomnie Jej ustroju demokratycznego i dochować wierności Prezydentowi Rzeczypospolitej.
Przysięgam stać nieugięcie na straży praw Ludu Polskiego, mieć wszystkich obywateli w równym poszanowaniu i nigdy nie splamić godności Polaka..
Tak mi dopomóż Bóg".

Z 1950 r.:
Cytat:
"Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polski Ludowej przed zakusami imperializmu, a w razie potrzeby, nie szczędząc krwi ani życia, mężnie walczyć w obronie mojej ojczyzny aż do pełnego zwycięstwa nad wrogiem, stać nieugięcie na straży pokoju w jednym szeregu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie napaści walczyć w braterskim przymierzu o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu.
Przysięgam służyć ze wszystkich sił Polsce Ludowej, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Prezydentowi Rzeczypospolitej.
Przysięgam Narodowi Polskiemu: być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem Polski Ludowej, przykładać się gorliwie do szkolenia wojskowego, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, strzec pilnie mienia wojskowego i społecznego i nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego."

Z 1952 r.:
Cytat:
"Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego.
Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawarowanych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu.
Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej".

Z 1988 r.:
Cytat:
"Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego,
Przysięgam służyć wiernie Ojczyźnie i narodowi swemu, przestrzegać zasad Konstytucji, być godnym chlubnych tradycji oręża polskiego.
Przysięgam, iż nie szczędząc trudu, a w potrzebie krwi własnej ani życia, stać będę nieugięcie na straży niepodległości, suwerenności i granic kraju ojczystego, strzec pokoju w braterstwie broni z sojuszniczymi armiami.
Przysięgam dbać o honor i dobre imię wojska, sumiennie spełniać powinności żołnierskie, ściśle wykonywać rozkazy przełożonych, być zdyscyplinowanym i mężnym, uczciwym i koleżeńskim żołnierzem.
Przysięgam zdobywać wiedzę i umiejętności wojskowe, troszczyć się o powierzoną mi broń, sprzęt i mienie, dochować tajemnicy państwowej i służbowej.
Składając tę uroczystą przysięgę, jestem świadom swej odpowiedzialności wobec narodu i praw socjalistycznego państwa polskiego.
Ku chwale Ojczyzny, na sztandar przysięgam!".

Z 1992 r.:
Cytat:
"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg."
 
 
McSimus 
7
...pod kątem prostym 45 stopni !!!



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 28 Lut 2005
Posty: 2605
Skąd: z wojska panie
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

No cóż, ja praktykowałem już tylko ostatnią z wyżej wymienionych.
_________________
I ty również możesz pomóc www.pajacyk.pl Dzieci czekają :)
 
 
peter.Ka 
5


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 370
Skąd: bywam tu i tam
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Ciekawą kwestią jest to że nikt nie zwolnił żołnierzy z przysięgi składanej w czasach Ludowego Wojska Polskiego, niby bzdet ale są tacy których to uwiera :cool:
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

peter.Ka, ja to powiem tak, bo prawdziwy żołnierz i tak wiedział i nadal wie, że ma być wierny swojej Ojczyźnie i swojemu Narodowi. I to był i jest priorytet. Poniżej pierwsze zdania z załączonych Rot.
1944 napisał/a:
Przysięgam uroczyście skrwawionej Ziemi Polskiej i Narodowi Polskiemu

1947 napisał/a:
Przysięgam uroczyście Narodowi Polskiemu: walczyć do ostatniego tchu w obronie Ojczyzny

1950 napisał/a:
Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polski Ludowej

1952 napisał/a:
Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu

1988 napisał/a:
Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, Przysięgam służyć wiernie Ojczyźnie i narodowi swemu

1992 napisał/a:
Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 06 Sty, 2012   

Zaznaczyłem częściowo ale trochę wstyd sie przyznać , przypomniałem sobie jak przeczytałem bez tego to miałem misz masz z pierwszą i drugą :(
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group