Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niemcy obronią nam Gdańsk
Opublikował Wiadomość
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sob 21 Kwi, 2012   

Nie zupełnie tak...
Nie tyle ile Rosja ma/ będzie mieć czołgów tylko ile będzie mogła wysłać przeciw nam...
Oni nie mogą sobie pozwolić na ściągnięcie sprzętu z azjatyckiej części - liczmy więc to co jest w "europejskiej" części FR.

W naszym przypadku ważne jest stworzenie takich sił zbrojnych - spójnego systemu, który pozwoli nam na możliwie jak najdłuższe opieranie się FR, oraz zabezpieczenie w miarę normalnego funkcjonowania państwa. (Czyli nie tylko sprawna, armia, ale też odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury, odpowiednio opracowane schematy na wypadek zdarzeń związanych z działaniami zbrojnymi itp)

Twarda obrona, uniemożliwiającą Rosjanom uzyskanie jakiegoś spektakularnego zwycięstwa (choćby to zwycięstwo miało charakter medialny) + plus sprawnie działające organa państwa/ administracji publicznej = klęska poczynań FR.
Nie łudźmy się, Rosjanom na pewno w przypadku takich działań, będzie się śpieszyć. Będą chcieli jak najszybciej osiągnąć swój cel, nim Europa zrozumie co się tak naprawdę dzieje... A post factum nie zostanie jej nic innego jak pogodzić się z faktami dokonanymi
Poza tym Rosjanie nie będą chcieli prowokować swych przeciwników (przedłużający się konflikt FR z Polska, może skłonić Chiny do podjęcia jakiś działań przeciwko FR)
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Cytat:
Nie tyle ile Rosja ma/ będzie mieć czołgów tylko ile będzie mogła wysłać przeciw nam...
Oni nie mogą sobie pozwolić na ściągnięcie sprzętu z azjatyckiej części - liczmy więc to co jest w "europejskiej" części FR.


Jasne, a to że dowództwu Centralnego OW w Jekaterynburgu (Azja) podlega 2 Armia z d-twem w Samarze (Europa), to całkowity przypadek. I to że utrzymują wojska kolejowe jako oddzielny rodzaj wojsk z mostami pontonowymi zdolnymi przeprawić całe pociągi z ciężkim sprzętem i to że rozwój lotniczego transportu strategicznego uznają za kluczowy dla obrony, to wszystko przypadek. Już w II WŚ przerzucali całe armie z Europy na daleki wschód transportem kolejowym w ciągu kilku dni. Ale dziś to oczywiście niemożliwe.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Jeśli Rosja zdecyduję się na zaatakowanie Polski to powinna to zrobić w taki sposób aby maksymalnie po tygodniu walk było po wojnie. Mając taka przewagę w broni pancernej, są w stanie zatrzymać się na Odrze po 3-4 dniach walk. Wówczas ani Chiny, ani NATO nie będzie w stanie zareagować. I wystarczy że użyją do tego połowy z wcześniej wykazanej liczby czołgów + pomoc Białorusi, która dysponuje (przynajmniej liczbowo) podobną ilością co Polska. Dłuższy konflikt zaczyna stawiać pod znakiem zapytania sukces całej operacji, tak jak stało się to w Gruzji. Zbyt małe siły zostały zaangażowane po stronie Rosji, dając tym samym czas na reakcję reszty świata.
 
 
Baldigozz 
7



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 2041
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Liczbowo, to znaczy ile, bo kiedyś szukając materiałów na temat Białorusi znalazłem informacje, że ich armia to de facto dwie brygady zmechanizowane. Reszta, to w zasadzie tylko bazy sprzętu.
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Dlatego śmieszą mnie rojenia fanbojów Leoparda którzy piszą że 53 Leo może zastąpić spokojnie 700 T-72/PT-91 i to jeszcze z naddatkiem. Ci chłopcy nie wyobrażają sobie wojny, tylko pojedynek rycerski jeden na jeden, tak jak w grach dla dzieci.

[ Dodano: Pon 23 Kwi, 2012 ]
Ja też szukałem i wyszło mi że Białoruś ma co najmniej 10 brygad zmech/panc w tym połowa czasowo skadrowana plus 2 brygady powietrzno-desantowe. Rojenia o dwóch brygadach, są żenujące. Baza sprzętu i uzbrojenia to nic innego jak trochę głębiej skadrowana brygada. Wystarczy kilka dni żeby znowu stała się pełnokrwistą brygadą.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Jasne - w kilka dni z rezerwistów stworzysz brygadę, która będzie w stanie przeprowadzić działania ofensywne

Ha, ha - dobre sobie... Ja nie wiem czy w tydzień uda ci się ściągnąć ludzi, a gdzie szkolenie i zgrywanie...
By rozwinąć tak głęboko skadrowane brygady trzeba czasu - by taka jednostka miał wartość potrzeba ok. roku... (Ponowne pełne przeszkolenie rezerw, zgrywanie pododdziałów...)

Nikt (a przynajmniej ja) nie mówi że bat. Leo zastąpisz wszystkie wozy serii "T-"
Ja np. myślę o posiadaniu 264 MBT+ 84 w rezerwie (czytaj 348 czołgów)
 
 
Baldigozz 
7



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 2041
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Poważnie? Bo ja jakoś znalazłem tylko 6.BZ w Grodnie, 11.BZ w Słonimiu i 120.BZ w Mińsku. Do tego trzy lekkie brygady powietrzno-desantowe czy specnazu- 5. w Marina Gorka, 38. w Brześciu i 103. w Witebsku. Do tego jednostki artylerii, łączności itp. Reszta szumnych sił zbrojnych, to głęboko skadrowane bazy i jeśli ktoś wierzy, że można z nich zrobić jednostki gotowe do walki w ciągu kilku dni, to ja proponuję adekwatnie liczyć po stronie polskiej jakąś milionową armię, którą przecież bez problemu w ciągu kilku dni wystawimy z rezerwistów i rzucimy do walki...
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

U nas w latach 1980 10 DPanc w Opolu była zamieniona w taką bazę i w 4 dobie po ogłoszeniu alarmu i wcieleniu rezerwistów wychodziła z koszar jako pełnosprawna dywizja. Białorusini ćwiczą co jakiś czas powoływanie rezerwistów, ale załóżmy niech maja na to teraz tydzień albo nawet dwa, to co to zmienia w kalkulacji stosunku sił?
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Po pierwsze - oni też planują redukcje (co prawda nie są to ogromne redukcje ale są)
Pod drugie - poborowi z lat 80tych mieli za sobą - dwuletnią służbę. Teraz 18 miesięczna, co przy mniejszych nakładach na szkolenie bezpośrednio przekłada się na jakość żołnierzy. (Bez intensywnego przeszkolenia marnie widzę sprawność takiej brygady w działaniach ofensywnych)

Słowem zaskoczenia raczej nici...

Inną kwestią jest temat sprawności sprzętu...
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Ale ja nie mówię o zaskoczeniu. A jak by Baćka stopniowo podwyższał gotowość, to jak myślisz, co by nasz rząd zrobił? Powiedzmy tak w ciągu roku lub dwóch zamienił wszystkie bazy sprzętu w brygady?
Myślisz że znalazłby się u nas jakiś odważny polityk który by powiedział że musimy na przykład zwiększyć nakłady na obronę albo wzmocnić jakiś garnizon ana wschodzie? Bo ja wątpię. Nie wiem jakie redukcje planują ale słyszałem w zeszłym roku że utworzyli 120 tysięczną armię terytorialna, czy jak tam to nazwali a gubernatorów Łukaszenka mianował jej generałami. I co u nas z tym fantem zrobiono? Ano nic! W odpowiedzi nasz dzielny minister przystąpił do likwidacji MW. :cool:
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Z tego co wiem na Białorusi jest obowiązkowa służba wojskowa i z tego powodu mają przeszkolone rezerwy. Porównując to do realiów polskich z lat wcześniejszych, skompletowanie brygady to 3-7 dni. Szkolenie i zgrywanie kolejne 7. Po 2 tygodniach mają do dyspozycji wstępnie przygotowane wojska. Nasze czasy dla porównania? Nawet nie będę się wypowiadał. NSR? haha
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Stamp przejdę może od razu do konkluzji...
Moim zdaniem działania Białorusi, w przypadku ofensywnych działań FR, będą bardzo defensywne...
Siły białoruskie ograniczą się do bezpośredniej obrony swojego terytorium (W pewnym sensie armia Białorusi będzie osłaniała zaplecze dla działań FR).
Nie wierzę w to, że sami będę prowadzili jakieś operacje zaczepne na terenie Polski/ krajów bałtyckich. (Myślę, że sama FR tego nie oczekuje - wystarczy im że zaplecze będzie zabezpieczone jak należy.)
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Info z dzisiaj: "Rosja, Białoruś i Ukraina przeprowadzą wspólne ćwiczenia pokojowe „Słowiańskie stowarzyszenia-2012”.
Ćwiczenia, które odbędą się w dniach 22-27 lipca na Ukrainie, będą nakierowane na przećwiczenie zadań pokojowych w składzie wspólnego batalionu w strefie umownego konfliktu". (tekst cytuję dokładnie za rosyjskim portalem).

Wraca nowomowa "ćwiczenia pokojowe", ciekawe kiedy zacznie się "walka o pokój" ;)
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012   

239099, i to wystarczy aby Białoruś blokowała pewne nasze siły, część granicy oraz zabezpieczała armię rosyjską. Blokując ten rejon Białoruś osłania północną flankę nie dopuszczając do ew. reakcji krajów bałtyckich.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012   

A czy ja mówię, że nie?
Wspomniałem o tym specjalnie dla tych, którym wydaje się że Łukaszenka tylko czeka, na okazje by z FR "pójść na Polskę" i zagarnąć Podlasie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group