Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy System Dowodzenia i Kierowania SZRP
Opublikował Wiadomość
gathern 
10



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 8696
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Czw 27 Gru, 2018   

No to dzbany zaraz będą musieli wydać kolejną decyzję uaktualniającą ten załącznik :???:

Zastanawiam się dlaczego nie poczekano tych kilku dni i nie uwzględniono zmian dotyczących nowego SKiD.
_________________
Serwis o jednostkach wojskowych WP - www.jednostki-wojskowe.pl

Art.32 Konstytucji RP - "Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne." - Nie dotyczy polityków i bogatych.

Jean Raspail - "Obóz świętych" - książka na czasie, pokazująca idiotyzm współczesnej Europy

Prawda jest nową mową nienawiści - George Orwell
Aby dowiedzieć się kto naprawdę Tobą rządzi, sprawdź po prostu, kogo nie wolno Ci krytykować. - Voltaire
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Czw 27 Gru, 2018   

gathern, w dzienniku ustaw jest jedno rozporządzenie MON zmieniające rozporządzenie MON. Przedmiotem "nowelizacji" było usunięcie brzydkiej "literówki" w tytule rozporządzenia. Jakieś pytania?
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Sob 05 Sty, 2019   

SKID po "kontrreformie": kontekst konstytucyjny, państwowy i wojskowy cz.1 - Gen. Koziej dla Defence24.pl

https://www.defence24.pl/...-i-wojskowy-cz1

Głos gen. S. Kozieja. Zwracają uwagę ciekawie przedstawione w tabeli zmiany SKiD na przełomie XX i XXI.

Fragment:

Cytat:
Obecnie, w wyniku najnowszej nowelizacji ustawowej, sytuacja wraca znowu do modelu z początkowego okresu kształtowania się cywilnej władzy nad armią, przy jednoczesnym jednak – co należy mocno podkreślić – utrzymaniu poważnie w ostatnich latach zwiększonych, typowo dla państw o systemach demokratycznych, kompetencji władz cywilnych (MON i PRP) w kierowaniu Siłami Zbrojnymi i obroną państwa. Stworzyło to dwa poważne ryzyka: z jednej strony - ryzyko tendencji do autonomizacji wojska w systemie państwowym w razie silnej osobowości szefa Sztabu Generalnego, a z drugiej - ryzyko woluntaryzmu (samowoli, dowolności) w kierowaniu wojskiem przy autorytarnej i upartyjnionej osobowości ministra obrony.


A także:

Cytat:
Bez fachowego wsparcia wojskowo-strategicznego władza cywilna jest niejako skazana na decyzje podejmowane wedle własnego wyobrażenia, samowolne, kierowania się własnym „widzi mi się”.


Ale i także:

Cytat:
Tym nie mniej system prawny i organizacyjny nie powinien swymi założeniami rodzić takich możliwości, gdyby np. pojawił się ktoś o specyficznych cechach charakterologicznych lub jakieś siły polityczne zechciały pchać najwyższego wojskowego w takim kierunku.


Kolejnych fragmentów już nie cytuję, np. o działaniach połączonych.

W ogóle ciekawą kwestią jest, czy dominacja jednej partii może rozplątać a potem spleść zależności SKiD tak, aby dowodzenie i kierowanie jeśli nie odbywało się harmonijnie, to przynajmniej minimalizowało patologie tak na czas pokoju jak i wojny. A z kolei przy braku dominacji mogłaby na to pozwolić ciągła strzelanka.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 05 Sty, 2019   

Tego nie wiem. Ale wiem że to nie ostatnia reforma :D
Reformy są dobre. Zawsze przy tej okazji są awanse :)
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Nie 06 Sty, 2019   

I dzięki temu armia jest bardzo zaawansowana :)
 
 
Kamaz1973 
5
Pancerny inseminator



Dołączył: 05 Sie 2011
Posty: 481
Skąd: Wawa
Wysłany: Czw 10 Sty, 2019   

Niewątpliwie w .... Power Poincie.
_________________
Nihil est in intellectu, quod non fuerit antea in sensu. J.Locke XVII w.
Nisi ipse intellectum. Leibnitz XVIII w.
 
 
ToMac 
Guru


Pomógł: 3 razy
Wiek: 51
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 10566
Skąd: ...
Wysłany: Pon 14 Sty, 2019   

Nie to co West Point.
 
 
Wojciech Łabuć 
6
Leperchaun


Pomógł: 3 razy
Wiek: 48
Dołączył: 11 Sie 2015
Posty: 1699
Skąd: Kraina Deszczowców
Wysłany: Nie 10 Mar, 2019   

Obejrzałem bardzo ciekawy materiał na YT odnośnie nowej koncepcji postrzegania współczesnego pola walki, dowodzenia, żołnierzy oraz wielowymiarowości i skomplikowania pola walki. W materiale jest bardzo ciekawa rozmowa z amerykańskim 4gwiazdkowym generałem Robertem Brown. Materiał poniekąd wpisuje się w ten temat ale jednoczesnie wykracza często znacznie poza niego, niemniej tu chyba jest dla niego miejsce (a jesli nie do końca to prosiłbym o przeniesienie do nowego tematu):

https://www.youtube.com/watch?v=qOTYgcdNrXE

Cytat:
The most important deception is to convince your opponent that you're not in conflict.


Czyli najważniejszym podstepem jest przekonanie przeciwnika, ze nie jesteście w stanie konfltu.

Moją uwagę zwróciła szczególnie wypowiedź gen Browna o tym jak ciężko dla niego i dla nas wszystkich zazwyczaj jest wyjście "poza swoją działkę" i rozpoczęcie procesu postrzegania, podejmowania decyzji oraz efektywnego wykorzystania narzędzi na wszystkich polach, gdzie prowadzone są działania. Oraz o tym jak nawet bardzo liberalna wizja dowodzenia w USA zmienia się na jeszcze bardziej zorientowaną na celu i zostawiającą jeszcze więcej pola manewru dla podwładnych w drodze do wykonania tegoż celu.

Swoją droga jeśli w USA uda się przełamać te sztywne schematy i odwieczną wewnętrzną rywalizację (lub chocby ograniczyć ja) co pozwoli na pełniejsze wykorzystanie jak to oni nazywają "multi-domain operations" to może być czynnik conajmniej na miarę najlepszych technologii. I wróżę Amerykanom większe szanse na powodzenie niż np. Rosji czy Chinom. Choćby z uwagi na mentalność i poniekąd ustrój. Ani w Rosji ani w Chinach zbytnia swoboda i niezależność będą miały małe szanse na pełne wsparcie a i rywalizacja lub wręcz dominacja określonych rodzajów sił zbrojnych jest zbyt silna aby to w pełni wykorzystać. Tzn. mogą mieć sukcesy na polu cybernetycznym i informacyjno-ludzkim ale to raczej na zasadzie efektu nowości a nie całościowo-systemowego.

Oczywiście nie mogło zabraknąc także lekkiego nadęcia "najlepszoamerykańskiego" jednak chyba ma to także związek z tym, że sam gen. Brown przyznał, że to wideo jest także elementem "walki".

Od 8:25 materiał z pułkownikiem US Army o tym czym jest "multi-domain operations" i od 11:24 clou czyli wywiad z gen. Bobertem Brown.
 
 
ogon123 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 804
Skąd: 100
Wysłany: Czw 17 Sie, 2023   

W sumie kolejna reforma przed nami
https://tvn24.pl/najnowsze/prezydencki-projekt-ustawy-o-dzialaniach-organow-wladzy-panstwowej-na-wypadek-zewnetrznego-zagrozenia-bezpieczenstwa-panstwa-bi7294390/Prezydencki+projekt+ustawy.pdf
_________________
Jak mój szef wpada do pokoju to zawsze się pyta: co nudzicie się ??? i zaraz wynajduje jakąś robotę
Ogon Ogoniasty
 
 
Star660 
6
Biturboengine



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1202
Skąd: MSS
Wysłany: Pon 21 Sie, 2023   

"Trzęsienie ziemi w polskim wojsku" :???: ŁDF :zly4:
https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-szykuje-rewolucje-w-wojsku-6932889686371264a
Czy przez ponad 75 ostatnich lat nie było "stanu gotowości sił zbrojnych" :roll: To może wojsko tszeba roswiązać :?: :not2:
_________________
BORN TO RIDE
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 21 Sie, 2023   

Albo błąd redaktorski, bo to pojęcie pojawia się w tym artykule tylko raz, albo jeżeli doradcą jest BBN to ... "nie dziwota".
Oby nie nastąpiło rozwalenie systemu obronnego, tak jak systemu zaopatrzenia mundurowego ...
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

-=Alex=- napisał/a:
Oby nie nastąpiło rozwalenie systemu obronnego, tak jak systemu zaopatrzenia mundurowego ...


Tylko taki problem trapi naszą armię? Gacie są najważniejsze?. Bądźmy poważni i patrzmy w szerszych horyzontach.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 774
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

Focus znam jednostkę, gdzie ludzie jak widze lubawe, to nie wiedzą jak sie w to zaplątać. Lubawy ma szef w magazynku i wydaje tylko ludziom jak jadą na jakieś kursy. Od 15 lat nie dostałem lubawy więc gdyby nie to, że byłem "w świecie" to w życiu bym nie wiedział jak się w miarę dobrze posługiwać zestawem broń+kamizelka taktyczna.

I Ty uważasz, że to nie jest problem ?
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

Szef ma w magazynku Lubawy?? Nie słyszałem, żeby w mojej jednostce jakikolwiek szef miał coś takiego. Oczywiście za wyjątkiem szefa kompanii przygotowawczej DZSW. Ten to ma nawet hełmy HP- 05. :lol:
Ja ostatnią Lubawę dostałem w 2010 roku. Później, jeszcze ze dwa razy szelki dusicielki.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 22 Sie, 2023   

focus, przecież to nie chodzi o gacie. Tutaj chodzi o pewne osoby ... W myśl powiedzenia, że gdzie nie pójdą to zawsze coś spierd.......
Nie za bardzo śledziłeś temat z "przepisami ubiorczymi".
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group