Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyposażenie indywidualne
Opublikował Wiadomość
Piekarz 
5


Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 594
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 16 Sty, 2014   Wyposażenie indywidualne

Zakładam temat, bo czasem chcę coś napisać o zakupach nowego wyposażenia indywidualnego dla wojska, a nie chcę tego wrzucać hurtem do modernizacji.

Spadochroniarze doczekali się w końcu przetargu na następce "orzeszków." Sprawa jest już znana od poprzedniego roku. Zwróciłem uwagę na warunki przetargu. Niepokoi mnie sformułowanie brzmiące mniej więcej - 5175 sztuk hełmów o szacunkowej wartości powyżej 400 000 euro.
http://www.iu.wp.mil.pl/u...013/277/277.zip

Wychodzi około 77 euro (ok. 321 zł) za hełm. To nie jest dużo. Oczywiście cena może być większa, ale jak ostatecznym kryterium jest najniższa cena to nie spodziewam się, by wygrało coś porządnego.

Za hełmy wz. 2005 płacimy ponad 1000 zł. Wojska powietrznodesantowe raczej rozpieszczane nie są.
http://www.bip.mon.gov.pl...IU/239_2011.pdf
 
 
rychu7036 
6



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 1062
Skąd: Z Polski
Wysłany: Czw 16 Sty, 2014   

Czyli jak łatwo się można domyślic przetarg do uwalenia... Znowu. :(
 
 
pio_trek 
1


Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 17 Sty, 2014   

Nie jestem do końca pewny ale podane czterysta tysięcy to chyba jest związane z progami przy zamówieniach. Więcej o tym tu
 
 
Piekarz 
5


Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 594
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 17 Sty, 2014   

Być może te 400 000 jest związane z Prawem Zamówień Publicznych, ale niepokoi mnie, że jedynym kryterium jest najniższa cena (ulubiony sposób oceny w przetargach w naszym kraju :P ). W ogłoszeniu jest mowa, że hełm ma odpowiadać Wstępnym Założeniom Taktyczno - Technicznym ale dokument ten dostaną tylko oferenci. Może jego treść zabezpiecza przed zakupem szmelcu, a może nie.

Jest to kolejne ogłoszenie z którego mało co wynika dla postronnych. Inspektorat Uzbrojenia powinien według mnie działać jawniej. To są w końcu pieniądze publiczne. Nie przesadzajmy z tą tajemnicą. Bazy wojskowe mamy na Google Maps, a takie drobiazgi ukrywamy. Pewnie IU boi się, że zostanie zawsze skrytykowane cokolwiek by nie napisało, więc woli pokazywać jak najmniej. To akurat jestem w stanie zrozumieć obserwując zachowanie prasy i portali branżowych.
 
 
pio_trek 
1


Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 18 Sty, 2014   

Przy takim przetargu niema co ukrywać szczegółowych wymagań, bezpieczeństwo kraju nie zostanie przez to zagrożone. Chcą zapewne uniknąć zbędnych komentarzy. Nam pozostaje czekać na ogłoszenie zwycięzcy bo na jakieś przecieki niema co zwracać uwagę, nie zawsze muszą być prawdziwe.
 
 
rychu7036 
6



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 1062
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 19 Sty, 2014   

Najlepsze jest to, że próbowałem poszperac po stronach oferentów i tylko na stronie Lubawy, można cokolwiek zobaczyc. A to co tam widac nie powala na kolana.
Aż strach pomyślec co wystartuje w przetargu?
 
 
Piekarz 
5


Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 594
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 19 Sty, 2014   

Rzeczywiście informacji można znaleźć niewiele. Były artykuły o nowych hełmach w prasie ale dotyczyły w zasadzie następców "gustlików".
Raport 12/2012
NTW 02/2013

Podejrzewam, że Maskpol może zaproponować HBKO-1. Zastanawia mnie dopuszczenie do dalszej części przetargu Ha3o Krzysztof HURAS. Za bardzo nie widzę, by mieli w ofercie sprzęt militarny i jakieś doświadczenia w tym temacie. Pewnie zakupią hełmy od zagranicznego producenta, ale wcale nie napawa mnie to optymizmem co do przetargu.
 
 
rychu7036 
6



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 1062
Skąd: Z Polski
Wysłany: Nie 19 Sty, 2014   

Też tak myślę, że Maskpol wystawi HBKO-1 w końcu był projektowany dla skoczków. Natomiast Ha3o był chyba przedstawicielem FAST Balistic, ale chyba.
 
 
Piekarz 
5


Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 594
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 01 Kwi, 2014   

Oryginał 2014-01-21

Do dialogu technicznego w sprawie granatników rewolwerowych zgłosiło się 5 firm.
http://dziennikzbrojny.pl...ogu-technicznym

Jedna z firm, która się zgłosiła to Arminex Trading. Niedawno zorganizowała pokaz granatnika XRGL40 firmy Rippel Effect.
http://www.defence24.pl/n...generacji-video
Masa tego granatnika nie przekracza 5 kg, czyli jest lżejszy od RGP-40 (ok 6 kg). To może być poważny konkurent dla polskiej konstrukcji.

Edycja 2014-02-18:
Inspektorat Uzbrojenia ogłosił dialog techniczny na dostawy powtarzalnego karabinu wyborowego na nabój 8,6 mm Lapua Magnum. Przewidują zakup 150 sztuk. Oceniam tą wiadomość pozytywnie. Warto jest wypełnić lukę między 7,62 a 12,7 szczególnie, że nowa broń nie będzie mieć przesadnie dużej masy. Zastanawiam się na jakim szczeblu chcą umieścić tą broń (no chyba, że ma zalegać w magazynach na potrzeby misyjne). Dziwi niewielka ilość amunicji - 50 000 sztuk. To 333 sztuki na karabin. Wcale nie jest to dużo jeżeli chce się przeszkolić strzelców. Oczywiście to tylko dialog i liczby mogą się zmienić.

http://dziennikzbrojny.pl...ojska-polskiego

http://www.iu.wp.mil.pl/u...nie_dlt-rfi.pdf

Edycja 2014-03-08:
W Armia 2014/02 jest artykuł o egzoszkieletach. Ogólnikowy, ale nie sądziłem, że konstrukcje te są tak mocno zaawansowane. Spodziewam się, że wejdą na uzbrojenie któregoś z państw Zachodnich (pewnie w USA) do 2020. Początkowo do oddziałów logistycznych, ale również dla ładowniczych artylerii. Być może prędzej. W artykule podano nawet datę 2014, ale według mnie to zbytni optymizm.

Edycja 2014-04-01:
Do dialogu technicznego na powtarzalny karabiny wyborowy na nabój 8,6 mm zgłosiło się 8 przedsiębiorstw. Zaczyna robić się ciasno. Nie jest pewne, że wygra konstrukcja z Tarnowa Alex-338. Może mieć bardzo solidnych konkurentów.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=13115
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 09 Kwi, 2014   

Dodajmy, że termin przystąpienia do dialogu został przedłużony do 30 kwietnia. Oferentów będzie jeszcze więcej. Tylko od dialogu do przetargu droga jeszcze daleka.
 
 
Piekarz 
5


Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 594
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2014   

Tytan odżył. Ciekawe czy partia próbna będzie się mocno różnić od tego co do tej pory pokazywano w mediach.
Cytat:
Ministerstwo Obrony Narodowej i konsorcjum 13 firm, które realizują projekt polskiego „żołnierza przyszłości”, osiągnęły kompromis w sprawie autorskich praw majątkowych do opracowanych wynalazków – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach zostanie podpisana umowa na wykonanie próbnej partii Tytanów.

Cytat:
Podobnie jak inne realizowane na świecie projekty „żołnierza przyszłości”, rodzimy Tytan ma wprowadzić do wojska najnowsze zdobycze techniki. Żołnierze mają między innymi mieć mundury wyposażone w sensory monitorujące funkcje życiowe czy obraz z systemów rozpoznawczych, na przykład bezzałogowa, wyświetlany w monokularze albo na specjalnym tablecie. Mają także dysponować modułową bronią, czyli taką, w której można zmieniać lufy, aby w kilka minut z broni szturmowej zrobić na przykład karabin wyborowy.

Z tym robieniem karabinu wyborowego w kilka minut to chyba przesadzili.
http://polska-zbrojna.pl/...-sprawie-Tytana
 
 
rafal433 
5


Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 371
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2014   

Czy Tytana planuje się wprowadzać jako całość czy może podzielą go na podsystemy, np.
-umundurowanie i wyposażenie ochronne
-broń z oporządzeniem optoelektronicznym
-system przesyłu danych
Czy dalej planuje się opracowanie nowego wzoru kamuflażu dla mundurów bojowych?
 
 
rychu7036 
6



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 1062
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2014   

Tytan będzie najbardziej wydajny gdy będzie kupiony jako system. Na razie nikt nie wpadł na pomysł, żeby podzielic zakupy Tytana na podsystemy i mam nadzieję, że na to nie wpadnie.


Cytat:

Czy dalej planuje się opracowanie nowego wzoru kamuflażu dla mundurów bojowych?


Tego w kręgu "decyzyjnym" nawet nikt nigdy nie planował.
 
 
rafal433 
5


Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 371
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 15 Kwi, 2014   

Co do nowego kamuflażu, to w Planie modernizacji technicznej jest to wyraźnie napisane i mimo, że plan zmieniano parę razy nigdy tego nie wykreślono, więc może coś jest na rzeczy. Co do rozbicia na podsystemy to nie jestem taki pewien, np. nowe kamizelki zintegrowane i plate carriery przydały by się w całej armii a nie tylko w ''elitarnych'' jednostkach które dostaną Tytana. Czy w ramach Tytana pozyskane maja być jedynie mundury bojowe czy może doczekamy się pełnego systemu ubioru ochronnego (trudnopalna bielizna termoaktywna, polary o różnej gramaturze, softshelle, odzież puchowa itd.)?
 
 
BartTP 
3


Wiek: 43
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 125
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 16 Kwi, 2014   

Jaki znowu "Tytan". :) Nasze wojsko nadal biega w mundurach wz. 93 i bechatkach wz. 93 (a myślę, że można znaleźć jednostki w których zdarzają się bechatki wz. 89 "żaba", a nawet i moro z misiem), hełmach wz. 67/75 i starszych, szelkach-dusicielkach, OP-1, z tornistrami typu "kostka", a na plecach mając nieśmiertelne kałasze. O maskach MP4 będących na wyposażeniu kompanii szkolnych, do których, zdaje się, już się nie produkuje pochłaniaczy (a te co są dawno straciły ważność) i OP-1 nawet lepiej nie wspominać.

Moim zdaniem chodzi tylko o wydanie kilku złotych na projekt, żeby ktoś miał za co wypić i zakąsić, a z samym planem wyjdzie jak zwykle.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group