Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to już przedszkole
Opublikował Wiadomość
Płk Zbigniew Siusiak 
Banita


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 519
Skąd: 56 Special Air Base
Wysłany: Sro 06 Sty, 2016   Czy to już przedszkole

Nie chcę podawać gdzie sytuacja ma miejsce, ale liczę na to, że ktoś to potwierdzi.

Spotkałem dzisiaj znajomego, nasze drogi rozeszły się po kompanii szkolnej, dzisiaj widzieliśmy się po prawie 10 latach. Powymienialiśmy doświadczenia, raczej służbowe, i przeżyłem szok.

Ostatnio u niego w JW przygotowywano pomieszczenia dla nowej Służby Przygotowawczej. Zrozumiałbym mycie okien "na wysoki połysk", mycie podłóg a w zasadzie ich dezynfekowanie czy nawet zamiatanie chodników dla mościpaństwa, urządzenie hali sportowej jak salonu fryzjerskiego, czy inne ogólnowojskowe fanaberie

no ale ...

wyposażanie kompanii w 50 calową plazmę, telewizję satelitarną, WiFi, komputery i X Boxa, to chyba już lekka przesada, czy może jestem za stary i czegoś tu nie rozumiem.

Powielając plotkę, kadra owej kompanii na spotkaniu z wodzem została poinformowana, że ma na żołnierzy nie krzyczeć i "się zachowywać", bo to są najczęściej z rodzin ... Wiadomo jakich :cool:

Nigdy nie służyłem w żadnej JW która szkoliła Służbę Przygotowawczą, dlatego nie miałem pojęcia, że teraz w wojsku dzieją się takie rzeczy. Czy w miejscach gdzie szkolona jest SP tak wygląda SP ?
_________________
Panie pułgłówkowniku Zbigniewie, Musiałem Pana wydymać :)
 
 
Resurrected 
Banita


Pomógł: 17 razy
Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 3613
Skąd: z IV RP bis
Wysłany: Sro 06 Sty, 2016   

To jeszcze dodam, tylko nie zemdlej, że żołnierze sami nie sprzątają tzw. rejonów. Teraz robią to sprzątaczki. Co ma więc robić wojsko wieczorem? Pograją w strzelanki na X Boxie. :lol:
_________________
OJCZYZNĘ BEZ PIS-U RACZ NAM WRÓCIĆ PANIE!
 
 
matlos 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 579
Skąd: pomorskie
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Cytat:
wyposażanie kompanii w 50 calową plazmę, telewizję satelitarną, WiFi, komputery i X Boxa, to chyba już lekka przesada, czy może jestem za stary i czegoś tu nie rozumiem.


No i?
U mnie był telewizor starszego typu i odtwarzacz VHS. Później zrobiliśmy zrzutkę na DVD. Technologia idzie do przodu i co w tym złego?
 
 
człowiek lasu 
5


Dołączył: 05 Lis 2012
Posty: 677
Skąd: tyle zła?
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Resurrected napisał/a:
To jeszcze dodam, tylko nie zemdlej, że żołnierze sami nie sprzątają tzw. rejonów. Teraz robią to sprzątaczki. Co ma więc robić wojsko wieczorem?

Może się uczyć regulaminów, danych t-t uzbrojenia i wyposażenia itd.?

Do jasnej.... SP trwa tylko 4 miesiące - nie 22, a ochotnicy przychodzą się szkolić na żołnierzy - nie sprzątaczki...

Ile jeszcze lat minie nim "prawdziwi żołnierze" zrozumieją, że nie wylizane przy pomocy szczotek do butów rejony, nie malowanie trawy na zielono, a sprawność fizyczna i wiedza świadczą o poziomie zaangażowania i wyszkolenia żołnierza?

Płaczecie że ludzie po SP niewiele potrafią - kto ich szkolił jak nie WY - zawodowcy?
Często po wspanialej ZSW - co oni potrafią - to przekazują "elewom" (Widać że niewiele)

A to że przy okazji każdy lukruje kwity (bo wiadomo, że jakby cała kompania dostała 3 to "byłby problem") to koleiny kamyk do obrazu "profesjonalnego podejścia do swoich obowiązków. (Super żołnierze, o rozwiniętej asertywności i poczuciu obowiązku, którzy przepychają przez cały kurs cwaniaczków - tylko dlatego że tatuś gdzieś tam jest chorążym i dzwoni na kompanie z pretensjami... )

Tak więc - laurkę wystawiacie sobie sami. Szeregowi po SP są dokładnym odzwierciedleniem stanu kadry jaka ich szkoliła...

P.S. Plazma i xbox to może i lekka przesada, (choć podejrzewam że to służba dyżurna po nocach będzie korzystać) ale nostalgia za praktykami ZSW z pewnością nie świadczy o profesjonaliźmie
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

"Plazma" i X-box to jakiś luksus w XXI wieku? :???: Ktoś tu przyjechał wraz z "migrantami" z Afryki? Ba, nawet tam mają już iPhony. ;)
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Panowie, nie wiem skąd takie informacje.

Jestem po SP, niestety nie było mi dane urodzić się na tyle wcześnie by móc skorzystać z dobroci jaką była ZSW czy szkoły podoficerskie/chorążych. Musiałem odbębnić swoje w tej 4 miesięcznej SP.

Przechodząc do sedna. Na 140 osobową kompanie mieliśmy 32" telewizor na świetlicy. Problem w tym, że można go było używać jedynie w określonej sytuacji i za zgodą podoficera dyżurnego (żołnierza zawodowego). Te określone sytuacje to zazwyczaj jakiś mecz, poza tym świetlica była dostępna jedynie jako miejsce do "nauki własnej". Na stołówce to były nawet dwa telewizory, jeden z aktualnym menu, a drugi z jakimś kanałem muzycznym. Żadnych konsol do gier, WiFi czy komputerów nie było więc jest to raczej fanaberia dowódcy JW niż norma na SP. Ja byłem w Centrum Szkolenia, a nie w JW.

Teoretycznie można było skorzystać z klubu żołnierskiego, w praktyce i tak nie mogliśmy oddalać się poza rejon kompanii więc do klubu nikt nie chodził (doszło do takiej sytuacji, że nawet zwrot książek wypożyczonych w dniu "zapoznawczym z Centrum" był utrudniony bo nie było możliwości wyjścia do biblioteki, a PJ wydawane na weekend były od godziny, w której biblioteka była nieczynna).

Rejony były, sprzątaczki sprzątały jak wojsko było na zajęciach, a wojsko sprzątało zazwyczaj od 19 do 20:30. Zresztą sprzątaczki pojawiły się dopiero po trzecim miesiącu służby, na okres szkolenia specjalistycznego. Rejon miał zostać zrobiony i koniec.
 
 
Bełcik 
5
A może się uda?



Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 847
Skąd: Z Miasta
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Nie rozumiem oburzenia Płk Zbigniew Siusiak wszak często powtarza ujmując to w skrócie że wszędzie jest źle i wszyscy są zacofani itp. Tu dowódca chce zapewnić żołnierzom w ich czasie wolnym jakąś rozrywkę (podejrzewam że zgodnie z porządkiem dnia tego czasu wolnego mają ze 3 godziny) na miarę naszych czasów i też źle. Co w tym złego że skoszarowany żołnierz ma do dyspozycji TV, jakąś grę czy też komputer z dostępem do sieci. Że za czasów służby zasadniczej płk.Zbigniewa Susiaka na świetlicy miał do dyspozycji radio,szachy, stare gazety i kilka książek i dwa telefony na żetony na całą JW, znaczy się że teraz też ma tak być?
Co do krzyczenia na żołnierzy to oczywiście że krzyczeć nie wolno natomiast używania donośnego dowódczego głosu raczej nikt nie zabroni :P
Przedszkole to będzie wtedy gdy będą spędzać czas na świetlicy zamiast szkolić się programowo.

Od razu przypomniały mi się warty na poligonie (po całkowitej cyfryzacji TV) gdy zgodnie z regulaminem był 2szt. TV antena itd. tylko nikt nie pomyślał o dekoderze DVBT no ale tego regulamin nie przewiduje :viktoria:
_________________
Porządek może mieć każdy, tylko geniusz panuje nad chaosem.
Błędów nie robi ten kto nic nie robi.
 
 
Płk Zbigniew Siusiak 
Banita


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 519
Skąd: 56 Special Air Base
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Moi drodzy, afery by nie było, gdyby nie to, że dla żołnierzy zawodowych brakuje głupiego rzutnika do wyświetlania przeźroczy, czy już nie mówiąc o projektorze. Na świetlicy stary kineskopowy thompson przez 15 lat umilał czas żołnierzom i dopiero kiedy żołnierze na SP przychodzą na pododdział, nagle znajdują się pieniądze praktycznie na wszystko.

A ha, dzisiaj dzwoniłem, żeby się dowiedzieć jakichś nowości, kadrze nie wydaje się przepustek na auto, mimo, że dojeżdżają do roboty po kilkanaście i kilkadziesiąt kilometrów, a SP wydają przepustki jak leci.

Widzę, że nikomu to nie przeszkadza, szkolmy takie wojsko dalej, wydajmy im jeszcze rurki i żel do włosów :brawo:
_________________
Panie pułgłówkowniku Zbigniewie, Musiałem Pana wydymać :)
 
 
Bełcik 
5
A może się uda?



Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 847
Skąd: Z Miasta
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Nie wiem co to za JW ale może to kwestia kto co zapotrzebował dotychczas, u mnie w JW wcale nie pierwszoplanowej i nie priorytetowej TV na nowoczesne wymienili chyba ze 3lata temu a i projektor służbowy na pododdziale jest. Może to kwestia tego że komuś się chce.
Sam znam przypadki żołnierzy (szefów najczęściej) którzy unikają wszystkiego co nowe (bo się zniszczy itd.) albo jak już coś nowego im wcisną na siłę to zabunkrują to tak aby nikt się do tego nie zbliżył, nie użył i nie popsuł :)

PS a tak po prawdzie kiedy żołnierz zawodowy ma czas by oglądać TV w czasie służbowym?
_________________
Porządek może mieć każdy, tylko geniusz panuje nad chaosem.
Błędów nie robi ten kto nic nie robi.
Ostatnio zmieniony przez Bełcik Czw 07 Sty, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
człowiek lasu 
5


Dołączył: 05 Lis 2012
Posty: 677
Skąd: tyle zła?
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Płk Zbigniew Siusiak napisał/a:

Widzę, że nikomu to nie przeszkadza, szkolmy takie wojsko dalej, wydajmy im jeszcze rurki i żel do włosów :brawo:
A co do jasnej .... (krótkie żołnierskie słowo) ma wspólnego przepustka, ew xbox do poziomu szkolenia?

Naprawdę żal ściska?
 
 
ArturO 
5


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 15 Paź 2015
Posty: 937
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

@Płk Zbigniew Siusiak

To tylko jedna JW, nie wszędzie na SP tak jest... Znając życie to i tak kadra będzie korzystała częściej z zasobów tej świetlicy niż żołnierze Służby Przygotowawczej.

O przepustce na auto to sobie mogłem najwyżej pomarzyć. Chociaż z tymi przepustkami to nie głupi pomysł. Moje auto stało na niestrzeżonym parkingu przy bocznej ulicy przez całe 4 tygodnie, aż do przysięgi, w tym czasie nie widziałem samochodu na oczy. Do Centrum od domu miałem 300km i nie było żadnego rozsądnego połączenia PKP/PKS. W sumie na logikę, lepiej żeby ktoś z tak daleka i w dodatku na tak długo zostawiał auto w jednostce niż zawodowy, który po 8 godzinach jedzie nim do domu.
 
 
pitero 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 343
Skąd: Lublin/Wawa
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Zasadniczo zgadzam się z tym że takie czasy. Xbox to już dla mnie presada. Owszem kwestia rozrywki w czasie wolnym. Jednak Xbox, czy komputer wykorzystywany do gier to błąd. Gry jak najbardziej, ale ja postawiłbym na coś co angażuje coś więcej niż kciuki, a przy tym kosoliduje młodych ludzi i rozwija ich umysły. Szachy, karty /ciągle kojarzone z hazardem, a przecież np. Brydż świetnie uczy liczyć w pamięci i to świetna rozrywka towarzyska/ , książka rozwija wyobraźnię i słownictwo. Ja wiem- to pokolenie unika tego jak ognia. Takie czasy, taka szkoła, takie wychowanie. Ale nie idźmy tą samą drogą- na łatwiznę. :modli:
_________________
"... a kto nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz." Jezus do uczniów
Ewangelia Św. Łukasza 22/36
 
 
Munro 
1


Dołączył: 07 Sty 2016
Posty: 2
Skąd: Fort
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Nawiązując do tematu przypomniała mi się pewna scena z filmu ;)
https://www.youtube.com/watch?v=6uvF-emJDSI
 
 
Przemek 
4



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 238
Skąd: WL
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Plazmy, XBoxy, pralki, wi-fi... A na zajęcia z taktyki z wszystkomającej kompanii wysprzątanej przez sprzątaczki wychodzą w pasoszelkach, behatexach i całorocznych (zachowujących komfort termiczny w 20 stopniowym mrozie i 35 stopniowym upale) janach, na plecach dumnie dzierżąc kałacha, z przytroczonym buldogiem i opeksem. No po prostu łał.

Żal czasami mnie ściska (a nawet bardzo często) jak słyszę i czytam o super nowościach w armii (vide sprzęt na SP), a średnia wieku pojazdów C-T na mojej kompanii jest w granicach 30 lat.
 
 
Bełcik 
5
A może się uda?



Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 847
Skąd: Z Miasta
Wysłany: Czw 07 Sty, 2016   

Nawet prawo do pralki żołnierzom odbierasz?
_________________
Porządek może mieć każdy, tylko geniusz panuje nad chaosem.
Błędów nie robi ten kto nic nie robi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group