Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Gecko
Nie 18 Lut, 2018
Polska narracja historyczna
Opublikował Wiadomość
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Tutaj można wpłacać jak komu wygodnie:

http://www.fundacjamiedzyslowami.pl/

:gent:
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 24 Sty, 2016   

Generalnie wolałbym seriale o czasach dawniejszych niż II WŚ. To jednak czasy w miarę współczesne. Żyją jeszcze ludzie którzy coś pamiętają. To nie jest temat do ukazania jakiejś ponadczasowości.
Stara Baśń - gdyby nakręcili to Koreańczycy to:
- ta animowana historia Polski robiąca dziś furorę, po skróceniu byłaby wejściówką
https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8
- serial by liczył z 50 odcinków, każdy odcinek miałby aluzję do moralnych wyborów dotyczących państwowości, zjednoczyć na siłę czy nie
(temat zjednoczenia naszych ziem jest całkowicie spowity tabu, w filmie to już w ogóle) a przecież to są dokładnie te same dylematy co w Korei, czy król Goguryeo tworząc państwo koreańskie miał prawo podbijać sąsiednie ziemie, czy podboje Mieszka I zasługują na usprawiedliwienie, temat całkowicie terra incognita polskiej kinematografii.
Starą Baśń czytałem dawno temu, może już źle pamiętam, ale jako książka miała jakieś w mojej pamięci przesłanie historyczne, w filmie(serialu) tego nie zauważyłem. Celowo?
Do tego w każdym odcinku byłaby cała masa potyczek, i przykłady wysokiej moralności króla.
A sąsiedzi? W Korei notorycznie przedstawiają cesarza chińskiego jako wioskowego głupka. Więc jak byłby przedstawiony cesarz niemiecki albo car rosyjski to chyba nie muszę mówić :lol:
Mimo tego wioskowego idioty cała Azja to ogląda.
No i każdy odcinek by wciągał ludzi jak Historia bez cenzury:
https://www.youtube.com/watch?v=tU1bagAOn8U
Człowiek robi sam (+ grupa rekonstrukcyjna) a efekty ma moim zdaniem lepsze niż polska kinematografia ale to tylko jednak filmiki które nie zastąpią braków w oficjalnej kinematografii.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 25 Sty, 2016   

beryl73 napisał/a:
Jeżeli chodzi o "Czas honoru" to w pełni zgadzam się ze zdaniem bolec71 (a bardzo rzadko się to zdarza) i szczerze polecam wszystkie serie.

Jako telenowelę "W jak wojacy dzielni"

Cytat:
Polecam, ja oglądałem wszystkie serie i uważam sposób przedstawienia historii II WŚ i wydarzeń związanych z działalnością AK w Warszawie za genialny i trafiający do obecnego pokolenia.

Szkoda że chronologia wydarzeń była zmieniana i dostosowana do "prawdy ekranu". W ostatniej serii był już tak słaby, że nawet sami scenarzyści dali sobie spokój.
Niestety obecne pokolenie nie weryfikuje obrazu i będzie wierzyć, że po Warszawie akowcy chodzili z bronią na wierzchu (scena jak idą na zbiórkę przed godziną W).
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 25 Sty, 2016   

A co to za film?
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 25 Sty, 2016   

Cytat:
Szkoda że chronologia wydarzeń była zmieniana i dostosowana do "prawdy ekranu". W ostatniej serii był już tak słaby, że nawet sami scenarzyści dali sobie spokój.

To z chronologią musiało zaboleć kogoś z historycznymi zapędami. Ale ta muza ma swoje prawa. Historia ma zdaje się inną muzę :gent:
Chcąc jedna popularyzować historię trzeba się pogodzić ze stratami.
Z drugiej strony doskonale zapewne zdajesz sobie sprawę, że Twoje spojrzenie, zapewne dokładniejsze jest tylko spojrzeniem z jakimś tam poziomem dokładności i prawdy. Nic mniej ani nic więcej. Każdy z nas na czymś się skupi, a całą resztę oleje.
Ostatnio zmieniony przez thikim Pon 25 Sty, 2016, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Pon 25 Sty, 2016   

FAZI 1 napisał/a:
A co to za film?


"Czas Honoru" mi jako laikowi nieznającemu się na wojsku bardzo się podobał. :gent:
 
 
FAZI 1 
10



Pomógł: 42 razy
Wiek: 58
Dołączył: 30 Maj 2010
Posty: 7300
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 25 Sty, 2016   

Ok. To znam. Zmyliło mnie to "W jak wojacy". Bo był film "Godzina W".
_________________
Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.
— Georg Wilhelm Friedrich Hegel
 
 
 
Doberman 
6
Doberman


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 1272
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

Według mnie ważniejsze od szczegółów historycznych w filmach fabularnych jest ich ogólny kontekst - na pewno nie jest dla Polski dobre "odbrązowianie" bohaterów - czyli de facto deprecjonowanie roli Polski W ten sposób osiągnęliśmy stan, w którym Niemcy obalili komunizm wraz z Murem Berlińskim, a u nas nagonka na Wałęsę sprawiła, że w świat poszedł sygnał o przeobrażeniu ustroju komunistycznego w inny sterowany przez komunistycznych agentów. Minęło kilka lat i na świecie nikt nie mówi o Stoczni Gdańskiej, a o Murze Berlińskim wszyscy. :gent:
_________________
" Chcecie zniszczyć Polaków? Dajcie im wolność" Otto Bismarck
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13764
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

Doberman napisał/a:
Minęło kilka lat i na świecie nikt nie mówi o Stoczni Gdańskiej, a o Murze Berlińskim wszyscy.


Sukces ma wielu ojców a porażka jest niestety sierotą.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

thikim napisał/a:
To z chronologią musiało zaboleć kogoś z historycznymi zapędami. Ale ta muza ma swoje prawa. Historia ma zdaje się inną muz

Zgadza się- zwłaszcza że był reklamowany jako film niemalże film historyczny o cichociemnych- a wyszło drugie "Czterech pancernych i pies"- choć tam przynajmniej aktorzy po SPR potrafili np. przeładować broń nie patrząc koniecznie na ręce.

thikim napisał/a:
Z drugiej strony doskonale zapewne zdajesz sobie sprawę, że Twoje spojrzenie, zapewne dokładniejsze jest tylko spojrzeniem z jakimś tam poziomem dokładności i prawdy. Nic mniej ani nic więcej. Każdy z nas na czymś się skupi, a całą resztę oleje.

Zgoda, ale po iluś latach pracy "na uczelni" wiem, że taka macdonaldyzacja nie prowadzi do wzrostu wiedzy- na tym się kończy.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

maxikasek napisał/a:
choć tam przynajmniej aktorzy po SPR potrafili np. przeładować broń nie patrząc koniecznie na ręce.


Ktoś tu też pisał, że nieprawidłową postawę mieli przy rzucie granatem. :brawo: Tak myślałem, że pojawią się eksperci od walk partyzanckich walk w mieście. :gwizdze:
Wiesz, że ja jak oglądam filmy wojenne z walk na morzu to nie zwracam uwagi na takie pierdoły jak kto przenośnik nawigacyjny trzyma. :gent:
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4649
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

Panowie zapominacie o rzec by można polskim klasyku nauki historii - Blisko coraz bliżej. Niemal 100 lat dziejów Pasterników - Śląskiej rodziny w historycznym kontekście Górnego Śląska. Lata 1863 - 1945.
Myślę że dziś możnaby skonstruować serial na jednej z dwóch nici:
1. losy takich Pasterników z Krakowa czy Warszawy od 3.05.1791 do 12.09.1989. I zwykli ludzie świadkami wielkich wydarzeń, choć w filmie byliby pierwszym planem to dla historii stanowiliby tło, nigdy wielcy ale zawsze ważni.
2. Dziadek z wnukiem wędrujący po muzeach narodowym, WP i powstania w Warszawie opowiadający mu co eksponat inną historię związaną z obrazem, sztandarem, bronią, po prostu jakimś elementem ekspozycji i tu nie trzeba byłoby zachowywać chronologii. Wokół prostych przedmiotów da się budować wielkie historie
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Wto 26 Sty, 2016   

"Przeprowadzki" mi się przypomniały. Tak właśnie zrobiony serial. Szkoda, że nie było kontynuacji. :gent:
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 27 Sty, 2016   

bolec71 napisał/a:
Wiesz, że ja jak oglądam filmy wojenne z walk na morzu to nie zwracam uwagi na takie pierdoły jak kto przenośnik nawigacyjny trzyma.

Tylko jak ktoś gra "specjalsa" to powinien się do roli przygotować. Gdzie wiarygodność aktorska- kiedy "cichociemny po ciężkim i specjalistycznym szkoleniu" - zamyka oczy przed strzałem :gent:
Ja wiem - to nie USA i tu aktorzy mają zbyt dużo na głowie by poważnie zająć się rolą ;)
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Sro 27 Sty, 2016   

Obejrzałem wszystkie serie po kilka razy i nie zauważyłem :gent:

[ Dodano: Nie 07 Lut, 2016 ]
No i obejrzałem dzisiaj "Das Boot" czepiając się szczegółów fachowych. Dno i trzy metry mułu. Nie wiem kto takiego gniota wpuścił na ekrany. ;)

[ Dodano: Nie 07 Lut, 2016 ]
Postaram się w tym tygodniu obejrzeć jeszcze "Orzeł" Buczkowskiego i wyciągnąć wszystkie niedoskonałości. :gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group