Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dres code - czyli co z tym dresem?
Opublikował Wiadomość
aquirre 
4
jedi



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 282
Skąd: UE
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Przepraszam, skrót myślowy się nie sprawdził, oczywiście chodzi o wypowiedź "miki88" a nie "miki".
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15914
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Problem w tym, że chciałoby się mieć ciastko i zjeść ciastko.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

aquirre napisał/a:
miki, prawdę mówiąc jesteś w błędzie, twierdząc, że wydano Ci dres na całą służbę. Dres ma swój okres użytkowania określony w przepisach (2 lata). Co roku dostajesz w tzw. "mundurówce" 50% wartości dresu, 100% wartości koszulki i spodenek oraz 50 % wartości obuwia sportowego. Procedura jest taka, że pobierasz dres z magazynu i zostanie Ci to potrącone przy następnej mundurówce. Szybko, łatwo i przyjemnie. Nie sposób jednak nie zgodzić się, że wzory ubioru sportowego WP, a zwłaszcza zastosowane materiały nie przystają do dzisiejszych czasów.


Jeżeli jesteś tak łaskawy to zacytuj mi owe przepisy, które mówią o 50 % , 100 %, 50 % w tzw. " mundurówce". Pytam dlatego bo o ile mnie uczyli to czym innym jest wydanie umundurowania i wyekwipowania w naturze a czy innym naliczenie równoważnika mundurowego w oparciu o określone przepisami zestawy, nie mylić z zestawami cytowanymi wcześniej.

miki :cool:

Ps. Może i tak jest jak mówisz bo może jakąś lekcję przespałem.
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
aquirre 
4
jedi



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 282
Skąd: UE
Wysłany: Czw 12 Maj, 2016   

Równoważnik mundurowy tzn. jego wartość, wynika z tabeli należności, okresu użytkowania danego przedmiotu zaopatrzenia oraz jego wartości. Przykładowo (teraz uproszczę, bo nie mam tabel przed oczami) żołnierzowi należy się płaszcz raz na 5 lat, kosztuje on 1000 zł, to do równoważnika mundurowego co roku wlicza się 1/5 wartości płaszcza - w tym przypadku 200zł. Analogicznie - przedmiot wydawany na 4 lata -1/4 wartości, na 2 lata -1/2 wartości, na rok (jak np. spodenki i koszulki sportowe) -100% wartości.
Zarówno metodyka naliczania równoważnika jak i akty prawne zawierające tabele należności są dostępne na portalu Inspektoratu Wsparcia, oczywiście w razie potrzeby sprawdzę jutro i podam konkretne numery rozporządzeń.
Dodam jeszcze, że równoważnik oblicza się tylko za przedmioty nie wydawane w naturze - jak płaszcz, mundury galowe, wyjściowe, koszule itp. Przedmioty wydawane w naturze jak np. umundurowanie polowe nie wchodzą w skład równoważnika.

[ Dodano: Pią 13 Maj, 2016 ]
Dokument o którym rozmawiamy to " Metodyka zaopatrywania żołnierzy zawodowych w przedmioty umundurowania i wyekwipowania, kalkulacji równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za te przedmioty, a także monitorowania cen tych przedmiotów oraz usług".
Decyzja nr 22/MON Ministra Obrony Narodowej z dn. 21.01.2015 r.
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pią 13 Maj, 2016   

aquirre, wiem o czym rozmawiamy, dlatego zadałem pytanie bo poza potocznym używaniem ( 50 %, 100 % lub 1/2, 1/5, 1/4 ) tego o czym mówisz w rzeczywistości należy postępować tak jak mówi metodyka czyli według wzoru.
Normy należności owszem zostały określone w rozporządzeniu, jednak tabele do wyliczania wartości równoważnika znajdują się w załączniku do metodyki. Czy się pokrywają z tym co w rozporządzeniu nie sprawdzałem.

Cytat:
DECYZJA Nr 22 /MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 stycznia 2015 r. w sprawie wprowadzenia do użytku w resorcie obrony narodowej metodyki zaopatrywania żołnierzy zawodowych w przedmioty umundurowania
i wyekwipowania, kalkulacji równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za te przedmioty, a także monitorowania cen tych przedmiotów oraz usług

3. Równoważnik jest to wartość pieniężna należnych żołnierzowi PUiW, w tym usług, niewydanych w naturze, których normy należności określone zostały w rozporządzeniu.
4. Równoważnik może być wypłacany w wysokości:
1) całkowitej – stanowiącej sumę wartości pieniężnej wszystkich należnych żołnierzowi PUiW oraz usług;
2) rocznej – stanowiącej sumę rocznych wartości pieniężnych wszystkich należnych żołnierzowi PUiW oraz usług, obliczonych według wzoru:
A = (B x C)/D
gdzie: A to roczna wartość pieniężna należnego PUiW lub usługi,
B to jednostkowa wartość pieniężna należnego PUiW lub usługi,
C to ilość należnego PUiW lub usługi (norma),
D to wyrażony w latach okres używalności PUiW lub okres, na który przysługuje usługa.


miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1821
Skąd: JW ****
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

A tak przy okazji, ten niebieski dres się do niczego nie nadaje. A szczególnie niebieska koszulka, która zmienia rozmiar po każdym praniu. Czy w XXI wieku wojsko musi nosić taką ch#&ie?? Możnaby przecież zamówić dres w porządnych firmach (asics, 4F, adidas etc), byłyby z napisami z nazwą jednostki, czy ogólnie "Wojsko Polskie". I wszyscy byliby zadowoleni. I żołnierze (bo dres byłby wygodny) i dowódcy (bo byłoby jednakowo). Mam nadzieje, że Antoni wybawi nas od niebieskiego dresu...
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13499
Skąd: ---
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

Przesada z tą unifikacją.
Mundur - rozumiem, tu nie może być dowolności. Ale ubiór sportowy? Widział ktoś Armię walczącą w dresach? Ja nie widziałem.
Dałbym sobie spokój z narzucaniem komukolwiek w czym chce ćwiczyć. Byle - ćwiczył. Jak chce zaliczać 3000 w "Najkach" to niech zalicza. Jak mu wygodnie nago, to proszę bardzo.
Byle nie zmuszać ludzi do noszenia przydziałów. Gdyż te się nadają do ... czyszczenia samochodu.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

Nie do końca się zgodzę. Jeden z podstawowych przejawów zewnętrznych wojska jest jednolitość ubioru, w każdych wystąpieniach zbiorowych.
https://www.google.pl/sea...i19.iO_OuUg-oZM
Jeżeli odpuścimy z dresami, zaraz zacznie się kombinowanie i skończy się tym ze każdy będzie sobie nosił to co mu się podoba i w czym mu jest wygodniej. Mozna natomiast dyskutować dlaczego dresy czy inne sorty są tam kiepskiej jakości. Moze czas zacząć systematycznie wprowadzań nowe lepsze wzory?
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Płk Zbigniew Siusiak 
Banita


Dołączyła: 16 Paź 2015
Posty: 519
Skąd: 56 Special Air Base
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

Oczywiście najpierw nowe dresy musiały by przetestować jednostki specjalne i to minimum przez 3 lata :brawo: :brawo:
_________________
Panie pułgłówkowniku Zbigniewie, Musiałem Pana wydymać :)
 
 
brecho
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

steell napisał/a:
Jeżeli odpuścimy z dresami, zaraz zacznie się kombinowanie i skończy się tym ze każdy będzie sobie nosił to co mu się podoba i w czym mu jest wygodniej.

W wojsku mogą służyć tylko ludzie dorośli, na dodatek ochotnicy, prawda? Czemu więc z taką łatwością przychodzi niektórym traktowanie ich jak idiotów którzy nie będą umieli dostrzec i przestrzegać wytyczonej przed nimi granicy w jakiejkolwiek kwestii?

Z pasoszelkami też nie odpuszczajmy.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

Dajecie właśnie przykład anarchistycznego podejścia. Armia to scentralizowany hierarchiczny organizm. Armia nie wymaga od was byście wybierali rodzaj dresu, armia natomiast wymaga od was byście używali sortów mundurowych w tym dresów które dla was przeznaczyła nie innych. Jeżeli tego brecho, nie rozumiesz to może pomyliłeś drogi życiowe. Być może masz duszę artysty i bardziej sprawdził byś się jako malarz lub poeta?
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
brecho
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

steell napisał/a:
Jeżeli tego brecho, nie rozumiesz to może pomyliłeś drogi życiowe. Być może masz duszę artysty i bardziej sprawdził byś się jako malarz lub poeta?

Być może. Ale sądzę że odpowiedź jest o wiele prostsza. Wygląda na to że dobrze pamiętasz czasy gdy wojsko miało przede wszystkim wyglądać i stwarzać pozory funkcjonowania. Ja jestem zdania że wojsko powinno przede wszystkim spełniać powierzone mu zadania. A o to ciężko kiedy na tak ogromnej części naszego obecnego sprzętu i uzbrojenia (o kadrze nie wspomnę ;) ) dorabiano orzełkowi gwoździem koronę, a problemem trapiącym żołnierzy w roku 2016 jest jakość dresu sportowego. Dlatego ta dyskusja jest dla mnie odrobinę groteskowa. Niech ćwiczą w czym chcą, byleby ćwiczyli.
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

brecho napisał/a:
Wygląda na to że dobrze pamiętasz czasy gdy wojsko miało przede wszystkim wyglądać i stwarzać pozory funkcjonowania. Ja jestem zdania że wojsko powinno przede wszystkim spełniać powierzone mu zadania.
Skłonny jestem twierdzić, ze pamiętam czasy gdy wojsko było gotowe do wykonywania powierzonych mu zadań mimo trudności zaopatrzeniowych.
Co do groteskowości dyskusji tu w pełni zgoda :) Z tym że armia jeżeli wymaga to i zabezpiecza.
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
brecho
[Usunięty]

Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

steell napisał/a:
Z tym że armia jeżeli wymaga to i zabezpiecza.

Zgadzam się. Ale póki nie jest w stanie zabezpieczyć może lepiej użyć chociaż odrobiny zdrowego rozsądku, zamiast na siłę stwarzać pozory?
 
 
steell 
Mod



Pomógł: 20 razy
Wiek: 59
Dołączył: 23 Lip 2004
Posty: 7984
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 14 Maj, 2016   

Możemy dyskutować nad jakością dresów, w końcu obecnie używany wzór ma juz sporo lat. Nie zarzucaj jednak że armia nie zabezpiecza, w końcu każdy pobrał dresy /mam taką nadzieję/ każdy może je pobrać jak się zużyją /przynajmniej mam taką nadzieje/ Nie wiem czy dres wchodzi do równoważnika ale jeżeli tak to może to jest powodem ze nie jest pobierany po zużyciu?
_________________
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda
Hiram Johnson
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group